Προς το περιεχόμενο

Γιατί έπεσε η ένταση στα monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

TO ΜΟΝΟ που εκανα και ηρθαν παλι στα καλα τους ηταν οτι οταν τα συνδεσα με XLR ακουγωνταν παλι οπως επρεπε..............

 

Πες έτσι ρε μάστορα ;D

Το "πρόβλημά" σου είναι η διαφορά balanced (+4dBu) και unbalanced (-10dBV).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Nομίζω ότι η διαφορά balanced vs unbalanced είναι σημαντικά μικρότερη από 14db (νομίζω 6db). Βέβαια είναι υπαρκτή και ίσως είναι αυτή που άκουσε ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομίζω ότι η διαφορά balanced vs unbalanced είναι σημαντικά μικρότερη από 14db (νομίζω 6db). Βέβαια είναι υπαρκτή και ίσως είναι αυτή που άκουσε ο φίλος.

 

Haryy έκανα edit στο post μου διευκρινίζοντας ότι το μεν balanced είναι dBu, το δε unbalanced dBV.

Κι επειδή 0dBu=0.775volts ενώ 0dBV=1volt βγαίνει ότι -10dBV = 0.316 volt

και +4dBu = 1.23 volt.

 

Δείτε και το παρακάτω πιο αναλυτικό link

http://www.proaudiosupport.com/a13910/db-scales-10-dbv.html

 

 

Επ' ευκαιρία δείτε και μια λίστα με κάποια "χρήσιμα" στοιχεία:

 

dBV = 1 volt (notice the upper case V)

 

dBu = 0.775 volt (European standard)

 

dBv = 0.775 volt (USA standard)

 

dBm = 1 milliwatt

 

dBA = dB SPL, A-weighted response

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι ειδικος στην ηχοληψια

αυτη την διαφορα με τα dBu και τα dBv δεν την καταλαβαινω και θα παρακαλουσα να μου την εξηγησεις εκτενεστερα ή να με παραπεμψεις αλλου

 

καταρχην να ξεκαθαρισω οτι απο την 1 κιολας στιγμη τα μονιτορ δουλευαν μονο με καρφι - δεν εχει πειραχθει τιποτα στα ηχεια μεχρι που εκανε αυτο το προβλημα (εννοωντας οτι κατα την διαρκεια του προβληματος πειραζα τις ρυθμησεις μηπως φταιει κατι αλλο) επιτα ξαναηρθαν ΟΛΑ στο αρχικο τους σεταρισμα

ειναι δυνατον(χωρις να ειμαι ειδικος παλι) να βαζω καρφι και να πεφτει η ενταση ενω πιο πριν δουλευε "καλα" και οταν βαζω XLR να παιζει φυσιολογικα ??

 

 

@ harvyy - εβαλα ενα ηχειο μονο του και τιποτα - παλι το ηχειο μονο του επαιζε στην ιδια "χαμηλη" ενταση - οταν κουνησα τα καλωδια δεν γινοταν τιποτα - ουτε τσικ τσικ ουτε αυξομειωνοταν η ενταση    ??? ???

@ williamsats - δοκιμασα οχι ιδιας μαρκας καλωδια - καποια αλλα που ειχα spare αλλα και παλι το ιδιο........η ιδια "χαμηλη" ενταση........... αν ειναι βλαβη στην εισοδο περιλαμβανεται στην εγγυηση αν ξερετε ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην να ξεκαθαρισω οτι απο την 1 κιολας στιγμη τα μονιτορ δουλευαν μονο με καρφι - δεν εχει πειραχθει τιποτα στα ηχεια μεχρι που εκανε αυτο το προβλημα (εννοωντας οτι κατα την διαρκεια του προβληματος πειραζα τις ρυθμησεις μηπως φταιει κατι αλλο) επιτα ξαναηρθαν ΟΛΑ στο αρχικο τους σεταρισμα

ειναι δυνατον(χωρις να ειμαι ειδικος παλι) να βαζω καρφι και να πεφτει η ενταση ενω πιο πριν δουλευε "καλα" και οταν βαζω XLR να παιζει φυσιολογικα ??

 

Βλέποντας τα specs στη σελίδα της behringer, βλέπω ότι το καρφί και το rca είναι unbalanced και μόνο το xlr είναι balanced.

Οπότε αυτό εξηγεί τη μεταξύ τους διαφορά.

 

Εσύ βέβαια, αν κατάλαβα καλά, λες ότι τα ηχεία ήταν εξ αρχής συνδεδεμένα με καρφί και από

κάποιο σημείο και περά, χωρίς να αλλάξεις κάτι, έπεσε η έντασή τους;

Διευκρίνησέ το αυτό για να πάμε παραπέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρις να ειμαι ειδικος στην ηχοληψια

αυτη την διαφορα με τα dBu και τα dBv δεν την καταλαβαινω και θα παρακαλουσα να μου την εξηγησεις εκτενεστερα ή να με παραπεμψεις αλλου

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Decibel

 

Ρίξε μια ματιά στη έννοια decibel γενικότερα.

 

Όσο πιο απλοϊκά γίνεται, το dB (1/10 bel) είναι μια λογαριθμική μονάδα που στην ουσία συγκρίνει μεγέθη (ισχύ σε watt, τάση σε volt κλπ).

Δηλαδή το να πεις ότι ένα σήμα είναι πχ 30dB δεν λέει απολύτως τίποτα.

Πρέπει να υπάρχει ένα σημείο αναφοράς.

 

Κι εδώ έρχονται τα dBu, dBV, dBm κλπ.

Ας πούμε τα dBV είναι η λογαριθμική σχέση μεταξύ 0.775volts και της προς σύγκριση μέτρησης.

Στο link που σου παρέθεσα έχει πολλούς ορισμούς που νομίζω βοηθάνε.

 

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα καθόλου ή αν σε μπέρδεψα χειρότερα, αλλά το βασικό που πρέπει να σου μείνει είναι ότι το dB είναι λογαριθμική σχέση 2 μεγεθών (μιας σταθεράς πχ 0.775volts και μιας μεταβλητής πχ της εκάστοτε μέτρησης).

 

Βοήθειά σου ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τα specs στη σελίδα της behringer, βλέπω ότι το καρφί και το rca είναι unbalanced και μόνο το xlr είναι balanced.

Οπότε αυτό εξηγεί τη μεταξύ τους διαφορά.

 

Εσύ βέβαια, αν κατάλαβα καλά, λες ότι τα ηχεία ήταν εξ αρχής συνδεδεμένα με καρφί και από

κάποιο σημείο και περά, χωρίς να αλλάξεις κάτι, έπεσε η έντασή τους;

Διευκρίνησέ το αυτό για να πάμε παραπέρα.

 

Στην περιγραφή του προϊόντος λέει για καρφί TRS άρα είναι balanced η είσοδος. Ο φίλος όμως έχει συνδέσει balanced καρφί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία μικρή διευκρίνιση, το ότι χρησιμοποιούμε καρφί 1/4" σε μία έξοδο balanced, δεν σημαίνει αυτόματα ότι έχουμε balanced σήμα.

 

Το balanced σήμα προϋποθέτει εξ'ορισμού την ύπαρξη 3 συνδέσεων στο καλώδιο (σήμα θετικό, σήμα αρνητικό και γείωση), επομένως πρέπει να χρησιμοποιήσουμε κατάλληλο καλώδιο και κατάλληλα βύσματα.

 

Σχετικά με τα "καρφιά", τα TS βύσματα έχουν μόνο 2 συνδέσεις (σήμα και γείωση) και είναι άχρηστα για balanced σήμα, ενώ τα TRS έχουν 3 και είναι αυτά που πρέπει να χρησιμοποιούμε προκειμένου να εκμεταλλευόμαστε την ακύρωση θορύβου που μπορούν να παρέχουν, και φυσικά να πετυχαίνουμε το σωστό level matching, που περιμένουν να δουν οι balanced είσοδοι/έξοδοι που χρησιμοποιούμε.

 

edit: Με πρόλαβε ο haryy  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.behringer.com/EN/images/lightboxphotos/B1031A_P0A0Y_Rear_XL.png

 

http://www.behringer.com/EN/images/photos/B1031A_P0A0Y_FIG3_XL.png

 

Haryy ρίξε μια ματιά στις παραπάνω φωτογραφίες.

Εγώ βλέπω unbalanced.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περιγραφή του προϊόντος λέει για καρφί TRS άρα είναι balanced η είσοδος. Ο φίλος όμως έχει συνδέσει balanced καρφί?

 

γινεται το καρφι να ειναι balanced ?? οντως το XLR ειναι balanced και απο οσο ξερω το καρφι ειναι unbalanced

 

@pkole ακριβως αυτο που λες - απο την αρχη ηταν συνδεδεμενα με καρφι και ξαφνικα επεσε η ενταση τους........

 

η αληθεια ειναι οτι δεν με μπερδεψες και με εβαλες σε ενα σωστο δρομο - απλα θα με κανεις να ριξω διαβασμα ;D ;D ;D το οποιο δεν ειναι ΚΑΘΟΛΟΥ κακο για κατι που σε ενδιαφερει και αγαπας ε ??  :D :D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου