Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...Πυξ-Λαξ, οι οποιοι ε...παρεπιπτοντως, καταφεραν οτι κανενα αλλο συγκροτημα δεν καταφερε στα ελληνικα χρονικα.

Για πες μας ρε συ Jim TI ακριβως καταφεραν οι Πυξ Λαξ γιατι "θα πηδηχτω απ'το παραθυρο"! keks.gif

 

Και για να μην παρεξηγουμαι, υπενθυμιζω οτι δεν ειμαι φαν.

Σκεψου δηλαδη και να ησουν! Τι θα εγραφες τοτε??a612000799086bb604d49fa60676ca9d.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Jimmypap, αυτό που λες δεν ισχύει. Η βαρύτητα μιας γνώμης συνήθως εξαρτάται από το εύρος γνώσεων στο σχετικό αντικείμενο που έχει κάποιος.

Γιατί έχεις πειραχτεί τόσο με το θέμα τέλος πάντων; Δεν έχεις ακούσει ποτέ σου μέχρι σήμερα κακή κριτική για τους Πυξ Λαξ; Από τα 16 μου θυμάμαι να τους θάβω απροκάλυπτα και να δυσανασχετώ όποτε έπιανε κάποιος τραγουδάκια τους στην κιθάρα της παρέας. Μου είναι παραδειγματικά αδιάφοροι εώς απάλευτοι σαν γκρουπ.

Από εκεί και πέρα προφανώς αρέσουν σε αρκετούς (τουλάχιστον 75 χιλιάδες που πλήρωσαν να τους δουν τώρα, στην επανένωση τουρ χωρίς τον Ξυδούς και θα τους δουν άλλοι τόσοι στα άλλα σημεία της περιοδείας), προφανώς επηρεάσαν αρκετούς μιας και τα περισσότερα γκρουπ Πυξ Λαξ πάνε να αντιγράψουν, οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί αγχώνεσαι να τους υποστηρίξεις τόσο; Έχουν το κοινό τους, τους ακολουθεί, όλα οκ, έχουν και πολλούς άλλους στους οποίους δεν αρέσουν και ναι θεωρούν πως δεν κάνουν και κάτι που θα έπρεπε να θαυμάσουν ή να χειροκροτήσουν. Απαγορεύεται;

 

Πιστεψε με, δεν αγχωνομαι καθολου, κουβεντουλα καφενειου κανουμε οπως ειπε κι ενας φιλος πιο πανω. Το εγραψα εν συντομια, η βαρυτητα μιας γνωμης, ειναι ευθεως αναλογη των οσων εχεις καταφερει στο σχετικο αντικειμενο προφανως, διοτι το κριτηριο του τι εχεις καταφερει καταδεικνυει εαν τα κινητρα της ως ανω γνωμης ειναι αγνα ή μη. Στο παραδειγμα με τα παιδια το εξηγω καλα νομιζω.

 

Απο κει και περα, απλα με ενοχλει η κριτικη του τυπου : Οι ΠΛ ειναι ασχετοι, o Cobain ειναι αχρηστος, ο Malmsteen ειναι μαλακας, διοτι θα ηθελα οι μουσικοι γενικοτερα, να δειχνουν περισσοτερο σεβασμο σε ατομα που εχουν καταφερει τοσα πολλα στο κομματι μουσικη. Αυτη η αβιαστη κριτικη, κατα τη γνωμη μου αποδεικνυει την ελλειψη αυτογνωσιας που εχουν παρα πολλοι μουσικοι, και το θεωρω κριμα.

 

Αυτο ειναι ολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας ρε συ Jim TI ακριβως καταφεραν οι Πυξ Λαξ γιατι "θα πηδηχτω απ'το παραθυρο"! keks.gif

Σκεψου δηλαδη και να ησουν! Τι θα εγραφες τοτε??a612000799086bb604d49fa60676ca9d.gif

 

Ενα γεματο ΟΑΚΑ και πεντε πλατινενιοι σου κανουν?

 

Πριν ρωτησετε ριχτε μια ματια στα προηγουμενα ποστ γιατι δε σας προλαβαινω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jimmypap, αυτό που λες δεν ισχύει. Η βαρύτητα μιας γνώμης συνήθως εξαρτάται από το εύρος γνώσεων στο σχετικό αντικείμενο που έχει κάποιος.

 

 

και επειδη δε γνωριζομαστε εδω μεσα ολοι μεταξυ μας,κριτικη του στυλ βγαζω σπυρακια οταν τους ακουω και ποτε δεν τους χωνεψα,εκτος της εμφανεστατης αντιπαθειας, μαρτυρα μηδαμινη σχεση με το αντικειμενο και κανενα ευρος γνωσεων.

 

ακομα και αν δεν ισχυει αυτο(κανενα ευρος γνωσεων) δεν μπορει να διαγνωσθει απο τον αγνωστο συνομιλητη σου ,που εχει καθε δικαιωμα να σου πει οτι δεν κρινεις μουσικα αλλα παπαρολογεις ,βγαζοντας απωθημενα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με καταλαβες ακριβως. Ισα ισα, ο "ομοτεχνος" οπως τον βαφτιζεις, θα δειξει εναν α σεβασμο διοτι κατανοει ακριβως τι ειναι οι καθε Πυξ-Λαξ. Αυτοι που εχουν τα σοβαρα συμπλεγματα, ειναι οι υπολοιποι που αναφερεις, μιας και εχουν την αυταπατη οτι κανουν "υψηλη τεχνη", σε σχεση με τους "ασχετους", "κουλους" και "τυχαρπαστους" Πυξ-Λαξ.

 

Δεν ξέρω αν εσύ με κατάλαβες. Υπάρχουν πολλοί που υπάγονται κάτω από τον όρο "μουσικός" που τους είναι γενικώς αδιάφορο αν θα παίξουν μπροστά σε 74.000 άτομα στο ΟΑΚΑ. Ένας τζαζίστας ή ένας μπλουζίστας ονειρεύονται το Halfnote. Ένας σεσιονίστας ένα καλό μεροκάματο. Ένας ανεξαρτητάς το Gagarin. Ένας παραδοσιακός τους "Αφανείς" ή τον "Κρατήρα". Ένας μουσικολόγος μια καλή μελέτη πάνω στο θέμα και ένας ιδιαιτεράς να βρει πολλούς μαθητές γιατί έχουμε και κρίση.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ζηλεύουν όλοι οι παραπάνω τους Πυξ Λαξ; Το ό,τι οι ΠΛ έχουν χρήματα και επιτυχία; Μα τότε μπορεί να ζηλεύουν και τον Κόκκαλη, τη Σάντρα Μπούλοκ ή τον Άσλεϊ Κόουλ (εγώ τον ζηλεύω αυτόν η αλήθεια είναι) που δεν είναι σε τίποτα  ομότεχνοί τους. Άρα το "ομότεχνος" μου φαίνεται irrelevant που λένε και στο χωριό μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα γεματο ΟΑΚΑ και πεντε πλατινενιοι σου κανουν?

Οχι δεν μου κανουν, ιδιαιτερα αν σκεφτεις σε τι πωλησεις αντιστοιχει ενας πλατινενιος δισκος στην Ελλαδα, και αν σκεφτεις οτι ακομα και η Πεγκυ Ζηνα εχει τουλαχιστον ενα.

Οσο για το ΟΑΚΑ, ακομα και ο Ρεμος το γεμιζει ανετα 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν μου κανουν, ιδιαιτερα αν σκεφτεις σε τι πωλησεις αντιστοιχει ενας πλατινενιος δισκος στην Ελλαδα, και αν σκεφτεις οτι ακομα και η Πεγκυ Ζηνα εχει τουλαχιστον ενα.

Οσο για το ΟΑΚΑ, ακομα και ο Ρεμος το γεμιζει ανετα 8)

 

τι ειναι αυτο που σου κανει εσενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν εσύ με κατάλαβες. Υπάρχουν πολλοί που υπάγονται κάτω από τον όρο "μουσικός" που τους είναι γενικώς αδιάφορο αν θα παίξουν μπροστά σε 74.000 άτομα στο ΟΑΚΑ. Ένας τζαζίστας ή ένας μπλουζίστας ονειρεύονται το Halfnote. Ένας σεσιονίστας ένα καλό μεροκάματο. Ένας ανεξαρτητάς το Gagarin. Ένας παραδοσιακός τους "Αφανείς" ή τον "Κρατήρα". Ένας μουσικολόγος μια καλή μελέτη πάνω στο θέμα και ένας ιδιαιτεράς να βρει πολλούς μαθητές γιατί έχουμε και κρίση.

 

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ζηλεύουν όλοι οι παραπάνω τους Πυξ Λαξ; Το ό,τι οι ΠΛ έχουν χρήματα και επιτυχία; Μα τότε μπορεί να ζηλεύουν και τον Κόκκαλη, τη Σάντρα Μπούλοκ ή τον Άσλεϊ Κόουλ (εγώ τον ζηλεύω αυτόν η αλήθεια είναι) που δεν είναι σε τίποτα  ομότεχνοί τους. Άρα το "ομότεχνος" μου φαίνεται irrelevant που λένε και στο χωριό μου.

 

 

Γιατι οσοι αναφερεις κατα τη γνωμη μου, δεν εχουν κανενα ενδιαφερον για τους ΠΛ. Αρα ποιος ο λογος να τους θαψουν? Μονο λογω κομπλεξ κατ'εμε, του τυπου "κοιτα να δεις εγω ξερω την altered superlocrian απ'εξω κι ανακατωτα, και αυτοι με δυο μινορε γεμιζουν σταδια".

 

Αλλιως, απλα δεν ασχολεισαι, ειδικα εαν εχεις την ταπεινοτητα που εχουν οι πραγματικα καλοι μουσικοι. Εχεις ακουσει κανεναν μεγαλο μουσικο να θαβει ποτε καποιον αλλο? ΟΛΟΙ μιλανε με σεβασμο για τους αλλους μουσικους, γιατι πανω απ'ολα σεβονται την ιδια τη μουσικη.

 

Δεν ειναι λιγο παραταιρο, οι αναγνωρισμενοι μουσικοι να μιλανε με σεβασμο, και ο καθε τυχαρπαστος bedroom player να βγαζει χολη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτο που σου κανει εσενα?

 

+1

 

Δεν ειπε κανεις να μη σου αρεσουν. Απλα, δε χρειαζεται να απαξιωνεις αυτο που δεν θα καταφερεις ποτε, γιατι κινδυνευεις να γινεις γραφικος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτο που σου κανει εσενα?

Η μη Θεοποιηση/μεγαλοποιηση της μετριοτητας (κατι που γινεται κατα κορον στην Ελλάδα) μου ειναι αρκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου