Προς το περιεχόμενο

Lexicon IONIX U42S


BassTard

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ειχες firewire θα προτεινα με τα χιλια αυτην, διαβασε χαρακτηριστικα:

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_610.htm

 

 

 

Βασικά ήθελα να αγοράσω μια firewire κάρτα, αλλά το laptop μου που είχε firewire τα έφτυσε.

 

Το δεύτερο laptop μου έχει μόνο usb οπότε εκεί και η αναζήτησή μου.

διαβασες καθολου ??  ;) ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν ειχες firewire θα προτεινα με τα χιλια αυτην, διαβασε χαρακτηριστικα:

 

http://www.thomann.de/gr/maudio_profire_610.htm

 

 

Είναι τρομερή όντως..!! Την έχω μελετήσει κι αυτή..

 

Στην αρχή πήγαινα για αυτή:

 

http://www.thomann.de/gr/focusrite_saffire_pro_40.htm

 

Αλλά το λαπτοπ μου τα 'φτυσε... (Είχε firewire ενώ ένα πιο καινούριο που έχω έχει μόνο usb..)

 

Κάποια φάση πρέπει να το κάνω ένα format να δω αν σώνετε, και αν σώθει θα πάω σίγουρα για firewire κάρτα..

 

Το θέμα είναι οτι ψιλοβιάζομαι γιατί έχω υλικό και θέλω να το γράψω.

 

Χώρια που έχω αγοράσει mics, headphones, και τα βλέπω στο κουτί και τα λιγουρεύομαι!! ..με καταλαβαίνεις ..χεχε!!

BassTard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το συζηταμε - οι firewire ειναι αλλες καρτες...................μεγαλυτερη ταχυτητα πολυ καλυτερο samplerate..................αν δεις και σωνεται το εργαλειο με την firewire εδω ειμαστε και τα ξαναλεμε μονο που σε αυτη την περιπτωση ειναι καθαρα το χρηματικο που θελεις να δωσεις με λιγες εξαιρεσεις στο να επιλεξεις την καλυτερη για σενα  ;) ;)

 

καλες και οι lexicon εως ενος σημειου ομως - αν θελεις να παρεις καρτα που να την χρησημοποιεις και στο μελλον το samplerate κανει την διαφορα στα χρηματα (μεγαλη διαφορα) και οχι τα μπλιμπλικια που εχει επανω.............ειχα lexicon 1 χρονο και ειδα οτι δεν με ικανοποιουσε μετα απο ενα σημειο..............και πηγα σε αυτην που εχω τωρα

http://www.thomann.de/gr/echo_audiofire_4.htm

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές πληροφορίες (και νοοτροπίες) σε αυτό το thread, θα οδηγήσουν μάλλον σε ζημιά, παρά σε όφελος.

 

Κατ' αρχήν,

η συγκεκριμενη ειναι πολυ ακριβη για να ηχογραφεις ΜΟΝΟ ;) ;)

 

αυτό δεν έχει ξαναγραφτεί στον αιώνα των αιώνων. Δηλ. φίλε messalion, για ΤΙ άλλο θα έδινε κανείς χρήματα σε μία ακριβότερη κάρτα ήχου, αν όχι για την όποια καλύτερη ποιότητα θα του προσέφερε ενώ ηχογραφεί; Δεν υπάρχει κανένα άλλο κριτήριο - αν την ήθελε μόνο για να ακούει, θα μπορούσε πάντα να αγοράσει ένα άριστο DAC.

 

Κατά δεύτερον, τα ακριβώς σημαίνει ότι οι κάρτες της MOTU είναι δύσκολες για αρχή; Μήπως δε σημαίνει απολύτως τίποτε; Υπάρχει άνθρωπος που σκέπτεται να αγοράσει MOTU και εσύ του αντιπροτείνεις να πάρει Μπέρινγκερ; Ούτε στην ίδια πρόταση δεν έπρεπε να υπάρχουν αυτές οι λέξεις μαζί.

 

Κατά τρίτον, μήπως έχεις μείνει λίγο πίσω, ισχυριζόμενος ότι οι κάρτες Firewire είναι ανώτερες ("άλλες" λες) από τις USB; Αυτά ίσχυαν πριν δέκα χρόνια, σήμερα όλοι οι κατασκευαστές ισχυρίζονται (και προκύπτει από τα τεστ) ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά.

 

Τέλος, και μετά από όλα αυτά, μας λες ότι έχεις μία κάρτα των 250 ευρώ, την οποία προτείνεις κιόλας;

 

Δε λέω, θες όντως να βοηθήσεις. Και εγώ θα ήθελα να είμαι ναυαγοσώστης στο Baywatch αλλά θα πρέπει να χάσω κιλά, να γυμναστώ, να μάθω κολύμπι, να γίνω ένας ξανθός απόλλωνας, να παραμείνω straight μετά από όλα αυτά και τέλος να μετακομίσω στο χόλυγουντ και να γυρίσω το ρολόι 20 χρόνια πίσω.

 

;)

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλές πληροφορίες (και νοοτροπίες) σε αυτό το thread, θα οδηγήσουν μάλλον σε ζημιά, παρά σε όφελος.

 

Κατ' αρχήν,

αυτό δεν έχει ξαναγραφτεί στον αιώνα των αιώνων. Δηλ. φίλε messalion, για ΤΙ άλλο θα έδινε κανείς χρήματα σε μία ακριβότερη κάρτα ήχου, αν όχι για την όποια καλύτερη ποιότητα θα του προσέφερε ενώ ηχογραφεί; Δεν υπάρχει κανένα άλλο κριτήριο - αν την ήθελε μόνο για να ακούει, θα μπορούσε πάντα να αγοράσει ένα άριστο DAC.

 

Κατά δεύτερον, τα ακριβώς σημαίνει ότι οι κάρτες της MOTU είναι δύσκολες για αρχή; Μήπως δε σημαίνει απολύτως τίποτε; Υπάρχει άνθρωπος που σκέπτεται να αγοράσει MOTU και εσύ του αντιπροτείνεις να πάρει Μπέρινγκερ; Ούτε στην ίδια πρόταση δεν έπρεπε να υπάρχουν αυτές οι λέξεις μαζί.

 

Κατά τρίτον, μήπως έχεις μείνει λίγο πίσω, ισχυριζόμενος ότι οι κάρτες Firewire είναι ανώτερες ("άλλες" λες) από τις USB; Αυτά ίσχυαν πριν δέκα χρόνια, σήμερα όλοι οι κατασκευαστές ισχυρίζονται (και προκύπτει από τα τεστ) ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά.

 

Τέλος, και μετά από όλα αυτά, μας λες ότι έχεις μία κάρτα των 250 ευρώ, την οποία προτείνεις κιόλας;

 

Δε λέω, θες όντως να βοηθήσεις. Και εγώ θα ήθελα να είμαι ναυαγοσώστης στο Baywatch αλλά θα πρέπει να χάσω κιλά, να γυμναστώ, να μάθω κολύμπι, να γίνω ένας ξανθός απόλλωνας, να παραμείνω straight μετά από όλα αυτά και τέλος να μετακομίσω στο χόλυγουντ και να γυρίσω το ρολόι 20 χρόνια πίσω.

 

;)

 

 

 

 

 

:D

1ον δεν του προτεινα την δικια μου

2ον σε πιο τεστ προκυπτει οτι οι usb καρτες ειναι το ιδιο γρηγορες με τις firewire ??(ερωτηση κανω αν μπορεις να με διαφωτησεις)

3ον δεν προτεινα καμια behringer - behringer μονιτορ προτεινα

4ον δεν απετρεψα κανεναν να αγορασει την motu (διαβασε λιγο καλυτερα) ειπα οτι οι motu ειναι motu και αυτο τα λεει ολα - επρεπε να γραψω οτι οι motu σκοτωνουν ?? οκ σορρυ δεν το ειπα ετσι...............

5ον εσυ οταν δεν εχεις ξανασχοληθει με καρτες ηχου κ.α. θα πηγαινες να εσκαγες 500 ευρω σε καρτα ?? (εκτως και αν σου περισσευουν) λογικη ερωτηση ειναι του στυλ αμα δεν ξερω να οδηγω δεν παιρνω σαν 1ο μου αμαξι ferrari..............

 

trolley δεν τσακωνομαστε - ισα ισα που προσωπικα σε εχω πολυ ψηλα στην λιστα μου με τα ατομα εδω μεσα που συμμεριζομαι την γνωμη τους ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Trolley δε νομίζω οτι 8α μπερδευτεί κάποιος από αυτό το thread..

 

Υπόθηκαν φτήνες λύσεις αλλά και ακριβές..

 

Με τη σημερινή τεχνολογία σίγουρα με μια φτηνή λύση κάνεις πράγματα που δεν υπήρχαν 20 χρόνια πριν και νομίζω συμφωνούμε όλοι.

 

Αλλά ας μη τα γενικεύουμε τα πράγματα.. το πρόβλημα είναι σίγουρα δικό μου  ;) και καθενός που πάει να κάνει μια αγορά..

 

Ο καθένας σίγουρα το σκέφτεται διαφορετικά σε σχέση με τα φράγκα του, το τι θέλει να κάνει (πρώτο και κύριο), με τo hardware που ήδη διαθέτει..οκ..

 

Εγώ η αλήθεια είναι οτι διαθέτω ένα ποσό 300-400 ίσως και 450 με το οποίο παίρνεις κάτι πολύ καλό σε κάρτα.

 

Ο Messalion μου πρότεινε μια λύση...φτηνή..έτσι? και με επιχειρήματα που με κάνουν να σκέφτομαι..τι θέλω εγώ? μήπως επειδή έχω τα λεφτά πάω να πάρω κάτι που τελικά δεν χρειάζεται? γιατί δλδ να πάρω την 20κάναλι focusrite, ενώ με 4 ή 2 κανάλια κάνω δουλειά?

 

Ψάχνομαι και πάνω στο ψάξιμο πολλές φορές ανεβάζουμε και το budget και τις απαιτήσεις μας γιατί τα γουστάρουμε όλα αυτά η αλήθεια είναι!!  ;)

 

Η line 6 τώρα που είδα λίγο έχει κάποια ωραία features: πχ αυτό το POD Farm...δεν το ξέρω, δεν το έχω ακούσει...εμένα γενικά η line 6 δε μου πολυ αρέσει σαν εταιρία..μου φαίνονται λίγο ψεύτικα..κι αυτό λόγω μιας πεταλιέρας/εφεδιέρας για μπάσο που χα δοκιμάσει...αλλά απ΄την άλλη μπορεί να μ'αρέσει κάτι σαν αυτό που μου πρότεινε ο messalion.

 

Ίσως κάτι παρόμοιο με 100 ευρώ πιο πολύ να είναι πιο αξιόπιστο..

 

Εσύ τι θα μου πρότεινες?

 

Τανκς

 

BassTard

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε, σόρυ παίδες... παρεξήγησα το πνεύμα της συζήτησης.

 

Ισχύει βέβαια ότι το σχόλιο για τη Motu (αυτό για το ότι δεν αξίζει να δώσει τόσα χρήματα για να γράφει ΜΟΝΟ) είναι άκυρο.

 

Και πάλι σόρυ για την παρέμβασις.

 

:) :) :)

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ισχύει βέβαια ότι το σχόλιο για τη Motu (αυτό για το ότι δεν αξίζει να δώσει τόσα χρήματα για να γράφει ΜΟΝΟ) είναι άκυρο.

ενταξει λαθος διατυπωση ;) ;)

Και πάλι σόρυ για την παρέμβασις.

 

:) :) :)

 

πας καλα ρε ή θελεις εγω να νευριασω ?? :P :P

πες μας την γνωμη σου μιας και απο τις 365 μερες του χρονου εισαι μεσα τις 10 ;D ;D

εσυ τι θα προτεινες ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν ξεκαθαρίσει τις απαιτήσεις του ο ΟΡ τι να του προτείνουμε εμεις?

Πόσα κανάλια ταυτόχρονα χρειάζεται να ηχογραφεί , τι σκέφτεται να συνδέσει πάνω ,πόσα όργανα , μικρόφωνα κτλ.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου