Προς το περιεχόμενο

Μουσική και γενικότερη Παιδεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Antouan με ΣΥΓΚΙΝΕΙΣ!!!! :wink:

 

Με χαρα μου βλεπω οτι ανηκεις και εσυ στη μεγαλη σχολη (Μπουκόφσκι,Βιαν,Γκαινσμπουργκ,Μπάροουζ κτλ )των σεξοπορνοδιαστροφικων κρυφοδιανοούμενων που αρεσκονται στο να τα ισοπεδωνουν ολα ενω κατα βάθος κρυβουν μια καρδια μικρου παιδιου & ενα μυαλο διαμάντι!

 

ΕΥΓΕ νεε μου σε λιγες σειρες "εκλεισες" το thread ,I REST MY CASE!! :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

θεωρω οτι καθε μουσικος που σεβεται τον εαυτο του οφειλει να ειναι καλλιεργημενος κατα ενα ποσοστο.δεν μπορει να ειναι τερας μουσικης μορφωσης και τελειως ασχετος με οτιδηηποτε αλλο.δεν μπορει, ολοι εχουμε καποια αλλα ενδιαφεροντα εκτος μουσικης.

 

προσωπικα εχω αναρωτηθει πολλες φορες τι θα με ενδιεφερε να κανω , αν δεν ειχα ασχοληθει ποτε με την μουσικη.δουλευω στο μουσικο γυμνασιο-λυκειο της περιοχης μου 11 χρονια τωρα.

ειναι νομιζω λυπηρο να βλεπει κανεις το βιβλιο διδαχθεισας υλης στο τελος της σχολικης χρονιας να γραφει ο καθηγητης, ''ΚΛΕΙΝΕΤΕ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΒΙΒΛΙΟ'' , ενω καθεται στο πιανο και το κανει βιδες στην κυριολεξια.

 

πρεπει να ειναι συνεχως ενημερος για μια ποικιλια θεματων , ωστε να μπορει να εκφερει γνωμη μεσα σε μια παρεα - ταξη - συνεδριο - διαλεξη η οτιδηποτε αλλο.

εχω ακουσει ανθρωπους που δεν ειναι μουσικοι-δεν εχουν ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με μουσικο οργανο η θεωρια- να ξερουν ιστορια της μουσικης καλυτερα απο τον καθενα.και μπορει να ειναι γιατροι για παραδειγμα.

 

εχω ακουσει μεγαλοδικηγορο να παιρνει μια stratacoustic και εκτος του να παιζει παπαδες μη ξεροντας ουτε μια νοτα - τροπος του λεγειν - να τραγουδαει cocker και να σε καθηλωνει.

 

δεν ξερω αν βγηκα λιγουλακι εκτος τοπικ αλλα αυτη ειναι η γνωμη μου... :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πολλοι νομιζουν οτι θα γινουν ανοιγοντας μαι στοιβα απο βιβλια και ρουφωντας τα μεχρι τελος...η περνωντας στα πανεπιστημια και αποστηθιζοντας απλα πληροφοριες...τοιχοκολλωντας τις αργοτερα στο τοιχο του μυαλου τους και αφηνοντας να σαπιζουν....αλλα να υπαρχουν και να μοστραρονται σαν επιδειξη μορφωσης στο καθε περαστικο.....πλανωνται οικτρα....

 

Γεννιεσαι.....ψαγμενος...

 

http://www.fotuva.org/feynman/what_is_science.html

 

και μετά τα παιδικά του χρόνια, για να συνεχίσει να μορφώνεται φυσικά πήγε στο πανεπιστήμιο και

 

"As a result, when I became a more mature man, I would painstakingly, hour after hour, for years, work on problems--sometimes many years, sometimes shorter times; many of them failing, lots of stuff going into the wastebasket--but every once in a while there was the gold of a new understanding that I had learned to expect when I was a kid, the result of observation"

 

Μην μπερδέυουμε λοιπόν τον τρόπο που "μορφωθήκαμε" εμείς και την επαφή που είχαμε με αυτή τη μόρφωση, με τη σοβαρή μελέτη και το τι προσπαθεί να κάνει ο καθένας μελετώντας. Κανείς δεν γεννήθηκε καλλιεργημένος. Η καλλιέργεια έρχεται με προσπάθεια είτε την κάνεις σε πανεπιστήμιακό επίπεδο (το οποίο δεν σημαίνει οτι είσαι στο πανεπιστήμιο, σημαίνει οτι έχεις επαρκή επίπεδο κατανόησης σε ένα αντικείμενο για να το ερευνήσεις παραπέρα) είτε την κάνεις σε πολλούς τομείς χωρίς στόχο. Ακόμα και να ξέρεις να βγάζεις ωραία θεματάκια με βάση κάποιο έμφυτο αισθητήριο (για να το γυρίσουμε πάλι στη μουσική), αν μελετήσεις σύνθεση θα μπορείς να τα αναπτύξεις και θα μάθεις καλύτερα τι είναι αυτό που βγάζεις. θα μάθεις ΤΙ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ, όχι το όνομα του, ούτε μόνο να το γράφεις, αυτά είναι απλά εργαλεία....

 

Αυτό βέβαια είναι δικιά σου επιλογή και θέλει δουλειά και σκέψη. Το αν κάποιοι διαβάζουν χωρίς να σκέφτονται δεν αναιρεί την αξία ή μη της πληροφορίας, το φταίξιμο είναι καθαρά δικό τους.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε arpegios

Σεβομαι και εκτιμω τις αποψεις σου....

Εγω απλα ποσταρα την προσωπικη μου θεση στο βασικο ερωτημα του thread…και σιγουρα μα σιγουρα δεν ταυτιζεται με ολους...

Δεν θεωρω μπουσουλα καμμια αποψη μου,ουτε καν για τον ιδιο μου τον εαυτο,ακουω....μαθαινω....αντιλαμβανομαι και τις περισσοτερες φορες ολα αυτα γινονται μη συνειδητα....

Χαιρομαι ιδιατερως να ¨ρουφαω¨(δεν θελω σχολιο..χαχαχαχα) καθε αποψη οποιουδηποτε μελους εδω,ακομα και αν δεν τον συμπαθω...

Θα μπορουσα να αντιπαραθεσω την γνωμη μου στα λεγομενα σου..αλλα ειλικρινα επειδη ο χωρος δεν ευνοει και επειδη καθε αποπειρα αναλυσης σε ζητηματα τα οποια χρηζουν ¨αερα¨και οξυγονου...τεινει να καντησει στο εαν ο malmsteen ηταν της γερακινας γιος...θα ηταν χαρα μου να τα λεγαμε απο κοντα...οχι μονο μαζι αλλα και με ολα τα παιδια...

Πιστεψτε με ομως...οι συζητησεις τοτε θα λαμβαναν εντελως μα εντελως διαφορετικη διασταση.......

Γι αυτο και θα με βλεπεις σπανια να ποσταρω σοβαρες αποψεις μιας και οπως προειπα...με θεωρω πολυ γελοιο ατομο....

 

 

Επειδη πολυ σοβαρεψα και αρχιζω να με σιχαινομαι....

 

σας ετοιμαζω το τρελο βιντεακι με την Κα Severina Vuckovic να επιδιδεται σε extreme sports μεσα σε καμπινα βρωμικου και προστυχου γιωτ......

 

 

ΥΓ.Ξερετε ποτε θα χαιρομουν ιδιατερως;;;;

Αν ενας απο ολους μας που και που ειχε τα αρχ....α και σε μια απο τις παμπολλες αντιπαραθεσεις ...ελεγε...

-ναι βρε φιλε...εχεις δικιο τελικα..

ή

-συγγνωμη ρε αγορι..δεν ημουν σωστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ αντουαν με έχεις παρεξηγήσει μου φαίνεται.... δεν θεωρώ τίποτα σοβαρό σε αυτά που είπα, απλώς παρέθεσα την άποψη μου για το νόημα της καλλιέργειας, η οποία μάλιστα σε 2 μέρες μπορεί να είναι άλλη. Δεν έχει καν τόσο να κάνει με την άποψη σου, αυτή αφορμή είναι. Γενικά διαφέρω στις συζητήσεις τύπου Μ στο ότι α) κι εγώ θεωρώ οτι οι δικές μου απόψεις δεν έχουν κάτι το ιδιαίτερο, μιας και είμαι κι εγώ όπως όλοι μας ηλίθιος. β) Γενικά τόσο καιρό στο νοιζ μόνο μία συζήτηση έχω πάρει προσωπικά, όλες τις άλλες τις κάνω επειδή είμαι πολυλογάς.

 

Απο κοντά λοιπόν να ξέρεις οτι απο τη μεριά μου (όπως μου έχουνε πει και άλλοι απο άλλες δικτυακές κοινότητες) τα πράγματα θα ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια, απλώς το πολύ πολύ να καταλάβαινες και απο την φάτσα και τον τόνο οτι κάνω συζήτηση όχι απο προσωπικό ενδιαφέρον συνήθως, αλλά για την ίδια την συζήτηση. Οπότε κρίμα είναι να μην διαφωνήσεις εκτός αν αυτό σε κουράζει.

 

¶μα δούλευαν οι υπογραφές (αλήθεια γιατί δεν φαίνονται?) θα έβλεπες κατα καιρούς:

Δεν συμφωνώ πάντα με τις απόψεις που εκφράζω.

Αυτό που κάνει ένας ηλίθιος, μπορεί να το κάνει κι ένας άλλος.

Χρησιμοποιώ μια δόση υπερβολής...

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΥΓ.Ξερετε ποτε θα χαιρομουν ιδιατερως;;;;

Αν ενας απο ολους μας που και που ειχε τα αρχ....α και σε μια απο τις παμπολλες αντιπαραθεσεις ...ελεγε...

-ναι βρε φιλε...εχεις δικιο τελικα..

ή

-συγγνωμη ρε αγορι..δεν ημουν σωστος...

 

Αυτό λείπει από τις real συζητήσεις, εδώ μέσα το ψάχνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λείπει πάντα. Προχθές διαφωνούσα με έναν γνωστό μου (και μάλιστα έντονα) για ένα θέμα, και μετά από λίγο μου είπε "ναι, αυτό σωστό. Δίκιο έχεις." Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ (μπράβο μου :lol:) Και προφανώς και οι περισσότεροι εδώ μέσα θέλω να πιστεύω. ¶ρα λοιπόν ας κρατήσουμε και την πιθανότητα αυτό να μη λέγεται διότι απλούστατα ο άλλος δεν πείστηκε, μην είμαστε συνέχεια στο "μα τι μαλάκας, να μην παραδέχεται ότι έχει άδικο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες και προσθέτω:

 

Γεννιέσαι "ανήσυχο πνεύμα".Το να προσπαθήσεις να γίνεις ανήσυχο πνεύμα με το ζόρι (από δω και πέρα θα είμαι ποιοτικός και θα ψάξω να βρω τι σημαίνει καλαισθησία και θα λειτουργώ βάσει αυτής) είναι αστείο.Είναι η διαφορά των καλλιτεχνών από τους κριτικούς τέχνης.

 

Ο Feynman arpegios ήταν προφανώς ανήσυχο πνεύμα,δεν υπάρχει καμμία αμφισβήτηση πάνω σε αυτό.Το άλλο άκρο του θα ήταν κάποιος αδιάφορος καθηγητής που όλοι έχουμε συναντήσει.

 

Παράδειγματα καλλιτεχνών που το ανήσυχο πνεύμα τους δεν μπόρεσε να τους περιορίσει σε μία τέχνη υπάρχουν πολλά.πχ ο Dali εμβάθυνε στην κβαντομηχανική.Αλλά αυτός ήταν μεγαλοφυία.

 

Στη μουσική υπάρχει ένα επιπλέον ατόπημα που θέλω να θίξω σε συζήτηση.Καλό για τα μάτια μας είναι να βλέπουμε οτι ένας μουσικός ειναι κοινωνικά ευαισθητοποιημένος,έχει διευρυμένους πνευματικούς ορίζοντες,είναι βαθιά φιλοσοφημένος κλπ.Και μάλιστα πιστεύουμε οτι η ευαισθησία του αυτή θα αντικατοπτρίζεται και στη μουσική του.Τι γίνεται όμως στις περιπτώσεις όπου ένας μουσικός μπορεί να μιλήσει για τη μουσική του και για τα μηνύματά της σε βαθμό που η μουσική του από μόνη της δεν μπορεί?

 

Ή αντίθετα μια μουσική ιδιοφυία που δεν ξέρει οτι ένα discman για να λειτουργήσει χρειάζεται μπαταρίες?

 

 

 

Αυτά.Και περί σοβαρότητος ,εγκυκλοπαιδικά μόνο,δεν έχω γνωρίσει μεγαλύτερο καραγκιόζη από μένα.Και για τις υπογραφές :"αυτές είναι οι απόψεις μου και σε όποιον δεν αρέσουν έχω κι άλλες"

Και antouan όντως ανέβασε το βιντεάκι,έχουμε μείνει πίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λείπει από τις real συζητήσεις, εδώ μέσα το ψάχνεις;

 

μα αυτό δεν έχει καν σημασία, το θέμα είναι να γίνει η συζήτηση, και να πάρεις απο όπου μπορείς όσο πιο πολύ τεκμηριωμένη πληροφορία γίνεται. ¶λλωστε τα θέματα που πιάνουμε συνήθως είναι τόσο αφαιρετικά, που κανείς δεν μπορεί να τεκμηριώσει τίποτα. Συζήτηση κάνουμε. Τι σημασία έχει ποιος έχει δίκιο;

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου