Προς το περιεχόμενο

Starter ενισχυτής για μπάσο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@pkole

δεν βρήκα cube 30 για μπάσο...μήπως μπερδεύτηκες με της κιθάρας?

υπάρχει αυτός, ο πιο κοντινός:

 

http://www.thomann.de/gr/roland_cube20xl_bass.htm

 

αυτός ανεβαίνει λίγο σε budget...αλλά έχει ένα κάρο μπλιμπλίκια πάνω που ίσως να μ'ενδιέφεραν για πειραματισμό....

 

 

Σαφώς και υπάρχει roland cube 30 για μπάσο αλλά το πιθανότερο είναι να αντικαταστάθηκε από τον 20xl που ανέφερες.

 

@Evilnye: 30watt είναι υπεραρκετά για μικρά live και ίσως ικανοποιητικά για monitor σε λίγο μεγαλύτερα live.

Αν μιλάμε για full μπάντες σε μεγάλα live, τότε δε φτάνει ούτε για πλάκα.

Αλλά υποπτεύομαι ότι για να ζητάει starter, σημαίνει ότι δεν πάει για μεγάλα πράγματα σε πρώτη φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@Evilnye: 30watt είναι υπεραρκετά για μικρά live και ίσως ικανοποιητικά για monitor σε λίγο μεγαλύτερα live.

Αν μιλάμε για full μπάντες σε μεγάλα live, τότε δε φτάνει ούτε για πλάκα.

Ναι. Είναι. Αν παίζει με άλλον ένα που έχει μόνο μια ακουστική κιθάρα (unplugged) είναι όντως υπεραρκετά.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Είναι. Αν παίζει με άλλον ένα που έχει μόνο μια ακουστική κιθάρα (unplugged) είναι όντως υπεραρκετά.

 

Ε, τώρα νομίζω ότι υπερβάλλεις.

Εγώ έπαιζα ολόκληρη χρονιά με τον cube 30 με κρουστά (cajon, congas, bongos κλπ), 2 κιθάρες ακουστικές (με ενισχυτή) και τραγουδίστρια.

Ήταν μια χαρά και δεν έπαιξε ποτέ πάνω απ' τη μέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Neurotic667

δεν τον βρήκα στον Cube30 στο Θωμά που έψαξα...

προφανώς αυτόν εδώ εννοείς:

http://www.roland.com/products/en/CUBE-30_BASS/specs.html

 

ναι....για τις 10" σκέφτομαι μήπως είναι υποδεέστερες ως προς τις 12 για μπάσα....

 

@Evilnye

το γράφω και στο πρώτο ποστ πως θα πάει σε λάιβ ( εννοείται και σε πρόβες) αφού χρειάζομαι να έχει και έξοδο για κονσόλα

30W δεν είναι αρκετά για μόνιτορ?

τον κύριο ήχο θα τον παίρνω από τα ηχεία του μαγαζιού...

 

@pkole

σίγουρα δεν θα παω για Σταυρό του Νότου...

για πιο μικρά stage σίγουρα...

αλλά θα τον θέλω και για εξάσκηση στο σπίτι και για στούντιο αφού δεν υπάρχει η δυνατότητα για αγορά και δεύτερου ενισχυτή

 

ξέρετε, στην Αθήνα, που μπορώ να ακούσω Roland ή ίσως και Hartke?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, τώρα νομίζω ότι υπερβάλλεις.

Εγώ έπαιζα ολόκληρη χρονιά με τον cube 30 με κρουστά (cajon, congas, bongos κλπ), 2 κιθάρες ακουστικές (με ενισχυτή) και τραγουδίστρια.

Ήταν μια χαρά και δεν έπαιξε ποτέ πάνω απ' τη μέση.

Εμένα, το παλιό καλό σκυλί ο Peavey TKO75 με το 15άρι, άσθμαινε όταν οι εντάσεις από τις κιθάρες ανέβαιναν. Και ο Nemesis ΝΑ320 είναι ΟΚ. Αλλά λέω να τον διπλασιάσω ...8)

 

Αλλά όπως λες, ήσασταν άλλο στυλ.

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Evilnye

το γράφω και στο πρώτο ποστ πως θα πάει σε λάιβ ( εννοείται και σε πρόβες) αφού χρειάζομαι να έχει και έξοδο για κονσόλα

30W δεν είναι αρκετά για μόνιτορ?

τον κύριο ήχο θα τον παίρνω από τα ηχεία του μαγαζιού...

ξέρετε, στην Αθήνα, που μπορώ να ακούσω Roland ή ίσως και Hartke?

Σόρυ αφηρημάδα μου, πάρε πάντως πάνω από 50w και δε θα το μετανιώσεις και απαραιτήτως να έχεις lineout ή και di out. Το 10" μεγάφωνο είναι μια χαρά. Όλα και 12ρια και 15ρια κάνουν, θέμα γούστου είναι.

Roland ψάξε στο rolandplanet, και hartke αν θυμάμαι είχε ο διαμαντόπουλος. Αν και μου αρέσουν πολύ ηχητικά, είναι βαριοί ενισχυτές.

Δες και κανέναν fender (καγμάκης) και δοκίμασε και τους warwick μιας και μερικοί τους προτείνουν (λογοθέτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, θα συμφωνήσω κι εγώ πως ένας ενισχυτής μπάσου σε αυτή την κατηγορία τιμής και watt, δύσκολα θα σε βγάλει αξιοπρεπώς σε ένα λάηβ, έστω και ως μόνιτορ (άποψή μου, ας μην ξαναρχίσουμε την κουβέντα περί έντασης στο stage, υπάρχει σε άλλο thread).

Αλλά ως πιο ικανοποιητική λύση, θα σου πρότεινα κι εγώ fender ή warwick (έχω ένα θέμα με τους behringer, δεν έχω ακούσει ούτε έναν που να ακούγεται τουλάχιστον ανεκτά).

    Επίσης, τσέκαρε και τον μικρό orange http://www.thomann.de/gr/orange_crush_pix_25bx.htm

και http://www.thomann.de/gr/orange_cr50bx.htm, 25 και 50 watt αντίστοιχα.

Αν αποφασίσεις να πας σε λίγα παραπάνω χρήματα, που όμως πιθανόν να σε βγάλει και σε λάηβέχω πολύ καλές εντυπώσεις από τον μικρό της ebs http://www.thomann.de/gr/ebs_classic_session_60_combo.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Evilnye

ευχαριστώ για τα μαγαζιά...τουλάχιστον δεν θα γυρίσω πάλι όλα τα Εξάρχεια άσκοπα και δεν θα αφήσω και κάποιο μαγαζί απ'έξω που ίσως να έχει κάτι ενδιαφέρον....

το rolandplanet είναι το καινούριο στη Στουρνάρη?

 

@myrsias

πραγματικά δεν ψάχνω για κάτι ποιοτικό...

τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στο μπάσο και η αγορά αυτή θα γίνει για να πάψω πια να παίζω στις πρόβες (σπίτι φάση) με τον παλιό, μικρό ενισχυτή της κιθάρας...

ευχαριστώ και για τις προτάσεις αλλά λέω να μην πάω,προς το παρόν, πάνω από 130....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

@myrsias

πραγματικά δεν ψάχνω για κάτι ποιοτικό...

τώρα κάνω τα πρώτα βήματα στο μπάσο και η αγορά αυτή θα γίνει για να πάψω πια να παίζω στις πρόβες (σπίτι φάση) με τον παλιό, μικρό ενισχυτή της κιθάρας...

ευχαριστώ και για τις προτάσεις αλλά λέω να μην πάω,προς το παρόν, πάνω από 130....

 

τότε, με συγχωρείς, κατάλαβα λάθος! Σε αυτή την περίπτωση, oi ενισχυτές της τάξεως -130Ε, είναι μια χαρά, απλώς κατάλαβα πως ήθελες κάποια παραπάνω χαρακτηριστικά. Γενικά, κατά την άποψή μου, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κάποιος όταν ψ΄χνει για ενισχυτή, είναι να σκέφτεται για ποιά ακριβώς χρήση τον προορίζει. Έτσι, δεν θα χαθεί στην πορεία.

Σε αυτή την κατηγορία, σου προτείνω τον orange http://www.thomann.de/gr/orange_crush_pix_25bx.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο που δεν έγινε καμία αναφορά σε μεταχειρισμένα.

 

Αν δεν τον βίαζεσαι τον ενισχυτή τότε ψάξου λιγάκι με μεταχειρισμένα, στα ίδια λεφτά θα μπορέσεις να αγοράσεις κατι αρκετά καλύτερο...

 

Πάντως απο τους ενισχυτές που πρότεινες δεν θα έπαιρνα κανένα... Ο cube αν τον βρείς ειναι τρομερός, ο GK που προαναφέρθηκε είναι μια πιο αξιοπρεπής λύση αν και η backline σειρά ουδεμία σχέση έχει με τα υπολοιπα GK

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου