Προς το περιεχόμενο

Παραγγελία partcaster - αποριες περι ξύλων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίνουν διαφορετικό ήχο στο όργανο τα ss frets.

Ηχητικά δεν θα έλεγα οτι τα προτιμώ.

 

Κάποια στιγμή έπαιξα για λίγο με μια Suhr που είχε ss και με απώθησε η ταστιέρα της τόσο στην αίαθηση όσο και στο παίξιμο.

 

Γούστα είναι αυτά... ;D

 

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Δίνουν διαφορετικό ήχο στο όργανο τα ss frets.

Ηχητικά δεν θα έλεγα οτι τα προτιμώ.

 

Γούστα είναι αυτά... ;D

 

Πράγματι, έχω την εντύπωση ότι "πριμάρουν" λίγο. Κυρίως κατά την πενιά (στο "attack") και λιγότερο στο σβήσιμο της νότας. Σε μια κιθάρα (αυτή με το κουμπή ) που έχει SD quarter pound μαγνήτες (δηλαδή hot) το αποτέλεσμα είναι (κατά τη γνώμη μου) μια χαρά.

 

Σε σχέση με την αίσθηση, τα προτιμώ μακράν των κανονικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, έχω την εντύπωση ότι "πριμάρουν" λίγο. Κυρίως κατά την πενιά (στο "attack") και λιγότερο στο σβήσιμο της νότας.

 

όντως ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ας μην γελιόμαστε. Η warmoth φτιάχνει καταπληκτικά μανίκια και σώματα. (Έχω 2 κιθάρες από αυτούς και έχω περιεργαστεί άλλες 2)

Σε σχέση με τα.... ξύλα όπως είπε και ο yann, είναι απρόβλεπτο το αποτέλεσμα.

+100

Εγω την έχω "πατήσει" σχετικά πρόσφατα με warmoth μπράτσο, αλλά δεν μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στην warmoth επειδή ένα κομμάτι ξύλο δεν έκατσε με το σώμα στο οποίο το έβαλα...

 

Ο Νίκος (SF) πίστευε ότι έφταιγε το γεγονός ότι ήταν quartersawn και γι' αυτόν και μόνο τον λόγο δεν ταίριαξε με το σώμα strat που είχα επειδή δεν ήταν και τόσο ελαφρύ (το σώμα).

 

...κι όμως, δεν ήταν αυτό.

Της έβαλα δοκιμαστικά ένα άλλο quartersawn απο μιά eric johnson ενός φίλου και η κιθάρα "ΕΠΑΙΞΕ"!

 

Μυστήριο πράμα τα ξύλα... ::) :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυστήριο πράμα τα ξύλα... 

 

Μυστήριο πράμα τα ΜΠΡΑΤΣΑ θελεις να πεις.. ;D..οντως το παχος ,η μαζα κτλ,του μπρατσου ειναι και κατα τη γνωμη μου το μονο ...ξυλινο.. ;D..κομματι που παιζει καποιο ρολο στον τελικο ηχο της κιθαρας ;D,γενικα με τη συνταγη..."οσο πιο...χοντρο ...και...σκληρο...τοσο πιο καλο" ;D ;D ;D σπανια εχω απογοητευθει... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+100

Εγω την έχω "πατήσει" σχετικά πρόσφατα με warmoth μπράτσο, αλλά δεν μπορώ να ρίξω το φταίξιμο στην warmoth επειδή ένα κομμάτι ξύλο δεν έκατσε με το σώμα στο οποίο το έβαλα...

 

Ο Νίκος (SF) πίστευε ότι έφταιγε το γεγονός ότι ήταν quartersawn και γι' αυτόν και μόνο τον λόγο δεν ταίριαξε με το σώμα strat που είχα επειδή δεν ήταν και τόσο ελαφρύ (το σώμα).

 

...κι όμως, δεν ήταν αυτό.

Της έβαλα δοκιμαστικά ένα άλλο quartersawn απο μιά eric johnson ενός φίλου και η κιθάρα "ΕΠΑΙΞΕ"!

 

Μυστήριο πράμα τα ξύλα... ::) :-\

 

Το πάχος ήταν το ίδιο;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω καμία γνώση για τις partcaster αλλά όσων αφορά το θέμα του chamberred απλά αναφέρω ότι πολλές sinature κιθάρες κάφρων είναι chamberred... Η dime πχ την βλέπεις με κέρατα, τεράστια κλπ και την πιάνεις και είναι λίγο πιο βαριά από ένα πούπουλο...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το λεω μεχρι να ψοφησω:

Το καθε κομματι ξυλο εχει τη δικη του "προσωπικοτητα",

(ασχετα αν καποια μοιαζουν παρα πολυ μεταξυ τους) και τη δικη του αντιδραση στις δονησεις που δεχεται απο τις χορδες (αφου εχει γινει μπρατσο ;D).

 

-Ποσοι δεν εβαλαν καινουριο μπρατσο στην παλια κιθαρα τους,και το σκυλομετανοιωσαν? >:(

 

-Και ποσοι δεν εκαναν το ιδιο,και η κιθαρα τους οντως αναβαθμιστηκε? :D

 

Για οσους δεν ξερουν να αξιολογουν ενα μπρατσο απο το κυριως υλικο κατασκευης του

(που ειναι φυσικα το ξυλο),το αποτελεσμα ειναι θεμα τυχης... ;)

 

Οσο για τα παλια ξυλα,ΔΕΝ ειναι ολα καλα για οργανα...

(οπως πχ μια παλια πορτα που φουσκωνει-ξεφουσκωνει!!)

αλλα μονο αυτα που εχουν παλαιωθει σε σωστες συνθηκες!! ;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το λεω μεχρι να ψοφησω:

Το καθε κομματι ξυλο εχει τη δικη του "προσωπικοτητα",

(ασχετα αν καποια μοιαζουν παρα πολυ μεταξυ τους) και τη δικη του αντιδραση στις δονησεις που δεχεται απο τις χορδες (αφου εχει γινει μπρατσο ;D).

 

-Ποσοι δεν εβαλαν καινουριο μπρατσο στην παλια κιθαρα τους,και το σκυλομετανοιωσαν? >:(

 

-Και ποσοι δεν εκαναν το ιδιο,και η κιθαρα τους οντως αναβαθμιστηκε? :D

 

Για οσους δεν ξερουν να αξιολογουν ενα μπρατσο απο το κυριως υλικο κατασκευης του

(που ειναι φυσικα το ξυλο),το αποτελεσμα ειναι θεμα τυχης... ;)

 

Οσο για τα παλια ξυλα,ΔΕΝ ειναι ολα καλα για οργανα...

(οπως πχ μια παλια πορτα που φουσκωνει-ξεφουσκωνει!!)

αλλα μονο αυτα που εχουν παλαιωθει σε σωστες συνθηκες!! ;)

Eγώ (και ας φαίνεται περίεργο)... συμφωνώ σε όλα...Απλά κάποιες ερωτήσεις

 

Το καθε κομματι ξυλο εχει τη δικη του "προσωπικοτητα",

(ασχετα αν καποια μοιαζουν παρα πολυ μεταξυ τους) και τη δικη του αντιδραση στις δονησεις που δεχεται απο τις χορδες

Προφανώς και εάν αγοράσουμε 10-20 σώματα Warmoth γουατέβα...και δεν θα έχουμε 10-20 ίδια σώματα...πόσο μεγάλη απόκλιση μπορεί να έχουν ώστε ένα να μας δώσει μία κακή κιθάρα και ένα άλλο μία καλή? Ή έχουμε πάντα έναν μέσο όρο?

 

Οσο για τα παλια ξυλα,ΔΕΝ ειναι ολα καλα για οργανα...

(οπως πχ μια παλια πορτα που φουσκωνει-ξεφουσκωνει!!) αλλα μονο αυτα που εχουν παλαιωθει σε σωστες συνθηκες!! ;)ς

Πόσες από τις παλιές κιθάρες, που πολλοί τις χρυσοπληρώνουν γιατί τις ακούνε να "αναπνέουν", έχουν παλαιωθεί σωστά?

 

ΥΓ Άλλαξα μαγνήτες στη fiber... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάχος ήταν το ίδιο;

 

Σχεδόν ναι...

Το καινούριο δικό μου ήταν το '59 roundback της warmoth, της eric johnson είναι soft v, αλλά απο πλευράς πάχους και μάζας ήταν πάνω-κάτω τα ίδια.

 

Τώρα, το παλιό μπράτσο της δικιάς μου, αυτό που φορούσε απο τη μαμά της, ήταν ένα '57 V, λίγο πιο λεπτό απο τα παραπάνω, παρόλα αυτά όμως έδινε μεγαλύτερο όγκο στον ήχο της συγκεκριμένης κιθάρας απο το '59.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου