Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαχαχα, χωρις πλακα αυτο πηγα να γραψω @Marathon ;D αλλα ειπα να μη προκαλεσω τους μη-fans (Sir, Jim) των Πυξ Λαξ

Αλλο η δουλεια κι αλλο η διασκεδαση :P

Και στα σκυλαδικα, τουλαχιστον οι μισοι μουσικοι δεν γουσταρουν που παιζουν εκει, αλλα "ειναι πολλα τα λεφτα Αρη". ;D

 

Καλες βουτιες και σε σενα, και μιας και σε συμπαθησα, αφιερωμενο το παρακατω χιτd32fb24fc78029a1d450f64c2f3ad2fb.gif

 

http://www.youtube.com/watch?v=DH0ZNlE2Bq8&feature=player_embedded#at=67

(δεν εχει καμια σχεση με τους Πυξ Λαξ, παρα μονο οτι ειναι κι αυτο "πχιοτικο")

 

φιλε μου δεν προσπαθω να σε πεισω οτι πυξ λαξ ειναι ποιοτικοι,ουτε να κατσεις να τους ακουσεις

 

απλα σου λεω πρωτον οτι καποια αντικειμενικα κριτηρια δε χρηζουν αμφισβητησης και δευτερον οτι μια κριτικη σε ενα μουσικο εργο εναν τραγουδοποιο κτλ καλο θα ηταν να γινεται εμπεριστατωμενα και κοσμια

 

αν δε γινεται εμπεριστατωμενα μην απορεις που καποιος αντιδρα και εκλαμβανει την κριτικη (του κ***υ ) σου κακοβουλη και παντελως ανουσια.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αναλύστε το κι' άλλο, μπορείτε... ;D

 

Προτείνω το noiz να αλλάξει τίτλο σε ''analyze this'' ή ''super-analyze this'' , ''hyper-analysis'' κ.τ.λ. κ.τ.λ....

 

Όσο πέφτει η ανάλυση του αιώνα εδώ, οι Πυξ Λαξ βγαζουν τα ωραία τους τα φραγκάκια, και μια ζωή θα τα βγάζουν (από συναυλίες, πνευματικά δικαιώματα κ.τ.λ.), μιας και μια ζωή θα τους ακούνε οι νέες και οι επόμενες γενιές, και θα τους διακευάζουν -ανεπιτυχώς συνήθως- οι νέες και μελλοντικές μπάντες για να βγάζουν και αυτές χαρτζηλίκια (και γκομενάκια)...

 

Εδώ κοτζάμ Roger, οι Πυξ Λαξ θα την γλυτώνανε....

 

Κουβεντουλα κανουμε... δηλαδη επειδη εχουν χεστει στο ταληρο να μη μιλαμε? Τουλαχιστον εμενα δε με στεναχωρει αυτο, σε αντιθεση με πολλους αλλους που θα ηθελαν να ειναι χεσμενοι στο ταληρο στη θεση των χεσμενων στο ταληρο απ'οτι βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οταν καποιος πετυχαινει, επειδη ισως δε μπορουμε να βρουμε καποιο αντικειμενικο ψεγαδι να σχολιασουμε, λεμε οτι ειναι εναντια στην αισθητικη ή τη φιλοσοφια μας, κανουμε χαβαλε εις βαρος του, κλασσικα ισχυριζομαστε οτι δεν του αξιζει η επιτυχια και τον εκαναν οι μασωνοι πετυχημενο κλπ. Η αληθεια ομως, ειναι πως αν δε μας ενοχλουσε πολυ η επιτυχια του, δεν θα μπαιναμε στον κοπο να σχολιασουμε αρνητικα.

 

Γενικο ελληνικο χαρακτηριστικο, που δυστυχως ανθει σε υπερθετικο βαθμο στους μουσικους.

 

Όχι αρχηγέ μου. Το "δεν μου αρέσει-δεν μου κάνει-δεν μου πάει ο τάδε" είναι άποψη και ως τέτοια μπορεί έκαστος ημών να έχει μία. Όταν είναι εμπάθεια καμουφλαρισμένη σαν άποψη, ναι συμφωνούμε αυτό είναι φάουλ. Αλλά και εσύ από τη μεριά σου τα ισοπεδώνεις. Λες δηλαδή: όποιος έχει άποψη είναι εμπαθής. Ενώ είναι το αντίθετο. Και οι εμπαθείς έχουν άποψη, αλλά όχι μόνο αυτοί.

 

Και μην τρελαθούμε τώρα. Καλά τα 75.000 εισιτήρια, αλλά έξω γίνονται κάθε μέρα, όχι κάθε 20 χρόνια καριέρας. Άσε που υπάρχουν και κάποια κριτήρια υποκειμενικά αλλά πολύ καλά τεκμηριωμένα. Όταν κάποιος έχει δει live από U2 και Stones μέχρι Manu Chao, Cave και Iggy Pop, δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη για τους ΠΛ; Δεν έχει δεδομένα να συγκρίνει; Δεν ξέρει στη ροκ μουσική τι σημαίνει δύναμη, groove, τεχνική αρτιότητα, καλή οργανοπαιξία, ψυχωμένη ερμηνεία, καλή τραγουδοποιία και στιχουργική;

 

Πρέπει να θαυμάζουμε με το στανιό όποιον μεγαλουργεί στο δοκιμαστικό σωλήνα κλειστού κυκλώματος που λέγεται μίζερη επαρχιώτικη ελληνική μουσική αγορά; Και αυτό παρατραβηγμένο το βρίσκω.

 

Προσωπικά να διευκρινίσω: δεν τραβάω κάποιο ζόρι με τους ΠΛ. Τους βρίσκω συμπαθείς από το '90 έως το '96 που πειραματίζονταν και αδιάφορους από εκεί και μετά που ανέλαβε ο Πλιάτσικας. Αυτό είναι και το βασικό ντεφό τους: άλλο ένα αδιάφορο άκουσμα από αυτά που κατακλύζουν το ραδιόφωνο. Δεν θα έλεγα ότι είναι ούτε οι χειρότεροι ούτε για πέταμα ούτε ότι δεν έχουν κάνει και κάποια καλά πράγματα ούτε ότι θα μπορούσα να κάνω αυτό που κάνουν.

 

Διότι θέλει ειδικές αντοχές για να κάνεις μέινστριμ πράγματα με διάρκεια, εδώ συμφωνούμε. Οι πιο πολλοί ελιτίστες θα είχαν κόψει φλέβα. Για αυτό και κάνουν άλλες επιλογές.

 

Τέλος, να σου δώσω ένα δίκιο ότι σαν λαός είμαστε υπερβολικοί στις διατυπώσεις μας και υπερβολικά καφενόβιοι. Αλλά αυτό δεν μας χαρακτηρίζει όλους ούτε είναι δικαιολογία για να θεωρούμε προσχηματική την εκάστοτε ειλικρινή άποψη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί φίλοι, όπως τονίσθηκε πρόσφατα και κατ' επανάληψη σε άλλο μακροσκελέστατο θρεντ με θέμα την οικονομική κρίση, η Ελλάδα  μετά από τρεις δεκαετίες έκπτωσης έχει φθάσει σε οριακό σημείο όσον αφορά την παρακμή και τον ευτελισμό των πάντων και κατ' επέκταση και της τέχνης σε κάθε της μορφή. Πολλοί και διάφοροι "mainstream" καλλιτέχνες έβαλαν ο καθένας το ληθαράκι του σε αυτό το αίσχος και τον πλήρη εκφυλισμό του αισθητηρίου/κριτηρίου του "mainstream" κοινού.

 

Ε, λοιπόν, όσον αφορά στη λεγόμενη "έντεχνη ελληνόφωνη ποπ" μουσική, το "επίτευγμα" αυτό ανήκει κυρίως στους ΠΛ.

If it's worth doing, it's worth overdoing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ε, λοιπόν, όσον αφορά στη λεγόμενη "έντεχνη ελληνόφωνη ποπ" μουσική, το "επίτευγμα" αυτό ανήκει κυρίως στους ΠΛ.

 

οριστε και  ενας χριστιανος που τους αποδιδει και ενα επιτευγμα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς πιο σύντομα να πεις, they laugh all the way to the bank :D

 

Exactly.... ;)

 

Και να σου πώ κάτι, μια χαρά κάνουν τα παιδιά...Από την στιγμή που δεν μου αρέσουν, αλλά τα κομμάτια τους τα μελοποίησαν οι ίδιοι και άγγιξαν πολύ κόσμο, και το έκαναν επειδή έτσι τους βγήκε και έτσι το ένιωθαν, χωρίς να έχουν προβολή από το σάπιο σύστημα της showbiz, χωρίς να βγαίνουν στη σκηνή με ξυρισμένα στέρνα, lag στο μαλλί και με γυαλιστερό κοστούμι που φαίνεται από τη σελήνη (ο καλύτερος από τους Πυξ Λαξ είναι -εμφανισιακά- λες και έχει σκοτώσει τη μάνα του... ;D), χωρίς να κάνουν βίζιτες και χωρίς να κάνουν συντεύξεις κάθε μέρα στον κίτρινο τύπο, έγιναν αυτό που έγιναν και μαγκιά τους. Ας κάνουν όσες ''αρπαχτές'' θέλουν...ποιός είμαι εγώ να ''διαμαρτυρηθώ''? δεν είμαστε καλά...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αρχηγέ μου. Το "δεν μου αρέσει-δεν μου κάνει-δεν μου πάει ο τάδε" είναι άποψη και ως τέτοια μπορεί έκαστος ημών να έχει μία. Όταν είναι εμπάθεια καμουφλαρισμένη σαν άποψη, ναι συμφωνούμε αυτό είναι φάουλ. Αλλά και εσύ από τη μεριά σου τα ισοπεδώνεις. Λες δηλαδή: όποιος έχει άποψη είναι εμπαθής. Ενώ είναι το αντίθετο. Και οι εμπαθείς έχουν άποψη, αλλά όχι μόνο αυτοί.

 

Και μην τρελαθούμε τώρα. Καλά τα 75.000 εισιτήρια, αλλά έξω γίνονται κάθε μέρα, όχι κάθε 20 χρόνια καριέρας. Άσε που υπάρχουν και κάποια κριτήρια υποκειμενικά αλλά πολύ καλά τεκμηριωμένα. Όταν κάποιος έχει δει live από U2 και Stones μέχρι Manu Chao, Cave και Iggy Pop, δεν μπορεί να εκφέρει γνώμη για τους ΠΛ; Δεν έχει δεδομένα να συγκρίνει; Δεν ξέρει στη ροκ μουσική τι σημαίνει δύναμη, groove, τεχνική αρτιότητα, καλή οργανοπαιξία, ψυχωμένη ερμηνεία, καλή τραγουδοποιία και στιχουργική;

 

Πρέπει να θαυμάζουμε με το στανιό όποιον μεγαλουργεί στο δοκιμαστικό σωλήνα κλειστού κυκλώματος που λέγεται μίζερη επαρχιώτικη ελληνική μουσική αγορά; Και αυτό παρατραβηγμένο το βρίσκω.

 

Προσωπικά να διευκρινίσω: δεν τραβάω κάποιο ζόρι με τους ΠΛ. Τους βρίσκω συμπαθείς από το '90 έως το '96 που πειραματίζονταν και αδιάφορους από εκεί και μετά που ανέλαβε ο Πλιάτσικας. Αυτό είναι και το βασικό ντεφό τους: άλλο ένα αδιάφορο άκουσμα από αυτά που κατακλύζουν το ραδιόφωνο. Δεν θα έλεγα ότι είναι ούτε οι χειρότεροι ούτε για πέταμα ούτε ότι δεν έχουν κάνει και κάποια καλά πράγματα ούτε ότι θα μπορούσα να κάνω αυτό που κάνουν.

 

Διότι θέλει ειδικές αντοχές για να κάνεις μέινστριμ πράγματα με διάρκεια, εδώ συμφωνούμε. Οι πιο πολλοί ελιτίστες θα είχαν κόψει φλέβα. Για αυτό και κάνουν άλλες επιλογές.

 

Τέλος, να σου δώσω ένα δίκιο ότι σαν λαός είμαστε υπερβολικοί στις διατυπώσεις μας και υπερβολικά καφενόβιοι. Αλλά αυτό δεν μας χαρακτηρίζει όλους ούτε είναι δικαιολογία για να θεωρούμε προσχηματική την εκάστοτε ειλικρινή άποψη.

 

 

Φυσικα και ο καθενας εχει δικαιωμα να εχει αποψη. Εγω ομως, αφενος μιλησα για αποψεις μουσικων προς μουσικους, και οχι του τυπου "δε μου αρεσει αλλα σεβομαι" ή απλως "δε μου αρεσει", αλλα για αποψεις του τυπου "αμπαλοι", "ασχετοι", "κουλοι" κλπ. Αν αυτοι οι χαρακτηρισμοι δεν ειναι εμπαθεις, τοτε ποιοι ειναι?

 

Στο κατω-κατω, το ποσο κουλος εισαι, ειναι και σχετικο. Μπροστα στα χερακια του Kotzen πχ, ολα τα παιδακια εδω μεσα κουλα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...αν δε γινεται εμπεριστατωμενα μην απορεις που καποιος αντιδρα και εκλαμβανει την κριτικη (του κ***υ ) σου κακοβουλη και παντελως ανουσια.

Sir, θα μπορουσα ανετα να σου πω να παρεις τα "αντικειμενικα" κριτηρια και να τα βαλεις στον κ**ο σου, αλλα προσπαθω να ειμαι ευγενικος.

 

Οσο για την "κακοβουλη και παντελως ανουσια (του κ***υ ) κριτικη μου", δεν ηταν καν κριτικη:

 

Εγραψα:

"Και ναι, φυσικα οι Πυξ Λαξ ειναι μουσικοι, μη λεμε οτι θελουμε."

και

"Για τους Πυξ Λαξ τελος, δεν τρελαινομαι καθολου. Δεν θα πηγαινα ποτε σε καποιο live τους, και στη δισκοθηκη μου δεν εχω ουτε ενα single τους."

και

"Σαν ακουσμα δεν με χαλαει (οπως πχ με χαλαει η Νατασα Θεοδωριδου), μπορω να τους αντεξω για κανα 20λεπτο σε κανενα μπαρ,  αλλα ως εκει."

 

Ξεκολα το κεφαλι σου λοιπον και μαθε να διαβαζεις και να γραφεις, και αν θες να το κανουμε μπουρδελο το ποστ απλα πες το μας να το ξερουμε.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sir, θα μπορουσα ανετα να σου πω να παρεις τα "αντικειμενικα" κριτηρια και να τα βαλεις στον κ**ο σου, αλλα προσπαθω να ειμαι ευγενικος.

 

Οσο για την "κακοβουλη και παντελως ανουσια (του κ***υ ) κριτικη μου", δεν ηταν καν κριτικη:

 

Εγραψα:

"Και ναι, φυσικα οι Πυξ Λαξ ειναι μουσικοι, μη λεμε οτι θελουμε."

και

"Για τους Πυξ Λαξ τελος, δεν τρελαινομαι καθολου. Δεν θα πηγαινα ποτε σε καποιο live τους, και στη δισκοθηκη μου δεν εχω ουτε ενα single τους."

και

"Σαν ακουσμα δεν με χαλαει (οπως πχ με χαλαει η Νατασα Θεοδωριδου), μπορω να τους αντεξω για κανα 20λεπτο σε κανενα μπαρ,  αλλα ως εκει."

 

Ξεκολα το κεφαλι σου λοιπον και μαθε να διαβαζεις και να γραφεις, και αν θες να το κανουμε μπουρδελο το ποστ απλα πες το μας να το ξερουμε.

 

 

 

 

εγω παλι θα μπορουσα να στα βαλω ο ιδιος αλλα θα μεινω ευγενικος

 

αν και οντως δεν ησουν ιδιαιτερα ειρωνικος εσυ οπως αλλοι,ησουν ο πρωτος που εκανε λογο για αρπαχτη,ενω λιγα ποστ πιο πανω οταν σου ειπα να μην πας αν σε φωναξουν να παιξεις ειπες αλλο δουλεια ,αλλο διασκεδαση

 

απο μενα θεωρειται τελειωμενο το θεμα δεν εχω κατι μαζι σου προσωπικα ,ουτε ειμαι ο αγαπητικος των πυξ λαξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου