Προς το περιεχόμενο

Μουσική και γενικότερη Παιδεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Feynman arpegios ήταν προφανώς ανήσυχο πνεύμα' date='δεν υπάρχει καμμία αμφισβήτηση πάνω σε αυτό.Το άλλο άκρο του θα ήταν κάποιος αδιάφορος καθηγητής που όλοι έχουμε συναντήσει.

[/quote']

Για την καλλιέργεια με τη μόρφωση ήθελα να μιλήσω βασικά, όχι γι αυτό, σορρυ αν δεν φάνηκε καθαρά. Αν και πιστεύω οτι ακόμα και σε αυτό μπορεί να συμβάλλει μέχρι ένα βαθμό στα παιδικά χρόνια η οικογένεια αν υπάρχει και κάποια πρώτη ύλη.

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτό λείπει από τις real συζητήσεις' date=' εδώ μέσα το ψάχνεις;[/quote']

 

μα αυτό δεν έχει καν σημασία, το θέμα είναι να γίνει η συζήτηση, και να πάρεις απο όπου μπορείς όσο πιο πολύ τεκμηριωμένη πληροφορία γίνεται. ¶λλωστε τα θέματα που πιάνουμε συνήθως είναι τόσο αφαιρετικά, που κανείς δεν μπορεί να τεκμηριώσει τίποτα. Συζήτηση κάνουμε. Τι σημασία έχει ποιος έχει δίκιο;

 

Για μένα arpegios έχει σημασία, γιατί θέλω όταν κάθομαι και επιχειρηματολογώ, να μην βλέπω ότι "βροντάω" στου κουφού την πόρτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του θέματος, πάντως...: κατά τη γνώμη μου ο κάθε ένας πρέπει να κάνει αυτό που αισθάνεται. Από εκεί και πέρα όμως, αυτό δε θα πει (ας πούμε) ότι εγώ δεν εκτιμώ τα άτομα που έχουν ενδιαφέροντα και στόχους και δουλεύουν για αυτούς, τουλάχιστον τα εκτιμώ σε αυτόν τον τομέα. Με αυτό εννοώ ότι πέραν της προσωπικής ελευθερίας και της υποκειμενικότητας των απόψεων την οποία όχι μόνο σέβομαι αλλά και επικροτώ, ο καθένας μας έχει δικαίωμα να κρίνει βάσει των υποκειμενικών του κρητιρίων. Αυτό το τονίζω από την αρχή γιατί με εκνευρίζει απίστευτα σε τέτοιες συζητήσεις να πετάγεται κάποιος και να μου λέει "αυτό δεν είναι αντικειμενική αλήθεια, είναι η άποψή σου", γιατί αυτό είναι κάτι πίσω απ'το οποίο κρύβονται τα 15χρονα. Λοιπόν τονίζω όσο μπορώ ότι σέβομαι τις διαφορετικές απόψεις, και τα παρακάτω είναι υποκειμενικά.

 

Το θέμα της καλλιέργειας για εμένα είναι πρωταρχικό όχι για τον καλλιτέχνη, αλλά για τον άνθρωπο. Προφανέστατα και δεν είναι κάτι το οποίο βρίσκεται μόνο στα βιβλία, γιατί έχει να κάνει κυρίως με προσωπικές αναζητήσεις. Ένα καλό βιβλίο δεν είναι καλό να το διαβάσεις, έτσι για να το διαβάσεις. Είναι καλό να το διαβάσεις γιατί πολύ πιθανόν να σε βάλει να σκεφτείς πράγματα που αλλιώς δε θα έιχες λόγο (ή αφορμή) να σκεφτείς. Για παράδειγμα μπορεί μέσω ενός βιβλίου (ή μιας ταινίας κλπ κλπ) να μπεις στη θέση ενός ανθρώπου που χάνει το παιδί του, ή που χάνει το δεξί του χέρι κλπ κλπ. Μπορείς προφανώς αυτά να τα σκεφτείς και χωρίς βιβλία. Όμως αν γενικώς διαβάζεις, τυγχάνει να έρθεις αντιμέτωπος με πολύ περισσότερες καταστάσεις, και άρα ΑΝ θες να σκέφτεσαι γενικώς, έτσι "βρίσκεις νέα θέματα". Το ίδιο όπως και με τη θεωρία και την αρμονία στη μουσική. Ναι, πολύ πιθανόν να καταλήξεις και μόνος σου να καταλάβεις ότι "αυτό συνδυάζεται με εκείνο, και έχει αυτό το αποτέλεσμα", όμως ως ένας άνθρωπος έχεις συγκεκριμένο χρόνο ζωής μπροστά σου, και μπορείς να "ανακαλύψεις" συγκεκριμένο αριθμό πραγμάτων. Πολύ καλύτερο λοιπόν είναι κατά τη γνώμη μου να πάρεις όσο το δυνατόν περισσότερη γνώση όπως μπορείς (ωδεία, μαθήματα) χωρίς βέβαια να πιστέψεις πως αυτό είναι αρκετό και υποκαθιστά το δικό σου ψάξιμο. Ακριβώς έτσι είναι και με τα βιβλία, τα πανεπιστήμια κλπ. Σου παρέχουν θησαυρούς. Αν τους εκμεταλλευτείς τότε έχεις κερδίσει πολλά. Αν όχι, τότε απλά έχεις διαβάσει και ένα βιβλίο, έχεις βγάλει και μια σχολή, και δε λέει πολλά.

 

Έναν καλλιτέχνη προφανέστατα τον βοηθάει να του δίνονται ερεθίσματα. Είτε από τη ζωή, είτε από τα βιβλία κλπ. Το επιχείρημα ότι πολλοί καλλιτέχνες δεν είχαν διαβάσει ποτέ ούτε ένα βιβλίο είναι αβάσιμο, γιατί δεν ξέρουμε μήπως θα έδιναν πολύ περισσότερα εαν είχαν. Πάντως τονίζω και πάλι, ότι το θέμα δεν είναι το βιβλίο. Είναι εσωτερικό. Το βιβλίο, η ταινία, η τέχνη σου δίνουν το έναυσμα να σκεφτείς κάτι, να βιώσεις κάτι που αλλιώς δε θα βίωνες. Μπορείς να γράψεις ένα καταπληκτικό τραγούδι για κάτι που ζεις. Αυτό δε χρειάζεται βιβλία για έμπνευση. Απλά εαν διαβάσεις ένα βιβλίο και σε συγκινήσει μπορείς να γράψεις και ΑΛΛΟ ένα καταπληκτικό τραγούδι ;) Γενικώς κλείνοντας θα ξανατονίσω ότι η καλλιέργεια είναι κάτι που εγώ θεωρώ βασικό για τον κάθε άνθρωπο. Καλλιέργεια δε σημαίνει μόνο βιβλία, αλλά όταν κάποιος έχει τη δυνατότητα να κερδίσει τόση γνώση, εμπειρία, συγκινήσεις και την πετάει στα σκουπίδια ("σιγά μην κάτσω να διαβάσω") για μένα χαραμίζει τη ζωή του. Υπάρχουν τόσοι και τόσοι άνθρωποι (και οι καλλιτέχνες που ήδη αναφέρατε) που δεν είχαν ποτέ μια τόσο πολύτιμη ευκαιρία. Πολλοί απ'αυτούς ήταν πολύ μεγάλοι άνθρωποι, γιατί αυτό δεν ΑΠΑΙΤΕΙ συμβατική μόρφωση. Όμως η συμβατική μόρφωση ΟΤΑΝ τη χρησιμοποιήσουμε και την εκλάβουμε σωστά ΠΡΟΩΘΕΙ τη σκέψη και την αντίληψη (μην ξεχνάμε ότι το μυαλό χρειάζεται εκγύμναση για να μην ατονίσει, αν κάνω δυο χρόνια να λύσω ένα πρόβλημα μαθηματικών μετά δε θα θυμάμαι ΤΙΠΟΤΑ), και αυτό για μένα είναι κάτι που θα πρέπει ο καθε ένας να το απαιτεί από τον εαυτό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λείπει από τις real συζητήσεις' date=' εδώ μέσα το ψάχνεις;[/quote']

 

μα αυτό δεν έχει καν σημασία, το θέμα είναι να γίνει η συζήτηση, και να πάρεις απο όπου μπορείς όσο πιο πολύ τεκμηριωμένη πληροφορία γίνεται. ¶λλωστε τα θέματα που πιάνουμε συνήθως είναι τόσο αφαιρετικά, που κανείς δεν μπορεί να τεκμηριώσει τίποτα. Συζήτηση κάνουμε. Τι σημασία έχει ποιος έχει δίκιο;

 

Μα το θέμα δεν είναι ποιος έχει δίκιο (γιατί έχω εγώ :lol:). Το θέμα είναι να βλέπεις ότι ο άλλος σε αντιμετωπίζει σοβαρά και δεν κάθεσαι σαν ηλίθιος να επιχειρηματολογείς για να λάβεις μια απάντηση του τύπου "εγώ έτσι το βλέπω κι αν σ'αρέσει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα το θέμα δεν είναι ποιος έχει δίκιο (γιατί έχω εγώ :lol:). Το θέμα είναι να βλέπεις ότι ο άλλος σε αντιμετωπίζει σοβαρά και δεν κάθεσαι σαν ηλίθιος να επιχειρηματολογείς για να λάβεις μια απάντηση του τύπου "εγώ έτσι το βλέπω κι αν σ'αρέσει".

 

χμ χμ.... ναι συμφωνώ βασικά. Αυτό ήθελα να πω λέγοντας καλή τεκμηριωμένη πληροφορία στη συζήτηση. Επίσης να πω οτι γράφεις πολύ σαφέστερα και down to earth απο μένα, και οτι πιστέυω οτι..... έχεις δίκιο!!(στα δύο τελευταία ποστ τουλάχιστον) :D

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O

 

Βρε τρελοί!

 

Πότε το φτάσατε 3 σελίδες το θέμα?! 8O

 

Ωραίες απόψεις και με ποικιλία, δεν το περίμενα... :!:

 

Δυο-τρία πράγματα. Καταρχάς έγιναν αναφορές σε λαϊκούς/παραδοσιακούς καλλιτέχνες. Είχα γράψει από την αρχή ότι αυτοί ανήκουν κατά τη γνώμη μου σε διαφορετική κατηγορία, όμως θα επανέλθω παρακάτω.

 

Κατά δεύτερον η καλλιέργεια με τη μόρφωση δεν έχουν αναλογική σχέση. Αν πάμε ετυμολογικά το ένα σημαίνει το 'άνθισμα' και τελικά την 'ωρίμανση' ενώ το δεύτερο τον προσδιορισμό της 'μορφής' (arpegios αν βάλεις πάλι γλωσσολογικό link σου ορκίζομαι ότι θα σε αναθέσω σε γνωστό μου Γεωργιανό hitman. Μια ώρα διάβαζα πάλι χτες... :P :P :lol: ).

 

Σύμφωνα με αυτή την θεώρηση λοιπόν, προσέξτε, κάποιος μπορεί να είναι 'καλλιεργημένος' χωρίς να είναι απαραίτητα 'μορφωμένος', δηλαδή να πούμε 'φορμαρισμένος'. Ένα παράδειγμα είναι οι καταραμένοι συγγραφείς/φιλόσοφοι που ανέφερε ο SF (και ανέβηκε πολύ στην εκτίμησή μου :wink: ). Αυτό που απέφυγαν σαν το διάολο, ήταν η 'Φόρμα'. Αλλά η ασίγαστη δίψα για την πρωτογενή Εμπειρία υπήρχε και προσδιόριζε πλήρως το υπαρξιακό τους γίγνεσθαι.

 

Τα ίδια για τους λαϊκούς ανθρώπους... υποψιάζομαι ότι όλοι αυτοί γεννιούνται με ταξιδιάρες ψυχές έτσι κι'αλλιώς, δεν χρειάζεται να ψάχνουν για την Εμπειρία, τους ψάχνει αυτή...

 

Ψιλοτρέχω τώρα και δεν προλαβαίνω, κράξτε με ελεύθερα για τα παραπάνω και επανέρχομαι εν καιρώ. :wink:

 

Thanks guys.

 

P.S. Antouan με την πρώτη ευκαιρία πρέπει να τσακίσουμε μερικές μπύρες και να τα πούμε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O

 

P.S. Antouan με την πρώτη ευκαιρία πρέπει να τσακίσουμε μερικές μπύρες και να τα πούμε. :wink:

 

 

Mε μεγαλη μου χαρα και ηδονη..... :D :D 8O :? :lol: 8) :(

 

 

(ναι.ναι.ναι...εχω φατσακια και τα χρησιμοποιω)!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά δεύτερον η καλλιέργεια με τη μόρφωση δεν έχουν αναλογική σχέση. Αν πάμε ετυμολογικά το ένα σημαίνει το 'άνθισμα' και τελικά την 'ωρίμανση' ενώ το δεύτερο τον προσδιορισμό της 'μορφής' (arpegios αν βάλεις πάλι γλωσσολογικό link σου ορκίζομαι ότι θα σε αναθέσω σε γνωστό μου Γεωργιανό hitman. Μια ώρα διάβαζα πάλι χτες... :P :P :lol: ).

 

Μπα, απο ετυμολογία δεν ξέρω την τύφλα μου, ξέρω μόνο οτι υπάρχουν κάτι κανόνες σχετικά με το πως αλλάζουν ανάλογα με την εκφορά οι λέξεις, κάτι φαινόμενα στη γραφή, πολύ συγκεκριμένοι τρόποι που αλλάζει η προφορά και μετά ακολουθούν κάτι φαινόμενα στη γραφή κάποιων ριζών μέσα σε μία γλωσσική οικογένεια, ιστορικο-συγκριτική γλωσσολογία και ιστορίες ολόκληρες για να κάνεις καλή ετυμολογία και να καταλαβαίνεις και τα δάνεια και τις οικογένειες και όλα.

 

Οι περισσότεροι βέβαια σε εφημερίδες και περιοδικά βγάζουν ότι συμπέρασμα θέλουνε ανάλογα με τα κείμενα που έχουν διαβάσει και δεν έχουν ιδέα καν οτι υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα φαινόμενα αλλαγών στις λέξεις, αυτό τουλάχιστον μου λένε οι γνωστοί μου γλωσσολόγοι και διαβάζω και απο καθηγητές κατα καιρούς. Οπότε το μόνο που μπορώ να πω γι αυτόν τον τομέα είναι να είμαστε προσεκτικοί, και οτι υπάρχει σοβαρή μελέτη πάνω του (την οποία δεν έχω ακολουθήσει), κατα τ'άλλα δεν έχω ιδέα. Αυτά που έχω διαβάσει εγώ έχουν να κάνουν κυρίως με την συγχρονική και όχι ιστορική περιγραφή μιας γλώσσας, και την εκμάθηση της απο τα παιδιά.

 

Πάντως για να διαβάζεις σημαίνει οτι κρυφογουστάρεις και ενδιαφέρεσαι οπότε μη γκρινιάζεις :D :D :D

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου