Προς το περιεχόμενο

Η φτώχεια τρώει τον παρά?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστά όλα αυτά..... και έχουμε ξαναπεί ότι τα μηχανήματα ΔΕΝ κάνουν την δουλειά....... ΑΛΛΑ! Πως να το κάνουμε όταν έχεις στο μυαλό σου τον ήχο του Sykes για παράδειγμα' date=' με Epiphone και έναν τρανσίστορ ενισχυτή θα είσαι περίπου..... πάντα κάπου εκεί κοντά...... και ξέρεις ποιά είναι η πλάκα? ότι και με Gison LP Studio και έναν λάμπα ενισχυτή μέτριο ΠΑΛΙ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ πιό ..... ΚΟΝΤΑ.... εκεί ΔΕΝ ΘΑ είσαι ποτέ πρώτον γιατί ΔΕΝ είσαι ο Sykes :lol: :lol: :lol: και ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΠΑΙΞΕ ΜΕ ΚΑΜΙΑ Gibson Standard και ΘΑ ΔΕΙΣ! :lol: :lol: Το Θέμα είναι τα δίνεις για την άτιμη ναι ή ου? :wink:[/quote']

 

Αδελφέ μου Taq τα γούστα μας συμβαδίζουν σε μεγάλο βαθμό!!!! :D

 

Έχεις ιδέα όμως ποια κιθάρα ακούγεται περισσότερο στο θρυλικό "1987" που ο Sykes ευτυχώς επέμεινε να ολοκληρώσει ο ίδιος αν και τα είχε τσουγκρίσει νωρίτερα με τον "Μεγάλο"!

 

Παλαιότερα το ανέφερε και ο ίδιος στο site του, τώρα όμως λόγος εκεί γίνεται μόνο για τις Les Paul του γιατί άραγε??? 8)

Tigka metal!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωστά τα λέει ο Τάκης :wink: :wink:

 

Κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Και νομίζω ότι ξεχνάτε κάτι πολύ βασικό:

 

Δεν μιλάμε μόνο για πειραματισμούς στο σπίτι, όπου πολλά συγχωρούνται, μιλάμε (και) για επαγγελματική χρήση όπου το ρημάδι το όργανο σου δίνει και τρως...

 

Ωραίος ο berhringer ενισχυτής που πήρατε, αλλά έχετε δοκιμάσει να δείτε πόσα live θα βγάλει; Και εκείνη η κορεάτικη απομίμηση PRS μπορείτε να πείτε με σιγουριά ότι θα βγάλει κουρδισμένη ένα σετ; Μπορεί η απάντηση να είναι 'ναι', αλλά αν μπορείς να επενδύσεις τα φράγκα απλά δεν ενδιαφέρεσαι!

 

Επίσης, ναι, μπορείς (ίσως) να φτιάξεις μια Suhr με τα χεράκια σου, δηλαδή να πάρεις τα πιο θαυμάσια ξύλα, το καλύτερο hardware, τα καλύτερα ηλεκτρονικά, να την πας για plek και για εγκατάσταση Buzz Feiten... Ναι ωραία, και πόσο λιγώτερο θα κοστίσει από μια original? Και πόσο θα τη δώσεις αν την βαρεθείς ή υπάρξει ανάγκη? Αυτά για τις 'μετατροπές'... :wink: Όπως και στα αυτοκίνητα... τα λεφτά σου δεν τα παίρνεις ΠΟΤΕ πίσω... άσε που σίγουρα ο μαστρο-Μπάμπης δεν είναι καλύτερος μηχανικός απ'αυτούς της εταιρείας... οπότε πάρε το ρημάδι το GTS/ST/Race/DenSymazeuetai κατευθείαν, και όχι το 1600αράκι για να το 'μετατρέψεις'... :wink:

 

Όπως λένε και οι Αγγλίδες αδελφές μας... 'αγοράζει φτηνά όποιος αγοράζει ακριβά'... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν αναλογιστεί κανείς τα λεφτά που έχει ο Gary Moore, τον ΗΧΟ του και δει και τα πετάλια του:

 

gary.jpg

 

(TU-2, CryBaby, Digitech BadMonkey overdrive, Ibanez TS-10, Ibanez Chorus, T-Rex replica Delay) αν μη τι άλλο θα προβληματιστεί...

 

:roll: :roll:

 

(Η φώτο είναι από το DVD live στο Δουβλίνο. Ας είναι καλά ο φίλος moorepanos ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πράγμα φοβάμαι που λένε και οι Γαλάτες...... μην μου πέσει ο ουρανός στο κεφάλι από την Greco LP του whitenoise (ή οποία είναι ίσως η καλύτερη LP που έχω ακουμπήσει) Διότι η Greco σε άμεση από 3 παίκτες (τον whitenoise τον za3κ0 και μένα) σύγκριση "πάτησε" το LP studio παντού

 

Και που να την βαλεις διπλα στην παλια μου YAMAHA Studio Lord,θα την πετάξεις στα σκουπιδια! :lol: :lol:

 

(ηταν η μονη Les Paul που εχω παιξει που με εκανε να ξεχασω τον πονο της κλεμμενης μου custom του 69. :cry: )

 

Σοβαρα τωρα ,ο καθενας πρεπει να αγοράζει αυτο που θελει & αυτο που του ταιριάζει.Η μονη μου ενσταση ειναι οτι σωνει & καλα θες μια περιουσια για να εχεις καλο ηχο (και σε διαβεβαιω οτι ΕΧΟΝΤΑΣ δωσει μια περιουσια :lol: κατι τετοιο δεν ισχυει)

 

π.χ. μιλωντας για Les Paul ,τον ιδιο (& ισως καλυτερο ηχο) μπορεις να εχεις αγοραζοντας μια παλια YAMAHA SG2000 η μια IBANEZ ARTIST ,δεν ειναι σωνει και καλα μονοδρομος,αυτο εννοω :wink:

 

Υπάρχουν οι standard συνδιασμοι οι οποιοι σιγουρα εχουν γινει κλασσικοι για καποιον λογο αλλα πάντα υπάρχουν & οι εναλακτικες.

π.χ.οντως το pineacle του καθαρου ηχου ειναι μια tele του 63 (κοστιζει περιπου 20.000 ευρω) σε εναν bf twin reverb του 65 (κοστιζει περιπου 4000 ευρω) αλλα εξισου καλο καθαρο ηχο μπορεις να βγαλεις και με μια rokinger tele (450 ευρω) & εναν HRD (700 ευρω) :wink:

 

Συμφωνω πάντως μαζι σου,καλυτερα να κανεις λιγη υπομονη & να αγορασεις οτι καλυτερο μπορεις παρα να πετας τα λεφτα σου σε σαβουρες οι οποιες τελικα θα σου κοστισουν πολυ περισσοτερο

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν αναλογιστεί κανείς τα λεφτά που έχει ο Gary Moore' date=' τον ΗΧΟ του και δει και τα πετάλια του:

 

[img']http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/elavd/gary.jpg[/img]

 

(TU-2, CryBaby, Digitech BadMonkey overdrive, Ibanez TS-10, Ibanez Chorus, T-Rex replica Delay) αν μη τι άλλο θα προβληματιστεί...

 

:roll: :roll:

 

(Η φώτο είναι από το DVD live στο Δουβλίνο. Ας είναι καλά ο φίλος moorepanos ;)

 

γιατι του Prince & του Wylde που ειναι μονο στοκ πεταλακια BOSS βγαζουν χειροτερο ηχο??? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου