Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε οσους μου απευθυνετε ερωτηματα, νομιζω οτι σας εχω ηδη καλυψει.

 

όχι ακριβώς:

 

Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί αυτό το επιχείρημα απευθύνεται μόνο σε όσους κάνουν αρνητική κριτική και όχι σε όλους.

Δηλαδή, αν μας αρέσει κάτι, δε χρειάζεται να αποδείξουμε/αναφέρουμε τα προσωπικά μας επιτεύγματα, ενώ αν το "θάβουμε", πρέπει, οπωσδήποτε να καταθέσουμε τα διαπιστευτήριά μας;

 

σ.σ. το επιχείρημα:

Αλλα ξερεις, για να κρινεις με ασχημο τροπο ενα συνθετη με τεραστια επιτυχια, πρεπει να εχεις καταφερει και το ενα χιλιοστο των οσων εχει καταφερει αυτος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βρε Sammy: Αφού γράφω ότι δε το παίζω αυθεντία στο ποστ μου, ότι δεν κάνω μουσικολογική ανάλυση, και στο τέλος αναφέρω ότι είναι η γνώμη μου μπολιασμένη με διάφορα άλλα. ΦΥΣΙΚΑ και είναι υποκειμενική γνώμη... Απλά προσπάθησα να εξηγήσω ΓΙΑΤΙ δεν τους χονεύω, όπως λές. Όπως είπα και πριν η συζήτηση είναι λίγο για μπύρα κατάσταση τίποτε παραπάνω...  ;D

Μα ακριβώς γι αυτό μίλησα ,επειδή δεν το παίζεις κάτι ,απλά είδα να σου βγάινει ένα παράπονο ,κάτι σαν να λέω εγώ για τον Μπαλάρα  ;D..........άλλη περίπτωση βέβαια αυτός και εύχομαι να μην ανοίγω τους ασκούς του Αιόλου  ;D

Με τους Κατσιμιχαίους που λέει ο φίλος πιο πάνω ,είχα κάποτε τη τύχη? ατυχία? να παίξω για 15 μέρες σε μια πίστα σαν τσόντα ,μμμμμμμμμμμ δεν έχω ξαναπάιξει σε τέτοιο επίπεδο .Βασικά δε με έπαιρνε σαν μουσικό μια και είμαι άχρηστος -σαν τσόντα βρέθηκα εκεί-ούτε θέλω να το ξανακάνω γιατί μετά από χρόνια απραξίας δεν με παίρνει με τη καμμία ,απλά πάνω σε κάτι τσίπουρα βρέθηκα ανάμεσα σε διασταυρούμενα μπουκάλια ουίσκι μετά .

Για μένα που ήμουν ερασιτέχνης και τα λεφτά ηλιθίως χαλαρά ,ήταν υπέροχα ,για τους υπόλοιπους και ειδικά το ντράμερ που ήταν φίλος -αυτός με έβαλε σα τσόντα- ήταν απερίγραπτο μαρτύριο .

Παραταύτα και επειδή είμαι και κάποιας ηλικίας πλέον και εξακολουθώ να είμαι ξυλοκόπος ,χειρότερος απ ότι στο παρελθόν ,δεν ξαναδοκιμάζω ,ακόμα και να μην έχω δουλειά και να είμαι στο ταμείο ανεργείας .

Απλά στέκομαι παρατηρητής και μάλλον σαν τέτοιος θα παραμείνω για το υπόλοιπο της ζωής μου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί αυτό το επιχείρημα απευθύνεται μόνο σε όσους κάνουν αρνητική κριτική και όχι σε όλους.

Δηλαδή, αν μας αρέσει κάτι, δε χρειάζεται να αποδείξουμε/αναφέρουμε τα προσωπικά μας επιτεύγματα, ενώ αν το "θάβουμε", πρέπει, οπωσδήποτε να καταθέσουμε τα διαπιστευτήριά μας;

 

 

Δεν αντιλαμβανεσαι τη διαφορα; Στην πρωτη περιπτωση δεν θιγεις κανενα. Στη δευτερη, απλως απαξιωνεις κατι, που κατα πασα πιθανοτητα, δεν θα φτασεις ποτε. Το θεμα ειναι, να εχεις την αυτογνωσια που θα σε κανει να συνειδητοποιησεις οτι δεν θα το φτασεις ποτε, γιατι τοτε, θα σταματησεις να θαβεις. Και μιλαω για μουσικους παντα, διοτι ο απλος ακροατης απλως κρινει με την ψυχη του, και οχι με την ποσοτητα των ακορντων, τον εγωισμο η τα κομπλεξ του. Τα διαπιστευτηρια δηλαδη, χρειαζονται μονο για να καταλαβεις ποσο μικρος εισαι μπροστα σε αυτο που θαβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε οσους μου απευθυνετε ερωτηματα, νομιζω οτι σας εχω ηδη καλυψει.

Νικολα, εφοσον θεωρεις οτι οι πυξ λαξ εχουν κανει κατι ευκολο, γιατι δεν το κανεις κι εσυ και οι υπολοιποι που συμφωνουν μαζι σου; Επαγγελματιας εισαι, και φανταζομαι δεν θα σε χαλαγε να γεμιζες κι εσυ το οακα.

 

Ειλικρινα, σε ρωταω με ολο το σεβασμο και αναμενω σε ειλικρινη απαντηση.

Καταρχήν νομίζω ότι δεν χρησιμοποίησα την λέξη "εύκολο".

 

Κατα δεύτερον, ποιος σου λέει ότι δεν είμαι πολύ ικανοποιημένος με αυτό που κάνω ήδη; Και, όχι, το ΟΑΚΑ ειδικά, εκτώς αν είχα κάτι πολύ συγκεκριμένο να παρουσιάσω δε θα μου έκανε κάτι. Το μέγαρο (αφού είμαι αυτός που είμαι), με κάτι το συγκερκιμένο πάλι ναι.

 

Υπάρχει μια λεπτή γραμμή που στην σύνθεση δεν έχω διαπεράσει, ενώ στα μαθήματα μάλλον την έχω... :-/ αλλά εξακολουθεί να υπάρχει η επιλογή.

 

sammy: μπορεί να έχεις δίκιο και να βγαίνει ένα παράπονο "γιατί αυτοί και όχι εγώ". Νομίζω ότι είναι φυσικολογικό, αλλά και πάλι, ελπίζω ότι έχω στο μυαλό μου "τη θέση μου" και δεν έχει σχέση με το ΟΑΚΑ ή τραγούδια ακόμη! (το οποίο επίσης είναι επιλογή μου, btw... ).

 

Αρπαχτη για μένα είναι εκεί όπου γνωρίζεις ότι δεν υπάρχουν επιπτώσεις (πχ ένας γάμος), όποτε πας και ότι γίνει. Εκεί που δε σε νοιάζει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Στην ελλαδα οι διωργανωσεις δε σεβονται τα λεφτα που τους ακουμπαμε για μια συναυλια οποτε

για τι ηχο μιλαμε?

2.Επισης πιστευουν οτι το κοινο ειναι κουφοι και δεν υπαρχουν καποιοι μεσα εκει να κρινουν τον ηχο.

3.Ναι ειναι αρπαχτη και μεγαλη κιολας. Ας κανανε μια συναυλια οχι το MANOS XYDOUS MEMORIAL TOUR.

4.Μουσικα δε θα τους κρινω η μουσικη ειναι εκφραση και διαφερει απο ατομο σε ατομο οπως και τα γουστα.

Βεβαιως εδω μεσα συμβαινει αυτο που ελεγε ο αειμνειστος Παυλος Σιδηροπουλος:Στην Ελλαδα μιλαμε δεν

κανουμε.

5.Αναρωτιεμαι αν ο Αγγελακας θα ειναι τοσο μαγκας και μη κερδοσκοπος ωστε να μην διαψευσει τα λεγομενα

του στη συνεντευξη στο MAD περι οριστικης ΜΗ επανασυνδεσης των ΤΡΥΠΩΝ(αν και θα θελα πολυ να τους δω 8))

αλλα γιατι οχι? κοντα 20 χρονια απουσιαζουν ανεβαινει το κασε.. και παλι σκεψεις και στοχασμοι.

 

Να ειστε καλα και να εχετε την υγεια σας γτ ζουμε σε περιεργους καιρους.    

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι αν ο Αγγελακας θα ειναι τοσο μαγκας και μη κερδοσκοπος ωστε να μην διαψευσει τα λεγομενα του στη συνεντευξη στο MAD περι οριστικης ΜΗ επανασυνδεσης των ΤΡΥΠΩΝ

Ας ελπισω και γω με τη σειρα μου να τηρησει τον λογο του, δεν θα το αντεχαν τ'αυτια μου.... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Στην ελλαδα οι διωργανωσεις δε σεβονται τα λεφτα που τους ακουμπαμε για μια συναυλια οποτε

για τι ηχο μιλαμε?

2.Επισης πιστευουν οτι το κοινο ειναι κουφοι και δεν υπαρχουν καποιοι μεσα εκει να κρινουν τον ηχο.

 

 

 

Μια μικρη ενσταση σε αυτο, ειχαν στησει της Παναγιας τα ματια (διαβασε τι ειχαν σε περιγραφη ενος φιλου σε αυτο το τοπικ στην 1η ή 2η σελιδα αν θυμαμαι καλα) απο ηχητικα,παραπανω απο τα διπλασια(ισως και παραπανω απο τα τριπλασια) απο αυτα που επαιξαν οι Judas Priest με τους Whitesnake στη Θεσσαλονικη πριν λιγες μερες(που ακομη προσπαθουμε ολοι να μαζεψουμε τα σαγονια μας απο το πατωμα απο αυτο που ακουσαμε -και μαλλον θα κανουμε καιρο να ακουσουμε κατι καλυτερο).

Αρα ας εστιασουμε λιγο και στις "πηγες" του ηχου και οχι στα μηχανηματα,και πηγες δεν ειναι αλλοι απο τους μουσικους. Αμα αυτοι ειναι για τα μπαζα,για τα μπαζα θα ακουστουν οτι κι αν κανουν οι ηχοληπτες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μια μικρη ενσταση σε αυτο, ειχαν στησει της Παναγιας τα ματια (διαβασε τι ειχαν σε περιγραφη ενος φιλου σε αυτο το τοπικ στην 1η ή 2η σελιδα αν θυμαμαι καλα) απο ηχητικα,παραπανω απο τα διπλασια(ισως και παραπανω απο τα τριπλασια) απο αυτα που επαιξαν οι Judas Priest με τους Whitesnake στη Θεσσαλονικη πριν λιγες μερες(που ακομη προσπαθουμε ολοι να μαζεψουμε τα σαγονια μας απο το πατωμα απο αυτο που ακουσαμε -και μαλλον θα κανουμε καιρο να ακουσουμε κατι καλυτερο).

Αρα ας εστιασουμε λιγο και στις "πηγες" του ηχου και οχι στα μηχανηματα,και πηγες δεν ειναι αλλοι απο τους μουσικους. Αμα αυτοι ειναι για τα μπαζα,για τα μπαζα θα ακουστουν οτι κι αν κανουν οι ηχοληπτες τους.

Εχεις μεγαλο δικιο συμφωνω ;)

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ μετα ψαχνουμε <<αντικειμενικες αξιες>> για το τι εστι αντικειμενικα καλη μουσικη κ αν οι πωλησεις ειναι κριτηριο..

Εδω οι τυποι δε μπορουν να παιξουν τα <<κοματια>> τους και καναν παιδομαζωμα μαζι με τους τσοπανα στους αγ. αναργυρους να βγαλουν το δισκο με τυχαιους και με περαστικους..

 

Οποιος απορει με τις πωλησεις κ τη δημοτικοτητα των ΠΛ δε ξερει απλα τι σημαινε για την ελληνικη δισκογραφια ο Μανος.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλαμβανεσαι τη διαφορα; Στην πρωτη περιπτωση δεν θιγεις κανενα.

 

@JIMMYPAP αυτο που που κανει αποδεκτη τη θετικη κριτικη καποιου πανω σε ενα εργο ειναι οτι δεν υπαρχει θεμα προσβολης ή θιξιματος;

 

Στη δευτερη, απλως απαξιωνεις κατι, που κατα πασα πιθανοτητα, δεν θα φτασεις ποτε.

 

Ενω, οταν η κριτικη ειναι αρνητικη, υποβαθμιζεται αυτοματως απλα σε προσπαθεια απαξιωσης και τιθεται και θεμα διαπιστευτηριων αυτου που την κανει; :-\ 

 

 

Εξωφθαλμα μονοπλευρο ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου