Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά κιθάρας, ενισχυτή και πολυεφέ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ ισως εχεις δικιο, αλλα ασχετως απο αυτο, για μεταλ δεν ισχυει Tube amp> Modeling amp??

 

αυτό ισχύει για όλα τα είδη μουσικής, καθώς και για μέταλ

 

ωστόσο αν κανείς αποφασίσει να πάει σε Modeling για λόγους κόστους, οι επιλογές που έχει δεν είναι όλες εξίσου κατάλληλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Iσχυει το παραπανω ( tube>>>modeling ) αλλα οι modeling εχουν το μεγιστο καλο οτι μπορεις να βγαλεις απειρους ηχους.

Εγω για παραδειγμα για πααααρα πολυ καιρο επαιζα metal με τον behringer lx1200h μεχρι που πηρα τον bugera (333xl) (full tube, high gain), αλλα και παλι μια στο τοσο χρησιμοποιω και τον behringer.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες σας ευχαριστώ όλους με βοηθήσατε πάρα πολύ!  ;)

 

Οι κιθάρες που μου κίνησαν περισσότερο το ενδιαφέρον ήταν η ESP LTD EC-401 και η Ibanez MTM2.

 

Φυσικά και ο ενισχυτής Fender Mustang II, τον οποίο δοκίμασα σήμερα και με ικανοποίησε πλήρως!

 

Οπότε καταλήγω στις εξής αποφάσεις:

 

1. Παίρνω τον Fender Mustang II.

2. Δεν παίρνω πολυεφέ αφού με modeling ενισχυτή δεν το χρειάζομαι.

3. Παίρνω μια από τις παραπάνω κιθάρες και μου περισσεύουν και χρήματα.

 

Αυτό που θέλω λοιπόν τώρα από εσάς είναι πρώτον να μου πείτε ποιά από τις δύο παραπάνω κιθάρες είναι καλύτερη και ποια θα μου προτείνατε εσείς με βάση τα μουσικά μου ακούσματα και δεύτερον να μου πείτε κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που να πουλάει ESP για να πάω να δοκιμάσω την ESP LTD EC-401.

 

Ευχαριστώ!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτό που θέλω λοιπόν τώρα από εσάς είναι πρώτον να μου πείτε ποιά από τις δύο παραπάνω κιθάρες είναι καλύτερη και ποια θα μου προτείνατε εσείς με βάση τα μουσικά μου ακούσματα

 

 

 

καλύτερη είναι αυτήν που θα σου ''κάτσει'' καλύτερα στα χέρια σου...βρες και τισ 2 και δοκίμασε ποια ειναι πιο βολική..

 

η Ibanez να ξέρεις πως έρχεται σεταρισμενη ετσι  factory tuning: 1Cis 2 Gis 3E 4B 5Fis 6B,

και αν σε ενδιαφέρει να παίζεις σε πιο drop κουρδισματα θα σε βολέψει..αλλα θα σε περιορίσει κιόλας.για τους μαγνήτες δεν εχω εμπειρία.

 

η ltd ειναι πιο κλασσική ..με τον γνωστό συνδιασμο 81/60 απο πλευράς ηχου..σε καλύπτει μια χαρα για μεταλ. Το μόνο που πρέπει να δεις είναι αν σε βολεύει στα χέρια σου η les paul.

 

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που πρέπει να δεις είναι αν σε βολεύει στα χέρια σου η les paul.

Η Les Paul με βολεύουν αλλά εννοείται πως θα πάω να τις δοκιμάσω και τις δύο όπως λες.

Απλά μήπως ξέρεις κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που θα βρώ την LTD;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω και κατι που μαλλον δεν το πολυκοιταξες. Αφου σου αρεσει αυτος ο σχεδιασμος της Ibanez δες την Gem που σου αναρτησα απο τις αγγελιες. Ειναι 3 μηνων οπως λεει και η πωλητρια και αρχικη τιμη εχει 1000 ενω αυτη την δινει 650. Κατα τη γνωμη μου ειναι παρα πολυ καλη ευκαιρια, μην την αφησεις.

Δες την και στο Thomann: http://www.thomann.de/gr/ibanez_jem555wh.htm

 

Τωρα αν κολλησες αναμεσα στις 2 εγω προτεινω την Esp.

 

 

Φυσικα και δεν εχω καμια σχεση με την πωλητρια

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Celf

Αυτή είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση αλλά πιο πριν ανέφερα πως έχω ένα κόλλημα και δεν μπορώ να βλέπω με τίποτα τις πολύ κλασσικές (σε σχήμα) Stratocaster...  :-\

Η MTM2 μου αρέσει γιατί συνδυάζει το Stratocaster με ένα λίγο πιο metal σχήμα.

Οπότε η συγκεκριμένη δεν με ενδιαφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4. Bullet for my Valentine, Slipknot, Metallica, Maiden, Megadeth, Sabbath και γενικά διάφορα είδη Metal.

 

Ευχαριστώ!

 

Αν παρεις κιθάρα με Floyd Rose ξεχασε τους Bullet for my Valentine, Slipknot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου