Προς το περιεχόμενο

Fender Tele Japan...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης από ότι βλέπω σε ΟΛΑ τα μοντέλα στο freatboard γράφει:

184R πράγμα που σημαινει 7.25 Radius ήτοι ... bye bye bends (σε συνδυασμό με τα vintage τάστα!!!!)

 

Επίσης, συγκρίνοντάς τις με τις Rockinger, υστερούν στο γεγονός ότι δεν έχουν (από όσο ξέρω) base plate και δεν είναι double bound ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Bασικά και γω βλέπω τελικά να καταλήγω σε Rockinger Ash...και πιο φθηνή και καλύτεροι μαγνήτες...

 

Ελπίζω η ash να έχει το ίδιο μπράτσο με την alder (σε πάχος εννοώ...καταπληκτικό μπράτσο !)

www.intravenus.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά και γω βλέπω τελικά να καταλήγω σε Rockinger Ash...και πιο φθηνή και καλύτεροι μαγνήτες...

 

Το μόνο που με χαλάει σε αυτή είναι το rosewood μπράτσο...

 

Πώς να το κάνουμε...Το Butterscotch θέλει το maple του!!! :D

Εκτός αν αγοράσεις ένα έξτρα μπράτσο ;)

 

Ελπίζω η ash να έχει το ίδιο μπράτσο με την alder (σε πάχος εννοώ...καταπληκτικό μπράτσο !)

 

Από την μικρή εμπειρία μου, είδα ότι δεν μπορείς να είσαι απολύτως σίγουρος για αυτό...

Πχ η Sonic Blue strat του Μάκη (ξέρεις ποιον εννοώ) είναι λίγο πιο παχύ από αυτό της Sunburst μου και ίδιο με αυτό της Tele μου.

Δεν είναι τραγικές οι διαφορές, όμως υπάρχουν...;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jam ρίξε μια ματιά προς G&L tribute asat αν είναι καλό το συγκεκριμένο κομμάτι μπορεί να πέσεις σε καλή κιθάρα μιας και τα ηλεκτρικά έιναι ήδη πολύ καλά.Απλά για να έχεις ακόμα μαι εναλλακτική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή προσανατολίζομαι κι εγώ σε Tele, αλλά θέλω συγκεκριμένα χαρακτηριστικά όπως ash σώμα και maple fretboard ελπίζοντας να βρω κάτι με πιο μοντέρνo radius (9+) και όχι vintage τάστα καταλήγω μάλλον ή σε Tribute ASAT premium, ή σε Fender Tele Lite Ash. Αλλιώς οποιαδήποτε άλλη επιλογή με περιορίζει σε specs ή ακόμα και σε χρώματα.

πχ.Rockinger kit, + λαιμός maple, highway1 tele.

 

{Πάντως η Highway1 Texas tele πρέπει να είναι καλή περίπτωση, έχει πολύ μοντέρνα χαρακτηριστικά. (jumbo frets, 12" radius)}

 

Γνωρίζει κανείς κάτι για τις Tribute γενικά?Εκτός από το ότι κατασκευάζονται στην Κορέα.

 

Υ.Γ.: Πάντως από Thomann η lite ash έχει 433€ και η Tribute ASAT premium έχει από http://www.guitar24.de λιγότερο από 550€

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η HIGHWAY TEXAS ειναι οντως η "καλυτερη" απο ολες για την περιπτωση σου,ειναι ομως πολυ ακριβοτερη.

Οι tribute ειναι καλοφτιαγμενες & φορανε αμερικανικα ηλεκτρικα (απλα εχε υπ'οψιν σου οτι οι G&l magnetic field μαγνητες δεν ακουγονται τοσο "κλασσικοι" οσο οι κανονικοι μαγνητες tele .

Το μονο κακο ειναι οτι οπως οι περισσοτερες G&l ειναι ΒΑΡΙΕΣ (2-3 που τσεκαρα προσωπικα ηταν στην κυριολεξια ασηκωτες 8O )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 800€ πάει από Thomann η HIGHWAY TEXAS, είναι αρκετά ακριβότερη όντως και αναρωτιέμαι αν αξιζει η διαφορά των 300€ περίπου.

 

Αλήθεια το Honey blonde τί λέει σα χρώμα?

 

Ίσως τελικά η Lite Ash να παραμένει το καλύτερο πακέτο (σχέση απόδοσης - τιμής και φυσικά για όποιον ψάχνει τέτοια specs) :roll:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να ξερεις οτι η σειρα Highway εχει ενα λεπτο, ακρυλικο, ματ, φινιρισμα το οποιο θα φυγει σε 1-2 χρονια και η κιθαρα θα φαινεται παλιωμενη αλλοι το θελουν αυτο,αλλοι οχι.

 

Η light Ash εχει εκοπληκτικα specs & τους καλυτερους μαγνητες (SD ALNICO 2 PRO) απο καθε στοκ Fender μεχρι τα 1800 ευρω (οπου και ξεκινανε περιπου τα μοντελλα USA RI) αλλα δυστυχως εχει φοβερες διακυμανσεις η ποιοτητα κατασκευης & το βαρος απο κιθαρα σε κιθαρα (καποιες ειναι παναλαφρες & εξαιρετικα καλοφτιαγμενες,αλλες ειναι βαριες σαν αγκυρες & κακοφτιαγμενες) οποτε μονο αν μπορεις να την δοκιμασεις μπορεις να εισαι σιγουρος,αν παραγγειλης online δεν ξερεις τι κιθαρα θα σου ερθει..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην να ξερεις οτι η σειρα Highway εχει ενα λεπτο' date=' ακρυλικο, ματ, φινιρισμα το οποιο θα φυγει σε 1-2 χρονια και η κιθαρα θα φαινεται παλιωμενη αλλοι το θελουν αυτο,αλλοι οχι.

 

Η light Ash εχει εκοπληκτικα specs & τους καλυτερους μαγνητες (SD ALNICO 2 PRO) απο καθε στοκ Fender μεχρι τα 1800 ευρω (οπου και ξεκινανε περιπου τα μοντελλα USA RI) αλλα δυστυχως εχει φοβερες διακυμανσεις η ποιοτητα κατασκευης & το βαρος απο κιθαρα σε κιθαρα (καποιες ειναι παναλαφρες & εξαιρετικα καλοφτιαγμενες,αλλες ειναι βαριες σαν αγκυρες & κακοφτιαγμενες) οποτε μονο αν μπορεις να την δοκιμασεις μπορεις να εισαι σιγουρος,αν παραγγειλης online δεν ξερεις τι κιθαρα θα σου ερθει..[/quote']

 

Δηλαδη εαν πετυχεις ΛαιτΑς Τελε Φεντερ που να εχει καλη ενωση λαιμου/σωματος, καλα ταστα και καλο βαρος την χτυπας συνοπτικα?

 

Το ιδιο ισχυει και για τις αντιστοιχες στρατ?

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια το Honey blonde τί λέει σα χρώμα?

 

Το honey blonde είναι ημιδιάφανο και νομίζω ότι συνηθίζεται σε ash ξύλα (που έχουν και πιο έντονα νερά).

Κοίτα το στην strat μου:

fingerboard.jpg

 

Εμένα προσωπικά δε με τρελαίνει...:(:(:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου