Προς το περιεχόμενο

Πυξ Λαξ anybody?


December

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bασικά μην σκάτε και πολύ.Νεκτάριε ειδικά εσύ  :).

Εδώ μέσα ΚΑΠΟΙΟΙ κράξανε τον κόσμο που πήγε ΟΑΚΑ για τους U2.

Σιγά μην δεν κράζανε αυτούς που πήγαν στους Πυξ-Λαξ...  ;D

 

Άντε καλό σας απόγευμα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 187
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Gregg αν μαθουμε οτι πηγες προσωπικα σου αφιερωνω αυτο....  ;) ;) ;D ;D(μονο στον τιτλο μην παρεξηγουμαστε... :P :P)

 

 

Μην τα ισοπεδωνουμε-απαξιωνουμε παλι ολα πάντως.Εχουν την ιστορια τους και μια επιτυχημενη πορεια.Οπως ολα αρεσουν η οχι.Στο λαιβ δεν θα πηγαινα αλλα εμενα καποια κομματια οπως το παραπανω μου αρέσουν και αρκετα(ειναι ωραιο κλιπακι),αλλα δεν λεει και κατι αυτο.

 

Πάντως τα εισητηρια κτλ. ειναι το μονο αντικειμενικο κριτηριο οικονομικης και εμπορικης επιτυχιας μιας μπαντας και τιποτα αλλο.Μην αρχισουμε λιστα σχηματων με μικρη εμπορικη επιτυχια(οξυμωρο ε;) τα οποια ο χρονος τα τιμησε κανοντας τα διαχρονικα,με αποτελεσματα μεχρι και reunion για αυτο το λογο.

 

Οσο αφορα το συγκεκριμμενο σχημα εχει καποια διαχρονικα κομματια οποτε μαλλον θα εχει και καποια καλλιτεχνικη αξια...και ας καποιοι την περιοριζουν μονο στον Ξυδους,μερος των Πυξ Λαξ ηταν ετσι και αλλιως.Πάντως Πυξ Λαξ χωρις Ξυδους δεν υφιστανται για μενα και φυσικα θεωρω αρπαχτη την ολη φαση.

never compromise tone for features....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειχαν και φοβερο marketing..!..στοχευμενο προς ολες τις κατευθυνσεις, τοσο πολυσυλλεκτικο, αρεσε σε ολους,

και η συνεργασια με τον Νταλαρα ηταν η αποδειξη.

 

θα προσθεσω τους νικο πορτοκαλογλου,λεοναρδου,λακη παπαδοπουλο,μαχαιριτσα,κατσιμιχαιους,καρρα,νομικο,μπλε,οναρ,πασχαλιδη,πιπινελη,λιολιο,eric burdon στη λιστα συνεργασιας τους ετσι ωστε να γινει σαφες το πολυσυλλεκτικο της υποθεσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιογραφος του mega εισαι??

Ναι. Και χομπι μου ειναι να πεταω πλαστικα μπουκαλια σε παικτες κατα τη διαρκεια αγωνων μπασκετ.... ;D

Τελος παντων, επιτηδες το εβγαλα, γιατι με ή χωρις το "ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ" το ιδιο μου κανει, δηλ. δεν το θεωρω (παντα) κριτηριο αξιας.

 

Η Madonna ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα συνδυασμου τρελων πωλησεων και αντοχης στο χρονο με μικρη (ειμαι σε πολυ καλο mood σημερα...) καλλιτεχνικη αξια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Και χομπι μου ειναι να πεταω πλαστικα μπουκαλια σε παικτες κατα τη διαρκεια αγωνων μπασκετ.... ;D

Τελος παντων, επιτηδες το εβγαλα, γιατι με ή χωρις το "ΣΕ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟ ΜΕ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ" το ιδιο μου κανει, δηλ. δεν το θεωρω (παντα) κριτηριο αξιας.

 

Η Madonna ειναι ενα κλασσικο παραδειγμα συνδυασμου τρελων πωλησεων και αντοχης στο χρονο με μικρη (ειμαι σε πολυ καλο mood σημερα...) καλλιτεχνικη αξια.

 

Τα κομματια της που εχουν αντοχη στο χρονο, ειναι κομματαρες πχ frozen. Τα χαζοποπακια της δε νομιζω οτι ακουγονται πουθενα πλεον.

 

Anyway, εαν θεωρεις οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτηριο, μπορεις να λες ασχετο και αμπαλο οποιονδηποτε θελεις. Γενικοτερα παντως, λιγος σεβασμος δεν βλαπτει, ειδικα απο μουσικους προς μουσικους με συγκεκριμενη πορεια, για να μη μας πουνε και κομπλεξικους.

 

Και για να στο θεσω πιο απλα, πιστευω ακραδαντα πως 99 στους 100 μουσικους θα ηθελαν να ειναι οι Πυξ-Λαξ και να εχουν την επιτυχια τους, αλλα δεν το παραδεχονται. Σαν τους ψηφοφορους Πασοκ και ΝΔ ενα πραμα.

 

Αλλα ξερεις, για να κρινεις με ασχημο τροπο ενα συνθετη με τεραστια επιτυχια, πρεπει να εχεις καταφερει και το ενα χιλιοστο των οσων εχει καταφερει αυτος. Αν δεν εισαι ουτε μια τριχα απο τα ξερεις ποια (δεν απευθυνομαι προσωπικα) , εισαι απλως γραφικος.

 

Ταπεινη μου γνωμη.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο δηλαδή κάποιοι επηρέασαν τα νεότερα συγκρότήματα και πόσο ο ήχος τους "ανακυκλώθηκε" μέσα από αυτά, αναδεικνυόμενος σε κάτι κλασικό και όχι απλώς παλιομοδίτικο.

 

τοτε ειναι σαφως το..επιδραστικοτερο γκρουπ ολων των εποχων μια & τα 3 στα 4 ελληνικα "ροκ" συγκροτηματα ακουγονται σαν και αυτους.... ;D...αρα προς τι το μισος?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν χαρακτηρισα κανεναν "ασχετο και αμπαλο". Οσο για την Madonna, σου ειπα ηδη την γνωμη μου. Αν εσυ βρισκεις "κομματαρες" στη δισκογραφια της, κανενα προβλημα.

Εγω παλι δεν...

 

Για τους Πυξ Λαξ τελος, δεν τρελαινομαι καθολου. Δεν θα πηγαινα ποτε σε καποιο live τους, και στη δισκοθηκη μου δεν εχω ουτε ενα single τους (ασχετα αν εχω ακουσει σχεδον τα παντα απο τον αδερφο μου).

 

Σαν ακουσμα δεν με χαλαει (οπως πχ με χαλαει η Νατασα Θεοδωριδου), μπορω να τους αντεξω για κανα 20λεπτο σε κανενα μπαρ,  αλλα ως εκει.

 

Αλλα ξερεις, για να κρινεις με ασχημο τροπο ενα συνθετη με τεραστια επιτυχια, πρεπει να εχεις καταφερει και το ενα χιλιοστο των οσων εχει καταφερει αυτος.

Δηλαδη, αν δεν πουλησω το ενα χιλιοστο των δισκων που εχει πουλησει ο Καρβελας, και αν δεν κανω το ενα χιλιοστο των "επιτυχιων" του, δεν μπορω να πω οτι γραφει μαλακιες??..... :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε ειναι σαφως το..επιδραστικοτερο γκρουπ ολων των εποχων μια & τα 3 στα 4 ελληνικα "ροκ" συγκροτηματα ακουγονται σαν και αυτους.... ;D...αρα προς τι το μισος?

 

καλα εκανες και εβαλες σε εισαγωγικα το ροκ,διοτι θα ειχαμε νεο κυκλο επεισοδιων...

 

η μηπως.....πονηρουλη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν χαρακτηρισα κανεναν "ασχετο και αμπαλο". Οσο για την Madonna, σου ειπα ηδη την γνωμη μου. Αν εσυ βρισκεις "κομματαρες" στη δισκογραφια της, κανενα προβλημα.

Εγω παλι δεν...

 

Για τους Πυξ Λαξ τελος, δεν τρελαινομαι καθολου. Δεν θα πηγαινα ποτε σε καποιο live τους, και στη δισκοθηκη μου δεν εχω ουτε ενα single τους (ασχετα αν εχω ακουσει σχεδον τα παντα απο τον αδερφο μου).

 

Σαν ακουσμα δεν με χαλαει (οπως πχ με χαλαει η Νατασα Θεοδωριδου), μπορω να τους αντεξω για κανα 20λεπτο σε κανενα μπαρ,  αλλα ως εκει.

Δηλαδη, αν δεν πουλησω το ενα χιλιοστο των δισκων που εχει πουλησει ο Καρβελας, και αν δεν κανω το ενα χιλιοστο των "επιτυχιων" του, δεν μπορω να πω οτι γραφει μαλακιες??..... :-[

 

Τα παντα μπορεις να πεις, και ειναι δικαιωμα σου. Απλα, οπως ισχυει για ολους μας, η εγκυροτητα της γνωμης μας ειναι ευθεως αναλογη των οσων εχουμε καταφερει. Και επισης, για μενα (υποκειμενικο και αυτο λοιπον), ο σεβασμος απεναντι σε καλλιτεχνες που καταφεραν να τους αγαπησει το ελληνικο κοινο με τη δουλεια τους και μετα απο εικοσι χρονια, ειναι δεδομενος.

 

Τωρα, το να λεμε οτι οσοι τους ακουν ειναι ασχετοι, δειχνει καταρχην αλαζονεια του τυπου "εγω ειμαι ξυπνιος και ολοι οι αλλοι ειναι μαλακες", και φυσικα παντελη ελλειψη αυτογνωσιας, μιας και παντα θα βρεθει καποιος καλυτερος μουσικος απο εσενα που θα υποστηριξει το αντιθετο απο αυτο που λες.

 

Η μουσικη ειναι για να την απολαμβανουμε και μονο. Κανενας ακροατης δεν ειναι πιο εξυπνος απο τον αλλο, και καθενας εχει το δικαιωμα να ακουει οτι θελει, χωρις να ανησυχει μηπως τον κραξουν οι μουσικοι "σωτηρες" και "φωστηρες" του εθνους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλοι τους θαψανε τους Πυξ Λαξ, αλλα εγω τα "ακουω"... ::)

 

Κανενας ακροατης δεν ειναι πιο εξυπνος απο τον αλλο...

Βρισκεις οτι ειμαστε ολοι "φλατ", ιδιοι κι ομοιοι?? Για ξαναψαξτο το θεμα....0c233c21e7e08544f73dd4095f7fb15c.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου