Προς το περιεχόμενο

Ηχείο frfr για ερασιτεχνικό modelling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, είναι το πρώτο μου ποστ και θα χρειαστώ βοήθεια από πιο έμπειρους. Είμαι ερασιτέχνης και ο εξοπλισμός μου είναι κιθάρα Jackson DK2 dinky pile of skulls made in Japan, ενισχυτής Peavy express 112 transtube και ένας λαμπάτος ελληνικής κατασκευής αντιγραφή του fender twin reverb και πρόσφατα αγόρασα το πολυεφε της mooer ge200 και ακουστικά studio της audiotechnica για να παίζω χωρίς να ενοχλώ. Παρόλο που το ge200 είναι ένα φτηνό πολυεφε η επιλογή του να φορτώνεις ir's και ενισχυτές με έχει μαγέψει. Δυστυχώς αυτό που ακούω στα ακουστικά όπως είναι φυσιολογικό δεν μπορώ να το βγάλω ούτε στο fx loop των ενισχυτών μου καθώς οι καμπίνες τους χρωματίζουν τον ήχο και ακούγεται μία χλαπάτσα (το λέω ευγενικά). Θα ήθελα την βοήθεια σας ώστε να διαλέξω αν συμφωνείτε ένα active frfr ηχείο για να μπορώ να παίζω "μόνο" στο σπίτι ώστε να αξιοποιήσω τις δυνατότητες του modelling. Παίζω από SRV μέχρι trash metal και το μπάτζετ μου είναι μέχρι 400€ καθότι ερασιτέχνης και μάλιστα σκέφτομαι να πουλήσω και τον peavy. Μετά από πολλές ώρες ψαξιματος σε forums είμαι κοντά στο Headrush frfr 108. Θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλώς ήρθες!

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου για το 8άρι Headrush, είναι σούπερ για σπίτι. Έχω παίξει το συγκεκριμένο FRFR speaker σε όλα του τα μεγέθη με Kemper, Axe Fx αλλά και το home PC setup μου και σκοτώνει.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Καλώς ήρθες!

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου για το 8άρι Headrush, είναι σούπερ για σπίτι. Έχω παίξει το συγκεκριμένο FRFR speaker σε όλα του τα μεγέθη με Kemper, Axe Fx αλλά και το home PC setup μου και σκοτώνει.

Το συγκεκριμένο κάνει για φωνητικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το συγκεκριμένο κάνει για φωνητικά;

Θεωρητικά ναι, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει έτσι για να σου πω πώς μου φάνηκε.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το συγκεκριμένο κάνει για φωνητικά;

Για φωνητικά ψάξε καλύτερα για το frfr της Alto το οποίο έχει συγκεκριμένη ρύθμιση και για φωνητικά αν δεν κάνω λάθος.

2 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Καλώς ήρθες!

 

Μην το σκέφτεσαι καθόλου για το 8άρι Headrush, είναι σούπερ για σπίτι. Έχω παίξει το συγκεκριμένο FRFR speaker σε όλα του τα μεγέθη με Kemper, Axe Fx αλλά και το home PC setup μου και σκοτώνει.

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!

Για να μου λες ότι σκοτώνει με Kemper και Axe Fx το ταπεινό μου mooer θα το απογειώσει. Δυστυχώς κυκλοφορούσε ένα Headrush frfr 112 σε αγγελία σε καλή τιμή αλλά ο άνθρωπος την απέσυρε γιατί το μετάνιωσε. Απ'την άλλη ίσως και να ήταν υπερβολή το 112 για το σπίτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το συγκεκριμένο κάνει για φωνητικά;

 

τα "σωστά" FRFR, με την ομαλή τους απόκριση συχνότητας που είναι σπάνια σε συνήθεις υλοποιήσεις PA ηχείων (πχ -3+3db όπως στο συγκεκριμένο), αν και στοχεύουν τον κιθαριστικό εξοπλισμό, δυνητικά μπορούν να εξυπηρετήσουν ικανοποιητικά πολλά διαφορετικά σετάπ και εξαρτώνται από την προενισχυτική επιλογή μας κάθε φορά... 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Παιδιά μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πρόκειται για ηχεία P.A. που βαφτίστηκαν FRFR για τους κιθαρίστες δίνοντας μια "ειδική" στόχευση, ντε και καλά. Φυσικά κάνουν για φωνητικά!

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ αυτό πιστεύω.Αφου πολλοί κιθαρίστας χρησιμοποιούν διάφορα pa ηχεία σε συνδιασμό με πεταλιερα και έχουν τα ίδια αποτελέσματα εξαρτάται βέβαια από την ποιότητα του κάθε ηχείου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Παιδιά μη μεγαλοποιούμε τα πράγματα. Πρόκειται για ηχεία P.A. που βαφτίστηκαν FRFR για τους κιθαρίστες δίνοντας μια "ειδική" στόχευση, ντε και καλά. Φυσικά κάνουν για φωνητικά!

 

Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση ούτε να το παίξω έξυπνος (γι' αυτό άλλωστε έθεσα το θέμα ώστε να γίνω και εγώ σοφότερος) αλλά δεν είναι έτσι ακριβώς όσων αφορά τα frfr ηχεία που απευθύνονται σε κιθαριστικό modelling. Κάποια από αυτά όντως δουλεύουν όπως τα κλασικά PA και τα βάφτισαν frfr για λόγους marketing. Κάποια άλλα όπως της Headrush για παράδειγμα παρόλο που αποκαλούνται frfr έχουν σχεδιαστεί ώστε να υπερτερούν στο να προσομοιώνουν τον ήχο καμπίνας για ηλεκτρική κιθάρα και να αξιοποιούν τα modellers. Έχουν την τάση να τονίζουν καλύτερα κάποιες συγκεκριμένες συχνότητες και ας θεωρούνται frfr για αυτό και μεταξύ τους έχουν αρκετά μεγάλες διαφορές στον ήχο. Στην ουσία frfr που σημαίνει full range flat response είναι τεχνικά σχεδόν αδύνατο να κατασκευαστεί. Full range ναι αλλά το flat response στην ουσία είναι περίπου φλατ αλλιώς όλα τα PA,monitors,frfr κλπ θα ακούγονταν το ίδιο. Τα λέω αυτά και ως ηλεκτρονικός στην ειδικότητα αλλά και επειδή έχω κάλο στον εγκέφαλο και τα τελευταία χρόνια πριν αγοράσω κάτι το ψάχνω υπερβολικά κυρίως σε αξιόπιστα forums για αυτό άλλωστε απευθύνθηκα και εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ουτε full range ειναι, με 8αρι woofer δεν εχεις κατω οκταβα. Ουτε η κιθαρα ομως εχει κατω οκταβα, οποτε απο την αποψη της κιθαρας ειναι full range 🙃

 

 Το πρωτο πραγμα που θα δοκιμαζα παντως, ειναι να ρυθμισω την πεταλιερα με βαση τον ενισχυτη που εχω. Να απενεργοποιησεις δηλαδη την εξομοιωση της καμπινας, αφηνωντας μονο τα εφε και τα γκαζια της πεταλιερας, και να παιρνεις το χρωμα της καμπινας απο τον ενισχυτη. Δοκιμασμενη και αποτελεσματικη λυση.

 

 Επισης, αν ηθελα κατι φλατ για το σπιτι, σίγουρα θα προτιμουσα studio monitors, ειδικα αν μιλαμε για 8αρα υλοποιηση. Ο λογος ειναι πως, αν ηθελα κατι για να βαραω μονη της την κιθαρα και να γουσταρω, ενας λαμπατος ενισχυτης μου ειναι πολυ προτιμοτερος. Αν παλι θελω να εχω ενα φλατ συστημα, τοτε γιατι να μην ακουω και τα backing track/ τη μιξη/ τη μουσικη μου απο κει;

 

 Αν βεβαια το θελεις και για κουβαλημα on stage, ή αν εχεις ηδη monitors και θες και αυτο για πιο κιθαριστικη φαση, τοτε ορμα.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου