Προς το περιεχόμενο

Ειμαστε οι drummer λιγο "γαιδούρια" ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβαζοντας τισ τοποθετησεις των φιλων και συναδελφων (ευτυχως χωρις εξυπναδες και επιθεσεις) συμπεραινω οτι το πολυ ωραιο θεμα του Hwept εχει και μια αλληγορικη σημασια( που ο korgius αν και πληκτρας επισημανε) Ναι ειμαστε και λιγο Γαιδουρια αν σκεφειτε οτι πρεπει να κουβαλαμε ολα αυτα τα απαραιτητα συμπραγκαλα τα οποια εχουν και καποιο βαροςκαι σε τελευταια αναλυση αυτο δεν πληρωνεται (το κουβαλημα ) Προσφατα εκανα μια βαρια επεμβαση στη σπονδυλικη στηλη η οποια προφανως(αιτια ) δημιουργηθηκε απο τα πολλα κουβαληματα ,το σκαμπω και τον τροπο ζωης ,οποτε τι να λεμε παρα ο ΘΕΟΣ βοηθος και προσοχη στα βαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 49
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην θα ελεγα οτι το κουβαλημα ειναι συνολικη υποθεση της μπαντας-παρεας.Ολοι βοηθανε ολους.Ετσι παει.

Επειτα δεν θα χαρακτηριζα σαν "γαιδουριά" το να μην φερει καποιος το οργανο-ενισχυτη του που καθοριζει και τον ηχο και το παιξιμο του,αλλα σαν ελλειψη σοβαρης αντιμετωπισης των συμπαικτων του,αυτου που προσπαθουν να κανουν,και φυσικα του κοινου που απευθυνονται.

Αν το κανει μια ολοκληρη μπαντα ολα καλα,θα πει οτι ειναι χαβαλετζηδες και αρκουνται στα τενεκεδακια που θα βρουν για τυμπανα και στα gorillaκια για ενισχυτες.

Αν το κανει ενας μονο,πρεπει να το δουν το θεμα οι υπολοιποι μαλλον.

Φυσικα οι ιδιοι που εχουν την αποψη "σιγα μην κουβαλησω τον καλο μου ενισχυτη,την καλη μου κιθαρα ή το καλο μου ταμπουρο" ειναι συνηθως αυτοι που κλαιγονται μετα για το τι μαπα ηταν ο ηχος και τι αχρηστος ο ηχοληπτης (που και αυτον δεν μπηκαν στον κοπο να κουβαλησουν τον καλο δικο τους βεβαιως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κουφαλες τραγουδιαριδες μονο μικροφωνο χρειαζεσται και αυτο αν μη τι αλλο θα υπαρχει στο μαγαζι.

Παντως εγω δεν θα υπηρχε περιπτωση να παιξω σε καποιο μαγαζι με τον ενισχυτη που εχει (εκτος αν ξερω απο πριν οτι τουλαχιστον πλησιαζει στα γουστα μου) Τι διαολο σκαμε τοσα λεφτα για εξοπλησμο; Για να τα ακουμε σπιτι μας; Τα πουλαω και παιζω με guitar rig που δεν πιανει και χορο. Αν δεν εχεις τον ΗΧΟ ΣΟΥ δεν λεει!!!

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεσατε να με φατε παλι

 

Εγω το "γαιδουρια" το χρησιμοποιησα με την εννοια που λεει ο georgekz750 και μαλλον λιγοι το καταλαβαν. Ειπα απο την αρχη οτι μιλαω για ερασιτεχνες. Αρα υπονοω οτι αυτο που κανουν το κανουν οχι για να βγαλουν τον επιουσιο ή απο αναγκη αλλα επειδη τους αρεσει.

 

Δε τους αναγκασε κανεις να κανουν live, οποτε να πηγαινουν με τη νοοτροπια "σιγα μη φερω τον πανακριβο εξοπλισμο μου..". Οκ καταλαβαινω οτι σε καποια φεστιβαλ κλπ ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Αλλα εγω μιλαω κυριως για τη νοοτροπια που πιστευβ οτι κρυβεται πισω απο τη συμπεριφορα αυτη. Εγω αυτο που εισπραττω, ειναι οτι ο συναδελφος δεν ενδιαφερεται αυτο που θα παρουσιασει να ειναι καποιου επιπεδου.

 

Σιγουρα δεν μπορω να περιμενω απο τον καθε μαγαζατορα να αντιμετωπιζει τη μουσικη με την ιδια αγαπη και σεβασμο οπως το κανω εγω. Αλλα δε θα του αφησω να μου καθορισει και τη δικη μου οπτικη οπως ειπαν καποιοι. Δηλαδη επειδη ο μαγαζατορας ειναι καφρος θα πρεπει και εσυ να παιξεις με το ταμπουρο κουβα και τα τενεκεδενια πιατα του (αν εχει?),

 

Νομιζω οτι εκει που εχετε "αδικο" οσοι λετε "σιγα μη κουβαλησω" και "τι εγινε ποιος θα το καταλαβει?" ή "Δεν εχω εξοπλισμο που να κολλαει με αυτα που παιζω" ειναι οτι τελικα βγαζετε εναν αερα σα να σας λειπει το μερακι του οργανου.

 

Δηλαδη: κανω αυτο που μου αρεσει.Γιατι να μη το κανω καλα, και οσο περναει απο το χερι μου με τον καλυτερο ηχο?? Γιατι να εξαρτωμαι απο τον καθε ενα???

 

Σιγουρα οπως ειπε και καποιος χαριτολογωντας το" γαιδουρια" εχει να κανει και με το κουβαλημα που ριχνουμε....

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Νομιζω οτι εκει που εχετε "αδικο" οσοι λετε "σιγα μη κουβαλησω" και "τι εγινε ποιος θα το καταλαβει?" ή "Δεν εχω εξοπλισμο που να κολλαει με αυτα που παιζω" ειναι οτι τελικα βγαζετε εναν αερα σα να σας λειπει το μερακι του οργανου.

 

 

δεν νομιζεις οτι ειναι αδικο να προτρεχεις σε συμπερασματα χωρις να γνωριζεις  τι ακριβως εχει ο καθενας στο κεφαλι του κ πως αντιμετωπιζει την μουσικη κ το οργανο που παιζει?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτο ακριβως ανοιξα το θεμα. Για να ακουσω την λογικη των "απο κει" και οχι για να τους κραξω. Ετσι κι αλλιως ο καθενας κανει και σκεφτεται οτι γουσταρει.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα για αυτο ακριβως ανοιξα το θεμα. Για να ακουσω την λογικη των "απο κει" και οχι για να τους κραξω. Ετσι κι αλλιως ο καθενας κανει και σκεφτεται οτι γουσταρει.

 

 

οκ i got it!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ KORGIUS ΜΗΝ ΜΑΣ ΘΑΒΕΙΣ ετσι και μεις για το μεροκαματο παλευουμε οπως και οι πληκτραδες(καλη ωρα) ,αλλα μου αρεσε η ατακα ,ειναι εξυπνη .

Καλοπροαίρετα το έθεσα, με χιουμοριστική τάση.

Σας αντιλαμβάνομαι και σας καταλαβαίνω. Έτσι φορτώνομαι κι εγώ και όσοι άλλοι έχουν εξοπλισμό,βάσεις,πετάλια.

Περικλή εύχομαι ότι καλύτερο με την επέμβαση.

 

Πονάω κι εγώ..πολύ.

 

Να ταν όλα ποιοτικά και ελαφριά Θεέ μου.

 

Η αντίπερα όχθη..απλά εύχομαι να έχει τον κατάλληλο ηχητικό εξοπλισμό, μια καθώς πρέπει κονσόλα, και ένα stage για λάιβ ικανό να χωράει άνετα μια μπάντα μέχρι 8 μέλη. Και όχι να είμαστε ο ένας πάνω στον άλλο και να μας φταίει κι ο ήχος. Αυτό για μένα είναι η γαϊδουριά!

 

 

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τρομερή ταλαιπωρία όλο το κουβάλημα και τις περισσότερες κρίνω ότι δεν αξίζει τον κόπο για κάπου που εξ ορισμού ο ήχος θα είναι κακός.

 

Δε σε νοιαζει καν να προσπαθησεις να βγαλεις ενα καλυτερο ηχο?

 

Γιατί να βγάζω βόλτα το πανάκριβο ταμπούρο μου σε σούπερ καπνιστικό περιβάλον

 

Γιατι τα ταμπουρα δεν υποφερουν απο ασθμα.

 

Γιατί να φέρω να εγκαταστήσω το hardware και τα πετάλια μου, μαζί με πιατίνια και ταμπούρο, ίσως και μερικά πιπλέον κρουστά που έχω στο σετ μου, αν είναι να παίξω σε ένα φεστιβάλ που παίζουν άλλες 6 μπάντες και ο καθένας έχει 10' να στήσει τα πάντα και 30' με το ρολόι να παίξει;

 

Γιατι -λεμε τωρα- θα ηθελες να εχεις τη βολη και τον ηχο σου???? και ΟΚ στις συνθηκες αυτες ειναι λιγο πακετο, αλλα σε ενα απλο liveακι σε μουσικη σκηνη.....

 

Εχω ένα πλήρες σετ εξειδικευμένο στο είδος που ασχολούμαι κατα βάση. Αν χρειαστεί να παίξω κάπου με μια διαφορετική μπάντα και δεν ταιριάζουν στον ήχο, τι να κάνω; Να πάρω να κοτσάρω τα dark deep oriental πιατίνια μου με το ζόρι στο λάτιν σχήμα που θα παίξω σεσιονάς;

 

Σεσσιονας + αντιεπαγγελματισμος δε πανε μαζι νομιζω. Δηλαδη ζητας χρηματα για σεσσιον και δεν μπορεις να υποστηριξεις ηχητικα το x project που θα συμμετεχεις?

 

Δηλαδή τόσο κακό είναι να έχει τρία all around πιατινάκια το μαγαζί να κάνουμε τη δουλειά μας;

Εδω δεν εχει ο μουσικος θα εχει το μαγαζι????

Σαν να λεει ο κιθαριστας οτι "πηγα να παιξω σε ενα σκυλαδικο και ο superduperhigain ενισχυτης μου δεν κανει, γιατι να μην εχουν ενα ενισχυτη και μια κιθαρα να κανω τη δουλεια μου..."

 

Δε σε ξερω προσωπικα, οποτε μπορει και να κανω λαθος, αλλα με ολα αυτα που διαβαζω καταλαβαινω οτι μαλλον σε παρακαλανε για να παιξεις. Πως ελεγε και ενας μεγας πολιτικος ανδρας :"αγγαρεια κανω, ποινη εκτοιω"

Οτι το κανεις με το ζορι, οποτε σιγα μη κουβαλησεις τον εξοπλισμο σου και σιγα μην ασχοληθεις να εχεις τον ηχο σου. Ξαναλεω οτι ΔΕ ΣΕ ΚΡΑΖΩ, δημοκρατια εχουμε, αλλα ολα αυτα πιστευω δε ταιριαζουν με την εννοια χομπυ, κανω κατι γιατι ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ και με γεμιζει

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου