Προς το περιεχόμενο

Αγορά φτηνού Μπάσου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θέλω να κάνω μόντα,απλά μια αναβάθμιση στους μαγνήτες,για να καλύψουν jazz-rock μουσική,καθώς για καινούργιο μπάσο,λόγω των ελληνικών συνθηκών εργασίας και οικονομίας θα ψαχτώ πάρα πολύ αργότερα,μα πάρα πολύ.

Οπότε το κοίτα αργότερα για καινούργιο καλύτερο δεν είναι στά άμεσα σχέδια 5ετίας και..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θέλω να κάνω μόντα,απλά μια αναβάθμιση στους μαγνήτες,για να καλύψουν jazz-rock μουσική,καθώς για καινούργιο μπάσο,λόγω των ελληνικών συνθηκών εργασίας και οικονομίας θα ψαχτώ πάρα πολύ αργότερα,μα πάρα πολύ.

Οπότε το κοίτα αργότερα για καινούργιο καλύτερο δεν είναι στά άμεσα σχέδια 5ετίας και..........

 

Έχω το ίδιο μπασάκι σε fretless με active pj μαγνήτες. Εσένα είναι active? Πάντως, με ένα σετάπ και σφύξιμο όλων των βιδών (ήταν χαλαρά συναρμολογημένο) εμένα ήρθε στα ίσα του και παίζει πολύ ωραία. Από ήχο, κι εγώ ροκ έως metal παίζω και με καλύπτει με τους active p+j.

Πάντως δε θα άλλαζα μαγνήτες με κάτι ακριβό για 3 λόγους:

α) με τα λεφτά που έχουν 2 καλοί usa jazz μαγνήτες συν το αρχικο μπάσο, θα έπαιρνα άλλο καλό μπασάκι να με καλύπτει και θα ήμουν κι εντός budget.

b) ο ήχος του μπάσου που έχω διαμορφώνεται κυρίως απ τον ενισχυτή. Έβαλα σε bass stack με 15"άρια μεγάφωνα το Harley benton και δεν είχε μεγάλη διαφορά από το πολύ ακριβότερο warwick μου με active mec pickups...Μια χαρά έπαιζαν και τα 2.  Σε μικρό combo ακούγονταν μάλιστα το ίδιο , δηλαδή χάλια και τα δυο...

Σε τι ενισχυτή παίζεις?

γ) υπάρχουν φθηνοί μαγνήτες κι active ηλεκτρικά σε web που θα ήταν αναβάθμιση αλλά και πάλι, θα κοστίσουν >40ευρώ και η εργασία τοποθέτησης σε μάστορα άλλα 40, άρα ας έπαιρνα άλλο μπάσο...

 

Η πρότασή μου είναι να το σετάρεις καλά με νέες καλές χορδές κι είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρών έπαιζα στης κιθάρας,αλλα τώρα θα πάρω εναν μπάσου.Της κιθάρας έχω τον Roland Microcube.

Δεν σκεφτομουν για ακριβούς.

Ένα τικ πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρών έπαιζα στης κιθάρας,αλλα τώρα θα πάρω εναν μπάσου.Της κιθάρας έχω τον Roland Microcube.

Δεν σκεφτομουν για ακριβούς.

Ένα τικ πιο πάνω.

Ωχ, έχει ένας φίλος τον microcube και για μπάσο απλά ΔΕΝ... και αμερικανικό μπάσο να έβαζες επάνω, θ' ακουγόταν το ίδιο. Ενώ αν συνδέσεις το harley benton σε έναν ampeg, τα σπάει.

 

Μην πάρεις τίποτε ακριβό με πολλά μπλιμπλίκια για το μπάσο, ένας βασικός combo στα 30w περίπου και με 10" ιντσών μεγάφωνο είναι μια χαρά και ιδανικός για practice, πρόβες κλπ. Ένα καλό καθαρό κανάλι να έχει και eq, θα ακούγεται απείρως καλύτερος από  μικρό ενισχυτή κιθάρας. Τι budget υπολογίζεις για ενισχυτή?

 

κάποιοι οικονομικοί ενισχυτές μπάσου με καλά specs (έχω ακούσει μερικούς)

 

ωραίος για practice και σε βγάζει και για πρόβα με compressor και treble boost ενσωματωμένα:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw_35.htm

 

άριστος ήχος, τον έχω σε στούντιο για να παίζει με drummer και 100w ενισχυτή κιθάρας:

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450a_ultrabass.htm

 

τσάμπα, οκ για practice αλλά όχι για πρόβα με drums κλπ:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbw20.htm

 

) οικονομικότερος με 10" woofer. λίγα βασικά features:

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Basses/Combo-amps/Fame-Megatone-SL-30B-Basscombo-30-Watt-1x10-Speaker/art-BAS0001445-000

 

 

Για όλους τους παραπάνω έχεις 3ετή εγγύηση και δυνατότητα αλλαγής

 

Υπάρχουν κι άλλες κι επώνυμες επιλογές σε χαμηλά χρήματα αλλά συχνά αγοράζεις λογότυπο+φτωχά specs στην τιμή που θα αγόραζες μεγαλύτερο μεγάφωνο, καλύτερα specs και ήχο με κάποια household brand(fame, harley benton κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άριστος ήχος, τον έχω σε στούντιο για να παίζει με drummer και 100w ενισχυτή κιθάρας:

http://www.thomann.de/gr/behringer_bxl450a_ultrabass.htm

 

Σόρυ για την παρέμβαση αλλά, με τη Behringer να φουσκώνει συστηματικά τα βατ των ενισχυτών της, και με τον ενισχυτή μπάσου στα 45 μπερι-βάτ  ;D , αυτός 100άρης ενισχυτής κιθάρας θα πρέπει να παίζει γύρω στο 1/10 στις πρόβες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρυ για την παρέμβαση αλλά, με τη Behringer να φουσκώνει συστηματικά τα βατ των ενισχυτών της, και με τον ενισχυτή μπάσου στα 45 μπερι-βάτ  ;D , αυτός 100άρης ενισχυτής κιθάρας θα πρέπει να παίζει γύρω στο 1/10 στις πρόβες...

Και ο drummer βάζει τις μπαγκέτες του στο 1/30... ;D

Έχεις τον εν λόγω ενισχυτή?

 

Γι αυτό το λόγο ανέφερα ότι τον ΈΧΩ τον ενισχυτή σε στούντιο όπου παίζουν όλοι τέρμα και μόνο ο τραγουδιστής βγαίνει από 200w pa και 12" μονιτορ. Επίσης, έχω και το marshall ba30 εκεί που ακούγεται επίσης πολύ ικανοποιητικά. Ειδικά αν βάλεις το bass combo στη γωνία, το μπάσο του υπερκαλύπτει (και παίζουμε ροκ-metal).

Επίσης, τον bxl450a τον έχουν βάλει στο bat city club κι εκεί παίζει live με πολύ δυνατότερα μηχανήματα (μέσω pa ακούγονται όλα φυσικά, αλλά ο μπασίστας ακούει καλά τι παίζει).

 

Σε ό,τι αφορά τα watt, don't believe the hype... Πράγματι,υπάρχουν ενισχυτές που λένε ότι βγάζουν 500W ενώ αποδίδουν 5w(βλ  ebay κλπ)... marketing είναι.

Η πραγματική ισχύς του ενισχυτή έχει άνω όριο την ισχύ του τροφοδοτικού του. Του bxl450a το τροφοδοτικό δίνει 75w άρα μπορεί η αποδιδόμενη ισχύς του class AB τελικού να είναι 45W. Και πάλι όμως, αυτό δε σημαίνει τίποτα.

Με το ίδιο μεγάφωνο, για να ακούσεις διπλάσια ένταση σε db, θέλεις δεκαπλάσια ισχύ. Με πιο ευαίσθητο μεγάφωνο(+3dΒ κι άνω), μπορεί να ακούσεις διπλάσια ένταση ακόμη και με μικρή αύξηση της ισχύος του τελικού. Δεν ακούγονται στην ίδια ένταση όλοι οι 30w bass combo του ίδιου όγκου καμπίνας... ακόμη και τον ίδιο preamp και τελικό να είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για προβες με φυσικα τυμπανα θελεις τουλαχιστον (καρατουλαχιστον για την ακριβεια) 100W RMS. Και θα ακους ισα ισα τι παιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις τον εν λόγω ενισχυτή?

 

Όχι δεν τον έχω, απλά ακούγεται παντού στην ιντερνετο-πιάτσα πως οι μπέρι ενισχυτές μπάσου αυτής μάλιστα της οικογένειας απογοητεύουν με την ισχύ τους, καθώς και ότι για να παίξεις πρόβα με ακουστικά ντραμς θες ΠΟΛΛΑ βατ, τουλάχιστον τριψήφια, και ΠΟΛΥ περισσότερα απο τον ενισχυτή με τον οποίο παίζει ο κιθαρίστας (δεν είναι τυχαιο πως οι μπασοκεφαλές συχνά υπερβαίνουν τα 400 βατ), τώρα βέβαια αν εσύ τον έχεις και είσαι ικανοποιημένος εγώ δεν μπορώ να σε αμφισβητήσω, οπότε  :-X

 

έντιτ: ορίστε...  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε το παλικάρι ακόμα δεν ξεκίνησε να παίζει καλα καλά... Φίλε μήν πάρεις κανα combo-τέρας με +άπειρα watt για να παίζεις σπίτι, 3 απλοί λόγοι:

 

1) Τσαμπα λεφτά θα δώσεις

2) Θα ειναι βαρύ και δεν θα το παίρνεις μαζί σου

3) Θα είναι ογκώδες και θα σου τρώει χώρο

 

Στο studio θα έχεις άλλον ενισχυτή που θα ενοικιάζεις και στο οποιοδήποτε live (όταν με το καλό ερθει) παίζουν όλα τα παρακάτω: ενοικίαση, δανεισμός, να έχει ήδη ο διοργανωτής/μαγαζάτορας η απλά να σε βγάλει απο το PA. Ένα μίκρο combo θα το εχεις και σαν μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε το παλικάρι ακόμα δεν ξεκίνησε να παίζει καλα καλά... Φίλε μήν πάρεις κανα combo-τέρας με +άπειρα watt για να παίζεις σπίτι, 3 απλοί λόγοι:

 

1) Τσαμπα λεφτά θα δώσεις

2) Θα ειναι βαρύ και δεν θα το παίρνεις μαζί σου

3) Θα είναι ογκώδες και θα σου τρώει χώρο

 

Στο studio θα έχεις άλλον ενισχυτή που θα ενοικιάζεις και στο οποιοδήποτε live (όταν με το καλό ερθει) παίζουν όλα τα παρακάτω: ενοικίαση, δανεισμός, να έχει ήδη ο διοργανωτής/μαγαζάτορας η απλά να σε βγάλει απο το PA. Ένα μίκρο combo θα το εχεις και σαν μονιτορ.

 

Συμφωνώ απόλυτα!

Στα περισσότερα live έτσι γίνεται. Συχνά θα έχουν ενισχυτές/καμπίνες και μόνιτορ και δε χρειάζεσαι καν ενισχυτή, μόνο πετάλια/πεταλιέρα/di αν θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου