Προς το περιεχόμενο

Κούρδισμα locking tremolo. Τα νεύρα μου...


jonisp1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

hi παιδιά να σας πω εχω μια ibanez rg370dxl και συνέχεια όταν πάω να την κουρδίσω εχω το εξής πρόβλημα την κουρδίζω κανονικά με ψηφιακό κουρδιστηρι και με το που ξαναπαίξω της χορδές από την αρχή το κουρδιστηρει της δείχνει ξεκούρδιστες .....τι γίνετε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως αυτο ειναι ενα απο τα αναγκαια κακα που συνοδευουν τα locking tremolo.

 

Διαβασε αυτο και ακολουθησε τις οδηγιες.

 

http://www.floydrose.com/originaltremolo.html

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω το κολπακι που εκανα καποτε οταν ειχα τη rg 470.λοιπον αν ειναι κανονηκα σεταρησμενο οπως λεει μεσα το και manual της ibanez θα πρεπει οταν εισαι ακριβος κουρδησμενος σε μι να ερχετε το υψος το τρεμ. στο ιδιο υψως και να ειναι προσωπο με το σωμα τις κιθαρας.αφου περνουσα τις χορδες αρχηζα να τις μαζευω στα κλειδια με οσο το δυνατον τις ιδιες στροφες ετσι οστε να ειναι κοντα ο τονος τους.και μολις φτασεις στο σημιο που το τρεμ. θα εχει ερθει στο υψος που θες τοτε αρχησε να κουρδιζεις (εγω αρχιζα απο την κατω μι μου ερχονταν καλητερα) τις χορδες σε 2αδες και να σφυγγεις τις βιδες πανω στo nut 2-2-2 οπως ειναι δηλαδη.βεβαια παλυ θα εχει αποκληση αλλα πολυ μικρη σε επιπεδο που θα μπωρεις να τις φερεις απο τις βιιδες του τρεμ.συγουρα καποιοι θα εχουν και αλλου τροπους.παντος εγω 11χρονια αυτο εκανα  ;)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει χιλιοαναλυθεί το πρόβλημα των locking trem και του κουρδίσματος εδώ μέσα. Ψάξε λίγο και θα βρεις μέχρι και βιντεάκια

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντος το μπλοκαρα μια και καλη και ησυχασα(thanks yann ;)).Δεν το δουλευα ουτος η αλλος.Τωρα αν εσυ το χρειαζεσαι και δεν τα καταφερεις να λυσεις το προβλημα μονος σου... πηγαινε την κιθαρα για σεταρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hi παιδιά να σας πω εχω μια ibanez rg370dxl και συνέχεια όταν πάω να την κουρδίσω εχω το εξής πρόβλημα την κουρδίζω κανονικά με ψηφιακό κουρδιστηρι και με το που ξαναπαίξω της χορδές από την αρχή το κουρδιστηρει της δείχνει ξεκούρδιστες .....τι γίνετε???

 

Χρειάζεται να κουρδίσεις ξανά και ξανά, όπως ήδη ειπώθηκε είναι κουσούρι του τρέμολου.

 

Επίσης βοηθάει να μη "κλειδώσεις" το nut για μία μέρα και μετά αφού το κλειδώσεις να κουρδίσεις  από την γέφυρα σφίγγοντας πάντα τα βιδάκια. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να τα έχεις λίγο πιο ψηλά από πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υπάρχουν δεκάδες θέματα και εδώ και αλλού, που αναφέρονται σ'αυτή τη διαδικασία και πάρα πολλά βίντεο στο youtube.

 

Μια μόνο παρατήρηση να κάνω: όπως και σε όλες τις κιθάρες, όταν αλλάζουμε χορδές τις τεντώνουμε καλά. Αυτό ισχύει παντού, αλλά ειδικά στα locking trems είναι σκέτο βάσανο να σου ξεκουρδίζονται οι χορδές επειδή δεν τις έχεις τεντώσει πριν.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου