Προς το περιεχόμενο

Μέτρηση action εγχόρδων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ ζεστη σημερα, καμια ορεξη για γρατζουνισμα και με επιασε μια περιεργεια να την βγαλω εξω (απο την θηκη) και να την μετρησω. Καλως ή κακως το action στα οργανα μας ειναι απο τα ελαχιστα πραγματα που θα θελαμε λιγο κοντυτερα... Ασχετως προσωπικων γουστων στα μπατσα (παχος, πλατος, σχημα, radius) στο μεγεθος των ταστων, παχος χορδων κλπ το χαμηλο action ειναι απο τα πρωτα πραγματα που αντιλαμβανομαστε σε μια καλοσεταρισμενη κιθαρα ή μπασο.

 

Προσωπικα δεν θα ελεγα πως εχω μεγαλες απαιτησεις, οταν βρισκω το 'μηχανικο οριο' (ελπιζω να καταλαβαινετε) ενος οργανου, παντα το ανεβαζω ενα κλικ πιο πανω ωστε να μην τασταρει οταν μου ξεφευγει καποια δυνατη πενια ή... δαχτυλια. Εαν υπαρχουν 'ζωηρα' ταστακια θα το φανε σιγουρα το ξυσιματακι τους. Θα με ενδιεφερε να ακουσω γνωμες απο παικτες και μαστορες για το ποσο action τους βολευει, ποιοι παραγοντες παιζουν ρολο αναλογα με τα specs του οργανου και γενικα τι θεωρειται αποδεκτο και ανετο.

 

Ξεκιναω με τα οργανα που μετρησα, απλα με ενα καλο χαρακα, απο την κορυφη του 12ου ταστου μεχρι το κατω μερος της χορδης, τα γραφω στο περιπου.

-BaCH pl-02 flat tv: 24,75 scale radius 10.5 ή 11 νομιζω, χορδες 11-49

Στην Ε: περιπου 1.9mm, στην e: 1.3mm

-Squier vintage modified j-bass το οποιο ηρθε μολις χθες, δεν το εχω σκαλισει πολυ και δεν εχω παιξει αρκετα με σεταρισμενα μπασα ωστε να εχω σαφη σημεια αναφορας.

χορδες 45-105 Ε: 3.6mm G: 2.2mm

 

Ελπιζω να μην παει ακλαφτο και αυτο το θεμα μου, προσπαθησα να το κρατησω... τεχνικο  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το action ειναι κατι αρκετα ''προσωπικο'' για καθε κιθαρα και κιθαριστα.Εχω σεταρει ουκ ολιγα οργανα παντα με τις απαιτησεις του καθε πελατη.Απο χαμηλο εως πολυ ψηλο action.Αλλος θελει να κανει σηκωματα και να παιρνει και της υπολοιπες χορδες σβαρνα,αλλος να χωνονται τα δαχτυλα του απο κατω και αλλος απλα δεν κανει bend βεβαιος βεβαιος ;D(εξαρτατε και απο το τι μουσικη παιζει ο καθενας)

Το πιο χαμηλο που εχω φτασει σε κιθαρα παντος ηταν 1mm και στις 2 Μι , στο 17 ταστο χωρις καθολου τασταρισμα.Αυτα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1mm και στις 2 Μι , στο 17 ταστο χωρις καθολου τασταρισμα.

Πως το καταφερες αυτο? Μετα απο προσεγμενο levelling φανταζομαι αλλα με ποσο relief και με τι χορδες, χοντρες flatwound? Μην μας αφηνεις στο σκοταδι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο χαμηλο που εχω φτασει σε κιθαρα παντος ηταν 1mm και στις 2 Μι , στο 17 ταστο χωρις καθολου τασταρισμα.Αυτα....

 

Φαντάζομαι μιλάς για κιθαρίστα που δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ bends έτσι?  ;) :D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι μιλάς για κιθαρίστα που δεν κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ bends έτσι?  ;) :D

....και χαιδευει τις χορδες!  :D

Συμφωνω παντως οτι το action ειναι "προσωπικο" και αναλογα το παιξιμο του καθε κιθαριστα. Εννοειται οτι συνηθως βολευει το χαμηλο action αλλα οχι για ολους.... και μην ξεχναμε κατι σημαντικο οτι οσο χαμηλο το action τοσο χανουμε σε tone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μην ξεχναμε κατι σημαντικο οτι οσο χαμηλο το action τοσο χανουμε σε tone.

Εφοσον βρισκεται πανω απο το 'μηχανικο οριο' και δεν τριζει τιποτα,

τι διαφορα θα εκανε μισο χιλιοστο (ας πουμε) ψηλοτερο action?

Αν υπαρχει, μηπως οφειλεται στο οτι παιζεις διαφορετικα σε μια κιθαρα με

ψηλο action και οχι στον πιο ελευθερο παλμο της χορδης? σε βαθια νερα βουταω :)

 

Κανεις δεν μπηκε στο κοπο να μετρησει τελικα :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως το καταφερες αυτο? Μετα απο προσεγμενο levelling φανταζομαι αλλα με ποσο relief και με τι χορδες, χοντρες flatwound? Μην μας αφηνεις στο σκοταδι :)

 

Με 10αρες απλες Rotosound, 0 relief, και bends γινοντουσαν ανετα και καθαρα εκτος... απο τις Σολ και Σι μετα και το 20 ταστο δεν σηκωνοταν ολοκληρο τονο(μπουκωνε).Για ημιτονιο δεν υπηρχε προβλημα.Α... compound radius 12-16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κίνδυνο να ακουστώ... γκρινιάρης, νομίζω ότι αυτά περί "τόνου" είναι λίγο προφάσεις εν αμαρτία... (αυτό δεν πηγαίνει σε εσένα φίλε maze). Μια σωστή κιθάρα έχει φοβερό "τόνο" (που εξαρτάται και από χίλια μύρια άλλα πράγματα) ακόμα και με εξωφρενικά χαμηλό action. Είναι γεγονός ότι ακουστικά η ταλάντωση της χορδής σαφώς περιορίζεται, αλλά, επαναλαμβάνω, συνήθως το πρόβλημα είναι πως τα τάστα ΔΕΝ είναι τέλεια. Συνήθως.  ;)

 

Τώρα για το action που ρωτάς φίλε Μπίχλα, η καθαρά προσωπική μου προτίμηση/εκτίμηση  (που προφανώς είναι άχρηστη για τους άλλους) είναι η εξής:

 

1) Η κιθάρα πρέπει να δίνει τουλάχιστον ενάμιση τόνο καθαρό bend στην Μι καντίνι, σε όλα τα τάστα, και περισσότερο βέβαια στις άλλες χορδές. Αλλιώς μου είναι άχρηστη. "Bends"... ημιτονίου, όπως λέει καλός φίλος, δεν είναι bends. Είναι vibrato.  8) ;D ;D

 

2) Είναι απολύτως αυτονόητο ότι σε οποιαδήποτε θέση η νότα θα πρέπει να καθαρή και με καλό ακουστικό sustain, χωρίς την παραμικρή υποψία τριξίματος. Εννοώ βέβαια, όταν ΔΕΝ την κοπανάς αλύπητα.

 

3) Με βάση τα παραπάνω, ένα action μεταξύ 3 και 4/64" στο 12ο τάστο είναι απόλυτα εφαρμόσιμο, σε κιθάρα με τέλεια τάστα, 9άρες ή 10άρες χορδές και radius από 9.5" και πάνω (που είναι οι δικές μου, μέχρι 12"). Το setup αυτό περιλαμβάνει ένα ελάχιστο relief και βέβαια προϋποθέτει ότι το nut είναι κομμένο ιδανικά.

 

4) Το μπάσσο μου, που είναι φτιαγμένο από κομμάτια, το έχω σεταρισμένο ακριβώς στις προδιαγραφές της Fender (μου αρκεί, μιας και είμαι ακόμα πιο κουλός σαν μπασσίστας).

 

5) Πάντοτε μιλάμε για στάνταρ κούρδισμα και scales 25" ή 25,5" στις κιθάρες.

 

Ουσιαστικά νομίζω ότι δεν υπάρχει "αποδεκτό" στάνταρ, σε ό,τι αφορά στο action. Ένας μάστορας επιβάλλεται να σετάρει ένα όργανο στο χαμηλότερο δυνατό action που επιτρέπουν οι προδιαγραφές του και, από κει και πέρα, ο πελάτης μπορεί να προτιμήσει λίγο υψηλότερο, ή λίγο περισσότερο relief κλπ.

 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου