Προς το περιεχόμενο

ΠΑΖΑΡΙΑ ΣΕ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥΡΚΙΚΩΝ ΠΙΑΤΙΝΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ηθελα απλα να αναφερω μια προσωπικη εμπειρια μια και εχω παρατηρησει καποιες παρεξηγησεις οσο αναφορα τα τουρκικα πιατινια.

Πολλοι θεωρουν οτι αγορα απο τουρκικα πιατα ειναι ασυμφορη λογω της υψηλης τιμης που παρουσιαζεται.Η ασυγκριτη ποιοτητα ομως αντισταθμιζει την υψηλη τιμη.

 

Αυτο το σαββατο λοιπον πηγα σε γνωστο καταστημα και ζητησα 2 πιατα,1 ride 21",και 1 crash 17".Τα εν λογω προιοντα λοιπον κοστιζαν 250 και 160 ευρω αντιστοιχα και ηταν ηχητικα/ποιοτικα αψογα.Και αφου λοιπον συμφωνω με τον πωλητη παω κατευθειαν στο παζαρι.....

 

Απ οτι ξερετε συνηθως σε πιατα δυσκολα πεφτει η τιμη,παρ ολα αυτα ομως στην τουρκια κανουνε περιπου τα μισα απ οτι εδω ,απλα δεν συμφερει και πολυ η αγορα τους απο εκει καθως επειδη μενω αθηνα το να παω και να τα αγορασω απο εκει θα μου ειναι μια η αλλη ισως και πιο ακριβα.

Ξερωντας λοιπον οτι στην τουρκια ειναι περιπου η μιση τιμη,μπηκα στο ψητο....

 

Ακολουθει διαλογος..

ΕΓΩ-ωραια πιατα ρε γαμωτο αλλα ακριβα......και δεν μου λες αυτη η τιμη ειναι τελικη?

Πωλητης-ναι,αλλα ενταξει για μετροιτης θα κανω μια λιγο καλυτερη τιμη.

ΕΓΩ-ε,ναι για μετροιτης λεμε.....και ενταξει μου αρεσουνε αλλα ειναι λιγο τσιμπημενα...

Πωλητης-(βγαζει κομπιουτερακι)κοιτα και τα δυο μαζι 350 τελικη.....

ΕΓΩ-Ενταξει καλη τιμη δεν λεω αλλα να το κανουμε 335 ετσι για να γλυκαθω και γω λιγο παραπανω

Πωλητης-μα τωρα τι μου κανεις δεν γινεται ειναι πολυ καλη τιμη....

ΕΓΩ-ναι αλλα ενταξει δεν τα δινω τοσα λεφτα ετσι....ε για το γαμωτο....λιγο παρακατω...

Πωλητης-(αναστεναζει/ξαναβγαζει κομπιουτερακι)λοιπον αντε ενταξει τοσα αλλα μην το πεις σε κανενα οτι σου εκανα τετοια τιμη,γιατι δεν τα ξαναδινω τοσο.....

ΕΓΩ-ΟΚ...(Μετραω τα λεφτα και καλα)....ωπα μισο δεν εχω τοσα δυστυχως 325 εχω ....δεν εχω αλλα.....

Τελικα για να μην τα πολυλογω 315 τα πηρα,δηλαδη 100 ευρω κατω......

Απλα μην φοβαστε να κανετε παζαρια σε τουρκικα κυριως πιατα,καθως το καθαρο τους κερδος ειναι λιγο πολυ, κοντα στο 50%.

 

Ενα λοιπον 10-15% ολοι μπορουν να το κανουνε,και απο εκει και περα οτι μπορειτε....αν μπορειτε οι πιο μικροι να περνετε και εναν μεγαλυτερο μαζι σας,για να σπασει τα νευρα του πωλητη και να τα παρετε σε πολυ καλη τιμη,μονο και μονο για νας διωξει....

:wink:

 

υ.γ....γιατι δεν μας κανουνε την καλυτερη τιμη απο μιας εξαρχης να τελειωνουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν χανεις τιποτε στις επομενες διακοπες σου να κανεις ενα ταξιδακι στην ωραιοτερη πολη του κοσμου (Κων/πολη) θα σου στοιχισει ελαχιστα & θα περασεις φανταστικα ενω θα μπορεσεις να αγορασεις και πιατινια κατευθειαν απο το εργοστασιο (τα κορυφαια ολων μετα απο 7-8 ταξιδια που εχω κανει ειναι τα Bosporus) αν εισαι τυχερος θα σε κερασουν & αρνι στη σουβλα οπως μας κερασαν εμας την τελευταια φορα! :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως απλα τα μεταφορικα και η διαμονη για 2 πιατα μονο δεν αξιζει.....

αλλα ρε συ.... :lol: εγω δεν σας ελεγα να πηγαιναμε για χριστουγεννα και δεν μου απαντησατε?εεεεεεε?

χμμμμμ....τεσπα....

ωραια τα bosphorus,αλλα και τα 2 instanbul που πηρα ειναι ακριβως το στυλ που θελω...

btw στο εξωτερικο τα πουλανε πανακριβα και εδω που τα εχουμε διπλα μας τα σνομπαρουμε.....τι να πεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα πας μονο για τα πιατα! :wink:

Σε διαβεβαιω οτι θα περασεις υπέροχα!!(πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε τουριστικο ελληνικο νησι π.χ. & με τα μισα λεφτα! :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μακριά απο τα γλυκά.........γιατί θα γυρίσεις πίσω 10 κιλά βαρύτερος. Μπορεί να μην σε αφήσουν να περάσεις απο το τελωνείο με τόσο βάρος :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θα πας μονο για τα πιατα! :wink:

Σε διαβεβαιω οτι θα περασεις υπέροχα!!(πολυ καλυτερα απο οποιοδηποτε τουριστικο ελληνικο νησι π.χ. & με τα μισα λεφτα! :wink: )

 

Δεν ξέρω για την Κων/πολη, αλλα εδω απεναντι (Μποντρούμ....(η Αλλικαρνασός)) περναω ΤΕΛΕΙΑ!!! Μονο το φαγητο ειναι μάπα :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να πάει η αδερφή μου τουρκία...Λέτε να τις προτείνω να φέρει κανένα πιατίνι στην Ελλάδα...??

 

Όντως οι τιμές αξίζουν???...Τι διαδικασία είναι για να τα περάσει??

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν τοσο τεραστια μουσικη παραδοση(& παιδεια) που δεν μπορεις να μιλησεις για ΕΝΑ παραδοσιακο οργανο,προσωπικα θα ελεγα οτι το γυαλι-ταμπουρ & το σαζι ειναι τα πιο "τουρκικα",αλλα βεβαια παιζουν και πολλα αλλα (να τονισουμε βεβαια οτι το "βασικο" οργανο συνοδειας ειναι το βιολι) αταστα βεβαια ολα :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου