Προς το περιεχόμενο

Opeth new song 2011


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

???   Δεν κατάλαβα καθόλου τι ακριβώς βρίσκεις "απαράδεκτο"...

 

Εν τω μεταξύ κάνουν την περιοδεία για την υποστήριξη του νέου άλμπουμ, αλλά τη χώρα που ζω (στο εξωτερικό) την έχουν σνομπάρει πολύ επιδεικτικά - ίσως γιατί το καλοκαίρι που τους είδα εδώ σε ένα μεγάλο φεστιβάλ τους είχαν στριμώξει σε μικρή σκηνή για μια ώρα, και ο τραγουδιστής, μεταξύ των γνωστών καλαμπουριών και των επευφημιών του κοινού που διψούσε για πολύ παραπάνω, έριχνε μερικές ψιλοτσαντισμένες μπηχτές. Ήθελα πολύ να τους ξαναδώ και να ακούσω λάιβ αυτό το νέο άλμπουμ, αλλά δεν το βλέπω για το προσεχές μέλλον. Τéσπα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 48
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο και είναι κρίμα γιατί νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι οι δημιουργοί σε αυτές τις περιπτώσεις δε σέβονται το όνομα που έχουν δημιουργήσει τόσα χρονια αλλα ούτε και τους οπαδούς τους.Στην τελική σε αυτούς τα χρωστάνε όλα!

Χάρη στους οπαδούς τους (εμένα,εσένα κλπ)έχουν κάνει το όνειρο τους πραγματικότητα,ζουν από τη μουσική και μάλιστα βγάζουν ήδη και πολλά λεφτά,έχουν ότι εξοπλισμό θέλουν και παραγωγή και όλα και ''εκφράζονται'' χάρη σε αυτους αξιοποιώντας τις ιδέες τους με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

 

Εξήγησέ μας τι βρίσκεις απαράδεκτο, πρώτα απ' όλα. Κατά δεύτερον, με ένα τέτοιο cd που έβγαλαν η άποψή μου είναι ότι σέβονται με το παραπάνω τους οπαδούς τους και τους δίνουν έναν εκπληκτικό δίσκο.

 

Ένα γκρουπ που επί πολλά χρόνια βγάζει τα ίδια πράγματα (δε μιλάω για τους opeth αλλά για άλλα σχήματα) δεν νομίζω να βρίσκει κάτι ουσιώδες σ' αυτό που κάνει. Ο σκοπός είναι να πειραματίζεσαι και να αλλάζεις πράγματα ακόμα και αν δεν αρέσει αυτό σε μέρος των οπαδών σου. Και οι Opeth το κάνουν σε πολύ καλό βαθμό αυτό. (όπως και ο Steven Wilson, οι Pain of Salvation, οι Beardfish και τόσα άλλα γκρουπ)

 

Σέβομαι την διαφορετική άποψή σου, αλλά καλό θα ήταν να την επιχειρηματολογήσεις περαιτέρω.

"Να με θάψουν οι οχτροί γιατί με θάβουν οι φίλοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο και είναι κρίμα γιατί νομίζω ότι ούτε οι ίδιοι οι δημιουργοί σε αυτές τις περιπτώσεις δε σέβονται το όνομα που έχουν δημιουργήσει τόσα χρονια αλλα ούτε και τους οπαδούς τους.Στην τελική σε αυτούς τα χρωστάνε όλα!

 

Κατσε ρε φιλε! Τα συγκροτηματα παιζουν μουσικη πρωτα για εκεινους και μετα για εμας (τους οπαδους) *με εξαιρεση τα εμπορικα συγκροτηματα* αμα αυτο δν σου φαινεται λογικο κατι εχεις παρεξηγησει... Οι Opeth επειδη ειναι ιδιαιτερο συγκροτημα με τρομερες μουσικες συνθεσεις (αντικειμενικα κιολας) και ειναι και πολυ μετριοφρων (ουτε πολλα βιντεοκλιπ για το ποσο γαματοι ειναι ουτε πολλες ποζεριες στην σκηνη) καταλαβαινεις οτι την μουσικη που παιζουν την νιωθουν! Αυτα νιωθουν μεσα τους και αυτη η μουσικη τους εκφραζει! Δεν μπορεις να αναγκασεις εναν καλλιτεχνη να βγαλει απιστευτη μουσικη στο ειδος που ΕΣΕΝΑ αρεσει αν εκεινον δν τον εκφραζει!!! Α και επισης αμα δν σου αρεσει το καινουργιο τους αλμπουμ ΠΟΥ ΣΚΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? Απλα συνεχισε να ακους αυτα που ακουγες! Η ιδια μουσικη ειναι! Δεν σημαινει επειδη εβγαλαν εναν διαφορετικο δισκο ξαφνικα εγιναν για το π*$#ο!!! (βλεπε μεταλλικα, το lulu ειναι χαλια αλλα δν μπορεις να λες οτι οι μεταλλικα ειναι για τον πουτσο εχοντας ακουσει τα πρωτα 4 album τους!)

Αυτα ειχα να πω...

Κωστης

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα συμφωνώ με όλα τα παραπάνω πόστ,δεν είπα ότι δεν είναι μπαντάρα ή ότι δεν πρέπει ένας καλλιτέχνης να πειραματίζεται ή ότι πρέπει να παίζει κάτι που δεν τον εκφράζει ή ότι πρέπει να παίζει ότι θέλω εγώ ή πολλά άλλα ακραία όπως αυτά.

Δέν είπα επίσης ότι θα σταματήσω να ακούω ή να παίζω ότι έχουν βγάλει και μ'αρέσει.

Έλεος πια :P :P :P

Επειδη εβγαλαν εναν διαφορετικο δισκο ξαφνικα εγιναν για το π*$#ο  ?  ??????

ποιός και πού τα λέει όλα αυτά ,και σχολιάστηκαν κιόλας,ψάχνω να βρω αλλα δεν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολλα απο αυτα που ανεφερα δεν ειπες απλα επειδη και πριν συζητουσαμε για το τι αντιδρασεις υπαρχουν απο καποιους φανατικους οπαδους των opeth (βλεπε το τυπο που εκαιγε τα πραγματα των Opeth) και επειδη αμα ψαξεις στο ιντερνετ οι μισοι λενε αλμπουμαρα και οι αλλοι μισοι λενε οτι εμπορικοποιηθηκαν και οτι δν αξιζουν πια ειπα και εγω να ξεσπασω και να ποσταρω την γενικη μου γνωμη χωρις να θελω να θιξω συγκεκριμενα προσωπα. Σε εσενα πηγαινε μεχρι εκει που τελειωνει και η πρωτη προταση μου :)

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

να πω και εγω την αποψη μου για το Heritage.

Για εμενα που λατρευω τα brutal γενικα και ποσο μαλλον στους Opeth,το αλμπουμ δεν με συγκινησε ιδιαιτερα.Αρκετα τραγουδια εχουν ενδιαφερον,πρωτοτυπια αλλα απο ενα σημειο και μετα νιωθω οτι κατι λειπει και αυτο ειναι τα death φωνητικα,δηλαδη ο ανατρεπτικος και αυτος ακριβως ο διφορουμενος χαρακτηρας των Opeth.Οπως και για το Damnation ετσι και για το Heritage θελω να ελπιζω πως εκαναν ενα ωραιο progressive rock διαλειμματακι(για τους λατρεις του ειδους) πριν ξαναριξουν extreme deathιες και μας απογειωσουν ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες αργότερα...

Γεια χαρα μαγκες! ξερει κανεις σε τι κλιμακες παιζουν παιζουν οι Opeth?

 

Σε ολες, δεν κανουν διακρισεις  ;D  :P

Αλλα συνηθως νομιζω μι ή ρε μινορε - μεσοανατολιτικες σκαλες

My spirit sighs in peace - Opeth

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου