Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα ηχογράφησης.


mixakios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,το προβλημά μου είναι το εξής:στο σπίτι μου έχουμε ένα ημιυπόγειο στο οποίο έχω στημένα τα τύμπανα και μελετάω,ενίοτε παίζουμε και με την μπάντα.Το ημιυπόγειο αυτό είναι τεράστιο(γύρω στα 120 τετραγωνικά) και είναι ένας εννιαίος χώρος(ούτε πλακάκια).Δοκίμασα αρκετές φορές να ηχογραφήσο κομάτια και το αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε σε καμία των περιπτώσεων, και ενώ έχω σχετικά καλό σετ (sonor force 3007 maple) και καλά μικρόφωνα (shure sm57,PGDMK4-XLR Shure PG 4PC Drum Mic Kit).Όταν ηχογράφησα σε ενα άλλο δωμάτιο  περίπου στα δώδεκα τετραγωνικά,παρατήρησα ότι ο ήχος των τυμπάνων ήταν πολύ ποιο καθαρός χωρίς να έχω κάνει καμία αλλαγή,ίδια τύμπανα, ίδια μικρόφωνα, ίδιο κουρδισμα ,ίδιος παίχτης ,ίδιες ρυθμίσεις στην κονσόλα κ.ο.κ Θέλω ιδέες για το πως να βελτιώσω τον χώρο στο υπόγειο για να ηχογραφώ καλύτερα.Δεν ψάχνω τρόπο για να ελατώσω την ένταση  και να μην ενοχλώ τα γύρω σπίτια αλλά και το δικό μου,ψάχνω φθηνή λύση σωστής κατανομής του ήχου.Μία ιδέα που μου έρχετε στο μυαλό είναι να φτιάξω ένα ξύλινο πλέγμα περιμετρικά των τυμπάνων και να ενσωματώσω πάνω του αυγοθήκες,αν και δεν ξέρω αν θα πιάσει.ιΙδέες θα προτιμούσα μόνο από άτομα που το έχουν τσεκάρει στην πράξη το συγκεκριμένο θέμα και κάνα link.Εκ των προτέρων,ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο forum!

Το συγκεκριμένο θέμα το έχω και εγώ και έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδώ.

Αν πληκτρολογήσεις ''ηχοαπορρόφηση'' στην Αναζήτηση πάνω δεξιά και μελετήσεις τα αποτελέσματα θα βρεις αυτό που θες.

Πάντως η γενική ιδέα είναι panels στους τοίχους ή σε συγκεκριμένα σημεία,ακόμα μοκέτες στους τοίχους,κουρτίνες γύρω γύρω κτλ...Επειδή όμως ο χώρος είναι πραγματικά τεράστιος,θα πρέπει οπωσδήποτε να τον ''κόψεις'' και να παίζετε σε 20 με 30 το πολύ τ.μ.Αυτό μπορεί ενδεχομένως να γίνει με μια διπλή-τριπλή κουρτίνα ανάμεσα σε εσάς(τα όργανα και τον εξοπλισμό) και τον υπόλοιπο κενό χώρο.

Δεν είμαι ειδικός,πάρε γνώμες και από άλλους  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες αργότερα...

όταν ηχογραφώ στο laptop μου στο cool edit, ακούγονται πάρα πολλά παράσιτα, "χιόνια" που λέμε. Τι μπορεί να φταίει;

 

συνδέω το αρμόνιό μου με το laptop (από καρφί σε μικρό βύσμα στο line in)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν ηχογραφώ στο laptop μου στο cool edit, ακούγονται πάρα πολλά παράσιτα, "χιόνια" που λέμε. Τι μπορεί να φταίει;

 

συνδέω το αρμόνιό μου με το laptop (από καρφί σε μικρό βύσμα στο line in)

 

Κατ' αρχήν πρέπει να φταίει η ποιότητα της κάρτας ήχου. Τα laptops δεν έχουν κάρτες που μπορείς να κάνεις μια ποιοτική ηχογράφηση. Από εκεί να ξεκινήσεις να ψάξεις για μια καλή κάρτα εξωτερική USB ή Firewire αν έχει τέτοια είσοδο ο υπολογιστής σου.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στο forum!

Το συγκεκριμένο θέμα το έχω και εγώ και έχει ειπωθεί αρκετές φορές εδώ.

Αν πληκτρολογήσεις ''ηχοαπορρόφηση'' στην Αναζήτηση πάνω δεξιά και μελετήσεις τα αποτελέσματα θα βρεις αυτό που θες.

Πάντως η γενική ιδέα είναι panels στους τοίχους ή σε συγκεκριμένα σημεία,ακόμα μοκέτες στους τοίχους,κουρτίνες γύρω γύρω κτλ...Επειδή όμως ο χώρος είναι πραγματικά τεράστιος,θα πρέπει οπωσδήποτε να τον ''κόψεις'' και να παίζετε σε 20 με 30 το πολύ τ.μ.Αυτό μπορεί ενδεχομένως να γίνει με μια διπλή-τριπλή κουρτίνα ανάμεσα σε εσάς(τα όργανα και τον εξοπλισμό) και τον υπόλοιπο κενό χώρο.

Δεν είμαι ειδικός,πάρε γνώμες και από άλλους  ;D

 

Συμφωνώ απόλυτα ... αν και το θέμα όντως είναι τεραστίιιιιων διαστάσεων

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν πρέπει να φταίει η ποιότητα της κάρτας ήχου. Τα laptops δεν έχουν κάρτες που μπορείς να κάνεις μια ποιοτική ηχογράφηση. Από εκεί να ξεκινήσεις να ψάξεις για μια καλή κάρτα εξωτερική USB ή Firewire αν έχει τέτοια είσοδο ο υπολογιστής σου.

 

Eυχαριστώ.

Κοιτάζοντας στα sites καταστημάτων για εξωτερική κάρτα ήχου, βλέπω ότι έχουν 1 ή το πολύ 2 μοντέλα που δεν ξεπερνούν τα 35€. Αυτές είναι εντάξει; ή πρεπει να δω κάπου αλλού τίποτα πιο προχωρημένο; αλλά που;

Πχ στο eshop έχει μόνο αυτή http://www.e-shop.gr/s/PER.803330/SWEEX-71-EXTERNAL-USB-SOUND-CARD.html.

Είναι καλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην προτιμάς multimedia κάρτα, που σημαίνει ότι θα έχεις καλό surround ήχο αλλά για καμμιά ταινία ή παιχνίδι. Καλύτερα να στραφείς προς μια καλή audio κάρτα που είναι για τη δουλειά που θες: Ηχογραφήσεις. Μια καλή πρόταση είναι αυτή: http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track_pro.htm

Μπορείς βέβαια να κοιτάξεις και γενικότερα στο φόρουμ γιατί έχει πολλές και καλές ιδέες και λύσεις για το θέμα σου.

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ,

 

όσον αφορά το καλώδιο από καρφί σε μικρό βύσμα για την κάρτα ήχου (συγνώμη που δεν ξέρω τις ωρολογίες), υπάρχει τέτοιο καλώδιο κατευθείαν;

Γιατί όπου πάω μου δίνουν από καρφί σε καρφί και έναν αντάπτορα που βγάζει το καρφί σε μικρό για κάρτα ήχου.

 

Αν υπάρχει μπορείτε να μου παραθέσετε ενα Link ή να μου πείτε πως να το ψάξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει να σου πω την αλήθεια. Κι εγώ που χρειάστηκα κάτι τέτοιο για να συνδέσω ηλεκτρονικά τύμπανα με κονσόλα χρησιμοποιώ με αντάπτορα. Μπορείς να πεις σε ένα ηλεκτρονικό αν θες να σου φτιάξει αν δε θες να βάλεις αντάπτορα

πΛΗκτΡΑ ΑγγΙζΩ ΚΑΙ Σ' αυΤΑ ΠανΤΑ ελΠΙΖΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά όταν ηχογραφώ έχω πολλά παράσιτα και μου είπαν ότι ίσως φταίει το ότι έχω αντάπτοράκια για τη σύνδεση.

Έχω πολλά παράσιτα στην ηχογράφηση και δεν ξέρω τι φταίει όπως έγραψα και παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου