Προς το περιεχόμενο

Les Paul ''Hump''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο 15ο ταστο ,στην ενωση δηλαδη λαιμου-σωματος,υπαρχει μια μικρη αλλαγη στην κλιση της ταστιερας.Στο κομβικο σημειο,υπαρχει μια καμπουρα η οποια δημιουργει fret buzz στα ταστα πριν το 8ο.

Το ερωτημα ειναι πως μπορει να διορθωθει κατι τετοιο.

 

Η κιθαρα εννοειται οτι θα παει σε τεχνικο,απλα εχω ψιλοφρικαρει και θα ηθελα την γνωμη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου - θα σου ηταν ευκολο να ανεβασεις μια φωτο με το προβλημα γιατι ετσι οπως το περιγραφεις δεν μας ειναι ευκολο να καταλαβουμε "ακριβως" πως το εννοεις........θα μας βοηθουσες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.................μπορει να μην ειναι κατι το σημαντικο και να μπορουμε να σου δωσουμε λυση DIY.......... ;) ;) ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ωρα ειναι αδυνατο να ανεβασω φωτο,τις επομενες μερες θα ανεβασω.

Ενα προχειρο σκιτσο του προβληματος επισυναπτεται.(Les paul σε οριζοντια θεση)

 

Στο σημειο που κυκλωνω,υπαρχει κατι σαν ''βουναλακι'' και αποκει και κατω η ταστιερα εχει κατηφορικη κλιση.

lp.thumb.png.e29aa3050f958a0e9b5825b8de6b2623.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το fret buzz ειναι πριν το 8 ταστο, διορθωνεται με το truss rod. εμενα μου κανει εντυπωση αν σου εχει "φουσκωσει" στο 15 ταστο, δεν εχεις προβλημα στο 14, 13??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κατ' αρχάς να πω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει 100%. Εάν αυτό που υποθέτω, ότι δηλαδή το μπράτσο έχει backbow διορθώνεται εύκολα.

Κάνε το εξής: Πάτα ταυτόχρονα το πρώτο και το δέκατοπέμπτο τάστο της ΜΙ μπάσο. Δες την απόσταση που έχει η χορδή από το έβδομο τάστο. Εγώ τη ρυθμίζω στο μισό του πάχους της χορδής με το μάτι. Η ρύθμιση είναι εύκολη και δεν χρειάζεται τεχνικός. Μπορεί να γίνει και από σενα χαλαρώνοντας (στρέφοντας αντίθετα από τη φορά του ρολογιού) το παξιμάδι του trussrod.

Φυσικά θα το κάνεις προσεκτικά στρέφοντας 1/4 της στροφής κάθε φορά, θα κουρδίζεις και θα ξανατσεκάρεις. Όταν φτάσεις να νοιώσεις ότι το παξιμάδι είναι πολύ χαλαρό σταματάς. Kαι μόνο κάνοντας αυτό μπορεί το πρόβλημα να έχει επιδιορθωθεί.

Εάν παραμένει πάρε ένα χαρακάκι και ρύθμισε το ύψος της tuneomatic έτσι ώστε η απόσταση της μι καντίνι από το δωδέκατο τάστο να είναι περίπου 2,5 χιλιοστά και της μι μπάσο περίπου στα 4 χιλιοστά απο το δωδέκατο τάστο πάντα.

Αυτά τα ύψη είναι σχετικά βέβαια και ο καθένας μπορεί να ρυθμίζει όπως θέλει απλά στην περίπτωση σου ξεκίνα από αυτά που είναι τα εργοστασιακά της Gibson να δεις τι γίνεται με το πρόβλημα. Αφού τα κάνεις αυτά ρυθμίζεις και αρμονικές και είσαι έτοιμος. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To truss rod δεν λειτουργει στο 15ο ταστο,αν οντως υπαρχει φουσκωμα εκει πρεπει να πας στην κιθαρα σε μαστορα να βγαλει τα ταστα στην περιοχη του προβληματος  , να πλαναρει την ταστιερα ωστε να ερθει στο σωστο επιπεδο & μετα να τα ξαναβαλει.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To σκιτσο του δυστυχως αλλα δειχνει....μακαρι να τα εχει μπερδεψει και να ειναι απλα θεμα ελειψης relief.

 

Αν ειναι τετοιο θεμα απλα η κιθαρα θελει ενα απλο σετ απ

 

http://www.noiz.gr/index.php?action=articles;sa=view;article=39

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια δεν προκειται για ελλειψη relief.

 

Για να εξηγησω λιγο καλυτερα,σκεφτειτε οτι απο το πρωτο ταστο μεχρι το 14ο η ταστερα εχει μια ελαφρως ανηφορικη κλιση.

Στο 15ο εχω την κορυφη μιας μικρης καμπουρας ,και στη συνεχεια η κλισης της ταστιερας γινεται ελαφρως κατηφορικη,δυσκολευοντας με στα bends.

 

Η αληθεια ειναι οτι με το ματι δεν φαινεται αμεσως,καθως ακομη ειναι πολυ μικρη  η καμπουρα,αλλα ανυσηχω μην γινει μεγαλυτερη.

 

Παντως,αν και νομιζω οτι σηκωνει ακομη λιγο relief ,το αποτελεσμα θα ειναι να εχω upbow στην αρχη της ταστιερας λογω τασης των χορδων.

 

Μηπως θα βοηθουσε εαν αφαιρουσα τις χορδες και αφηνα λιγο την ταστιερα μπας και συνελθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου