Προς το περιεχόμενο

μετασχηματιστες εξοδου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας παιδια εχω σκεφτει να φτιαξω εναν diy λαμπατο .Αυτο που με προβληματιζει ειναι ο μετασχηατιστης εξοδου .O μετασχηατιστης που χρειαζεται ο ενυσχτης πρεπει να εχει πρωτευων 3.6Kohm και δευτερευων 4,8 και 16ohm  (με δυνατοτητα επιλογης).Αν εγω σε ενα καταστημα που φτιαχουν μετασχηματιστες παραγκιλω εναν με αυτα τα χαρακτριτικα ειμαι καλυμμενος ή πρεπει να προσεξω και αλλα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πρέπει να προσέξεις την τάση και τον αριθμό των Watt που θέλεις να αντέχει ο μετ/στής.  Για παράδειγμα, αν το τροφοδοτικό δίνει 300volt στο Β+ και η έξοδος είναι ισχύος 10Watt τότε καλύτερα να επιλέξεις μετ/στή με ονομαστικές τιμές τάσης 450V και ισχύος 15W και άνω (δηλαδή μιάμιση φορά τις προδιαγραφές του ενισχυτή). Aυτό σύμφωνα με τα ηλεκτρολογικά στάνταρντ. Από ηχητικής ή άλλης πλευράς δε γνωρίζω να σου πω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sottos, κάνεις ένα λάθος. Αν δώσει διαφορετικό Β+ θα τυλιχτεί με διαφορετικά χαρακτηριστικά.

Καλύτερα να δώσει τον ακριβή αριθμό τάσης ανόδου. Αν και (σχεδόν) κανείς κατασκευαστής δεν το ζητάει αυτό...

'Oσων αφορά τα Watt, δεν θα πείραζε ένας εξόδου λίγο μεγαλύτερος. Θα έχει και περισσότερο headroom!

Συν τα πόσα Watt χρειάζεσαι, να δώσεις και το ρεύμα πόλωσης του κυκλώματος εξόδου...

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50W Θα ειναι ο ενυσχητης για jcm 800 το βλεπω περισοτερο το πραγμα.Με τις συχοτητες παιζει τιποτα δηλαδη υπαρχουν μετασχηματιστες που εχοντας την ιδα αντισταση αποδιδουν καλυετρα σε διαφορετικες  συχνοτητες (λογω του ιδους του μεταλου πχ)?.Αν και εχω ασχολθει αρκετα με ηλεκτρικα κυκλωμματα (και λαμπατα) δεν ετυχε να ασχοληθω με μετασχηατιστες εξοδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου προτεινα να αγορασεις απο το εξωτερικο μετασχηματιστη εξοδου. Δες εδω  www.hoffmanamps.com και αν θελεις στειλε μου το τηλεφωνο σου σε π.μ να τα πουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50W Θα ειναι ο ενυσχητης για jcm 800 το βλεπω περισοτερο το πραγμα.Με τις συχοτητες παιζει τιποτα δηλαδη υπαρχουν μετασχηματιστες που εχοντας την ιδα αντισταση αποδιδουν καλυετρα σε διαφορετικες  συχνοτητες (λογω του ιδους του μεταλου πχ)?.Αν και εχω ασχολθει αρκετα με ηλεκτρικα κυκλωμματα (και λαμπατα) δεν ετυχε να ασχοληθω με μετασχηατιστες εξοδου.

 

Τα πάντα παίζουν ρόλο στο μετασχηματιστή εξόδου. Καί το είδος του μετάλλου (ο πυρήνας) αλλά καί τα τυλίγματα. Δηλαδή, ο αριθμός στροφών και το πώς έχει τυλιχτεί. Ο συνδιασμός ποιότητας πυρήνα και 'τυλίγματος'' είναι αυτό που δίνει σε κάθε εξόδου τον 'ήχο' του. Το πόσο χαμηλά θα κατεβαίνει, τι πρίμα θα έχει και εννοείτε η ποιότητα στις μεσαίες. Αλλάζεις εξόδου σε ενισχυτή κιθάρας και αλλάζει όλος ο χαρακτήρας του ενισχυτή.

Είναι το βασικότερο εξάρτημα σε ενα λαμπάτο ενισχυτή και... το ακριβότερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατρας στην Καλλιθεα! Σου φτειαχνει οτι μετασχηματιστη θελεις , αριστη ποιοτητα κ πολυ καλες τιμες! Εχω παρει κ απο εξω αλλα τσαμπα τους τα ακουμπαμε!Δεν ειναι δα κ υψηλη τεχνολογια!!!

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτεύων - 3.6Κ με μεσαία λήψη (push-pull)

Δευτερεύων - 4/8/16Ω

Ισχύς - 50W

 

Αν γνωρίζεις τάση ανόδου και ρεύμα πόλωσης ή maximum ρεύμα πρωτεύοντος θα ήταν καλό.

Αλλιώς μην αγχώνεσαι. Ούτως η άλλως και ο κατασκευαστής μάλλον δεν θα τους δώσει σημασία...

Μπορείς να ρωτήσεις το μέγεθος του μετασχηματιστή και αν σου φαίνεται μικρό πες του να στο φτιάξει σε ένα νούμερο μεγαλύτερο.... Πάντως, αφού πρόκειται για Marshall JCM800, θα σου πρότεινα να στον τυλίξει σε πυρήνα τουλάχιστον, ΕΙ96, αν πρόκειται να παραγγείλεις μετασχηματιστή με ΕΙ πυρήνα... και αν σε κοιτάξει περίεργα, κοίταξέ τον και εσύ!  ;D

 

Καλή τύχη....

 

Να μην ξεχάσεις να ποστάρεις το project που ετοιμάζεις!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου