Προς το περιεχόμενο

Kάν'το μόνος σου... κιθάρα!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέχρι να αγοράσεις το κιτ, θα έχω ανεβάσει ένα άρθρο για τον πιο εύκολο και πετυχημένο τρόπο βαψίματος κιθάρας... ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μέχρι να αγοράσεις το κιτ, θα έχω ανεβάσει ένα άρθρο για τον πιο εύκολο και πετυχημένο τρόπο βαψίματος κιθάρας... ;)

 

τωρα ξερεις οτι αν ειχα εστω και 1% ποσοστο να μην το παρω το εσβησες και αυτο.............σε μισω ;D ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χαρά της diy δημιουργίας δε συγκρίνεται με το να πάρεις μια έτοιμη φθηνή κιθαρίτσα(εκτός αν είναι για της κάνεις 1002 mod...). Κι εγώ είχα φτιάξει το strat HB kit και βγήκε πολύ καλό! Το έβαψα σε μαύρο σατινέ με titan σπρέυ, έβαλα έναν epiphone διπλό στη γέφυρα, νέα κλειδιά,νέο nut, νέο pickguard, νέα ηλεκτρικά και knobs κι έτοιμη! Τα πιο ακριβά έξτρα κομμάτια ήταν το pickguard και τα κλειδιά(45ευρώ μαζί νομίζω). Ακόμη παίζει και μάλιστα παίζει πάρα πολύ καλά, έχει βγάλει και live...

 

Επισυνάπτω και μια άλλη ΗΒ (hbl-500) που αξίζει κατ'εμέ και η οποία μ΄έχει βγάλει blues live άνετα και με πολλή μούρη!... Τι να πώ: alder σώμα μασίφ(όχι με κοντραπλακέ φλούδα κουφωτή όπως άλλες φθηνές), Set-in maple neck, έχει long tenon(!) joint, D profile , 2 hot humbuckers με μπόλικο wax, μια χαρά hardware...

hb_part_mk.jpg.bd34abed05583dc25c7bfab76d7098a3.jpg

1650831739_hb_part.jpg.4e992bdc276c3fbfac9badc2d2d97603.jpg

hb_LP.jpg.fa54821f02053e897ce3cd90d1fe2a7f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισυνάπτω και μια άλλη ΗΒ (hbl-500) που αξίζει κατ'εμέ και η οποία μ΄έχει βγάλει blues live άνετα και με πολλή μούρη!... Τι να πώ: alder σώμα μασίφ(όχι με κοντραπλακέ φλούδα κουφωτή όπως άλλες φθηνές), Set-in maple neck, έχει long tenon(!) joint, D profile , 2 hot humbuckers με μπόλικο wax, μια χαρά hardware...

 

 

+1000 για την συγκεκριμένη κιθάρα, είναι πραγματικά πολύ καλή για τα λεφτά της.

Το μόνο που χρειάζεται είναι αλλαγή κλειδιών. Κατά τ' άλλα είναι μια χαρά και οι μαγνήτες της έχουν πού ωραίο ήχο κυρίως για blues.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια...σας αρέσαν αυτοί οι μαγνήτες? Ειδικά της Strat ήταν για πέταμα...

 

περι ορεξεως..............................

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι ορεξεως..............................

Η όρεξη είναι απλή καμμιά φορά, αρκεί να βάλεις δίπλα δίπλα 2 κιθάρες...Δεν αντιλέγω ότι στα παιδιά μπορεί να άρεσε ο ήχος...έτσι κι αλλιώς όλες οι κιθάρες παίζουν. Το ερώτημα είναι πώς παιζουν.

Θα αναφέρω μία απλή παρατήρηση που έκανα το Σάββατο που είχα κατεβάσει 2 κιθάρες στο περίπτερο του Noiz.

Η μία ήταν με τους 3 Tonerider και η άλλη με τους 2 Bare Knuckle.

Καθόμουν και άκουγα τα 2 παιδιά που έπαιζαν (και οι 2 απίθανοι παίχτες) σε 2 καλούς χειροποίητους ενισχυτές...καλοί και value for money οι Tonerider δεν λέω...αλλά η Tele ήταν πολλά επίπεδα παραπάνω...Τυχαίο? Δεν νομίζω :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να αγοράσεις το κιτ, θα έχω ανεβάσει ένα άρθρο για τον πιο εύκολο και πετυχημένο τρόπο βαψίματος κιθάρας... ;)

 

Τώρα είναι αργά, το project-ακι μου είναι για το τζάκι, και εχουμε και καλοκαιρι.

Καταστροφή το χρωμα, αλλα αυτο το scalloped ειναι που με γ@4σε.

Οποτε το πρωτο κιθαρονι μου εγινε ανάμνηση.

Βεβαια με τα 200€ που είχε έπαιρνα 3 κιτ απο θωμα και έπαιζα για πολυ καιρό,

πριν καταλήξουν και αυτα στο τζακι.

Κύριοι η λυση ειναι μια, σε πολλα χρωματα και σχεδια και ονομαζεται Fender για οσους δεν το εχουνε με την custom-ια.

Μarathon το ξερεις οτι μας εχεις τρελάνει με αυτα που κανεις;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοί και value for money οι Tonerider δεν λέω...αλλά η Tele ήταν πολλά επίπεδα παραπάνω...Τυχαίο? Δεν νομίζω :D

 

εγω αυτο που ξερω να πω ειναι οτι ολα ειναι στο χερι -βοηθανε ΒΕΒΑΙΑ και οι μαγνητες αλλα................................... δεν ειναι τυχαιο πιστευω που ο antonio negro παιζει με μια κιθαρα των 10 ευρω και ακουγεται σαν να ειναι των 1500............

αμα ενας κιθαριστας ΔΕΝ ξερει να "παιξει"(στο ειδος του) οτι και να του δωσεις καλο θα του ακουγεται.................

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι η λυση ειναι μια, σε πολλα χρωματα και σχεδια και ονομαζεται Fender για οσους δεν το εχουνε με την custom-ια.

Μα όλη η ιστορία είναι να κάνεις κάτι καλύτερο και στα μέτρα σου, χωρίς να πληρώσεις το λογότυπο...

Μην νομίζεις, και εγώ δεν το έχω με τη customιά...απλά έχω την ιδέα, δεν βιάζομαι να τη τελειώσω, ψάχνω όσο χρειάζεται και έχω τους κατάλληλους συνεργάτες...

Το τελευταίο project μου το έχω και το ξύνω, πάνω από ένα χρόνο...και θα βγεί ωραίο το άτιμο :D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου