Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για roland micro cube ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...

 

Θυμαστε που ειχα ανοιξει ενα θεμα και ζητουσα να αγορασω ηλεκτρακουστικη ? Ε τελικα δεν πηρα... ;D ;D ;D

 

Επειδη ομως τωρα χρειαζομαι , οπωσδηποτε κιθαρα για παρεα , κτλ και επειδη εχω πολλες κιθαρες , ψαχνω ενα παμφθηνο πολυεφε που να εχει ενα delay ενα chorus και αν ειναι δυνατον και acoustic guitar sim ωστε να μετατρεπει την ηλεκτρικη σε ακουστικη...

 

Επισης βασικο να λειτουργει με μπαταριες...Θα μπαινουν σε αυτο το ριμαδι...

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_ms2.htm

 

Τωρα με αυτο φανταζομαι θα ακουγομαι σε παρεα κτλ ετσι ? Σε συνεργασια και με αλλη μια ακουστικη ?

 

Εdit : Οπως θα διαπιστωσετε παρακατω βρεθηκε η λυση , οποτε αν θελετε μεταβειτε στο τελευταιο μυνημα του θρεντ ωστε αν ξερετε να με βοηθησετε σχετικα με τις ερωτησεις μου περι μπαταριων του roland...

 

eyxaristv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πρέπει να πάρεις ένα ελαφρά μεγαλύτερο ενισχυτή, κόμπακτ και με μπαταρία μεν, όχι μπιμπελό δε. Μόλις το κάνεις και αν δεν σε ικανοποιούν τα ενσωματωμένα εφφέ (πχ. αυτού: http://www.thomann.de/be/roland_micro_cube.htm), ψάξε στο Iμπέη για μεταχειρισμένα Zoom 504 (Ι ή ΙΙ, και τα δυο είναι πολύ αξιοπρεπή κατά τη γνώμη μου, το Ι μάλιστα με είχε βοηθήσει χρόνια σε μαγαζιά με ακουστικά λάιβ και το έχω ακόμη).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να πάρεις ένα ελαφρά μεγαλύτερο ενισχυτή, κόμπακτ και με μπαταρία μεν, όχι μπιμπελό δε. Μόλις το κάνεις και αν δεν σε ικανοποιούν τα ενσωματωμένα εφφέ (πχ. αυτού: http://www.thomann.de/be/roland_micro_cube.htm), ψάξε στο Iμπέη για μεταχειρισμένα Zoom 504 (Ι ή ΙΙ, και τα δυο είναι πολύ αξιοπρεπή κατά τη γνώμη μου, το Ι μάλιστα με είχε βοηθήσει χρόνια σε μαγαζιά με ακουστικά λάιβ και το έχω ακόμη).

 

Τελεια η ιδεα του ενυσχητη με καποια εφε... λειτουργει ο ρολαντ με μπαταριες ομως ?

 

Γιατι απο οσο ειδα δεν γραφει κατι... Επι πλεον , υπαρχει αντιστοιχη πιο οικονομικη λυση ?

 

Παντα με μπαταριες , γιατι θα αντικαταστησει την ιδεα της ακουστικης κιθαρας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για αυτό σου έβαλα αυτόν μιας και στην περιγραφή του λινκ αναφέρει το "battery operated". Βγαίνει και σε κοκκινάκι και λευκό. Υπάρχει κι άλλος Roland Cube πιο φτηνός κατά 10 ευρώ, αλλά τα specs του δεν αναφέρουν δυνατότητα για μπαταρίες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, για αυτό σου έβαλα αυτόν μιας και στην περιγραφή του λινκ αναφέρει το "battery operated". Βγαίνει και σε κοκκινάκι και λευκό. Υπάρχει κι άλλος Roland Cube πιο φτηνός κατά 10 ευρώ, αλλά τα specs του δεν αναφέρουν δυνατότητα για μπαταρίες.

 

Ωραια οκ... απο οτι ειδα εχει ολα τα κολπα που με ενδιαφερουν , οποτε Αι λλ γκοου φορ ιτ... ευχαριστω μπλαντι σαντει... Εξαιρετικη λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως δεν ξέρω πόσο κρατούν οι μπαταρίες... για να αποκτήσω μια ιδέα θα περίμενα γνώμες από συνφορουμίτες ή θα ρωτούσα τον Γκούγκλη.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω πως δεν ξέρω πόσο κρατούν οι μπαταρίες... για να αποκτήσω μια ιδέα θα περίμενα γνώμες από συνφορουμίτες ή θα ρωτούσα τον Γκούγκλη.

 

Οκ για παμε λοιπον... Ξερει κανεις ποσο κρατανε οι μπαταριες ? Ποσες μπαταριες και τι μπαταριες παιρνει ?

 

Τωρα πως να αλλαξω τον τιτλο του θρεντ ομως δεν ξερω...

 

edit οκ το αλλαξα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει 6 μπαταρίες ΑΑ...Γενικά από reviews που είχα διαβάσει κάποτε, έχουν διάρκεια γύρω στις 20ώρες και παραπάνω...

 

Από ένα σύντομο search βρήκα αυτά τα reviews...Αν θέλεις ρίξε μια ματιά!

 

http://www.ultimate-guitar.com/reviews/guitar_amplifiers/roland/micro_cube/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 μπαταριες ΑΑ,αν παιζεις 2 ωρες την ημερα, κρατανε περιπου μια εβδομαδα οι αλκαλικες, 3-4 μερες οι επαναφορτιζομενες. Οι ωρες  βεβαια εξαρτωνται απο το ποσο δυνατα θα παιζεις, και τι εφφε θα εχεις. (Παιζει και metal  8)) Good choice!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 μπαταριες ΑΑ,αν παιζεις 2 ωρες την ημερα, κρατανε περιπου μια εβδομαδα οι αλκαλικες, 3-4 μερες οι επαναφορτιζομενες. Οι ωρες  βεβαια εξαρτωνται απο το ποσο δυνατα θα παιζεις, και τι εφφε θα εχεις. (Παιζει και metal  8)) Good choice!

 

Ok mia xara... Θα παω να παρω απο το ικεα τις κιτρινες τις αλκαλικες που ειναι παμφθηνες , και θα εχω και κανενα μπακ απ... Σιγα μην παιζω 2 ωρες την μερα... Για καμια παρεα μια στις τοσες... οποτε τελεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου