Προς το περιεχόμενο

Fender Tele Japan...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ένα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ βασικό στοιχείο για να ακούγεται μια strat σωστά είναι το steel block στο tremolo! Δες εδώ

 

Η Vaughan έχει steel ή έχει zinc όπως οι περισσότερες μεξικάνικες??

 

Οι Μεξικανικες λεγεται οτι απο το 2006 και μετα απεκτησαν Ατσαλινο τρεμολο μπλοκ. Τωρα για την Vaughan συγκεκριμενα δεν ξερω αλλα θα το ψαξω. Σαφως και εαν δεν εχει θα κινηθω και εγω σε Ροκινγκερ.

okai LS85Q

Matamp 1224MkX, thd hotplate, HBE BigD, Soulbender and a useless guitarist

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ βασικό στοιχείο για να ακούγεται μια strat σωστά είναι το steel block στο tremolo! Δες εδώ

 

Η Vaughan έχει steel ή έχει zinc όπως οι περισσότερες μεξικάνικες??

 

Ε' date=' δεν κοστίζει και τόσο πολύ πια ένα steel block.

 

Και στη δική σου δεν είχες βάλει;

 

Θα ήθελα να πω ότι με τα οικονομικά όργανα παραβλέπεται μια σημαντική παράμετρος: φυσικά και δεν θα παίζουν όπως μια Custom Shop των 2000€. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν [b']μπορούν[/b] να παίξουν. Ας κάνει κάποιος ένα plek σε ταστιέρα μεξικάνικης, ας αλλάξει μερικά ουσιώδη αλλά φτηνά 'ανταλλακτικά' (block, nut, tuners) και τότε να δούμε πως θα παίζει και θα ακούγεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Μεξικανικες λεγεται οτι απο το 2006 και μετα απεκτησαν Ατσαλινο τρεμολο μπλοκ.

Όντως ισχύει? Για ρίξε κανά link αν έχεις πρόχειρο please.

 

Σαφως και εαν δεν εχει θα κινηθω και εγω σε Ροκινγκερ.

Εκτός αν αγοράσεις μόνο το block από τη Rockinger ;)

 

16011.jpg

 

35¤ (χωρίς τα μεταφορικά...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να πω ότι με τα οικονομικά όργανα παραβλέπεται μια σημαντική παράμετρος: φυσικά και δεν θα παίζουν όπως μια Custom Shop των 2000¤. Όμως αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορούν να παίξουν. Ας κάνει κάποιος ένα plek σε ταστιέρα μεξικάνικης' date=' ας αλλάξει μερικά ουσιώδη αλλά φτηνά 'ανταλλακτικά' (block, nut, tuners) και τότε να δούμε πως θα παίζει και θα ακούγεται...[/quote']

 

Απλά το θέμα είναι ότι στη Rockinger δε θα χρειαστείς ΚΑΜΙΑ αλλαγή!!! :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φυσικά και δεν θα παίζουν όπως μια Custom Shop των 2000€.

 

καλα μην εισαι και τοσο σιγουρος... :roll:

μια απο τις χειροτερες αγορες τις ζωης μου ηταν μια 50's CS STRAT.Χειροτερα κατασκευασμενη και σεταρισμενη κιθαρα δεν εχω ματαδει... :evil: (ΙΔΡΩΣΑ να την ξεφορτωθω...)

 

η ROCKINGER εχει fit & finish ισαξιο των καλυτερων custom builders :wink: & οντως ειναι plug & play κιθαρα, ΚΑΜΜΙΑ αλλαγη δεν χρειαζεται..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ηρεμήστε.

 

Δεν γίνεται να με πείσει κανείς ότι σε μια κιθάρα των 500€ έχει καθίσει κάποιος να φτιάξει τέλεια κορώνα στα τάστα. :wink:

 

Εκτός αν έχουν τίποτα κινεζάκια σκλάβους με ταλέντο στο fret dressing.

 

Προσοχή, δε λέω ότι δεν υπάρχει προσοχή στη λεπτομέρεια, απλώς υπάρχουν διαδικασίες που κοστίζουν σε χρήμα και σε χρόνο, γι'αυτό δεν εκτελούνται σε καμμία κιθάρα ευρείας παραγωγής, στη μέση κατηγορία τιμής και κάτω.

 

Μαζί με τα υπόλοιπα του σεταρίσματος, αυτή είναι η διαφορά που κάνει μια Suhr ή μια Anderson... πράγμα που το πληρώνεις βεβαίως.

 

Για όσους έχουν ασχοληθεί με τις τελευταίες Fender, μπορείτε να μαντέψετε ποια ήταν η διαφορά ανάμεσα σε μια Deluxe 50 years Anniversary και σε μια 'απλή' Deluxe? :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και συζητάμε για εναλλακτικές tele, ρίξτε και μια ματιά σε αυτή την Fender με σώμα από ΚΟΑ ;)

 

fender_koa_telecaster_pimx_189885.jpg

 

http://www.fender.com/products/search.php?partno=0265107537

http://www.thomann.de/thoiw7_fender_koa_telecaster_prodinfo.html

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εαν πετυχεις ΛαιτΑς Τελε Φεντερ που να εχει καλη ενωση λαιμου/σωματος' date=' καλα ταστα και καλο βαρος την χτυπας συνοπτικα?

 

Το ιδιο ισχυει και για τις αντιστοιχες στρατ?[/quote']

 

& ΒΕΒΑΙΑ (αν και προσωπικα τα μοντερνα κλειδια,το λογοτυπο & η τρυπα για ρυθμιση του μπρατσου στο headstock με χαλανε λιγακι :cry: ) ειναι σιγουρο ομως οτι ΗΧΗΤΙΚΑ θα σκιζει :wink: (και εχει και ωραιο παχιο :lol: μπρατσο!)

 

Εχεις μαλλον δικιο για τα ταστα... δοκιμασα μια 50ς Κλασσικ Μεξικανικη Στρατ, και ενω εκανα σηκωματα μια χαρα χωρις να με χαλαει η καμπυλοτητα 7.25" της ταστιερας, λογω των ταστων μαλλον, κολλαγαν τα δακτυλα μου στην ταστιερα οταν εκανα σηκωματα....

 

Αυτες που σκεφτομαι εγω ΣΦ ειναι

 

Jimmie Vaughan Strat

Lite-Ash (with a lot of luck)

Deluxe Players Strat (Ashhhhhhh)

 

Οτι καλο εχεις να μου πεις... (για να μην ανοιγουμε 2000 θρεντ) ευπροσδεκτο...

 

Φίλε μου ως γνήσιος στρατοκαστεράκιας αυτό που έχω να σου προτείνω είναι μία Fender Japan (όλες οι καινούργιες διατίθονται με στοκ Texas Special μαγνήτες σκληρή θηκη κόστος με φορους - Τελωνεία κλπ 550-600€ και σε 4 μέρες σπίτι σου! από Ishibashi. Είχα στείλει μέιλ πέρσι ενδιαφερόμενος για κάτι και οι υπάλληλοι μου απάντησαν σχεδόν αμέσως λύνοντας και την παραμικρή απορία μου.

όλες οι άλλες είναι απλές ...... οδοντόκρεμες με εξαίρεση την rockinger γιατί ακόμα δεν έχω πάιξει/αγοράσει καμία.

Προς Θεού και δεν τα ισοπεδώνω όλα λέγοντας "οδοντόκρεμες" απλά Μεξικάνα = lotto Κορεάτικη = Jocker, και USA Fender Strat = Λαικό λαχείο (δηλαδή ένας στους δύο κερδίζει) :lol: :lol: :lol:

και επειδή κέρδιζε πάντα ο άλλος άλλαξα 4 US strat για να μου κάτσουν 2 αστεράκια!

όμως με 4 Fender Japan που έχω παίξει δεν είπα ποτέ "μάπα" .....όλες υπεράριστες με μειονέκτιμα τους μέτριους μαγνήτες. Πλέον όμως το κατάλαβαν οι Japs και τοποθετούν καλούς και επωνυμους. Όσο για τα ξύλα τους καλοκουρδισμένα και με άριστη συναρμογή. Ο ποιοτικός έλεγχος των Ιαπώνων είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟΣ σε σχέση με τον Μεξικάνικο :lol:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως με 4 Fender Japan που έχω παίξει δεν είπα ποτέ "μάπα" .....όλες υπεράριστες με μειονέκτιμα τους μέτριους μαγνήτες. Πλέον όμως το κατάλαβαν οι Japs και τοποθετούν καλούς και επωνυμους. Όσο για τα ξύλα τους καλοκουρδισμένα και με άριστη συναρμογή. Ο ποιοτικός έλεγχος των Ιαπώνων είναι ΔΕΔΟΜΕΝΟΣ σε σχέση με τον Μεξικάνικο :lol:

 

Kρίμα που δεν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα να δοκιμάσεις καμία. H μόνες Japan που έχω πιάσει είναι μια αριστερή stratocaster δεκαετίας 90 που κατασκευαστικά τουλάχιστον είναι άψογη και η jag-stang μου που αν και έχει αρκετά σχεδιαστικά λαθάκια είναι άριστα δεμένη και κατασκευασμένη.

 

Ανυπομονώ το καλοκαίρι που θα ανέβω Αγγλία να δοκιμάσω τα μπάσα της Fender Japan. Έχω σταμπάρει μερικά μαγαζιά που φέρνουν αλλά οι τιμές είναι φωτιά σε σχέση με το να πάρεις κατευθίαν απο ishibashi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου