Προς το περιεχόμενο

Ακουστικη κιθαρα??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι διορθωνεται' date='πρεπει να φας τη γεφυρα & τον καβαλαρη (μη δωσεις πανω απο 50 ευρω στον τεχνητη)[/quote']

 

 

ξέρεις πόσο έχω φάει αυτά τα δύο? :lol: :lol: ΑΣΤΟ.

 

πραγματικά 1 χιλιοστό παραπάνω να φάω κάτι από τα δύο, και θα αρχίσει να τρίζει από τον καβαλάρη.

 

οι χορδές έχουν αποκτήσει μία κλήση λες και το μπράτσο έχει γύρει τελείως προς τα μπροστά.και αυτό την κάνει όχι απλά δυσκολόπαιχτη...και ο paco de lucia να έσκαγε να παίξει, σε δύο λεπτά θα είχε βαρέσει λευκή σημαία παράδωσης από την προσπάθεια :lol: :lol:

 

 

τώρα από το να πάει στράφι το όργανο (ΔΕΝ την πουλάω λόγω κατάστασης και λόγω του ότι δε θα ήθελα κάποιος να πάρει σκάρτο όργανο) θέλω πραγματικά να κοιτάξω αν μπορεί να φτιαχτεί.

 

πέρα από αλλαγή καπακιού (αν παίζει...δεν έχω την παραμικρή ιδέα γυρω από τεχνολογία ακουστικής) τι μπορώ να κάνω και αν η αλλαγή καπακιού είναι η μόνη λύση πόσο θα μου στοιχίσει πάνω κάτω?

 

τοτε μονο ενα neck reset σε σωζει

 

http://www.acousticguitar.com/Gear/advice/neckresets.shtml

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρεύω την ακούστικη κιθάρα και τον "ακουστικό" (μη-ηλεκτρισμένο) ήχο γενικότερα :) Μερικές φορές κουράζομαι τοοοοοοοσο με τις ηλεκτρικές που μετά από ένα live ή ηλεκτρικό recording session ο ήχος της ακουστικής μοιάζει σαν βραστό μετά από ξενύχτι/μεθύσι... :lol:

 

Παίζω με μία Taylor 814b (με brazilian rosewood back & sides) Έχει τον χαρακτηριστικό high fidelity ήχο της Taylor, με πολύ μεγάλη διάυγεια στα πολύ υψηλά πρίμα και με το κλασσικό scoop στα χαμηλομεσαία. Το πραγματικά εντυπωσιακό είναι το πόσο εύκολο είναι να την γράψεις και να τη μιξάρεις: Πρώτη φορά συναντώ ακουστική που να μην χρειάζεται eq'ing!!!!!

 

Βέβαια ομολογώ ότι κάποτε εύχομαι να αποκτήσω μια Collings, ότι καλύτερο έχω ακoύσει μέχρι σήμερα. Με ένα απλό strumm ακούσα αγγέλους να μου τραγουδάνε!!!!!! :lol:

P>Sloppy Kingdom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω υστερα απο πολλες αλλαγες... :oops: εχω καταληξει σε μια "απλη" Lakewood M1 Grand Auditorium (solid spruce top,solid mahogany back & sides,ebony fretboard ,satin finish,χωρις cutaway βεβαια) με 12αρες η 13αρες PYRAMID WESTERN STRINGS.

 

Γενικα προτιμω το μαόνι απο το rosewood για τα πλαϊνα & το πισω μερος της κιθαρας για τα ευκρινη πριμα του..

 

Προτιμω το σχημα αυτο γιατι ειναι all around κιθαρα,γραφει εκπληκτικα & δεν με εμποδιζει να γραφω στιχους οταν γραφω τραγουδια :lol: (πολυ σημαντικο αυτο μια και αν η κιθαρα ειναι μεγαλη σε εμποδιζει να σκυψεις στο τραπεζακι με το μολυβι και το χαρτι!!! :lol: )

 

Επειδη το γραψιμο τραγουδιων ειναι η βασικη μου ασχολια μπορω να πω οτι παιζω ακουστικη το 80% του "κιθαριστικου " χρονου μου :wink:

 

Εννοειται οτι στις ακουστικες ΟΛΟΙ οι "μυθοι" γυρω απο τα ξυλα ειναι αληθινοι & οτι πληρωνεις παίρνεις..

 

Μια COLLINS ειναι και στα δικα μου σχεδια κάποτε καθοτι κατα την ταπεινη μου γνωμη ειναι κορυφη :wink:

(η LAKEWOOD ομως ειναι ασύληπτη κιθαρα για τα λεφτα της & highly recomended..)

 

να και το μωρο διπλα στην παλια μου GUILD JF30

 

37582429527f21eb8c3feac252f4121344f57433f8798688b8ea7140.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τοτε μονο ενα neck reset σε σωζει

 

http://www.acousticguitar.com/Gear/advice/neckresets.shtml

 

 

αυτό ξέρεις στο περίπου πόσο κοστίζει?

 

ξέρω πως είναι ανάλογα με την δουλειά που ίσως θέλει αλλά θέλω μία ΠΟΛΥ ενδεικτική τιμή γιατί ο Καγμάκης ξέρεις πως είναι...σου λέει (και καλά κάνει βέβαια) να πας το όργανο από εκεί.και τώρα μέσα στην ζέστη θέλω απλά να πάω, να του το αφήσω και όοοταν είναι να πάω να την πάρω... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτή την Epiphone Skunk Baxter:

 

epiphone.jpg

 

Υπέροχη Ηλία!

 

Καημό το έχω ότι τόσα χρόνια δεν έχω μια ακουστική...Βέβαια, δεν έχω αυτό που θα λέγαμε "παιχτική λογική" ενός κιθαρίστα που ασχολείται με ακουστική...Ελπίζω πως αυτό διορθώνεται :wink:

 

Αν δεν είχα βάλει τον στρατό στα σκαριά, αυτό το καλοκαίρι σίγουρα θα χτύπαγα τον μεγάλο μου καημό:

 

http://www.epiphone.com/default.asp?ProductID=77&CollectionID=9

 

Θα συμφωνήσει κι ο Τάκης για την εν λόγω Epi, αν του έχει περάσει η resonator γεροντοκαψούρα... :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου