Προς το περιεχόμενο

Neil Young / Spotify


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έβλεπα ένα επεισόδιο του "Breaking Bad", στο οποίο ακούγεται το "Horse With No Name" και θυμήθηκα πόσο συμπαθούσα - ανέκαθεν - τα τραγούδια του και την ιδιότροπη φωνή του. Αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένα αναδρομικό τουρ στη δισκογραφία του μέσω Spotify, όπου και διαπίστωσα πως... δεν υπάρχουν δίσκοι του Neil Young στην πλατφόρμα. Θυμήθηκα ότι κάτι είχα διαβάσει για το θέμα, αλλά δεν είχα δώσει ιδιαίτερη προσοχή (κακώς), οπότε αναζήτησα σχετική αρθρογραφία.

 

Στο εξής άρθρο λοιπόν: https://www.billboard.com/music/rock/neil-young-explains-spotify-beef-howard-stern-1235172086/, αναφέρονται οι δύο λόγοι για τους οποίους ο Young απέσυρε τη μουσική του από το Spotify.

 

Ο πρώτος είναι ότι εκτίμησε πως η πλατφόρμα δεν προσφέρει την ηχητική ποιότητα που θα ήθελε, μία παρατήρηση που με έκανε να χαμογελάσω, καθώς θυμήθηκα πως οι δίσκοι του είναι μάλλον από τους πιο μέτρια γραμμένους και μιξαρισμένους στην ροκ ιστορία.

 

Ο δεύτερος είναι ότι "στράβωσε" με κάποιον δημοφιλή podcaster του Spotify, ο οποίος διέδιδε πληροφορίες την περίοδο του Covid για θεωρίες συνομωσίας (βαρέθηκα να ασχοληθώ και να καταλάβω τι είδους πληροφορίες), το οποίο είναι το ίδιο σα να λες ότι αφού το Spotify έχει τη μουσική των Boney M, αποκλείεται να έχει και τη δική μου, κάτι που επίσης με έκανε να χαμογελάσω.

 

Σας τα παρουσιάζω, για να δούμε όλοι μαζί πόσο μακρυά μπορεί να φτάσει ο λεγόμενος "κάλος στον εγκέφαλο" - δεν ξέρω πως νομίζει ο Neil Young ότι θα μπορέσει ένας νέος άνθρωπος να γνωρίσει τη μουσική του, και για ποιο λόγο δίνει ένα τραγούδι σε μία σειρά στο Netflix (σε μία σκηνή άνευ ιδιαίτερης σημασίας), αλλά όχι στο Spotify. Καλές οι θεωρίες, αλλά όταν φτάνεις να θίγεις τον ίδιο το λόγο για τον οποίο τις ανέπτυξες (τις θεωρίες ντε, και αναφέρομαι στη διανομή της μουσικής που είναι ο στόχος εδώ), μάλλον υπάρχει μία αποσύνδεση από την πραγματικότητα.

 

Τελικά το αλογάκι θα παραμείνει χωρίς όνομα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, methylene blue είπε

Το αλογάκι είναι των America, οχι του Neil Young

Σωστά, παρεξήγησις (επ' αυτού). Πάλι καλά.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν αισθάνομαι την ανάγκη να κρίνω τον Young στην προκειμένη περίσταση. Η απόσυρση από το spotify είναι μια σεβαστή επιλογή και τουλάχιστον η αναφορά του στην ποιότητα του streaming είναι παραπάνω από ακριβής.

 

Ο ήχος του spotify είναι οριακά αποδεκτός, είτε ακούς από κινητό, είτε σε ηχοσύστημα αυτοκινήτου από bluetooth είτε στα ηχεία/monitors του υπολογιστή σου. Και μιλάω για λογαριασμό premium. Επίσης έχω την εντύπωση ότι η ηχητική ποιότητα μειώθηκε περαιτέρω πρόσφατα (τελευταίοι 6 μήνες) ενώ όσοι έχουν premium, έλαβαν πριν 2 μήνες και email το οποίο τους πληροφορούσε ότι η συνδρομή αυξάνεται κατά 1 ευρώ το μήνα, τουτέστιν από τα 6€ στα 7€.

 

Περί podcast σχετικά με covid, λογικά αναφέρεσαι στο podcast του Joe Rogan το οποίο φιλοξενείται από το spotify ενώ είναι το δημοφιλέστερο παγκοσμίως. Την εποχή της πανδημίας o Rogan έκανε μια σειρά εκπομπών αμφιλεγόμενων (για να το θέσω εξαιρετικά διακριτικά) με εξίσου "αμφιλεγόμενες" θεωρίες από ανάλογους καλεσμένους. Έγινε σάλος τότε και το spotify κατηγορήθηκε ότι φιλοξενεί και χρυσοπληρώνει την παραπληροφόρηση. Εκείνη την εποχή αποσύρθηκε από την πλατφόρμα, εκτός από τον Young, και η Joni Mitchell και διάφοροι άλλοι, λιγότερο γνωστοί.

 

Τώρα κατά πόσο απασχολεί το Neil Young αν και από πού θα μάθει η νέα γενιά τα κομμάτια του, νομίζω ότι είναι από τις περιπτώσεις καλλιτεχνών που δεν κόπτονται ιδιαιτέρως.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Προσωπικά δεν αισθάνομαι την ανάγκη να κρίνω τον Young στην προκειμένη περίσταση. Η απόσυρση από το spotify είναι μια σεβαστή επιλογή και τουλάχιστον η αναφορά του στην ποιότητα του streaming είναι παραπάνω από ακριβής.

 

Ο ήχος του spotify είναι οριακά αποδεκτός, είτε ακούς από κινητό, είτε σε ηχοσύστημα αυτοκινήτου από bluetooth είτε στα ηχεία/monitors του υπολογιστή σου. Και μιλάω για λογαριασμό premium. Επίσης έχω την εντύπωση ότι η ηχητική ποιότητα μειώθηκε περαιτέρω πρόσφατα (τελευταίοι 6 μήνες) ενώ όσοι έχουν premium, έλαβαν πριν 2 μήνες και email το οποίο τους πληροφορούσε ότι η συνδρομή αυξάνεται κατά 1 ευρώ το μήνα, τουτέστιν από τα 6€ στα 7€.

 

Περί podcast σχετικά με covid, λογικά αναφέρεσαι στο podcast του Joe Rogan το οποίο φιλοξενείται από το spotify ενώ είναι το δημοφιλέστερο παγκοσμίως. Την εποχή της πανδημίας o Rogan έκανε μια σειρά εκπομπών αμφιλεγόμενων (για να το θέσω εξαιρετικά διακριτικά) με εξίσου "αμφιλεγόμενες" θεωρίες από ανάλογους καλεσμένους. Έγινε σάλος τότε και το spotify κατηγορήθηκε ότι φιλοξενεί και χρυσοπληρώνει την παραπληροφόρηση. Εκείνη την εποχή αποσύρθηκε από την πλατφόρμα, εκτός από τον Young, και η Joni Mitchell και διάφοροι άλλοι, λιγότερο γνωστοί.

 

Τώρα κατά πόσο απασχολεί το Neil Young αν και από πού θα μάθει η νέα γενιά τα κομμάτια του, νομίζω ότι είναι από τις περιπτώσεις καλλιτεχνών που δεν κόπτονται ιδιαιτέρως.

 

 

Εντάξει ρε παιδί μου με την ποιότητα... αν και (εννοείται) μιλώ για τις πληρωμένες συνδρομές... όμως αν σου δείξω σε ποιο πικαπ άκουγα Neil Young... κανονικά (με αυτό το σκεπτικό) έπρεπε να έρθει στο σπίτι να μου το σπάσει με μία βαριοπούλα... και βέβαια ισχύει ότι οι δίσκοι του δεν είχαν ποτέ ως επιδιωκόμενη την υψηλή πιστότητα.

 

Δεν συμφωνώ όμως με την τελευταία φράση σου, νομίζω ότι ο μόνος λόγος που μιλάμε γι' αυτόν εν' έτει 2023 (σε αντίθεση με την Μίτσελ που έχει αποσυρθεί), είναι ότι αγκάλιασε γενιές μουσικών πολύ νεότερών του, άρα και το κοινό τους - εκτός αν έχω χάσει (πολλά) επεισόδια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
36 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Επίσης έχω την εντύπωση ότι η ηχητική ποιότητα μειώθηκε περαιτέρω πρόσφατα (τελευταίοι 6 μήνες) ενώ όσοι έχουν premium, έλαβαν πριν 2 μήνες και email το οποίο τους πληροφορούσε ότι η συνδρομή αυξάνεται κατά 1 ευρώ το μήνα, τουτέστιν από τα 6€ στα 7€.

Για τα 7 ευρώ μια χαρά είναι η ποιότητα. Το Tidal που είναι next level είναι στα 20 ευρώ. Θα μου πεις 13 ευρώ διαφορά είναι 2 μπίρες πλέον και θα σου πω δίκιο έχεις, αλλά και πάλι χτυπάει άσχημα. 

 

Αν το Tidal ήταν στα ίδια χρήματα και με λίγο χειρότερη ποιότητα θα είχα πάει εκεί όταν έγινε η ιστορία με τον Rogan. Με ενοχλεί ότι πληρώνω τον μισθό αυτού του κρετίνου, αλλά υποθέτω ότι τελικά επιλέγουμε τις μάχες μας. 

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Θα μου πεις 13 ευρώ διαφορά είναι 2 μπίρες πλέον και θα σου πω δίκιο έχεις

2 μπυρες για το ένα subscription, 2 μπύρες για το άλλο subscription, 2 μπύρες το παραάλλο (netflix, spotify etc.)...βλπέπω να βγάζουμε το μήνα ξεροσφύρι.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν έχω δοκιμάσει καμία άλλη πλατφόρμα αλλά π.χ. άκουγα πριν κανά δίμηνο το τότε τελευταίο άλμπουμ του Chris Stapleton στο spotify και μου έκανε εξαιρετικά κακή εντύπωση η παραγωγή, εμένα που δεν είμαι και κανένας audiophile. Και θυμάμαι να σκέφτομαι "μα είναι δυνατόν να είσαι τοπ στα country charts της Αμερικής και να βγάζεις άλμπουμ εν έτη 2020 με τόσο άθλια παραγωγή;". Και μετά το άκουσα και στο youtube (λολ) και κατάλαβα.

 

Μετά από ένα 10μηνο χρήσης του premium και ειδικά μετά την τελευταία αύξηση, προσωπικά είμαι ένα τσικ πριν τη διακοπή της συνδρομής.

 

Αλλά για να ξαναγυρίσουμε στον Young, το να μη θέλεις να αναπαράγεται η μουσική σου σε ένα μέσο που την κονσερβοποιεί ηχητικά, εγώ το αντιλαμβάνομαι ως σεβασμό προς το κοινό σου.

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpamps είπε

Streaming quality τi έχεις βάλει

Πολύ υψηλή ποιότητα και σε σύνδεση wifi και σε σύνδεση δεδομένων κινητής.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου