Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για tremolo stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εγχειρίδιο της κιθάρας μου γράφει το εξής:

 

''Fender recommends that you remove the tremolo arm when storing the instrument. You will need to place a small piece of tape over the arm hole to insure that the spring remains in the receptacle hole and is not lost''

 

Δηλαδή, αν το μεταφράζω σωστά, υπάρχει ένα ελατηριάκι μέσα στην υποδοχή (τρύπα) που μπαίνει το τρέμολο αρμ, επομένως όταν δεν είναι βιδωμένο το τρέμολο άρμ καλό είναι να βάζουμε ταινία στην τρύπα για να μην χαθεί.

 

Ρωτάω γιατί σε κάποιο παλιό θέμα είχα κάνει την ίδια ερώτηση και πήρα αρνητική απάντηση (ότι δεν υπάρχει). Όμως στο ίδιο θέμα ο ΟP είχε πει πως πήγε τελικά την κιθάρα του για service (για τον λόγο ότι δεν ''καθόταν'' το τρέμολο αρμ στη σωστή θέση που να βολεύει) και τελικά του αντικατέστησαν ένα ελατήριο που είχε χαθεί. Ο Superfunk του είπε ότι και από στυλό να έβαζε ελατηριο το ίδιο θα ήταν...άρα το ίδιο πράγμα δεν λέμε? Ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι μιλάω για ''βιδωτό'' τρέμολο (με σπείρωμα) και όχι για τρέμολο που ''κουμπώνει''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εγχειρίδιο της κιθάρας μου γράφει το εξής:

 

''Fender recommends that you remove the tremolo arm when storing the instrument. You will need to place a small piece of tape over the arm hole to insure that the spring remains in the receptacle hole and is not lost''

 

Δηλαδή, αν το μεταφράζω σωστά, υπάρχει ένα ελατηριάκι μέσα στην υποδοχή (τρύπα) που μπαίνει το τρέμολο αρμ, επομένως όταν δεν είναι βιδωμένο το τρέμολο άρμ καλό είναι να βάζουμε ταινία στην τρύπα για να μην χαθεί.

 

Ρωτάω γιατί σε κάποιο παλιό θέμα είχα κάνει την ίδια ερώτηση και πήρα αρνητική απάντηση (ότι δεν υπάρχει). Όμως στο ίδιο θέμα ο ΟP είχε πει πως πήγε τελικά την κιθάρα του για service (για τον λόγο ότι δεν ''καθόταν'' το τρέμολο αρμ στη σωστή θέση που να βολεύει) και τελικά του αντικατέστησαν ένα ελατήριο που είχε χαθεί. Ο Superfunk του είπε ότι και από στυλό να έβαζε ελατηριο το ίδιο θα ήταν...άρα το ίδιο πράγμα δεν λέμε? Ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?

 

Υ.Γ. Εννοείται ότι μιλάω για ''βιδωτό'' τρέμολο (με σπείρωμα) και όχι για τρέμολο που ''κουμπώνει''

 

υπάρχει, για αυτό και οι καινουργιες έχουν ένα αυτοκόλλητο στην τρύπα. Μετά όλοι το χανουμε :) και βάζουμε ή απο στυλό ή τεφλόν στο σπείρωμα

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει, για αυτό και οι καινουργιες έχουν ένα αυτοκόλλητο στην τρύπα. Μετά όλοι το χανουμε :) και βάζουμε ή απο στυλό ή τεφλόν στο σπείρωμα

 

Δηλαδή το ελατηριάκι πρέπει να είναι τόσο ''loose'' ώστε, αν αναποδογυρίσεις την κιθάρα φεύγει σχετικά εύκολα από την τρύπα? (κάτι που μου ακούγεται λογικό, καθώς αν πολύ σφιχτό και θέλει ''σπρώξιμο'' για να μπει καλά μέσα, θα ''τρώει'' τις ''βόλτες'' από το σπείρωμα...)

 

Σε τί χρησιμεύει, όπως ρωτάει και ο φίλος παραπάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είπε και ο OP, για να φρενάρει το arm πριν βιδώσει τέρμα ώστε να στέκεται εκεί που θες. Επίσης αν το βιδώσεις τέρμα υπάρχει κίνδυνος να σου σπάσει μέσα.

Έτσι το φτιαξε ο παππούς Leo, τι να κάνομε; :)

 

εντιτ: δε θυμόμουν πως είναι γιατί το χω χάσει πριν καμια 15ρια χρόνια :) αλλά είδα ότι η fender τα πουλάει με τη ντουζίνα :)

 

AM_SRS_TREM_ARM_SPRINGS_0994931000_Package_576.jpg

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες άλλες απορίες για strat τρέμολο, μιας και αρχίσαμε:

 

Πρόσφατα πήγα την κιθάρα για σετάρισμα, τρίψιμο κάποιων τάστων κ.τ.λ.

 

Έλεγα να μεγαλώσω λίγο το action οπότε ο τεχνικός το ανέβασε λίγο.

Αλλά: δεν το ανέβασε σηκώνοντας τα sanddles (εν τω μεταξύ δεν μπορώ να βρω allen για αυτά τα sanddles, και το πιο μικρό στα praktiker δεν κάνει) αλλά την γέφυρα αν είδα καλά...

 

Δημιουργήθηκε μια γωνία μεταξύ του πίσω μέρους της γέφυρας και του σώματος (βλέπω από το εγχειρίδιο ότι η προτεινόμενη γωνία αυτής της ''σούζας'' από την φέντερ είναι  1/8''). Για να την κατεβάσω λίιιγο που θέλω (για να χαμηλώσει λίγο το action) πρέπει να σφίξω τις βίδες που είναι στο πίσω μέρος του σώματος έτσι (claw screws)? Οι 2 βίδες που είναι πάνω στην γέφυρα (2-point tremolo system) δεν πειράζονται...σωστά??

 

Επίσης, ποια είναι πιο σωστή διαρρύθμιση, η ''σούζα'' ή να είναι φλατ? Υπάρχουν αναλόγως κάποια μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα? Μου φαίνεται ότι τώρα που είναι σούζα ''ακούει'' πιο πολύ το τρέμολο, αλλά χάνει πιο εύκολα σε κούρδισμα

 

Ευχαριστώ  :)

 

edit: αλενάκι για αμερικάνικες έχει τελικά ο θωμάς http://www.thomann.de/gr/fender_allen_key_for_americanbridge.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιες άλλες απορίες για strat τρέμολο, μιας και αρχίσαμε:

 

Πρόσφατα πήγα την κιθάρα για σετάρισμα, τρίψιμο κάποιων τάστων κ.τ.λ.

 

Έλεγα να μεγαλώσω λίγο το action οπότε ο τεχνικός το ανέβασε λίγο.

Αλλά: δεν το ανέβασε σηκώνοντας τα sanddles (εν τω μεταξύ δεν μπορώ να βρω allen για αυτά τα sanddles, και το πιο μικρό στα praktiker δεν κάνει) αλλά την γέφυρα αν είδα καλά...

 

Δημιουργήθηκε μια γωνία μεταξύ του πίσω μέρους της γέφυρας και του σώματος (βλέπω από το εγχειρίδιο ότι η προτεινόμενη γωνία αυτής της ''σούζας'' από την φέντερ είναι  1/8''). Για να την κατεβάσω λίιιγο που θέλω (για να χαμηλώσει λίγο το action) πρέπει να σφίξω τις βίδες που είναι στο πίσω μέρος του σώματος έτσι (claw screws)? Οι 2 βίδες που είναι πάνω στην γέφυρα (2-point tremolo system) δεν πειράζονται...σωστά??

 

Επίσης, ποια είναι πιο σωστή διαρρύθμιση, η ''σούζα'' ή να είναι φλατ? Υπάρχουν αναλόγως κάποια μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα? Μου φαίνεται ότι τώρα που είναι σούζα ''ακούει'' πιο πολύ το τρέμολο, αλλά χάνει πιο εύκολα σε κούρδισμα

 

Ευχαριστώ  :)

 

edit: αλενάκι για αμερικάνικες έχει τελικά ο θωμάς http://www.thomann.de/gr/fender_allen_key_for_americanbridge.htm

 

μη μπερδεύεις το action με την απόφαση αν το τρέμολο σου θα είναι κολλημένο ή floating.

το action ρυθμίζεται (αφού έχεις δει και το relief) από τα saddles και αν έχεις 2 point από τα 2 pivot screws.

 

καλά έκανες και δεν πήρες αλλενακι από εδώ γιατί τα allen στις αμερικανικές είναι σε ιντσες και θα έβαζες το ελάχιστα πιο μικρό σε χιλιοστά και θα έκανες τις τρύπες στρόγγυλες σε λίγο.

 

Για ποια ακριβώς κιθάρα μιλάμε;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε το action δεν ρυθμίζεται από τα ελατήρια... αυτά (όπως λες) είναι για να ρυθμίζεται το τρέμολο στη σωστή γωνία (λίγο πολύ) ανεξαρτήτως του σετ χορδών που θα χρησιμοποιήσεις. Οι 2 βίδες (του 2-ποιντ) είναι για να ανεβοκατεβάζεις όλο μαζί το τρέμολο και οι άλλες στα saddles για να ρυθμίζεις την καμπυλότητα.

 

Κάνε το τρέμολό σου οριζόντιο (και λίγο σούζα) όπως λέει η fender και μετά ανεβοκατέβασε απο τις 2 βίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μπερδεύεις το action με την απόφαση αν το τρέμολο σου θα είναι κολλημένο ή floating.

το action ρυθμίζεται (αφού έχεις δει και το relief) από τα saddles και αν έχεις 2 point από τα 2 pivot screws.

 

καλά έκανες και δεν πήρες αλλενακι από εδώ γιατί τα allen στις αμερικανικές είναι σε ιντσες και θα έβαζες το ελάχιστα πιο μικρό σε χιλιοστά και θα έκανες τις τρύπες στρόγγυλες σε λίγο.

 

Για ποια ακριβώς κιθάρα μιλάμε;

 

Φίλε το action δεν ρυθμίζεται από τα ελατήρια... αυτά (όπως λες) είναι για να ρυθμίζεται το τρέμολο στη σωστή γωνία (λίγο πολύ) ανεξαρτήτως του σετ χορδών που θα χρησιμοποιήσεις. Οι 2 βίδες (του 2-ποιντ) είναι για να ανεβοκατεβάζεις όλο μαζί το τρέμολο και οι άλλες στα saddles για να ρυθμίζεις την καμπυλότητα.

 

Κάνε το τρέμολό σου οριζόντιο (και λίγο σούζα) όπως λέει η fender και μετά ανεβοκατέβασε απο τις 2 βίδες.

 

Eυχαριστώ guys, οι απαντήσεις σας με κάλυψαν.  :)

 

Η κλίση του τρέμολο φαίνεται σωστή και δεν θα πειραχτεί, άρα ο τύπος ανέβασε εν τάχει το action από τις 2 βίδες του 2-point tremolo. Θα το κατεβάσω λίγο γιατί μου φαίνεται ότι το παράκανα που του ζήτησα να ψηλώσει κι άλλο τις χορδές. Τα sanddles φαίνεται να ακολουθούν το radius οπότε είμαστε ΟΚ (γενικά ο άνθρωπος έκανε καλή δουλειά και η κιθαρα παίζει καλά, απλά άλλαξα γνωμη περί ύψους, και μου είπανε μην της ανεβάσεις άλλο..) Η κιθάρα είναι μια αμερικάνα lonestar strat. Ευχαριστώ που μου λύσατε τις απορίες περί τρέμολο και γέφυρας...(α ρε, gibson και πάλι gibson, 2-3 βίδες είναι και τέλος.. ;D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου