Προς το περιεχόμενο

Mαγνητες για μπασο Spector


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω τους συνφορουμιστες!

 

Εδω και καποια χρονια εχω το Spector Professional Series μπασο,που φοραει τους κλασικους 2 passive ΕMG-Hz....Με ενδιαφερει να του κανω μια σοβαρη αναβαθμιση και εχω καταληξει στους EMG 35TW ή 35TWX οι οποιοι σπλιταρονται....τους εχει δοκιμασει καποιος,σε παρομοιο οργανο?? ή εστω καποιο αλλο active μοντελο της EMG????

Δυστηχως στο YouTube δεν παιζουν βιντεακια ωστε να τους ακουσω,οποτε ελπιζω προς απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εχω καταληξει στους EMG 35TW ή 35TWX οι οποιοι σπλιταρονται....τους εχει δοκιμασει καποιος,σε παρομοιο οργανο?? ή εστω καποιο αλλο active μοντελο της EMG????

Δεν νομιζω οτι οι EMG ειναι update σε ενα spector...καταλαμβαινω οτι σου αρεσει ο μοντερνος-κομπρεσαρισμενος ηχος αλλα οι emg κανουν το οργανο να χανει απ τον χαρακτηρα του...Δηλαδη να στο θεσω διαφορετικα...ειτε σε Cort τους ακουσεις ειτε σε Fodera EMG θα ακουσεις...πιστευω οτι η καλυτερη σου επιλογη ειναι κατι σε mec,delano,haussel

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι οι EMG ειναι update σε ενα spector...καταλαμβαινω οτι σου αρεσει ο μοντερνος-κομπρεσαρισμενος ηχος αλλα οι emg κανουν το οργανο να χανει απ τον χαρακτηρα του...Δηλαδη να στο θεσω διαφορετικα...ειτε σε Cort τους ακουσεις ειτε σε Fodera EMG θα ακουσεις...πιστευω οτι η καλυτερη σου επιλογη ειναι κατι σε mec,delano,haussel

 

Διαφωνώ..Οι EMG μπάσσου είναι στα δίκια τους καμία σχέση με το υπερκομπρεσσάρισμα που κάνουν οι EMG κιθάρας.Ακούγονται μοντέρνοι,αλλά δεν χάνουν χαρακτήρα.Έχω ακούσει 2 μπάσα του Παπαδόπουλου με διαφορά λίγων λεπτών στον ίδιο ενισχυτή,και ο χαρακτήρας κάθε άλλο παρά χαμένος ήταν.

 

Ωστόσο προς τον FleaMaster , ξέρω ότι και οι Hz splitάρουν (2 γειώσεις είναι όλες και όλες και 1 διακόπτης για κάθε μαγνήτη) , όπως επίσης μπορείς  να αλλάξεις συνδεσμολογία σειρά/παράλληλα με άλλους 2 διακόπτες διθέσιους (πάλι έναν για κάθε μαγνήτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι οι EMG ειναι update σε ενα spector...καταλαμβαινω οτι σου αρεσει ο μοντερνος-κομπρεσαρισμενος ηχος αλλα οι emg κανουν το οργανο να χανει απ τον χαρακτηρα του...Δηλαδη να στο θεσω διαφορετικα...ειτε σε Cort τους ακουσεις ειτε σε Fodera EMG θα ακουσεις...πιστευω οτι η καλυτερη σου επιλογη ειναι κατι σε mec,delano,haussel

 

Και τα Spector και τα Fodera EMG φορανε παντως. Και ειδικα ο "ηχος Spector" οφειλεται κυριως στους active EMG.

 

Felamaster, ψαξε να βρεις κλιπακια απο πιο ακριβες σειρες Spector για να παρεις μια ιδεα του πως θα ακουγεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα Spector και τα Fodera EMG φορανε παντως

Ναι αλλα τα fodera εχουν την προενισχυση fodera...

Εγω εχω παιξει 3 μπασα με emg...

ενα πανακριβο parker

ενα schecter

και ενα cort...

Και τα 2 μου φανηκαν ακριβως τα ιδια σαν ηχος....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ..Οι EMG μπάσσου είναι στα δίκια τους καμία σχέση με το υπερκομπρεσσάρισμα που κάνουν οι EMG κιθάρας

Μια χαρα κομπρεσαρισμενοι ειναι...Μιλαμε για active humbucker...Μην λεμε υπερβολες τωρα...ασε που τρωνε τα μεσεα....

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα κομπρεσαρισμενοι ειναι...Μιλαμε για active humbucker...Μην λεμε υπερβολες τωρα...ασε που τρωνε τα μεσεα....

 

ΕΙΔΙΚΑ ο DC (ο πιο κλασσικος EMG μπασομαγνητης) ειναι γνωστος για τα πολλα (εως ασυμμαζευτα) high mids του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΙΚΑ ο DC (ο πιο κλασσικος EMG μπασομαγνητης) ειναι γνωστος για τα πολλα (εως ασυμμαζευτα) high mids του...

O 40P5 (neck) και 40DC (bridge) που έχω στο short (με flats) έχουν μιά χαρά μεσαία. Και μπάσα.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΔΙΚΑ ο DC (ο πιο κλασσικος EMG μπασομαγνητης) ειναι γνωστος για τα πολλα (εως ασυμμαζευτα) high mids του...

Επειδη πλεον τα boostαρουν..τα steinberger ειχαν μεγαλο θεμα με τα μεσεα των emg που απλα δεν υπηρχαν...

για αυτο και η emg δημιουργησε τους HB...

Οπως και να χει γραψε λαθος για τα μεσεα...

 

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου