Προς το περιεχόμενο

Resonator κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Sammy, έχω μία Hohner Resonator. Δεν ξέρω μπορεί να φταίει και η δικιά μου. Και με άλλη μια που έπαιξα βέβαια το ίδιο feeling είχε. Σκληρή ταστιέρα. Δύσκολη . Για open chords βέβαια και για slide είναι «μανούλα». Μέχρι εκεί όμως. Αν ονειρεύεσαι μπαρέ πιασίματα  και soloing (με τεχνικές ηλεκτρικής) ψιλο - χλωμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πλάκα-πλάκα, για τη Folkstar λέει ότι φοράει 16 – 56 Phosphor Bronze Resophonic Guitar. Χορδές για άντρες ;D ;D

 

Ρε συ Παράγκα, δεν είσαι και Αθήνα, να σου την έδινα να τη δοκιμάσεις...Κλίπς δεν έχει νόημα να σου κάνω γιατί εγώ καταστρέφω τον "πραγματικό" ήχο μίας κιθάρας 8)

Που και που κανά σαββατοκύριακο ή και καμιά καθημερινή βρίσκομαι Αθήνα ,αλλά τι βγάζω αραχτός σπίτι ,να τρέχω και μέχρι το Μαραθώνα ταξίδι  ;D δε ξέρω ίσως ,ευχαριστώ για τη προσφορά .

Προς ώρας στο ψάξιμο και τη μελέτη .Μέχρι να αποφασίσω ,μπορεί να έχουμε πτωχεύσει ,οπότε θα γλιτώσω και τα λεφτά, για κανά μακαρόνι ,κανά λάδι ,κανά όσπριο ,αντί για γκαζοτενεκέ κιθάρα  ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό το ξεπεράσαμε είπαμε μέχρι το 2020 ;D

Το ξεπεράσαμε εμείς ή τα δημοσιο-παλλήκαρα με το επίδομα πλυσίματος βουβωνικής περιοχής και εργένη; 

I was baptized in Muddy Waters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεπεράσαμε εμείς ή τα δημοσιο-παλλήκαρα με το επίδομα πλυσίματος βουβωνικής περιοχής και εργένη; 

Όλο γκρίνα είσαι...ναμαστε καλά να λές και ας πληρώσουμε κανα 2 από αυτούς ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια resonator (εκτός της σολ που έτριζε λίγο) ενός συμφορουμίτη που δοκίμασα (Αντρέα αν ακούς, θύμισέ μου και το μοντέλο), είχε αρκετή διαφορά από κάτι τενεκέδες με τρύπες που χω παίξει (ονόματα να μη λέμε, επενδύσεις να μη θίγουμε) και μου άρεσε αρκετά.

Το ότι έχει χοντρές χορδές (και ο ιδιοκτήτης ήθελε χοντρότερες) ούτε που το κατάλαβα  ;D  8)

Η συγκεκριμενη ομως, ξεφευγει απο το budget το φιλου που ρωταει...

Αυτη ηταν μια Amistar Style "O" 3 και μετα τιμης αναφερω η πρωτη που ηρθε Ελλαδα, καθως την ειχα παρει factory direct, καποια χρονια πριν ο Κουρμπης αναλαβει την αντιπροσωπεια εδω.

Για τις χορδες τωρα, ειναι γεγονος, πως οσο πιο χοντρες (μεχρι ενος βαθμου παντα..) βαζεις, τοσο πιο δυνατα ακουγεται η κιθαρα.

Αυτο εχει να κανει με την πιεση που ασκουν οι χορδες στον κωνο.

Οταν την επαιξες, η κιθαρα ειχε πανω .013 - .056 (παιζει να ειναι και ενα χρονο πανω).

Προσωπικα εχω βαλει και .016 σετ, αλλα παραηταν...

Τωρα θελω να ξαναγυρισω σε .014 ή .015...

Σε αυτες τις κιθαρες, ειναι αλλη η αισθηση και ο ηχος. Δηλαδη, αν βαλεις ενα .012 σετ, ακουγεται σα tefal που εχει φυγει μαλιστα και το χερουλι...

 

Επι του θεματος τωρα, η Republic ειναι οντως πολυ καλη επιλογη για τα λεφτα τους.

Προσωπικα τις θεωρω απο τις καλυτερες φθηνες της αγορας.

 

Οπως πολυ σωστα ειπωθηκε επισης, ειναι δυσκολο να παιξεις με αυτες τις κιθαρες και με το set up τους standard πραγματα που θα επαιζες με μια ακουστικη, αλλα και παλι αν ασχοληθεις, θα δεις οτι το καθε ανοιχτο κουρδισμα, ειναι αλλος πλανητης κυριολεκτικα και θα βρεις εκει πραγματα που ομοιως, δεν θα μπορεις να μεταφερεις σε μια ακουστικη...

 

Πληροφοριακα τελειως, καποιος ρωταγε για reso και ειχαν αναρτηθει και καποια "εισαγωγικα" βιντεο, μεταξυ των οποιων και της δικης μου με το buzz στην G.

(πρεπει να αλλαξω σετ καποια στιγμη...)

Ισως εδω βρεις καποιες extra πληροφοριες.

http://www.noiz.gr/index.php?topic=183001.0

 

Εαν τυχον το βρεις σε PDF, καλη πηγη πληροφοριων ειναι επισης το βιβλιο του Brozman, The History and Artistry of National Resonator Instruments.

Μην ξεγελιεσαι απο τον τιτλο, εχει πληροφοριες για ολες τις μαρκες και ολα τα ειδη/τυπους κωνων, σωματων μεχρι και πληροφοριες για συντηρηση και επισκευες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέει χορδές 9-16 εννοεί ότι παίζει από 9άρες ως 16άρες?

http://www.eden-roc.es/eastwood-delta-resonator-electric-guitar-p-132.html?language=en&osCsid=mskn9q0l55kf8icn5ep4reau11

Με ενδιαφέρει η κατάσταση 3 σε 1 ηλεκτρική-ακουστική-ηλεκτροακουστική ,έστω κι αν δεν είναι η καλύτερη δυνατή επιλογή σε κάθε μια περίπτωση ξεχωριστά .

Να εμπιστευτώ τον Ισπανό?δίνει και σκληρή θήκη με 90 ευρώ ,για μεταφορικά δε βρήκα άκρη ,μάλλον πρέπει να κάνω εγγραφή στο σάιτ .

Άντι και Όντι ευχαριστώ για τις συμβουλές και τις παραπομπές ,ήδη έμαθα κάποια πράγματα .

Περισσότερο με ενδιαφέρει το ρυθμικό μιας τέτοιας κιθάρας με τον ήχο που βγάζει ,όχι ότι δε θα ασχοληθώ με το σλάιντ .

Δεν με πειράζει το ζόρικο μπράτσο ή το ύψος  του άξιον ,δεν είμαι βιρτουόζος ,ούτε επιζητώ περίεργα σόλο από μια τέτοια κιθάρα .Αλήθεια ,επειδή διάβασα κάποια πράγματα για ρύθμιση του άξιον αποκλειστικά από μάστορα ,παίζει να μην γνωρίζουν οι δικοί μας εδώ ?

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια ,επειδή διάβασα κάποια πράγματα για ρύθμιση του άξιον αποκλειστικά από μάστορα ,παίζει να μην γνωρίζουν οι δικοί μας εδώ ?

Καλημέρα! Προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να αλλάξω κάποια ρύθμιση στην κιθάρα μου οπότε δεν είμαι σε θέση να προτείνω μάστορα. Όμως, μπορώ να σου πω πως ο λόγος που χρειάζεται μάστορα για το setup είναι επειδή σε αντίθεση με τις ηλεκτρικές κιθάρες, όταν θέλεις να χαμηλώσεις τις χορδές, η γέφυρα δεν είναι ρυθμιζόμενη. Στις Biscuit bridge πρόκειται ουσιαστικά για ένα κομμάτι ξύλο που πατά πάνω στον κώνο. Ο μόνος τρόπος να χαμηλώσει το action είναι ο τεχνίτης να κόψει (όπως κόβει ένα nut) τα αυλάκια της γέφυρας περισσότερο. Όπως αντιλαμβάνεσαι η εργασία αυτή είναι μη αναστρέψιμη και για να γυρίσεις στην αρχική κατάσταση του biscuit bridge είναι ουσιαστικά αναγκαία η αγορά ενός νέου. Εναλλακτικά, απλά αλλάζεις τη γέφυρα με χαμηλότερη. Ακόμα κι αυτό απαιτεί μια συγκεκριμένη διαδικασία. Ακολούθως παραθέτω φωτογραφικά τα τμήματα της κιθάρας στα οποία πρέπει να επέμβεις για να την χαμηλώσεις. Αυτό γίνεται ως εξής:

 

Φωτο 1: εδώ έχουμε τη γέφυρα.

P7014653.JPG

 

Φωτο 2: εδώ πως περνούν οι χορδές από τη γέφυρα

P7034700.JPG

 

Φωτό 3: εδώ έχουμε τη γέφυρα επί του κώνου, ο οποίος έχει αφαιρεθεί από το σώμα

P7034704.JPG

 

Φωτο 4: εδώ έχουμε τα 2 είδη γέφυρας

P7034710.JPG

 

Η διαδικασία αυτή δεν είναι καθόλου εύκολη καθώς ο κώνος είναι πολύ μαλακός και αν στραβώσει, θέλεις αλλαγή. Η αφαίρεση της γέφυρας και η τοποθέτηση επίσης θέλει διαδικασία. Για περισσότερα μπορείς να πας και στην πηγή από όπου άντλησα τις φωτογραφίες: http://littlebrotherblues.com/Gear/National-EN-Setup/index.html

 

 

 

 

"The music that you listen to, becomes the soundtrack of your life"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέει χορδές 9-16 εννοεί ότι παίζει από 9άρες ως 16άρες?

 

Αγνοησε το,βλακειες εχουν γραψει (αντι για 46 εχουν γραψει 16)

 

γιατι δεν την παιρνεις απο εδω?

 

http://www.eastwoodguitars.co.uk/

 

πιο φτηνα  θα σου ερθει και ειναι και γνωστο το μαγαζι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να μην τρελλαίνεσαι...εγώ έχω 10ρες χορδές επάνω (όπως και στις υπόλοιπες κιθάρες μου)

 

ΥΓ Εγώ δεν είμαι και το καλύτερο παράδειγμα...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου