Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσο για την Madonna, σου ειπα ηδη την γνωμη μου. Αν εσυ βρισκεις "κομματαρες" στη δισκογραφια της, κανενα προβλημα.

Εγω παλι δεν...

 

 

 

Φυσικά και έχει κομματάρες, όπως μπορεί εσύ ή εγώ να βρίσκουμε κάποια κομμάτια των Motorhead κομματάρες και κάποιος/οια άλλος-η να τα θεωρεί ότι είναι θόρυβος ή απλά κάποιοι τύποι που χτυπιούνται κ.τ.λ.

 

Όσον αφορά τους Πυξ Λαξ, προσωπικά ποτέ μα ποτέ δεν μου άρεσαν αλλά αν μη τι άλλο έχουν γράψει τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο, αρέσουν σε πολύ, πάρα πολύ κόσμο, ΕΙΝΑΙ το πιο εμπορικό συγκρότημα της Ελλάδας, οι υπερ-αναλύσεις και οι αφορισμοί (κυρίως από στενόμυαλες rock κοινότητες) είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε...λες και οι Πυξ Λαξ ευθύνονται για την παρακμή του ελληνικού τραγουδιού.

Το τί συναυλίες θα κάνουν, πόσες θα κάνουν και το αν είναι ''αρπαχτές'' ή όχι προσωπικά μου ακούγεται γελοίο...ελεύθερη αγορά έχουμε, κάνουν το event οι άνθρωποι και αν ο κόσμος θεωρεί ότι αξίζει ή αν απλά πρόκειται περί αρπαχτής και ότι γέρασαν, δεν το 'χουν, εκμεταλλεύονται το κοινό κ.τ.λ. θα πληρώσει και θα πάει να τους δει ή θα τους αγνοήσει αντίστοιχα.

Εξάλλου μιας και μιλάμε για αρπαχτές, πόσοι από εσάς (και εμού συμεριλαμβανομένου) δεν κάναμε αρπαχτές οι ίδιοι, παίζοντας χιλιοπαιγμένες διασκευές σε μαγαζιά και πληρωθήκαμε γι αυτό, χωρίς να έχουμε κάποια ''νέα καλλιτεχνική πρόταση'' να κάνουμε, απλά για να παίξουμε κομμάτια που και οι ίδιοι βαριόμαστε και να παίζουμε? Πολλοί θα μου πουν τώρα ότι έτσι ξεκινάνε όλοι, ότι το κάνουν για την εμπειρία, επειδή τους αρέσει να παίζουν μουσική live και και και, αλλά και οι ίδιοι ξέρουν ότι ο μαγαζάτορας που τους φιλοξένησε σαν ''αρπαχτή'' το έβλεπε  ;)

 

Όσον αφορά τον τομέα Πυξ Λαξ - μουσικοί, 2 πραγματάκια:

1) Πολλοί μουσικοί οφείλουν το ψωμί τους στους Πυξ-Λαξ, γιατί είναι οι Πυξ Λαξ και κατά συνέπεια οι κλώνοι τους είναι ο μόνος συνδετικός κρίκος μεταξύ του mainstream (o κόσμος που πληρώνει το ποτό του θέλει να διασκεδάσει και να ακούσει τραγούδια που ξέρει) και των εκάστοτε διασκευο-μπαντών. Αλλιώς θα ήταν όλες η μπάντες ''εντεχνο-λαϊκού'' προγράμματος.

 

2) Έχω ακούσει-δει πολλά (κυρίως νεανικά) group που συνήθως ξεκινάνε παίζοντας Πυξ Λαξ και παρόμοιες διασκευές. Ίσως επειδή υπάρχει η εντύπωση ότι ΟΚ, τί είναι οι Πυξ Λαξ, 3-4 ακκόρντα, ας τα βγάλουμε μιας και είναι εύκολα...όμως ποτέ μα ποτέ δεν έχω ακούσει μια αξιοπρεπής διασκευή ή εκτέλεση, αντίθετα ό,τι έχω ακούσει ηταν κάτω του μετρίου-ως και πολύ κακού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

... για να κρινεις με ασχημο τροπο ενα συνθετη με τεραστια επιτυχια, πρεπει να εχεις καταφερει και το ενα χιλιοστο των οσων εχει καταφερει αυτος. ...

 

 

Αρα αντιστοιχως για να κρινεις καποιον πχ πρωθυπουργο χωρας (λεμε τωρα) που αφου "πουλαει" (=τον ψηφιζουν) εχει τεραστια επιτυχια,πρεπει να εχεις καταφερει και συ το ενα χιλιοστο (πχ προεδρος 15μελους στα σχολικα σου χρονια σημαινει αυτο το ποσοστο)?

 

Νομιζω οτι ολοι κρινομαστε απο ολους,αλλοιμονο αν υπηρχαν "στεγανα" και "αβατο" για καποιους για τους οποιους απαγορευεται η κριτικη.

 

Οσο για την επιτυχια δεν μου λεει και τιποτα ως προς την ποιοτητα, και η Britney Spears πουλαει τ αντερα της και με αφηνει αδιαφορο,το ιδιο και ο Παπανδρεου,ο Μπους, ο Σβαρζενεγκερ, ο Καρρας κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω ακούσει-δει πολλά (κυρίως νεανικά) group που συνήθως ξεκινάνε παίζοντας Πυξ Λαξ και παρόμοιες διασκευές. Ίσως επειδή υπάρχει η εντύπωση ότι ΟΚ, τί είναι οι Πυξ Λαξ, 3-4 ακκόρντα, ας τα βγάλουμε μιας και είναι εύκολα...όμως ποτέ μα ποτέ δεν έχω ακούσει μια αξιοπρεπής διασκευή ή εκτέλεση, αντίθετα ό,τι έχω ακούσει ηταν κάτω του μετρίου-ως και πολύ κακού.

 

Γιατί μόνο πιτσιρίκια στα μπαράκια τα παίζουν ακόμα....

 

Παράθεση από: JIMMYPAP στις 17:17 - 18/07/11

... για να κρινεις με ασχημο τροπο ενα συνθετη με τεραστια επιτυχια, πρεπει να εχεις καταφερει και το ενα χιλιοστο των οσων εχει καταφερει αυτος. ...

 

Δηλαδή, αν εγώ τώρα κρίνω (και συγκρίνω) τον Καζαντζάκη και την Κουτσή Μαρία, θα πρέπει να έχω πάρει νόμπελ λογοτεχνίας ή να έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου και να έχω άποψη;

Να ξέρουμε τι λέμε...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα ξερεις, για να κρινεις με ασχημο τροπο ενα συνθετη με τεραστια επιτυχια, πρεπει να εχεις καταφερει και το ενα χιλιοστο των οσων εχει καταφερει αυτος.

 

Ποτέ δεν κατάλαβα, γιατί αυτό το επιχείρημα απευθύνεται μόνο σε όσους κάνουν αρνητική κριτική και όχι σε όλους.

Δηλαδή, αν μας αρέσει κάτι, δε χρειάζεται να αποδείξουμε/αναφέρουμε τα προσωπικά μας επιτεύγματα, ενώ αν το "θάβουμε", πρέπει, οπωσδήποτε να καταθέσουμε τα διαπιστευτήριά μας;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

ολοι μα ολοι οι ακροατες(σε αυτους απευθυνεται ετσι κιαλλιως η μουσικη βιομηχανια) φυσικα εχουν δικαιωμα να κρινουν αν κατι τους αρεσει η οχι ετσι ωστε να καταναλωσουν η οχι.

 

αυτο ειναι εντελως διαφορετικο απτο να ακους τον καθε ασχετο με μουσικη (δεν αναφερομαι σε κανεναν σας) να προσπαθει να αναλυσει τεχνικα τη δουλεια καποιου επαγγελματια μουσικου και εντελει να την αφοριζει ως παιδιαστικη η ευκολη.

 

αν καποιος  τωρα μιλησει ως μουσικος η ως σχετικος με τη μουσικη και μπει σε λεπτομερειες σχετικα με την "ποιοτητα΄'' η μη καποιου μουσικου καλο θα ηταν να τεκμηριωνει την αποψη του εφοσον απευθυνεται σε μια μουσικη κοινοτητα,και να αφησει κατα μερους τους αφορισμους και τα ειρωνικα σχολια,που τεινουν να γινουν μονιμο χαρακτηριστικο γνωρισμα του νεοελληνα.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ολοι μα ολοι οι ακροατες(σε αυτους απευθυνεται ετσι κιαλλιως η μουσικη βιομηχανια) φυσικα εχουν δικαιωμα να κρινουν αν κατι τους αρεσει η οχι ετσι ωστε να καταναλωσουν η οχι.

 

αυτο ειναι εντελως διαφορετικο απτο να ακους τον καθε ασχετο με μουσικη (δεν αναφερομαι σε κανεναν σας) να προσπαθει να αναλυσει τεχνικα τη δουλεια καποιου επαγγελματια μουσικου και εντελει να την αφοριζει ως παιδιαστικη η ευκολη.

 

αν καποιος  τωρα μιλησει ως μουσικος η ως σχετικος με τη μουσικη και μπει σε λεπτομερειες σχετικα με την "ποιοτητα΄'' η μη καποιου μουσικου καλο θα ηταν να τεκμηριωνει την αποψη του εφοσον απευθυνεται σε μια μουσικη κοινοτητα,και να αφησει κατα μερους τους αφορισμους και τα ειρωνικα σχολια,που τεινουν να γινουν μονιμο χαρακτηριστικο γνωρισμα του νεοελληνα.

 

 

Ωραία, τώρα απαντησέ μου και σ' αυτό:

Δηλαδή, αν εγώ τώρα κρίνω (και συγκρίνω) τον Καζαντζάκη και την Κουτσή Μαρία, θα πρέπει να έχω πάρει νόμπελ λογοτεχνίας ή να έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου και να έχω άποψη;

Να ξέρουμε τι λέμε...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, τώρα απαντησέ μου και σ' αυτό:

 

αν συγκρινεις τον καζαντζακη με την κουτση μαρια καλο θα ηταν να μιλησεις στο γιατρο σου συντομα.

 

και οχι δε χρειαζεσαι νομπελ για να το κανεις.το μονο που χρειαζεσαι ειναι μπολικη μαλακια στον εγκεφαλο

 

φυσικα απαντω με υπερβολη στην υπερβολη.δε σε θιγω αυτη τη στιγμη ,καταλαβαινω οτι το λες για πλακα το παραδειγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν συγκρινεις τον καζαντζακη με την κουτση μαρια καλο θα ηταν να μιλησεις στο γιατρο σου συντομα.

 

και οχι δε χρειαζεσαι νομπελ για να το κανεις.το μονο που χρειαζεσαι ειναι μπολικη μαλακια στον εγκεφαλο

 

φυσικα απαντω με υπερβολη στην υπερβολη.δε σε θιγω αυτη τη στιγμη ,καταλαβαινω οτι το λες για πλακα το παραδειγμα

 

Δηλαδή, για να κρίνω τον Καζαντζάκη (ή οποιονδήποτε άλλο), θα πρέπει να έχω πάρει νόμπελ λογοτεχνίας ή να έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου και να έχω άποψη αυτών που διαβάζω;

Το γράφω διαφορετικά, μήπως έφταιγε η  διατύπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, για να κρίνω τον Καζαντζάκη (ή οποιονδήποτε άλλο), θα πρέπει να έχω πάρει νόμπελ λογοτεχνίας ή να έχω διαβάσει πολύ στη ζωή μου και να έχω άποψη αυτών που διαβάζω;

Το γράφω διαφορετικά, μήπως έφταιγε η  διατύπωση...

 

οχι.μπορεις να κρινεις οποιον θες,οπως θες σε ιδιωτικες σου συνομιλιες με τους δικους σου ανθρωπους.

 

επισης μπορεις να κρινεις οποιον θες οπως θες και σε ενα δημοσιο διαλογο με ανθρωπους που δε γνωριζεις με τη διαφορα να μην περιμενεις να πεισεις καποιον οτι ο καζαντζακης ειναι αναξιος λογοτεχνης τη στιγμη που δεν μπορεις να γραψεις η να μιλησεις ορθως.

με αλλα λογια οταν μιλας με ατομα που δεν ξερεις καλο ειναι να εχεις λογο και επιχειρηματα ειδικα οταν προκειται να κατακρινεις κατι ευρυτατα αποδεκτο.(δεν παει σε σενα μιλαω γενικα ,απλως απευθυνομαι σε σενα)

 

ας μην ξεχασουμε και την ποιοτητα της κρισης.δηλαδη ειναι διαφορετικο να διαβαζεις λουκι λουκ μονο και ξαφνικα να κρινεις τα γραπτα του καζαντζακη και αλλιως να εχεις καποια σχεση με τη λογοτεχνεια και να κρινεις τα εργα του.δε νομιζεις?

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ας μην ξεχασουμε και την ποιοτητα της κρισης.δηλαδη ειναι διαφορετικο να διαβαζεις λουκι λουκ μονο και ξαφνικα να κρινεις τα γραπτα του καζαντζακη και αλλιως να εχεις καποια σχεση με τη λογοτεχνεια και να κρινεις τα εργα του.δε νομιζεις?

Και αφού κάποιοι εδώ μέσα πραγματικά ξέρουν μουσική, πού το πρόβλημα να κρίνουν τους ΠΛ???!?! Μπορεί να μην έχουν γεμίσει γήπεδα, αλλά δε χρειάζεται νομίζω.

 

Επιπλέον πρέπει να θυμηθούμε ότι υπάρχει και η απλούστατη κριτική του κοινού. Το κοινό έχει το δικό του κριτήριο. Έτσι αγοράζει, έτσι σκέφτεται και ποσώς το ενδιαφέρει αν εσύ εκτιμάς ή όχι τη γνώμη του. Άλλωστε στο τέλος το τι λέει ο άλλος, το πως το λέει φυσικά και μετράει, και αυτός που δέχεται την κρίση μπορεί να δεχτεί ή να απορρίψει. Τώρα γιατί εσύ πιάστηκες και ζητάς να ανακαλέσει ο ένας και ο άλλος, δεν το έχω πιάσει ακριβώς...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου