Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης σε Ακουστική


jks4050

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...saviola, αν αυτό είναι το πόιντ, ο Cobain είχε εναν μαγνήτη bartolini για ακουστικές κιθάρες κι έπαιξε με εναν πεντακάθαρο twin reverb, αυτόν με τον ultralinear μετασχηματιστή.

  εκ προσωπικής πείρας τώρα, έχω μια ibanez ακουστική του 70', που από την μάνα της έχει μαγνήτη στη neck θέση ας πούμε, volume, tone. κάνει αυτό που λες, δίνει ένα lo-fi overdrive πολύ μυστήριο. Φυσικά, πρέπει να παλέψεις λίγο με το σφύριγμα, αλλά αξίζει, αφού σε τρώει  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν προλαβα να κατεβω κεντρο, βασικα δεν την παλεψα να κατεβω κεντρο για να ρωτησω σε κανενα μαστορα.

 

allobarr - βαλε καμμια φωτο να την δουμε, ''σφυριγμα'' μιλας οχι σε clean, νομιζα οτι οι ηλεκτροακουστικες εχουν διαφορετικη καταστευη απο τις ακουστικες και δεν εχεις τετοια προβληματα,

 

spunky - αυτο εψαχνα να βρω, thank u man

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάντως, ανεξάρτητα από το γεγονός ότι ο Cobain χρησιμοποίησε αξιόλογο εξοπλισμό, στο video δεν ακούμε κάποιο δύσκολο ή "high end" ήχο. Αν το ζητούμενο είναι κάτι σαν αυτό στο video δηλαδή να μπορείς να βάλεις εφφέ (και όχι να έχεις έναν "πιστό" ήχος ακουστικής έτοιμο προς ηχογράφηση) τότε νομίζω η καταλληλότερη λύση είναι ένας οποιοσδήποτε φτηνός μαγνήτης για ακουστική. Εννοείται ότι και όλοι οι μαγνήτες για ηλεκτρική..... θα βγάλουν (κάποιο) ήχο αν τοποθετηθούν κοντά στις χορδές. (Προσωπικά μπορεί και να έπαιρνα αυτόν τον arctec που έδειξε ο OP. )

 

Με λίγα λόγια....αν είναι να βάλεις chorus και distortion.... λίγη σημασία έχει να είναι bartolini ο μαγνήτης.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια - μην δυσκολευτε τα πραγματα.o cobain 1ον δεν εχει distorded ηχο στο βιντεο που παρεθεσες και 2ον παιζει με ενισχυτη για ηλεκτροακουστικη και μικροφωνο στον ενισχυτη....οντως δεν ακους και καναν high end ηχο αλλα περι ορεξεως.........

 

harilatron ο μαγνητης που ποσταρε ο saviola ειναι οτι πιο αθλιο εχεις ακουσει ποτε......καλυτερα κουτακια κονσερβας σε διαφορετικα μεγεθη για να βγαλουν τις νοτες EADGBE.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

....

harilatron ο μαγνητης που ποσταρε ο saviola ειναι οτι πιο αθλιο εχεις ακουσει ποτε......καλυτερα κουτακια κονσερβας σε διαφορετικα μεγεθη για να βγαλουν τις νοτες EADGBE.......

 

Δεν το πιστεύω. Τον έχεις χρησιμοποιήσει? Στο σωστό ύψος? Ενας απλός φτηνός μαγνήτης είναι... πόσο κακός μπορεί να είναι? (Δεν είναι καμιά μεγάλη τεχνολογία ένας απλός μαγνήτης).

 

Επίσης... σε σχέση με το σχόλιο περί distortion... ο OP είπε ότι θέλει να βάλει distortion.... δεν σημαίνει κατ' ανάγκη ότι υπάρχει και στο video...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστεύω. Τον έχεις χρησιμοποιήσει? Στο σωστό ύψος? Ενας απλός φτηνός μαγνήτης είναι... πόσο κακός μπορεί να είναι? (Δεν είναι καμιά μεγάλη τεχνολογία ένας απλός μαγνήτης).

ναι τον εχω χρησημοποιεισει και παρα πολλους αλλους της σειρας και σε Α Β τεστ με την ηλεκτροακουστικη μου - δλδ ο μαγντης μπηκε και στην ηλεκτροακουστικη και εγινε ΑΒ τεστ με τον μαγνητη που εχει επανω η ηλε/κη και σε ακουστικη (ακομα περιμενω τον yemeth να μου απαντησει σε ενα μηνυμα που του εχω στειλει για να ανεβασω ενα αρθρο για τις ακουστικες και την ηχογραφιση)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε και το περιμενω αυτο το αρθρο.

Αξιόλογο εξοπλισμό δεν εχω,

ουτε καν ενισχυτη ακουστικης,

στον Mustang ''παιζει'' η ΗΒ roundback που εχω,

απλως σκεφτομουνα το ιδιο για την Sq Dreadnought αν θα εχει καποιο αποτελεσμα με μαγνητες και τι μαγνητες να βαλω.

Στην τελικη και εναν καλυτερο μαγνητη ακουστικης να παρω θα μου μεινει,

και χωρις να χρειαστει να τρυπησω το σωμα οπως στην κιθαρα του cobain.

 

Παντος εχω πολλες αποριες στο θεμα ακουστικα οργανα, ορεξη να υπαρχει να τα κουβεντιαζουμε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν αμφιβάλλω ότι μπορεί να είναι πολύ μέτριος ο μαγνήτης.

 

Αλλά μην ξεχνάμε τι ζητάει ο OP.

 

Ο λογος ονομαζεται distortion και ειναι καθαρα για πειραματικους σκοπους.

....

 

Θεωρώ ότι με μικρόφωνα/κάψες κλπ θα είναι πολύ δύσκολο να παίξεις σε κάποια ένταση χωρίς να σφυράνε όλα μαζί εν χορώ.

 

(Το έχω κάνει και είναι λακαμία).

 

 

....

Στην τελικη και εναν καλυτερο μαγνητη ακουστικης να παρω θα μου μεινει, και χωρις να χρειαστει να τρυπησω το σωμα οπως στην κιθαρα του cobain.

....

 

Αν ισχύει αυτό βέβαια, τα λεφτά θα πρέπει να είναι πολύ περισσότερα και οι απαιτήσεις διαφορετικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το σφύριγμα πως δημιουργείται?

Επειδη εχω παρει ηδη 2 κιθαρες ακουστικες και ηταν μαπα το καρπουζι κανω καποια πειραματα να το πω και στον ηχο, επιπλεον ειναι χαώδης και ακριβός ο αξιολογος ακουστικος εξοπλισμος.

Να δω αν μου αρεσει και στην τελικη και να καταληξω και στο τι να ψαξω.

Με τους ακουστικους ενισχυτες τι παιζει?

 

Και ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου