Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για ακριβό λαμπάτο ενισχυτή!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά noizδες!  ;D

Λοιπόν έχει έρθει η ώρα να αγοράσω έναν ακριβό λαμπάτο ενισχυτή.. Να σημειώσω ότι δεν έχω και πολύ μεγάλη εμπειρία με τέτοια μηχανήματα, αλλά αυτό που παρατήρησα όταν έπαιξα μαζί τους είναι ότι εκτός από τρομερή ποιότητα στον ήχο, μου έδιναν και καλύτερη αίσθηση στο παίξιμο θα έλεγα (διορθώστε με αν κάνω λάθος μήπως ήταν η ιδέα μου όσο αναφορά την αίσθηση στο παίξιμο από τη χαρά μου οτι έπαιζα σε κάτι καλό-ακριβό)!

Παίζω metal (prog, doom, gothic, death) Dream Theater, Katatonia, Opeth, Paradise lost, Riverside, κτλ..

Έχω μαζέψει ένα ικανοποιητικό ποσό μετά από πολύ κόπο της τάξης των 1800-1900 ευρώ.. Και σκέπτομαι να το διαθέσω για καινούριο μηχάνημα και όχι κατι μεταχειρισμένο!!

Οι επιλογές που έχω καταλήξει είναι η εξής: Framus Cobra, Engl Powerball II (μαζι με το Ζ9)

Οι Mesa είναι πανάκριβοι δυστυχώς  :-\ και οι Marshall δεν μου αρέσουν καθόλου σαν χροιά, και νιώθω ότι δεν έχουν και αρκετό gain για τα γούστα μου..

Ζητώ την βοήθεια σας από άτομα που τους έχουν ακούσει από κοντά γιατί εγώ δεν έχω βρει χρόνο μέχρι στιγμής να πάω Αθήνα για δοκιμές ;D!

 

Οι προτάσεις δεκτές φυσικά και για αλλα μηχανήματα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου φίλε Νίκο.

 

Λοιπόν έχει έρθει η ώρα να αγοράσω έναν ακριβό λαμπάτο ενισχυτή..

 

Για φτηνό δεν το συζητάς ε;  ;D

 

Για το είδος που παίζεις δεν έχω να σου προτείνω κάτι, απλώς υποδεικνύω ότι ο τρόπος που ξεκινάς να ψάχνεις έχει ένα πρόβλημα. Είσαι, απ' ό,τι φαίνεται, αποφασισμένος να αγοράσεις ακριβό μηχάνημα και όχι απαραίτητα το καλύτερο για τις ανάγκες σου.

 

Παραδίδω τα ηνία στους μεταλοgearheads.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτη την κατηγορια τιμως δεν νομιζω οτι υπαρχει κακος ενισχυτης.

Φυσικα εσυ και μονο εσυ θα αποφασισεις ποιος σου αρεσει και σε βολευει,προσπαθησε να τους ακουσεις τους υποψηφιους και σε αληθινες συνθηκες (πχ βρες ποια στουντιο τους εχουν και πηγαινε για προβα με τη μπαντα σου) ωστε να ξερεις τι γινεται στην πραξη,γιατι αν παιζεις απλα μονος σου σχεδον ολοι μια χαρα ακουγονται(εξαλλου τι να το κανεις τετοιο θηριο απλα για να υπολειτουργει σε ενα σπιτι ;)).

 

*αν μπορεις παιξε και με Diesel,πιθανον να σου αρεσει για τα μουσικα ειδη που ασχολεισαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φτηνό δεν το συζητάς ε;  ;D

 

Για το είδος που παίζεις δεν έχω να σου προτείνω κάτι, απλώς υποδεικνύω ότι ο τρόπος που ξεκινάς να ψάχνεις έχει ένα πρόβλημα. Είσαι, απ' ό,τι φαίνεται, αποφασισμένος να αγοράσεις ακριβό μηχάνημα και όχι απαραίτητα το καλύτερο για τις ανάγκες σου.

 

+1

 

Επίσης δε μας είπες τι ενισχυτές έχεις παίξει μέχρι σήμερα, τι κιθάρα έχεις, τι πεταλιέρα-πεταλάκια έχεις, γενικώς δεν έδωσες σχεδόν καμία πληροφορία (πλην των επιρροών σου) για τον παικτικό σου χαρακτήρα ούτε για το σκοπό της αγοράς σου (studio, live, πρόβες, όλα μαζί).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Laney φιλος

 

Θα τον δεις και θα παθεις ατυχημα. Τον ειδα στους Opeth και επαθα πλακα.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ποια κριτήρια έχεις καταλήξει σε αυτους τους δυο, αν επιτρέπεται?

 

αν ξεκίνησες βάζοντας σε μια αναζήτηση όλους τους λαμπάτους και διαλέγοντας αυτους που ειναι στο πάνω όριο τιμής, έπειτα αφαίρεσες τους μαρσαλ, νομίζω πως ξεκινάς λάθος.

 

μια υπόθεση κάνω, ελπίζω να μη σε προσβάλλω.

 

προσωπικά επειδή σε βλέπω έτοιμο να σκάσεις μπόλικα λεφτά, θα σε συμβουλευα να δώσεις μια ευκαιρία και σε φτηνότερους ενισχυτές όπως για παράδειγμα ο peavey 6505 (ο πρωτος που μου ηρθε)

 

έτσι, για να ξέρεις τι παραπάνω κερδίζεις σαν ήχο/αισθηση/λειτουργιες, με τα 1000+ ευρώ επιπλέον που θα δώσεις

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχαχα... φιλέ Jazzjoker το έγραψα ετσι για να γινει κουβέντα αν θες να με πιστέυεις!! Γτ εκει θα το πήγαινα…  Αν σου πώ ότι ο καλυτερος ενισχυτής που έχω παίξει μέχρι  στιγμής είναι ο Bugera 333xl combo τι θα μου πεις?? Σ ένα μαγαζι τον ειχα ακουσει και ειχα πάθει πλακα! Να σας πω με τι άλλους έχω παίξει για να καταλάβετε τι εχω ακουσει και τι όχι..

 

Σε στουντιο αυτοί:

Με έναν Marshall TSL 2000 100 watt καμπίνα 2x12 της Marshall αδιάφορος..

 

Mesa DS-5 combo ότι χειρότερο εχω παιξει γι αυτά τα λευτα που κανει.. βέβαια δεν κάνει για metal απ οτι γνωρίζω αλλα έχει πολύ καλό καθαρό κανάλι..

 

Peavey JSX με Peavey καμπίνα 4x12 όσες φορές εχουμε παίξει με την μαντα εκει το εχω κατάευχαριστηθεί!!!! (Ο Bugera 333xl είναι η αντιγραφή του)

 

Ενας φίλος έχει έναν Randall G3+ combo 2x12 με celastion 80s πολύ μπάσο gain εχει υπερ αρκετο αλλα κατι δεν μου πάει καλα…

 

Σε μαγαζιά λιγα πράγματα.. οπως ο Bugera που ξετρελάθηκα.. ενας line 6 spider valve 40watt combo, engl εχα ακουσει τον fireball αλλα δεν θυμάμαι τίποτα απο τοτε..

 

Γενικά το ψάχνω αρκετά μέχρι να κανω την τελική κίνηση!  ;)

Ακούω γνώμες λοιπόν......  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θελεις ενα ονομα μια κλαι εξω:

EVH 5150 III

 

Ωστοσο δεν διευκρινυσες αν θελεις στη τιμη να συμπεριλαμβανεται και καμπινα...

Γιατι αν δωκεις 2 χιλιαρικα σε κεφαλη μετα καπου θα πρεπει να παιξει...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα να κοιτάξεις και τίποτα από Orange. Με μια κεφαλή που είχα παίξει (νομίζω την thunderverb 50) είχα ξετρελαθεί και νομίζω θα ταιριάζει μια χαρά για αυτά που παίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου