Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για αγορά Audio Interface


Static

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά και καλώς σας βρήκα.

 

Ασχολούμαι αρκετό καιρό με τον ήχο και κυρίως τον ηλεκτρονικό (όχι απαραίτητα ηλεκτρονική μουσική - μάλλον δημιουργία ήχων/μουσικής με τη χρήση υπολογιστή). Δεν τολμώ ακόμα να το ονομάσω "παραγωγή", χαχα.

 

Τέλος πάντων, επειδή όπως είπα ασχολούμαι αρκετό καιρό και έχω αποκτήσει κάποια εμπρειρία

με τα προγράμματα και τις διαδικασίες, αποφάσισα ότι ήρθε η στιγμή να επεκταθώ και στο

πεδίο του hardware. Όχι καμιά κονσόλα και τίποτα έξαλλο (για τώρα τουλάχιστον). Προς το

παρόν προσανατολίζομαι στην αγορά ενός audio interface - και από 'δω αρχίζουν οι απορίες

και οι αμφιβολίες. Οπότε αποφάσισα να εγγραφώ για να με διαφωτίσετε. :-\

 

Το θέμα είναι ότι το θέλω για σχετικά "ευρεία" χρήση και να είναι καλό αλλά ούτε και "καραεπαγγελματικό" (και φυσικά με αντίστοιχη τιμή...). Δηλαδή το θέλω από βελτίωση ήχου που παράγει το PC σαν σύνολο (ταινίες, παιχνίδια κτλ.) μέχρι και ηχογραφήσεις. Επίσης, παίζω πιάνο/πλήκτρα και ασχολούμαι με σύνθεση (βασικά όλα τα στάδια των κομματιών τα κάνω solo - είδη από ambient μέχρι ορχηστρικά και industrial) και κατ' επέκταση με VSTS, DAWs κτλ. και θέλω φυσικά το τελικό αποτέλεσμα να είναι όσο το δυνατόν καλύτερο - τουλάχιστον από άποψη ποιότητας ήχου γιατί την παραγωγή δεν την πολυέχω ακόμα όπως προείπα. Επίσης, 'σχετίζομαι' και με κάποιες μπάντες και θα μας βόλευε να γράφουμε στο PC και να προβάρουμε τα κομμάτια στο στάδιο της σύνθεσης, να δοκιμάζουμε τα φωνητικά, να κάνουμε test mixes για shaping του τελικού ήχου κτλ. Η "σοβαρότερη" δουλειά γίνεται σε studio βέβαια.

 

Δεν θέλω να αρχίσω με κάτι έξαλλο (π.χ. 8,16... in-outs στο interface κλπ.) αλλά κάτι που να με βοηθήσει να συνηθίσω τη διαδικασία και να κάνω τα solo projects και τις test ηχογραφήσεις. Δηλαδή, υποθέτω κάτι με 2-4 υποδοχές θα είναι υπερ-αρκετό προς το παρόν. Υπολογίζω το set-up να είναι πλήκτρα-φωνή, σκέτα πλήκτρα, κιθάρα (ίσως x2)-φωνή, πλήκτρα-δύο φωνές ή κάτι τέτοιο. Ξέρω ότι μπορώ να τα γράφω ένα-ένα αλλά μου φαντάζει

πολύ βολικό να γίνεται και ταυτόχρονα.

 

Οπότε σαν 'basic kit' σχεδιάζω βασικά να πάρω το interface και ίσως μικρόφωνο (αν και έχω 2-3, όχι πολύ καλά όμως) και ακουστικά (δεν ξέρω αν χρειάζονται - τα βρίσκω ενοχλητικά). Ηχεία επίσης έχω αλλά δεν έχουν ουδέτερη πιστότητα.

 

Αυτά πώς σας φαίνονται για αρχή;

1. http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=131766&Category=2700

 

2. http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=131423&Category=2709

 

Το πρώτο είναι αρκετά καλό σαν πακέτο αλλά απ' ό,τι διάβασα μπορεί να αποδειχτεί προβληματικό. Τα βασικότερα που είδα ήταν ότι μπορεί να εμφανίσει πρόβλημα με τα Vista (αυτά έχω τι να κάνουμε, lol & XP σε πιο αδύναμο μηχάνημα όμως) και κάτι για τα σήματα της κιθάρας (κάτι balanced-unblanced, line-in που δεν έχω ιδέα τι είναι, χαχα) για τα οποία μπορεί να χρειαστεί "DI box" (οπότε στην ουσία θα πάει στην τιμή της M-Audio) ή κάτι τέτοιο επειδή αλλοιώνεται/peakάρει το σήμα, δεν πολυ-κατάλαβα. Η δεύτερη επιλογή μεμονωμένα μου φαίνεται πολύ καλύτερη (και απ' ότι είδα τρελο-πουλάει στην κατηγορία της). Απλά από εκεί και πέρα υποθέτω ότι θα χρειαστεί να αγοράσω και καλύτερο μικρόφωνο (για φωνή) αφού έχω ελευθερία επιλογών.

 

Να πω και ότι θέλω να κινηθώ κάπου στα 300 ευρώ (ίσως και 400 αν είναι καλό πακέτο). Οπότε τι συνδυασμό προτείνετε; Τα ηχεία δε θα με χάλαγαν αλλά αφού θα ξεφύγω από τον προϋπολογισμό αν θέλω κάτι αρκετά καλό, τι να κάνω; Επιλογή 2+"meh" μικρόφωνο+ηχεία;

Επιλογή 2+"meh" μικρόφωνο+ακουστικά; Για ηχεία τι προτείνετε;

 

Από την άλλη, μήπως είναι καλύτερα να αφήσω τις μετριασμένες επιλογές και να επικεντρωθώ στην κάρτα ήχου; Και από εκεί και πέρα να προσθέτω όποτε μπορώ. Δεν ξέρω αν αξίζει βέβαια για το επίπεδο/ανάγκες μου. Θα δω σοβαρή διαφορά τόσο στην αναπαραγωγή ήχου όσο και στην ηχογράφηση με πλήκτρα (MIDI)/καλώδια/μικρόφωνα και γενικά στον ήχο; Θα τα ακούω τα κομμάτια μόνο εγώ καλύτερα με τον εξοπλισμό ή π.χ. θα ακούγονται καλύτερα και από το CD στο στερεοφωνικό; Γιατί δουλειά κάνω και με την on-board + ΑSIO (για τα MIDI τουλάχιστον)... Θα δω ΣΟΒΑΡΗ διαφορά;

 

Και κάτι άλλο... Επειδή έχω και ένα ηλεκτρικό πιάνο μεγάλο και για τώρα δε σχεδιάζω να το μεταφέρω στο δωμάτιο του υπολογιστή... Τα καλώδια μέχρι τι μήκη φτάνουν; Δηλαδή, υπάρχει περίπτωση να βρω 20-μετρο καλώδιο MIDI; :o

 

Α... Ο υπολογιστής έχει quad-core @2.80, 4 GB RAM. Δε νομίζω να έχω πρόβλημα. Η ιδανική πρόταση θα ήταν κάρτα+mic+ηχεία. Αν δε γίνεται όλα μαζί, τότε θα έδινα έμφαση στα ηχεία (ενεργά/παθητικά?). Υποθέτω θα την παλέψω με τα μικρόφωνα που έχω. Κάντε μου μερικές προτάσεις.

 

Αυτά τα ολίγα... ;D

Αν ξέχασα κάτι πείτε μου. Και sorry για το σεντόνι αλλά τα είχα απορίες και τα έβαλα όλα μαζί. Ελπίζω να μην ήταν πολύ κουραστικό. Απλά θέλω να είναι ξεκάθαρο το τι ζητάω.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Cheers!

 

 

 

 

 

 

I learn something new every day...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάρτα ήχου με πολλαπλές εισόδους, και ηχεία, και μικρόφωνο με 3 κατοστάρικα πολύ χλωμό.

 

Σκέψου καλύτερα σε βάθος χρόνου, να πάρεις ένα- ένα τα πράγματα και να είναι καλά.

 

Εγώ θα ξεκίναγα με κάρτα ήχου, γιατί η on board είναι απαράδεκτες. Σύνδεσε εκεί το stereo που έχεις, και στο μέλλον αγοράζεις Monitors.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή να προτιμήσω την M-Audio; Κάποια πρόταση; Ηχεία με 120-140 euro δεν θα είναι αποδεκτά (ας πούμε ότι αφήνω για τώρα το μικρόφωνο); Όπως είπα, δεν ξέρω αν χρειάζομαι πραγματικά κάποιο καλύτερο interface. Eκτός αν με κάτι παραπάνω πάρω κάτι αρκετά καλύτερο ώστε να αποφύγω πιθανή μελλοντική αναβάθμιση...  :-X

I learn something new every day...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου