Προς το περιεχόμενο

Ακουστικη κιθαρα??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσοι εδω μεσα παιζουν/ασχολουνται με ακουστικη κιθαρα?

 

Τι παιζουν?Πως παιζουν?

 

Με τι παιζουν??? :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ έχω μια Martin 000-xe auditorium! :

martin.jpg

 

 

Φοβερή κιθάρα, φτιαγμένη από laminated wood με ταστιέρα από συμπιεσμένο ξύλο. Έχει πολύ δυνατό και καθαρό αμερικάνικο ήχο και απίστευτο playability! Την χρησημοποιώ κατά 99% για ηχογραφήσεις, με συνδιασμό μικρόφωνο - direct γιατί έχει πολύ καλό προενισχυτή!

 

Το μόνο αρνητικό είναι ότι οι δαχτυλιές φεύγουν παρα πολύ δύσκολα από το σώμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω μια ''μικρουλα'' cort η οποια εχει απαισιο΄''κρατημα'' στο κουρδισμα, φαλτσαρει παντου, φαγωμενα ταστα , και αρκετα χτυπηματακια στα πλαϊνα.

που θα παει ομως.μετα το καλοκαιρακι θα το λυσω και αυτο το ''ζητημα'' :roll:

 

την χρησιμοποιω σε ενα παραδοσιακο σχημα (φωνητικο συνολο 12 ατομων, 2 μαντολινα, μαντολα, κοντραμπασσο) σε μικρα live , και στα μαθηματα μου.

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μία washburn που κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο.

 

το καπάκι έχει φουσκώσει και οι χορδές δεν κατεβαίνουν. :cry:

 

 

παρεπιπτόντως ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω κάτι πάνω σε αυτό.έχει κανείς ιδέα αν διορθώνεται ή πάει για φουντάρισμα η κιθάρα?

 

 

 

της έχω περάσει χορδές κλασικής και ακούγεται καμπάνα πάντως :D

την χρησιμοποιώ για καμία ηχογράφηση μέσω της balanced εξόδου που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διορθωνεται,πρεπει να φας τη γεφυρα & τον καβαλαρη (μη δωσεις πανω απο 50 ευρω στον τεχνητη)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσοι εδω μεσα παιζουν/ασχολουνται με ακουστικη κιθαρα?

 

Τι παιζουν?Πως παιζουν?

 

Με τι παιζουν??? :lol:

 

Κι εγώ :)

Και να σας πω την αμαρτία μου ' date='μ'αρέσει πολύ περισσότερο από την ηλεκτρική τελευταία. :wink:

 

Παίζω οτι μου προκαλεί το ενδιαφέρον από ακουστικά κομμάτια.πχ τελευταία έχω καεί με το love theme from the godfather (κιθάρα+μαντολίνο).Κατά τα άλλα κυρίως jazz,νομίζω ακούγεται πολύ πιο ωραία σε ακουστική,τουλάχιστον η jazz που μου αρέσει.

 

Με ένα σχήμα (ακουστική + κλασσική + καζόν +μπάσο) παίζαμε πολύ ωραία πράματα:blue bossa,all of me,libertango,spain,round midnight...αλλά ο κλασσικός έφυγε φαντάρος :cry:

 

Παίζω με την Cort Earth 900 την οποία θεωρώ ιδανική για τέτοιoυ είδους κομμάτια

 

[img']http://images.google.gr/images?q=tbn:ptDe8V2YjvWpTM:www.ksmusic.co.kr/goods_image/3/3_430a.jpg[/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλες flatwound χορδές ή ακόμα; :D

 

Μιας και λέμε για jazz κλπ, έχει κανείς γνώμη γι'αυτές εδώ:

 

http://www.thomann.de/thoiw7_gitane_dg250m_prodinfo.html?sn=d1f8cf4eef28e8908016c71579394719

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι ρε συ.Κι ήθελα να σε ρωτήσω.Βγαίνουν flatwound για ακουστική?Ή εννοείς να βάλω ηλεκτρικής? 8O

 

Μια Gitane(ήταν gitane??? :oops: ) φτηνό μοντέλο (~300e) είχε στον Λογοθέτη και την άκουσα βιαστικά.Για τα λεφτά της μου φάνηκε αρκετά καλή και όντως μοιάζει ο ήχος της με Django.Μαλακή ταστιέρα,γρήγορη,ιδιαίτερος ήχος,γενικά περίεργη κιθάρα,όχι όμως κακή.Εμφανισιακά δεν μου αρέσει καθόλου και νομίζω οτι αξίζει σαν... 4η ακουστική,του στυλ να 'χουμε και μια τέτοια :roll: :wink:

 

 

P.S. Brocolli must die :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διορθωνεται' date='πρεπει να φας τη γεφυρα & τον καβαλαρη (μη δωσεις πανω απο 50 ευρω στον τεχνητη)[/quote']

 

 

ξέρεις πόσο έχω φάει αυτά τα δύο? :lol: :lol: ΑΣΤΟ.

 

πραγματικά 1 χιλιοστό παραπάνω να φάω κάτι από τα δύο, και θα αρχίσει να τρίζει από τον καβαλάρη.

 

οι χορδές έχουν αποκτήσει μία κλήση λες και το μπράτσο έχει γύρει τελείως προς τα μπροστά.και αυτό την κάνει όχι απλά δυσκολόπαιχτη...και ο paco de lucia να έσκαγε να παίξει, σε δύο λεπτά θα είχε βαρέσει λευκή σημαία παράδωσης από την προσπάθεια :lol: :lol:

 

 

τώρα από το να πάει στράφι το όργανο (ΔΕΝ την πουλάω λόγω κατάστασης και λόγω του ότι δε θα ήθελα κάποιος να πάρει σκάρτο όργανο) θέλω πραγματικά να κοιτάξω αν μπορεί να φτιαχτεί.

 

πέρα από αλλαγή καπακιού (αν παίζει...δεν έχω την παραμικρή ιδέα γυρω από τεχνολογία ακουστικής) τι μπορώ να κάνω και αν η αλλαγή καπακιού είναι η μόνη λύση πόσο θα μου στοιχίσει πάνω κάτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομη δεν τελειωσα με τα πεταλακια που θελω για την ηλεκτρικη....αλλα με το που θα τα τελειωσω θα χτηπησω μια καλουλα ακουστικη αφου η δικια μου η μουφα ειναι οτι πιο μουφα υπαρχει την αγορα :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου