Προς το περιεχόμενο

Beyerdynamic dt-770 VS AKG 271s


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω εμπειρία 2 χρόνων από τα DT-770 (250 Ohm).

 

Συνιστάται γιατι:

 

-Είναι πολύ άνετο στο κεφάλι και γι'αυτό δεν κουράζει σε πολύωρη χρήση.

 

-Μειώνει σημαντικά τον θόρυβο από το εξωτερικό περιβάλλον (computer, ενοχλητικοί ήχοι της πόλης, κλπ)...και το αντίθετο:

 

-Όταν κάτσει στα αυτιά είναι ελάχιστο το ποσοστό του ήχου που διαφεύγει οπότε βολεύει πάρα πολύ στις ηχογραφήσεις

 

-Έχει αξιοθαύμαστη έκταση στις χαμηλές χωρίς να χάνεται η ικανότητα απόδοσης των δυναμικών περασμάτων.

 

 

Αρνητικά:

 

-Τονισμένες υψηλές, χωρίς όμως να ακούγονται κουραστικές στα δικά μου αυτιά. Απλά ό,τι ακούγεται bright στα 770, δεν ακούγεται υποχρεωτικά bright και οπουδήποτε αλλού.

 

-Αναιμικές μεσσαίες. Nough said.

 

-Στα 250 Ohm είναι δύσκολο στην οδήγηση, συνιστάται καλός ενισχυτής ακουστικών. H RME Multiface II + η MOTU 828mkII στις οποίες τα δοκίμασα τα κατάφεραν μια χαρά, αλλά φαντάζομαι ότι η απόδοση του θα ήταν ανώτερη αν είχα ξεχωριστό ενισχυτή ακουστικών.

 

Με λίγα λόγια, είναι πολύ καλή επιλογή για ηχογραφήσεις, και για αυτούς που ασχολούνται με ηλεκτρονική μουσική και τους ενδιαφέρει να μπορούν να κάνουν monitor τις χαμηλές τους αξιόπιστα.

 

Στην έκδοση 2005 έχω διαβάσει ότι οι ατέλειες στις μεσσαίες και τις υψηλές έχουν διορθωθεί, αλλά αυτό δεν το έχω εξακριβώσει ο ίδιος.

 

Τέλος η Beyer προσφέρει την δυνατότητα στον χρήστη να παραμετροποιήσει κανείς την εμφάνιση και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κομματιού που θα αγοράσει (υπάρχει link εμφανές στο homepage της).

 

Μια καλή αρχή για περισσότερες πληροφορίες: http://www.headfi.org/

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι τα 770 πάντως! Έχουν μπόλικα μπάσα αλλά μόνο flat δεν είναι. Πολύ καλή απομόνωση αν και μάλλον αυτό δεν είναι απαραίτητο για home studio. Γενικά ακούγονται κάπως μακρινά και είναι λογικό γιατί τα ηχεία είναι σχετικά μακριά από το αυτί αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου. Για drums rec sessions αξίζουν (για τον drummer δηλαδή αλλά και για τον μπασίστα που θέλει να γουστάρει με μπόλικα μπάσα στα ακουστικά του). Για αρκετά πιο "pure" ήχο τσέκαρε ακουστικά της Audio Technica (π.χ. m40fs). Καλή τύχη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι τα 770 πάντως! Έχουν μπόλικα μπάσα αλλά μόνο flat δεν είναι. Πολύ καλή απομόνωση αν και μάλλον αυτό δεν είναι απαραίτητο για home studio. Γενικά ακούγονται κάπως μακρινά και είναι λογικό γιατί τα ηχεία είναι σχετικά μακριά από το αυτί αλλά αυτό είναι και θέμα γούστου. Για drums rec sessions αξίζουν (για τον drummer δηλαδή αλλά και για τον μπασίστα που θέλει να γουστάρει με μπόλικα μπάσα στα ακουστικά του). Για αρκετά πιο "pure" ήχο τσέκαρε ακουστικά της Audio Technica (π.χ. m40fs). Καλή τύχη!

 

Είσαι σίγουρος οτι λες για τα 770 της Beyer?

Τα δουλεύω αυτα τα ακουστικά περίπου 3 χρόνια και μάλλον το αντίθετο τα βρίσκω απ ότι τα περιγράφεις... :roll:

χι greeklish, στο forum του NOIZ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια μιλάω για τα Beyer DT 770 Pro. Δεν έχω δοκιμάσει τα 770M ούτε τα 770 Edition 2005. Μόνο σε rec sessions τα χρησιμοποιούμε για τους μουσικούς. Γενικά όλοι παραπονιούνται ότι ο ήχος είναι κάπως "μακρινός"και τους δικαιολογώ απόλυτα. Και σε μένα έτσι φαίνεται. Φυσικά όπως είπα είναι και θέμα γούστου αυτό το πράγμα, πώς νιώθει πιο άνετα ο καθένας και φυσικά τα 770 δεν είναι τα μόνα ακουστικά που αφήνουν μεγάλη απόσταση του ηχείου από το αυτί. Προσωπικά δεν έχω καταλάβει ακόμα γιατί το κάνουν αυτό οι κατασκευαστές. Όσα ακουστικά έχουν το ηχείο πιο κοντά στο αυτί απλά μου είναι χιλιόμετρα πιο "ανθρώπινα". Όσο για την συχνοτική απόκριση των 770 εννοούσα ότι μπορούν να αναπαράγουν με άνεση αρκετή ενέργεια σε χαμηλές και όχι ότι έχουν υπερβολικά, ψεύτικα μπάσα. Όμως από εκεί και πέρα μου φαίνεται ότι έχουν διάφορα "χαντάκια" (notches) κυρίως σε μεσαίες περιοχές. Έχω πολύ καιρό να τα ακούσω και δεν μπορώ να πω με ακρίβεια ποιες περιοχές. Γενικά η μουσική (κυρίως σε μοντέρνο υλικό αναφέρομαι) ακούγεται ευχάριστα στα 770 απλά πιστεύω πώς δεν "λένε" την αλήθεια και για αυτό δεν τα προτείνω για mixing (αν αυτό θέλει ο johndelover γιατί δεν το διευκρινίζει). Για monitor του μουσικού σε ηχογράφηση είναι πολύ αξιόλογα και '"εύκολα" ακουστικά εκτός από το γεγονός ότι ακούγονται μακρινά το οποίο φυσικά είναι δική μου άποψη και κάποιος άλλος μπορεί να μην τον ενοχλεί ή να το γουστάρει. Anyway ζητώ συγγνώμη γιατί βιάστικα να τα θάψω επειδή νόμιζα πώς ο φίλος μας τα θέλει για mixing. Τώρα το αν είναι σωστό να μιξάρεις με ακουστικά είναι μία άλλη ιστορία απλά κάποιοι είναι αναγκασμένοι να το κάνουν. Α και όντως τα 770 χρειάζονται "γερό" preamp.

 

Take care! Nid

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θα προτιμουσα τα akg.Πριν αποφασισεις ομως ριξε μια ματια εδω http://www.audio-technica.com/cgi-bin/product_search/headphones/headphones.pl

ειχα δοκιμασει τα ath m30 για μονιτορ και ηταν πολυ καλα.

P>there is new sound in town.....

sound master

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα DT770 δεν τα έχω ακούσει καν. Τα ΑΚG271 τα έχω ακούσει αρκετές ώρες. Μετά από αρκετές ώρες ταυτόχρονης ακρόασης με τα Κ141Studio, της ίδιας εταιρείας, μου φάνηκε ότι τα 141 ήταν πιο κατάλληλα για μόνιτορ. Χρωμάτιζαν πολύ λιγότερο στα μεσσαία, απλά στα μπάσσα ήταν λίγο άδεια, σε σχέση με τα άλλα. Τελικά, τα 141, με έβγαλαν ασπροπροσωπο, μέχρι να αγοράσω κανονικά μονιτορ. Έκανα αρκετες μίξεις, και όλες ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο. Τα 271, νομίζω ότι δεν είναι κατάλληλα για μόνιτορ. Παρ'όλα αυτά, μία καλή ακρόαση, θα σε πείσει. Βάλε πάντως στην λίστα σου και τα Κ141S, τα οποία νομίζω ότι είναι και πιο φθηνά από ολα και σίγουρα μπορείς να κάνεις καλά την δουλειά σου με αυτά -όσο αυτό είναι δυνατό με ακουστικά... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου