Προς το περιεχόμενο

Γιατί έπεσε η ένταση στα monitor;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα παιδια !!! ;D ;D

εχω τα behringer b1031A monitor http://www.thomann.de/gr/behringer_b1031a.htm

 

καμποσο καιρο - γυρω στους 8 μηνες - και τις προηγουμενες μερες εχω παρατηρησει οτι εχει πεσει η αποδοση τους

ΔΛΔ - εχω ενα συγκεκριμενο κομματι το οποιο το βαζω ΠΑΝΤΑ να παιξει οταν ανοιγει ο υπολογιστης για να τεσταρω αν ολα λειτουργουν σωστα - και παντα στο μιξερ μου το εχω σε συγκεκριμενη ενταση - στο 30 - εδω και αρκετες μερες εχω δει οτι στην ιδια ενταση με τις ιδιες ρυθμισεις οι οποιες δεν πειραζονται ΠΟΤΕ ακουγεται ποιο χαμηλα σε ενταση..........

υπαρχει τετοιο θεμα με τα μονιτορ ?? δλδ πεφτει η αποδοση τους ?? υπαρχει καποιο προβλημα σε κατι αλλο εκτως των ηχειων ?? εψαξα στο ιντερνετ αλλα δεν βρηκα κατι - εστειλα μειλ στην behringer και μου απαντησαν αρνητικα - μου ειπαν να αλλαξω ασφαλειες αλλα και παλι τιποτα.......

καμια ιδεα ??? ??? ??? ??? ???

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δε νομίζω ότι η υποκειμενική σου αίσθηση για μείωση της έντασης, είναι αρκετή για να ειπωθεί ότι υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να μετρήσεις την ένταση και αν όντως παρουσιάζει αυτές τις διακυμάνσεις (με όλα τα άλλα να είναι ίδια), τότε μονο μπορείς να είσαι βέβαιος ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω ότι η υποκειμενική σου αίσθηση για μείωση της έντασης, είναι αρκετή για να ειπωθεί ότι υπάρχει πρόβλημα. Πρέπει να μετρήσεις την ένταση και αν όντως παρουσιάζει αυτές τις διακυμάνσεις (με όλα τα άλλα να είναι ίδια), τότε μονο μπορείς να είσαι βέβαιος ότι υπάρχει πρόβλημα.

 

 

 

σωστο αυτο που λες - το σκεφτηκα και εγω - αλλα οταν ειναι τοσο αισθητη η διαφορα πιστευω οτι δεν χωραει αμφιβολια δεν νομιζεις ??

πως να την μετρησω την ενταση αμα δεν εχω μετρο αναφορας ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστο αυτο που λες - το σκεφτηκα και εγω - αλλα οταν ειναι τοσο αισθητη η διαφορα πιστευω οτι δεν χωραει αμφιβολια δεν νομιζεις ??

πως να την μετρησω την ενταση αμα δεν εχω μετρο αναφορας ??

 

Εγώ θα ξεκίναγα με το να χρησιμοποιήσω τα VUmeters ενός οποιουδήποτε (αναλογικού ή ψηφιακού) συστήματος ηχογράφησης. Θα έβαζα ένα μικρόφωνο σε μία συγκεκριμένη θέση και θα έριχνα μία ματιά στις "βελόνες" του. Την επόμενη φορά που θα είχα την εντύπωση πως κάτι δε πάει καλά, θα έριχνα άλλη μία ματιά στις βελόνες... αν η διαφορά είναι τόσο μεγάλη όσο λες, αποκλείεται να μη φανεί κάτι.

 

Ασφαλώς υπάρχουν και πολύ πιο ακριβείς τρόποι μέτρησης: ας μας διαφωτίσουν οι αρμόδιοι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ξεκίναγα με το να χρησιμοποιήσω τα VUmeters ενός οποιουδήποτε (αναλογικού ή ψηφιακού) συστήματος ηχογράφησης. Θα έβαζα ένα μικρόφωνο σε μία συγκεκριμένη θέση και θα έριχνα μία ματιά στις "βελόνες" του. Την επόμενη φορά που θα είχα την εντύπωση πως κάτι δε πάει καλά, θα έριχνα άλλη μία ματιά στις βελόνες... αν η διαφορά είναι τόσο μεγάλη όσο λες, αποκλείεται να μη φανεί κάτι.

 

Ασφαλώς υπάρχουν και πολύ πιο ακριβείς τρόποι μέτρησης: ας μας διαφωτίσουν οι αρμόδιοι.

 

 

 

το καταλαβα αυτο που περιγραφεις και ειναι πολυ σωστο - το προβλημα ειναι ομως τωρα - δεν μπορω να περιμενω μεχρι να ξαναγινει - και αμα δεν ξαναγινει ποτέ ?? ή γινει μετα απο 8 μηνες παλι ?? θα καθομαι με το μικροφωνο να μετραω ??

εσενα σου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καταλαβα αυτο που περιγραφεις και ειναι πολυ σωστο - το προβλημα ειναι ομως τωρα - δεν μπορω να περιμενω μεχρι να ξαναγινει - και αμα δεν ξαναγινει ποτέ ?? ή γινει μετα απο 8 μηνες παλι ?? θα καθομαι με το μικροφωνο να μετραω ??

εσενα σου εχει τυχει ποτε κατι τετοιο ??

 

Οι βλάβες δεν περιμένουν συνηθως 8 μήνες για να εμφανιστούν πάλι. Ενισχύεται η άποψή μου πως κάτι άλλο (υποκειμενικό) συμβαίνει. Για να απαντήσω στην ερώτησή σου: ναι μου έχει τύχει... ήμουν νεότερος και είχα και εγώ αμφιβολίες όπως εσύ... καθώς μεγαλώνω, όταν συμβαίνει κάτι τέτοιο είμαι πλέον βέβαιος ότι φταίνε τα αυτιά μου.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

...ή ότι έχουν πειραχτεί κατα λάθος τα ρυθμιστικά έντασης πίσω από το ηχείο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή ότι έχουν πειραχτεί κατα λάθος τα ρυθμιστικά έντασης πίσω από το ηχείο.

 

τα ξανατσεκαρα ΟΛΑ - ολα ειναι στην θεση τους και ετσι οπως πρεπει και θελω να ειναι

θα δω σε λιγο το analyshs της καρτας ηχου για να δω μηπως τρεχει κατι με την καρτα και θα σας ενημερωσω - ενας φιλος μου παντως το παρατηρησε και ο ιδιος οτι εχει προβλημα η ενταση - και μου το επιβεβαιωσε και αυτος.............αρα οτι φταινε τα αυτια μας δεν εχει πολλες πιθανοτητες..............ποτε δεν το βγαζουμε και απο την εξισωση ομως.................

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αρα καταλαβαίνεις πως πρέπει να ελέγξεις όλη την αλυσίδα ΠΡΙΝ καταλήξεις πως σου φταίει ο τελευταίος κρίκος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα καταλαβαίνεις πως πρέπει να ελέγξεις όλη την αλυσίδα ΠΡΙΝ καταλήξεις πως σου φταίει ο τελευταίος κρίκος.

 

φυσικα - το εχω κανει ηδη 2 φορες και το analysys της καρτας δεν εδειξε καποιο προβλημα -- αρα το προβλημα ειναι στα μονιτορ - τι μπορω να κανω ?? τι μπορω να δοκιμασω μηπως φτιαξει ?? για να απαντησω και στην ερωτηση του trolley για τα αυτια - ο ηχος απο εκει που ακουγωταν 100% τωρα εχει πεσει στο 25% - μιλαμε για μεγαλη διαφορα και εντελως ξαφνικα απο την μια μερα στην αλλη.............

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου