Προς το περιεχόμενο

Απορια για το κοματι μ...


Pit1991

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τρια δευτερολεπτα απο ενα κομματι μου.

 

'' I saw a face in the full moon ''

 

To full ειναι φαλτσο;Να το διορθώσω;

Ειναι ασχημο αισθητικα;

Too_Patient-Sonap4.wav

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τρια δευτερολεπτα απο ενα κομματι μου.

 

'' I saw a face in the full moon ''

 

To full ειναι φαλτσο;Να το διορθώσω;

Ειναι ασχημο αισθητικα;

 

 

οχι ο στιχος ειναι λαθος...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε καταλαβενω... Σωστος ειναι ο στιχος τι ενοοις;

 

είναι στιχουργικά λάθος...ΜΕΣΑ στο ολόγιομο φεγγάρι είδες πρόσωπο? είσαι 17 χρονών ελληνόπουλο και γραφεις στα αγγλικά...τόσο καλά τα ξέρεις?..Λονδίνο έχεις πάει?...εγω έχω πάει 50 φορές, έχω proficiency και αγγλικά δε ξέρω...θα γράψω και τραγούδι στα Αγγλικά?

 

Φιλικά...

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είσαι 17 χρονών ελληνόπουλο και γραφεις στα αγγλικά...τόσο καλά τα ξέρεις?..Λονδίνο έχεις πάει?...εγω έχω πάει 50 φορές, έχω proficiency και αγγλικά δε ξέρω...θα γράψω και τραγούδι στα Αγγλικά?

Συμφωνώ ότι στα ελληνικά μπορεί κανείς να εκφραστεί καλύτερα αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και βασίζεται κυρίως στις δικές μου στιχουργικές απόπειρες.

Αν του βγαίνει του ανθρώπου να γράψει στίχους σε άλλη γλώσσα, γιατί να καταπιέσει τον οίστρο του; ;)

 

Όσο για τον στίχο, είναι κάτι που ένας αγγλόφωνος ίσως δεν θα έλεγε αλλά δεν μου φαίνεται άσχημο ή εξόφθαλμα λάθος, συντακτικά ή εννοιολογικά. Αν ταιριάζει και με το υπόλοιπο κομμάτι, τότε πιστεύω ότι είναι απολύτως αποδεκτό.

 

Πάντα φιλικά. :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι στιχουργικά λάθος...ΜΕΣΑ στο ολόγιομο φεγγάρι είδες πρόσωπο? είσαι 17 χρονών ελληνόπουλο και γραφεις στα αγγλικά...τόσο καλά τα ξέρεις?..Λονδίνο έχεις πάει?...εγω έχω πάει 50 φορές, έχω proficiency και αγγλικά δε ξέρω...θα γράψω και τραγούδι στα Αγγλικά?

 

Φιλικά...

 

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι στα ελληνικά μπορεί κανείς να εκφραστεί καλύτερα αλλά αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και βασίζεται κυρίως στις δικές μου στιχουργικές απόπειρες.

Αν του βγαίνει του ανθρώπου να γράψει στίχους σε άλλη γλώσσα, γιατί να καταπιέσει τον οίστρο του; ;)

 

Όσο για τον στίχο, είναι κάτι που ένας αγγλόφωνος ίσως δεν θα έλεγε αλλά δεν μου φαίνεται άσχημο ή εξόφθαλμα λάθος, συντακτικά ή εννοιολογικά. Αν ταιριάζει και με το υπόλοιπο κομμάτι, τότε πιστεύω ότι είναι απολύτως αποδεκτό.

 

Πάντα φιλικά. :)

 

υπάρχει ένας κλάδος της μουσικής που λέγεται στιχουργική...

δε ξέρω μάλλον σε άλλο πλανήτη ζω εγώ ..θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε...

 

πάντα φιλικά..peace !!!

" Όταν θα'στε ευτυχισμένοι... "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο στίχος είναι μια χαρά.

 

Ο άνθρωπος ενδιαφέρεται περισσότερο να του πούμε αν στο κλιπάκι η λέξη full βγήκε φάλτσα ή όχι.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άνθρωπος ενδιαφέρεται περισσότερο να του πούμε αν στο κλιπάκι η λέξη full βγήκε φάλτσα ή όχι.

 

Ακριβως

Θα μου απαντισει κανεις;

 

Λοιπον παρτε ολοκληρο το κομματι και τους στιχους τ και πειτε μια γνωμη

 

Ειναι φτιαχμενο στο guitar pro...

 

Πιο πολυ με ενδιαφερει να μου πειτε αν φαλτσαρω αλλα και καμοια γνωμη για το τραγουδι ειναι αποδεκτη

 

Ηχογραφισα με Olympus Digital Recorder(Εβαλα το πυκνοτικο για αυτο ακουγετε μια βαβουριτσα απο πισω)

 

Τωρα για το στιχουργικο δεν ξερω τι να πω στο παιδι. Δεν ειμαι τρομερος στα αγλλικα αλλα δεν νομιζω και κανεις να ενδιαφερεται αν ειδα ενα προσωπο στο φεγγαρι ή οχι. Να βαλω '' on the full moon '' ειναι καλιτερα;

Too_Patient-Sonap.WMA

Too_patient_Sonap.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ αρέσει η χροιά σου επειδή είναι ιδιαίτερη και αξίζει να το δουλέψεις. Πολύ ωραία η μελωδική γραμμή.

Στο full moon, δεν είναι κάτι παράφωνο, αλλά χωρίς να είμαι σίγουρη τι θες να πετύχεις σαν αποτέλεσμα, νομίζω πως θα έπρεπε να προσπαθήσεις να μην "παίξει" εκεί η φωνή σου αλλά να βγεί κάτι το εντελώς ίσο.

Σε κάποια άλλα σημεία φαλτσάρεις γενικά. Η ιδέα είναι πολύ ωραία πάντως. Μου τράβηξε την προσοχή πολύ η μελωδία.

 

Στιχουργικά ότι θέλεις γράφε ότι σου βγαίνει εσένα, τώρα στο κείμενο που διάβασα υπάρχουν πολλά λάθη, και ορθογραφικά και συντακτικά (πάντως το full moon δεν είναι ένα από αυτά)

 

Λονδίνο έχεις πάει?...εγω έχω πάει 50 φορές, έχω proficiency και αγγλικά δε ξέρω...θα γράψω και τραγούδι στα Αγγλικά?

 

Φιλικά...

 

Το φιλικά σε μάρανε.

Μη γράψεις βρε καλέ μου, αφού δεν τα ξέρεις τα Αγγλικά, αλλά αφού τόσα ξέρεις από στιχουργική και Αγγλικά (50 φορές στο Λονδίνο δεν είναι και λίγες) δε το βοηθάς το παιδί να διορθωθεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου