Προς το περιεχόμενο

Resonator κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει να πάρω μια ηλεκτροακουστική και να την έχω μόνιμα σε μπλουζ κουρδίσματα και για σλάιντ.

Δεν είμαι επαγγελματίας ,τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα ,ειδικά για πράγματα που αποτελούν χόμπι.

Μου αρέσει αυτός ο περίεργος ήχος που βγάζουν αυτές οι κιθάρες με το μεταλλικό σκάφος ,όμως δεν έχω ακουμπήσει ή ακούσει ποτέ καμιά ζωντανά .

 

Μια ακουστική που έχω τσιγγουνεύτηκα αισχρά όταν την αγόρασα πριν 1,5 χρόνο και το έχω μετανοιώσει.

Με βάση το τιμοκατάλογο του Θωμά http://www.thomann.de/gr/resonator_guitars.html και μέχρι τα 600 ευρώ .

Ο θωμάς δεν είναι δεσμευτικός ,μπορεί να είναι και κάποιο μαγαζί άλλο ,είτε στην ελλάδα ,είτε διαδυκτιακό.

Τι να προσέξω ,τι συμβουλεύεται ,τι προτείνετε.

 

Επίσης ανεξαρτήτως μεταλλικού σκάφους ,δεν γνωρίζω τπτ περί ηλεκτρισμού στα ακουστικά όργανα ,οπότε αν κάποιος αναφερθεί σε μαγνήτη-κάψα΄ή οτιδήποτε άλλο χρησιμοποιήτε για να μεταφερθεί ο ήχος μέσω ενισχυτή θα τον παρακαλούσα να δώσει και κάποια επεξήγηση περί του μειονεκτήματος ή προτερήματος του συγκεκριμένου τρόπου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων ,αν υπάρχει ανοιχτό ήδη αντίστοιχο θέμα παρακαλώ τους διαχειρηστές να το μεταφέρουν

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχω αυτή, της Eastwood και έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Piezo σύστημα και P90 με μίξη από τον ένα μαγνήτη στον άλλο...ότι πρέπει για blues και όχι μόνο. Επίσης έχει ενδιαφέροντα ήχο όταν την ηχογραφήσεις κατευθείαν με μικρόφωνο σαν ακουστική. Την είχα πάρει 450 ευρώ από τον Τaranaki στη Γερμανία χωρίς κανένα πρόβλημα..

Πολύ ωραίο μπράτσο και καταπληκτικό φινίρισμα σε όλα της για Κινέζικη κατασκευή.

gtr_delta6-cherryB.jpg

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αυτή, της Eastwood και έχει αρκετό ενδιαφέρον.

Piezo σύστημα και P90 με μίξη από τον ένα μαγνήτη στον άλλο...ότι πρέπει για blues και όχι μόνο. Επίσης έχει ενδιαφέροντα ήχο όταν την ηχογραφήσεις κατευθείαν με μικρόφωνο σαν ακουστική. Την είχα πάρει 450 ευρώ από τον Τaranaki στη Γερμανία χωρίς κανένα πρόβλημα..

Πολύ ωραίο μπράτσο και καταπληκτικό φινίρισμα σε όλα της για Κινέζικη κατασκευή.

gtr_delta6-cherryB.jpg

Αν καταλαβαίνω καλά ,απ όσο βλέπω κιόλας στη φωτό πρόκειται για συνδιασμό ηλεκτρικής-ηλεκροακουστικής και ακουστικής .Σωστά?

Διεύθυνση σάιτ?

Ενδιαφέρουσα πρόταση και όμορφη εμφανισιακά

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω τα bookmarks μου αυτή τη στιγμή, κάνε ένα google Taranaki guitars (είναι στη Γερμανία) και ψάξε και στο YouTube να την ακούσεις... Είναι το μοντέλο Eastwood Delta 6

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marathon, μια ερωτηση: Η συγκεκριμενη κιθαρα, εχει χορδες (και πακτικα την αισθηση) ηλεκτρικης ή ακουστικης κιθαρας?

Ρωταω γιατι αν καποιος ενδιαφερεται για το ειδος της μουσικης που συνηθως παιζεται με resonator, πολυ πιθανον να θελησει να εντρυφησει και στις τεχνικες παιξιματος που το συνοδευουν, τεχνικες που θα βγουν πολυ καλυτερα σε μια resonator και που σε ηλεκτρικη κιθαρα θα εχουν αμφιβολο αποτελεσμα. Αν λοιπον εχει αισθηση ηλεκτρικης, ισως καποιος να θελησει να προτιμησει μια κανονικη resonator.

 

Απο την αλλη αν αποζητας απλα αυτου του τυπου τον ηχο, φαινεται πολυ ενδιαφερον οργανο με πολλες δυνατοτητες, ειναι αρκετα φτηνη και η Eastwood εχει δυνατο ονομα οσον αφορα τη σχεση τιμης/ποιοτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χορδές και αίσθηση ηλεκτρικής. Ο «ακουστικός» της ήχος είναι αρκετά ιδιαίτερος...έχω ανεβάσει 1-2 κλίπς αλλά δεν μπορώ να τα βρώ τώρα από το Ipod που γράφω...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χορδές και αίσθηση ηλεκτρικής. Ο «ακουστικός» της ήχος είναι αρκετά ιδιαίτερος...έχω ανεβάσει 1-2 κλίπς αλλά δεν μπορώ να τα βρώ τώρα από το Ipod που γράφω...

 

Πραγματικά ενδιαφέρουσα κιθάρα ,αλλά απ όσο έψαξα μόνο μέσω e-bay μεταχειρισμένη στην Ευρώπη .Απ όσο έψαξα και στο Ταρανάκι δεν υπάρχει πλέον ,παρά μόνο από αμερική .

Δε ξέρω κιόλας δεν είμαι ειδήμων με τα ψαχτήρια αλλά απ όσο είδα δεν παίζει από Ευρώπη καινούρια .

Ευχαριστώ Μάραθων ήσουν ένα βήμα μπροστά από τις απαιτήσεις μου

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά αν θές και στις Johnson του Θωμά.Για τα λεφτά τους είναι καλές απο ότι μου έχουν πεί.Σκέφτομαι να πάρω και εγώ μία αλλά αργότερα γιατί τώρα δε παίζει σάλιο. :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, μιλας για καποια πολυ ιδιαιτερα οργανα...

Εχεις καταληξει καταρχην, σε τι ηχο θελεις να κινηθεις;

Σου αρεσουν οι single cone; οι tricone; spider;

Θελεις single με action για slide μονο, ή και για κανονικο παιξιμο;

Εκτος αυτου, καποιοι στις single π.χ., σου δινουν δυνατοτητα επιλογης του κωνου, ωστε να ειναι τελειως λειος ή αναγλυφος, με το κεντρο (bisquit) του και τον καβαλαρη απο ξυλο και οχι κοκκαλο,tusq κλπ, με τα αναλογα αποτελεσματα καθε φορα εννοειται...

 

Το λεω αυτο, γιατι μου εχουν τυχει διαφοροι κατα καιρους, οι οποιοι ενθουσιαζονται απο τον ηχο και τον πως ακουν το οργανο στα χερια αλλων, αγοραζουν σχετικα στα τυφλα, απο θεμα specs και λοιπων παραμετρων και ξαφνικα ξενερωνουν και ειτε πωλειται η κιθαρα, ειτε παει διακοσμητικο (ευτυχως εχουν αυτο το ατου...).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ριξε και εδω μια ματια

 

http://www.republicguitars.com/

 

εχω πολλα bookmarks για resonators γιατι καποια εποχη ειχα ψαξει, αλλα ειναι στην αθηνα και ειμαι εκτος τωρα  :(

 

εδω εξηγει τα βασικα

http://www.acousticfingerstyle.com/ResonatorsExplained.htm

 

εγω ειχα καταληξει σε round neck tricone κιθαρα με μεταλικο σωμα.. γενικως αν παιζεις μπλουζ πραγματικα χανεις αν δεν εχεις τετοιο οργανο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου