Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη λυχνιων σε Twin reverb,προτασεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τους καφέ πυκνωτές (Brown turds) μονο 5 ηταν σε καλή κατάσταση, ολοι οι άλλοι μετράγανε πάνω απο 30% διαφορά απο την αναγραφόμενη τιμή)

 

αυτο που μας ενδιαφερει περισσοτερο εδω ειναι αν υπαρχει dc leakage.

Οι μεγαλες αποκλισεις απο την ονομαστικη τιμη ειναι πιθανες και σε καινουριους πυκωτες, αλλα σιγουρα πανω απο 30% αρχιζει και ..μυριζει το πραμα.

 

Καλο θα ειναι να ελεγχθουν οι signal caps για leakage γιατι χαλανε το biasing του επομενου σταδιου.

 

Εγώ θα αλλαζα ολους τους κεραμεικούς δίσκους.

 

Οσον αφορα στους κεραμικους, σε μερικες περιπτωσεις (αν ειναι "υγιείς") μπορει να παιζουν καλυτερα απο οτιδηποτε αλλο.

 

Αλλα π.χ. στην εισοδο του phase inverter καλο ειναι να μπει κατι πιο ...kosher  ;D

 

 

ακολουθουν καθαρα προσωπικες αποψεις:

 

SoZo blue molded

 

εξαιρετικοι!

 

Mallory 150

 

Ισως πολυ "μεσαιοι" για BF/SF fenders.

 

Sprague Orange Drops

 

αποστειρωμενοι χωρις καθολου "σωμα", μεσαια, ψυχη...  :P

 

Silver mica συνήθως για τα tone controls

 

μερικες φορες η "λαμπερη" τους χροια κατανταει υπερβολικη.

 

Δεν θα τους εγκαθιστουσα "τυφλά". Επισης πολλες φορες σε φαση mix and match με κεραμικους κανουν παπαδες...  ::)

 

 

Να τον πειράξει αρκεί να ξέρει τι θέλει (τι περιμένει) από την υλοποίηση.

 

σωστο. Επισης καλο ειναι να μην γινονται ολες οι αλλαγες μαζι γιατι χανεται το μετρο συγκρισης. Προτεινονται διαστηματα εξοικειωσης.

 

επισης αν σκοπος σου ειναι το maximum headroom κρατα τον παλι στοκ. ;) (το blackfacing θα μειωσει το headroom ,οχι βεβαια πως θα σου...λειψει headroom αλλα λεμε τωρα....)

επισης σωστο!

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδη να το αφησω ως εχει και να μη μπορω ουτε το bias να ρυθμισω? Που ειναι και

καπως ψυχρο.{24 ma ανα λυχνια}

 

Headroom δεν θελεις? ;D

 

Παντως προσωπικα οταν ειχα παλαιους Fender (και ειχα....παρα...μα...παρα πολλους... ;D) απλα τους εβαζα νεες λυχνιες και ουτε bias εκανα ,ουτε τιποτα (οπως αλλωστε εκανε και ο ιδιος ο Fender... ;D) και μια χαρα επαιζαν.... ;D...θα μου πεις τωρα ..οι καιροι αλλαξαν...η τεχνολογια προχωρησε.....,οι καινουργιες λυχνιες δεν ειναι τοσο καλες οπως οι παλιες...  κτλ,κτλ....εγω θα σου ξανα-πω... ;D.. "βαλε τις νεες λυχνιες και αν ο ηχος σου αρεσει αστες ετσι,αν δεν σου αρεσει κανε bias"....  

 

24mA ανα λυχνια ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της ίδιας σχολής είμαστε....

Ότι δουλεύει μην το πειράζεις.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

topic hijack mode on!

 

ασε modes και blackface καταστασεις και παρε τις περσιδες

και τα μπλιμπλικια να τελειωνουμε με το προβαδικο

να κανουμε καμια προβα....η "εμπνευση" εχει χτυπησει πηγουνι.

 

topic hijack mode off! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

topic hijack mode on!

 

ασε modes και blackface καταστασεις και παρε τις περσιδες

και τα μπλιμπλικια να τελειωνουμε με το προβαδικο

να κανουμε καμια προβα....η "εμπνευση" εχει χτυπησει πηγουνι.

 

topic hijack mode off! ;D

Ποιες προβες εδω εχουμε σοβαρο ασθενη... 8) Ζυμωσε την εμπνευση και ολα θα γινουν... ;)

Virus bassistus...

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Headroom δεν θελεις? ;D

 

Παντως προσωπικα οταν ειχα παλαιους Fender (και ειχα....παρα...μα...παρα πολλους... ;D) απλα τους εβαζα νεες λυχνιες και ουτε bias εκανα ,ουτε τιποτα (οπως αλλωστε εκανε και ο ιδιος ο Fender... ;D) και μια χαρα επαιζαν.... ;D...θα μου πεις τωρα ..οι καιροι αλλαξαν...η τεχνολογια προχωρησε.....,οι καινουργιες λυχνιες δεν ειναι τοσο καλες οπως οι παλιες...  κτλ,κτλ....εγω θα σου ξανα-πω... ;D.. "βαλε τις νεες λυχνιες και αν ο ηχος σου αρεσει αστες ετσι,αν δεν σου αρεσει κανε bias"....  

 

24mA ανα λυχνια ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ.

Δε θελω να τον κανω BF μονο το bias BF θελω. Οτι και να κανουμε δε γινεται BF γτ ειναι SF. Ο ηχος του μου αρεσει λιγο πιο ζεστος δε θα με χαλουσε αλλα τι να περιμενεις απο λαμπες 30 χρονων που εχουν κλεισει πολλα 5ωρα στο 10  :o. Πρωτα λαμπες και μετα ολα τα αλλα.

 

Οι sprague atom αξιζουν η οι TAD που εχω καλοι ειναι και αυτοι?

 

Play loud 'till neighboors start cryin'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι sprague atom αξιζουν η οι TAD που εχω καλοι ειναι και αυτοι?

 

μια χαρα ειναι και οι δυο. Εγω εχω κι απ' τους δυο στον ιδιο ενισχυτη.

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θελω να τον κανω BF μονο το bias BF θελω. Οτι και να κανουμε δε γινεται BF γτ ειναι SF. Ο ηχος του μου αρεσει λιγο πιο ζεστος δε θα με χαλουσε αλλα τι να περιμενεις απο λαμπες 30 χρονων που εχουν κλεισει πολλα 5ωρα στο 10  :o. Πρωτα λαμπες και μετα ολα τα αλλα.

 

Οι sprague atom αξιζουν η οι TAD που εχω καλοι ειναι και αυτοι?

 

Δεν εχω εμπειρία με TAD. Επειδή έχω κολλημα με Αμερική με καποια πραγματα και μου φέρνουν απο εκεί διαφορα μονο SPRAGUE βαζω σχεδον πάντα, εκτος καποιων προσωρινων καταστάσεων που χρησιμοποιώ ILLINOIS και FT. Εχω διαβάσει για τους TAD καλά πράγματα και ο alderobody κατι θα ξερει παραπάνω.

 

Ενα πολύ ωραίο και επεξηγηματικό βιβλίο που ταιριάζει πολύ στη φάση σου ειναι το:

How to Hot Rod Your Fender Amp: Modifying Your Amplifier to Get Magical Tone

το οποίο σε καθοδηγεί βημα βήμα σε σημαντικές βελτιώσεις και μόντες με ενα SF Super Reverb που γίνεται στο τέλος BF Super Reverb.

 

Ο Super και ο TWIN δεν απέχουν και τόσο. Δοκιμασέ το. Πιστεύω θα σου αρέσει.

 

Ο,τι και να κάνεις, οπως ειπε και κάποιος συμφορίτης, κάντο βήμα βήμα και άκου. οχι όλα μαζί.

 

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς

Ανδρέας

www.colorsound.gr - Hand made, All Tube Amplifiers, Effects, Accessories

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ILLINOIS και FT

 

...οι οποιοι δεν ειναι US made

 

...και ο alderobody κατι θα ξερει παραπάνω.

 

σιγα. εσεις ξερετε πιο πολλα.  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου