Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για μενα προσωπικα το μεγεθος μιας μπαντας δε μετριεται αποκλειστικα και μονο απο την εμπορικοτητα της. απλα τη στιγμη που οι πυξ λαξ ως μονοφθαλμοι στους τυφλους κανανε πλατινενιους δισκους (οπως και πολλοι αλλοι ελληνες καλλιτεχνες του σκυλε ρεπερτοριου-αγνωστο ποιος αγορασε ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΟΥΣ αυτους τους δισκους) υπηρχαν συγκροτηματα στην Ελλαδα (Τρυπες-Blues wire και πολλοι αλλοι) που "διδασκαν" μουσικη. Και οχι παπατζιλικια

 

και ειχαν και φοβερο marketing..!..στοχευμενο προς ολες τις κατευθυνσεις, τοσο πολυσυλλεκτικο, αρεσε σε ολους,

και η συνεργασια με τον Νταλαρα ηταν η αποδειξη.

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το μοναδικο αντικειμενικο κριτηριο της αξιας μιας μπαντας ενος μουσικου, ειναι "ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ"

Το παρακατω single πουλησε 3 εκατομμυρια κοπιες!! Και προταθηκε για Grammy! (Best Rap Song - 2008)

Συμφωνα με τα λεγομενα σου, ο τυπακος εχει μεγαλη καλλιτεχνικη αξια.

Συμφωνα με την πραγματικοτητα, οι τρελες αυτες πωλησεις δειχνουν αυτο που πανω-κατω ξερουμε ολοι:

 

οτι το 80+% των ακροατων εχει μαυρα μεσανυχτα απο μουσικη και ακουει μαλακιες.

 

(Προκαλω οποιονδηποτε απο δω μεσα να ακουσει αυτο το track ως το τελος, χωρις να σπασει κατι...... :-X)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω single πουλησε 3 εκατομμυρια κοπιες!! Και προταθηκε για Grammy! (Best Rap Song - 2008)

Συμφωνα με τα λεγομενα σου, ο τυπακος εχει μεγαλη καλλιτεχνικη αξια.

Συμφωνα με την πραγματικοτητα, οι τρελες αυτες πωλησεις δειχνουν αυτο που πανω-κατω ξερουμε ολοι:

 

οτι το 80+% των ακροατων εχει μαυρα μεσανυχτα απο μουσικη και ακουει μαλακιες.

 

(Προκαλω οποιονδηποτε απο δω μεσα να ακουσει αυτο το track ως το τελος, χωρις να σπασει κατι...... :-X)

 

...και να μην αναφερουμε οτι εδω και δυο μηνες τα cd τους δινονται δωρεαν με κυριακατικη εφημεριδα...

IF THE SHIT FITS    ,  WEAR IT

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους ακροατές ισχύει.Μου φαίνεται όμως ως μόνο ΄΄αντικειμενικό'' κριτήριο για την αξία ενως καλλιτέχνη να είναι η διαχρονικότητα δηλαδή το πόσο θα ακούγεται μετά από αρκετά χρόνια από τον κόσμο ή ακόμα και μετά τη διάλυση (της μπάντας) είτε ακόμα πιο παραπέρα, μετά το θάνατο του καλλιτέχνη.

 

Δεν μπορούμε να κρίνουμε κατά τη γνώμη μου την αξία ενός δίσκου όταν αυτός βγήκε πριν 2-5 χρόνια.Θέλει χρόνο για να δούμε κατά πόσο επηρρεάστηκαν και οι υπόλοιποι μουσικοί από αυτόν (και πόσοι),αν ακόμα μετά απο 10 χρονια τον ακούμε κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικο αντικειμενικο κριτηριο της αξιας μιας μπαντας ενος μουσικου, ειναι "ΟΙ ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ".

 

Κατά τη γνώμη μου υπάρχει και ένα άλλο κριτήριο μουσικολογικού χαρακτήρα, αρκετά αντικειμενικό, που δείχνει την καθαρά καλλιτεχνική και όχι την εμπορική αξία, και αυτό είναι η επιδραστικότητα ενός μουσικού ή μιας μπάντας στις επόμενες γενιές συγκροτημάτων και μουσικών. Το πόσο δηλαδή κάποιοι επηρέασαν τα νεότερα συγκρότήματα και πόσο ο ήχος τους "ανακυκλώθηκε" μέσα από αυτά, αναδεικνυόμενος σε κάτι κλασικό και όχι απλώς παλιομοδίτικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις γιατι τρωγεστε με τα ρουχα σας? ;D

 

τα πραγματα ειναι απλα....

 

1.οι ΠΥΞ ΛΑΞ....ειναι  μουσικοι (εκτος και αν εχουν ΑΛΛΟΙ γραψει τα τραγουδια τους και εχουν αλλοι παιξει-τραγουδησει στους δισκους τους,επειδη εχω παραβρεθει σε ηχογραφηση τους..σας διαβεβαιωνω οτι αυτο δεν συμβαινει... ;))

 

2.οι ΠΥΞ ΛΑΞ αρεσουν σε ΠΟΛΥ κοσμο (παρα πολυ για τα ελληνικα "συγκροτηματικα" δεδομενα ),σε οποιον ΔΕΝ αρεσουν απλα δεν τους ακουει (εμενα παντως δεν μου αρεσουν & δεν τους ακουω... ;D)

 

3.οι ΠΥΞ ΛΑΞ  κανουν την..103η (ή 104η...δεν θυμαμαι... ;D) επανενωση τους...καποιοι θα πανε να τους δουν και καποιοι οχι....κατα πασα πιθανοτητα αυτοι που θα πανε θα ειναι οι ιδιοι που ειχαν παει στην 102η (ή 103η) επανενωση τους.....  

 

απο εκει και περα γιατι χαλατε τη ζαχαρενια σας ?

 

 

 

α γεια σου

 

ψυχραιμοτερη τοποθετηση και συμφωνω απολυτως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με τους ακροατές ισχύει.Μου φαίνεται όμως ως μόνο ΄΄αντικειμενικό'' κριτήριο για την αξία ενως καλλιτέχνη να είναι η διαχρονικότητα δηλαδή το πόσο θα ακούγεται μετά από αρκετά χρόνια από τον κόσμο ή ακόμα και μετά τη διάλυση (της μπάντας) είτε ακόμα πιο παραπέρα, μετά το θάνατο του καλλιτέχνη.

 

Δεν μπορούμε να κρίνουμε κατά τη γνώμη μου την αξία ενός δίσκου όταν αυτός βγήκε πριν 2-5 χρόνια.Θέλει χρόνο για να δούμε κατά πόσο επηρρεάστηκαν και οι υπόλοιποι μουσικοί από αυτόν (και πόσοι),αν ακόμα μετά απο 10 χρονια τον ακούμε κοκ

 

νομιζω οτι τωρα πας στην ουσια των πραγματων.αν και η διαχρονικοτητα μπορει να ερμηνευθει με ποικιλους τροπους ,αρα δυσκολο να θεωρηθει ως αντικειμενικη,εχω την εντυπωση οτι καταλαβαινω τι θες  να πεις και τεινω να συμφωνησω

 

στην περιπτωση μας νομιζω οτι το εν λογω συγκροτημα διαθετει αυτο που λες,αν σκεφτει κανεις οτι ακουγονται τραγουδια τους 20 χρονια μετα.επισης πολλες μπαντες σχηματιστηκαν και εδρασαν κατ εικονα των πυξ λαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακατω single πουλησε 3 εκατομμυρια κοπιες!! Και προταθηκε για Grammy! (Best Rap Song - 2008)

Συμφωνα με τα λεγομενα σου, ο τυπακος εχει μεγαλη καλλιτεχνικη αξια.

Συμφωνα με την πραγματικοτητα, οι τρελες αυτες πωλησεις δειχνουν αυτο που πανω-κατω ξερουμε ολοι:

 

οτι το 80+% των ακροατων εχει μαυρα μεσανυχτα απο μουσικη και ακουει μαλακιες.

 

(Προκαλω οποιονδηποτε απο δω μεσα να ακουσει αυτο το track ως το τελος, χωρις να σπασει κατι...... :-X)

 

 

;D ;D ;D

 

Δημοσιογραφος του mega εισαι?? Γιατι απο την παραθεση που μου εκανες "ξεχασες" ενα "ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ". Κατα λαθος ??  Η απλα ηθελες να πεις αυτο που ειχες μεσα σου οπωσδηποτε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου