Προς το περιεχόμενο

Ηχείο frfr για ερασιτεχνικό modelling


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, manosx είπε

 Ουτε full range ειναι, με 8αρι woofer δεν εχεις κατω οκταβα. Ουτε η κιθαρα ομως εχει κατω οκταβα, οποτε απο την αποψη της κιθαρας ειναι full range 🙃

 

 Το πρωτο πραγμα που θα δοκιμαζα παντως, ειναι να ρυθμισω την πεταλιερα με βαση τον ενισχυτη που εχω. Να απενεργοποιησεις δηλαδη την εξομοιωση της καμπινας, αφηνωντας μονο τα εφε και τα γκαζια της πεταλιερας, και να παιρνεις το χρωμα της καμπινας απο τον ενισχυτη. Δοκιμασμενη και αποτελεσματικη λυση.

 

 Επισης, αν ηθελα κατι φλατ για το σπιτι, σίγουρα θα προτιμουσα studio monitors, ειδικα αν μιλαμε για 8αρα υλοποιηση. Ο λογος ειναι πως, αν ηθελα κατι για να βαραω μονη της την κιθαρα και να γουσταρω, ενας λαμπατος ενισχυτης μου ειναι πολυ προτιμοτερος. Αν παλι θελω να εχω ενα φλατ συστημα, τοτε γιατι να μην ακουω και τα backing track/ τη μιξη/ τη μουσικη μου απο κει;

 

 Αν βεβαια το θελεις και για κουβαλημα on stage, ή αν εχεις ηδη monitors και θες και αυτο για πιο κιθαριστικη φαση, τοτε ορμα.

Έχω 2 ενισχυτές (ο ένας λαμπάτος) αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα IR's της πεταλιερας. Όταν σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις simulation όποια καμπίνα θες και όποιον ενισχυτή θες είναι απίστευτο. Όσο και να προσπάθησα και με εξωτερικό eq ο ήχος ήταν σαβουρα, αυτό που ακούω με τα studio ακουστικά μου δεν υπάρχει περίπτωση να βγει σε κλασικό ενισχυτή. Επίσης το ηχείο το θέλω μόνο για την κιθάρα, δεν ασχολούμαι με μίξη κλπ. Θεωρείς ότι στα 320 ευρώ που έχει το συγκεκριμένο ηχείο μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε studio monitor  και αν ναι θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου πρότεινες κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Κοιτα, αφου ειναι εξομοιωσεις κλασσικων ενισχυτων, ειναι λιγο παράλογο να πεις πως δεν μπορει να βγει απο τους αυθεντικους ενισχυτες. Απλά θα κοστίσει πολλά χιλιάρικα, να παρεις τρεις και τεσσερις ΚΑΛΟΥΣ λαμπατους με τις καμπινες τους, δεν ειναι και το πιο απλο πράγμα.

 

 Αν είσαι βέβαιος ότι θέλεις μόνο να ακούς την κιθάρα, καλύτερα να πάρεις το FRFR. Με αυτά τα λεφτά παίρνεις αξιοπρεπή 5άρια μόνιτορ, π.χ. της yamaha ή της JBL, αν όμως είναι να ακούς μόνο την κιθάρα δεν έχει και πολύ νόημα, πάρε κάτι για αυτή την χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΓιάννηςΠ είπε

Έχω 2 ενισχυτές (ο ένας λαμπάτος) αλλά δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω τα IR's της πεταλιερας. Όταν σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις simulation όποια καμπίνα θες και όποιον ενισχυτή θες είναι απίστευτο. Όσο και να προσπάθησα και με εξωτερικό eq ο ήχος ήταν σαβουρα, αυτό που ακούω με τα studio ακουστικά μου δεν υπάρχει περίπτωση να βγει σε κλασικό ενισχυτή. Επίσης το ηχείο το θέλω μόνο για την κιθάρα, δεν ασχολούμαι με μίξη κλπ. Θεωρείς ότι στα 320 ευρώ που έχει το συγκεκριμένο ηχείο μπορώ να βρω κάτι καλύτερο σε studio monitor  και αν ναι θα σου ήμουν ευγνώμων αν μου πρότεινες κάτι.

Σε 6.5 μόνιτορ των 100 ευρώ που παίζω με προσομοίωση ο ήχος είναι πολύ καλός.Οχι σαν τον λαμπατο marshall αλλά με πάρα πολλές δυνατότητες.

https://www.planetdj.com/ikey-audio-m606monitor

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει πολλές λύσεις για το κέμπερ και όλες ακόμα βρίσκονται στα χέρια μου.

Αν θέλεις περνάς να ακούσεις ο ίδιος.

Έχω το headrush και ένα yamaha dxr 10, έχω δοκιμάσει και αρκετά monitors. Σε studio monitors δεν κατάφερα ποτέ να ευχαριστηθώ παρά μόνο με κάποια ADAM S3X που είχα την τιμή κάποτε να δοκιμάσω.

Το headrush είναι τίμιο για τα λεφτά του, λίγο "boomy" όπως λένε, το οποίο στη δικιά μου γλωσσά το μεταφράζω, λίγο μπάσο, για την ακρίβεια έχει απότομα μπάσα, σε κάποιους μπορεί να τους αρέσει αυτό.

Κάποιες φορές, ανάλογα τον ήχο που παίζω, με ενοχλεί λίγο.

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι και το headrush και το yamaha έχουν τον χαρακτήρα τους, και τα δυο έχουν μεγαλύτερη πιστότητα από τους ενισχυτές κιθάρας που έχω δοκιμάσει. Για να μην παρεξηγηθώ όταν λεω πιστότητα εννοώ ότι ακούς τις διαφορές στα profiles πολύ περισσότερο από τον ενισχυτή- καμπίνα.

Τώρα, αυτό που μπερδεύει τους περισσότερους είναι ότι τα περισσότερα μόντελινγκ μαραφέτια σου δίνουν πολύ διαφορετικό ήχο από έναν πραγματικό ενισχυτή και αυτό είναι φυσικό γιατί σου δίνουν το αποτέλεσμα μετά το μικρόφωνο, δηλαδή αυτό που θα έπαιρνες ηχογραφημένο. 

Αν είσαι Αθήνα κερνάω καφέ-μπύρα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/1/2023 στις 4:35 ΜΜ, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Το συγκεκριμένο κάνει για φωνητικά;

Και ναι και όχι, εξαρτάται την ένταση.

Κιθάρα σε πρόβα με τύμπανα πρέπει να το τερματίσεις για να βγάλει και εκεί το σκάσιμο στα μπάσα είναι ενοχλητικό. Στις πρόβες μας με ηλεκτρονικά τύμπανα τα φωνητικά είναι οκ αλλά σχετικά χαμηλά σε ένταση, φαντάζομαι στο τέρμα θα είναι και εκεί λίγο θέμα. Το yamaha είναι καλύτερο σε μεγάλες εντάσεις, δεν αλλάζει τόσο ο χαρακτήρας τους. Όλα αυτά εξαρτώνται πάντα και από τον χώρο και την τοποθέτηση, να πω την αλήθεια μου τίποτα από αυτά δεν ήταν ιδανικό στις δοκιμές μου.

Γενικά σε εντάσεις ακρόασης είναι καλό, πολύ καλύτερο από κάποια Behringer Eurolive που είχα ακούσει και νόμιζα ότι χάλασε ο κέμπερ. Έκανα ένα τεστ τώρα με μικρόφωνο μεταξύ yamaha-headrush μόνο φωνή και το yamaha στα αυτιά μου ακούγεται καλύτερο, λίγο, αλλά ναι, καλύτερο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου