Προς το περιεχόμενο

Ποια 2x12 καμπινα;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγά μη βάζουν ρετάλια ρε 'συ sth Ηarley Benton...πιο ακριβά θα τους στοιχίζει να τα ταιριάξουν...Απλά είναι μια no name καμπίνα made in China...

 

Όσο για τα ξύλα MDF και Birch το ίδιο είναι θεωρητικά νεκρές σαν ηχητική απόκριση σύμφωνα με το δόγμα της Marshall. Μόνο κάποιες παλιές καμπίνες τηs Fender φτιαγμένες από πεύκο δίναν (θεωρητικά και πάλι) κάποια πρίμα...

 

Την Celestion την έχουν αγοράσει Κινέζοι. Μόνο κάποια Heritage βγάινουν στην Αγγλία. Όλα τα V30 είναι Κινέζικα.

 

Αδερφε, μιλαω απο προσωπικη εμπειρια, η HB που ειχα ειχε διαφορετικα ξυλα για προσοψη-κατοψη-πλαινα και καπακι. Ο ορισμος τον ρεταλιων. Πως θα τους κοστιζε να τα ταιριαξουν πιο ακριβα?

 

Οσο για τα ξυλα δεν το σχολιαζω καθολου.Εαν εσενα σου κανει το ιδιο το πεπιεσμενο χαρτι(mdf) με το birchwood παω πασο.

 

Επισης celestion v30s made in england εχουνε περασει απο τα χερια μου και μαλιστα αρκετα προσφατα. Προσφατα δε, ενας φιλος πηρε κατι alnico και παλι made in england. Tεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 60
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Tα ν30 που εχει η mesa ειναι τα ΙΔΙΑ με αυτα της ΗΒ...

Η Celestion εχει σταματησει την κατασκευη στην Αγγλια εδω και πολλα χρονια...

Μονο τα αλνικο και τα μπλου φτιαχνονται πλεον στο νησι...

Το πιο τρελο ειναι οτι τα μειντ ιν τσαινα και τα μειντ ιν ινγκλαντ ακουγονται ακριβως το ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήμουν κάτοχος  2 καμπινών  1936,  η μια  με G12  και η άλλη  με V30.  Στα  «βρώμικα»  η  V30  ήταν για τα αυτιά μου  ανώτερη  και  όπως  ακριβώς  περιγράφει παραπάνω ο Blackie .  Ενώ στα  καθαρά  , η G12  ήταν πιο κρυστάλλινη.  Τελικά κράτησα  την V30.  Για εμένα αρκετά καλή καμπινούλα και  ελαφριά. 

 

 

John 52 , Καλό ψάξιμο,  και ρίσκαρε  … δεν πειράζει ;)

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κοιτάξεις και στην αγορά των μεταχειρισμένων, πράγμα που προϋποθέτει κάποια προσοχή, βέβαια, αλλά που εγώ σου προτείνω ανεπιφύλακτα, μπορείς να βρεις καμπίνα τοπ, στα 200 (χοντρικά) ευρώ. Να σκεφτείς οτι οι 412 πουλιούνται γύρω στα 400-500. Θεωρώ οτι είναι πολλά 500 ευρώ για 212 καμπίνα. Εγώ έχω την Framus FR212 με Vintage 30 από την μάνα της, και κάνει σεξ (ευγενικά...). Πόσο;... 220 ευρώ. Για σκέψου το λίγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε kpeyos δε μπορω να κανω σοβαρη συζητηση μαζι σου γιατι διαστρευλωνεις καθετι που λεω οποτε ειπα τη γνωμη μου,ειπαν ολοι τη δικη τους και ας κανει το παλικαρι την επιλογη του...μου την ειπες για την 1936 και ειδες πως βγηκαν 2 ατομα και ειπαν θετικα λογια για αυτη, εγω μιλαω συμφωνα παντα με το budget του φιλου κι εσυ μιλας γενικοτερα και τα χοντραινεις ολα οσα λεω, δε μπορει να βγει ακρη οταν πιστευεις πως σου εθειξα την vht (ειπα ειναι οτι εχοντας τετοιο budget ειναι λαθος να βαλεις τοσο ακριβα και καλα μεγαφωνα σε φθηνη καμπινα γιατι ειναι σα να βαζεις μηχανη ferrari σε zastava) οποτε για το καλο του thread και του φιλου ας το αφησουμε εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μη μαλωνετε ρε! αν μαλωνουν και οι κιθαριστες καηκαμε-μια κιθαρα ειμαστε ολοι!

 

στο θεμα: και εμενα μου φαινεται ψιλομααλακια να δωσω 400 γιουρο για μια καμπινα 2*12. αλλα επειδη θα ειναι η πρωτη μου, χωρις να εχω εμπειρια, θελω κατι σιγουρο καθοτι θα αγορασω (μαλλον!) τον marshall jvm205h. οποτε αν καποιος μου πει λιγο εγγυημενα οτι η ταδε καμπινα ειναι το ιδιο ηχητικα (η καλυτερη) με την "μαμα" του ενισχυτη τοτε κανενα προβλημα, πιο λιγα λεφτα! αυτη η framus δηλαδη ή η harley benton θα ειναι καλη φαση;

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμιζω οτι δεν παιζω με βαρυτονες μουσικες (ντεθ, μπλακ κτλ) αλλα κλασσικο ηχο χεβι μεταλ! εννοειται οταν εχω καθαρα θελω οσο γινεται πιο κρυσταλλινα!  8)

η αλληλεγγυη το οπλο μας μαγκες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου ειναι ότι:

ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι καμπίνες οταν παίζεις σπίτι σου(bedroom player,youtube jamman,backing track hero,Guitar Pro super star) ειναι σουπερ....

Οταν πας να μπεις στο κολπο με τη μπάντα και ανεβαίνουν οι εντάσεις εκει σφίγγουν τα γάλατα...

Είχα φτηνές καμπίνες είχα και ακριβές (πολλές) όλων των τύπων και ειδών....

Συμφωνώ για την 1936 το είχα καλό μηχάνημα ζυγισμένο για τα λεφτά του...αλλά έπαιζε το ίδιο όπως αυτή εδώ η ρημάδα..εντελώς..να μην σου πω και καλύτερα η ENGL

http://www.thomann.de/gr/engl_e_112s.htm

 

Υ.Γ Προσωπικά εγώ παίζω ΜΟΝΟ με 1Χ12 και σπίτι και live με μικρόφωνο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και μια άλλη οικονομική καμπίνα, της Palmer  με αρκετές επιλογές στα ηχεία της, π.χ.

http://www.musicstore.com/en_EN/ITL/Guitars/Cabinets-2x12-/Palmer-PCAB212-Box-2x12-Man-o-War-240W-8-Ohm/art-GIT0021869-000

 

 

http://www.palmer-germany.com/176-1-2x12-cabinet.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου