Προς το περιεχόμενο

Jesus Christ SuperStar


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Xθες λοιπον, πηγα στο εν λογο μουζικαλ. Ας γραψω λοιπον τις εντυπωσεις μου:

 

Kαταρχην 2 πραγματα που δεν εχουν σχεση με την παρασταση:

 

1) H αληθεια ειναι οτι δεν ειχα για καποιο λογο ιδιαιτερη διαθεση πριν παω. Μολις ομως εφτασα ομως τα πραγματα αλλαξαν αρδην! Εξω απο την εισοδο "χριστιανοι" που μοιραζουν "φιλαδια" για το ποσο βλασφημο ειναι αυτο το εργο! Ειχαν εκτυπωσει και διαφορα καλουδια και τα χαν κρεμασει εδω και κει. Τρελο γελιο μιλαμε!

 

2) Ειχα παει και στο "cats" το οποιο ειχε γινει στον ιδιο χωρο. Ο χωρος εχει γινει ΚΛΑΣΕΙΣ ανωτερος. Επιτελους κατι αξιολογο για τετοιες εκδηλωσεις σε αυτην την πολη.

 

Ξεκιναμε με την παρασταση αυτη καθ αυτη.

Με την εναρξη, δεν μπορεις παρα να παρατηρησεις οτι ο ηχος ειναι ΑΨΟΓΟΣ. Οταν λεω ΑΨΟΓΟΣ, το εννοω.

Τα σκηνικα δεν ηταν κατι το ιδιαιτερο ειναι η αληθεια, οπως και η χορογραφια δεν με τρελανε, αλλα ηταν ωραια. Εχει πολλες αναφορες στην "συγχρονη" κοινωνια (στην αρχη ειχες αστυνομικους που απωθουν τους πιστους του χριστου αν καταλαβα καλα, πιο μετα τον Ηρωδη σαν να εχει βγει απο αμερικανικο μουζικαλ, οπως και δημοσιαγραφους να ρωτανε το Πετρο στο αντιστοιχο ταγουδι-peters denial- )kai διαφορα αλλα τετοια καλουδια, τα οποια προσωπικα τα βρικα ιδιαιτερα ευστοχα και με χιουμορ.

 

Ας παμε και στις φωνες: o Ιουδας, εκανε καποιες αρκετες παραφωνιες, ομως στο συνολο του ηταν παρα πολυ καλος. ο Χριστος ηταν παρα πολυ καλος, οπως και η Μαγδαληνη. Γενικα πολυ καλες ερμηνιες και σαν τραγουδιστες και σαν ηθοποιοι.

 

Αυτο που με παραξενεψε σε καποια σημεια, ηταν η παραμορφωση που εβγαινε απο την κιθαρα, αφου προφανως ειναι ηχογραφημενο καποιες δεκαετιες πριν το εργο...

Ελα μου ντε που μου λυθηκε η απορια στο τελος!

Μετα την υποκλιση των ηθοποιων και λιγο πριν φυγουνε, γυρνανε προς τα πισω και δειχνουν προς τα πανω, οπου και πεφτει μια κουρτινα...

 

Και τι αλλο να δεις απο....μια μπαντα που επαιζε κανονικα!

 

Αυτο το πραγμα δεν το περιμενα! Με αφησε πραγματικα αφωνο. Αν αναλογιστω τον ΑΨΟΓΟ ΗΧΟ αλλα και το ΑΨΟΓΟ παιξιμο την μπαντας αλλα και των τραγουδιστων, τοτε απλα ηταν μια απο τις καλυτερες παραστασεις που εχω δει.

 

Απλα βεβαιως αποδεικνυεται οτι με σωστους χωρους και με σωστη προετοιμασια, ο ηχος μπορει να ειναι σαν να ακους cd(ή βινυλιο για οποιον θελει :lol: )

Αυτα τα ολιγα απο μενα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ετσι ακριβώς φίλε μου περι θέμα μπάντας και μουσικής γενικότερα ήταν και το Rocky horror Show.O ήχος ήταν τέλειος και πέρα για πέρα Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως η αποκάλυψη της μπάντας στο τέλος της παράστασης σε άφηνε άναυδο μιας και ό,τι άκουγες έως τότε σε έκανε να πιστεύεις πως δεν μπορεί παρά να είναι playback!!

Όσον αφορά τους χαρακτήρες θα συμφωνήσω πως ο Ιούδας με απογοήτευσε,ενώ ο Χριστός,ο Πιλάτος,ο Ηρώδης και φυσικά ο Κα'ι'άφας ήταν καταπληκτικοί!!Η Μαγδαληνή ήταν αλάνθαστη ωστόσο δεν μου φαινόταν να το πιστεύει όπως οι υπόλοιποι.Μιλάω για την απογευματινή παράσταση του Σαββάτου..

Επίσης η χορογραφίες δεν μπορώ να πω 100% αν ήταν καλές ή όχι,αλλά σίγουρα πολλές φορές παρατηρούσες λάθη συγχρονισμού..

Πρός το τέλος της παράστασης ακούστηκε θόρυβος από τα ηχεία που φάνηκε σαν πρόβλημα καλωδίου σε μικρόφωνο.. :?

Το να έρθει αυτή η παράσταση στην Ελλάδα ήταν ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα.Ο χώρος σε προδιαθέτει για να απολαύσεις το έργο,ποσο μάλλον αν είναι κάτι που περίμενες χρόνια... :) :)

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρός το τέλος της παράστασης ακούστηκε θόρυβος από τα ηχεία που φάνηκε σαν πρόβλημα καλωδίου σε μικρόφωνο.. :?

 

Nαι, μονο μαλλον που δεν ηταν θορυβος, γιατι το ακουσα και γω! Μαλλον καποιο εφε απο συνθ θα ταν!

 

Μηπως τσιμπησες κανα dvd ή κανα cd?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όσα είπατε και επαυξάνω ειδικά για τις φωνές (Ω ΘΕΕ ΜΟΥ!!!) του Καϊάφα! Αλλά και απίστευτη η ερμηνεία του Πιλάτου. Ο Ηρώδης πολύ σουρεάλ, αλλά όσοι έχετε δει την ταινία του '73 θα δείτε ότι ήταν πολύ light, αν σκεφτεί κανείς ότι το '73 βγήκε ο Ηρώδης, με 3-4 καραgay γύρω του και όχι ότι ο ίδιος πήγαινε πίσω! Χαχαχα!

 

Highlight όπως πάντα το Gesthemane που το απέδωσε πάρα πολύ καλά ο Ιησούς και προσωπικά με συγκίνησε...Και η Μαγδαληνή φυσικά πολύ καλή!

 

Για τον Ιούδα τα λόγια είναι περιττά...πίστευα (ήθελα να πιστεύω μάλλον) ότι ήταν απλώς μια κακή μέρα, αλλά δε γίνεται να έχουν 10 άνθρωποι την ίδια άποψη που είδαν 3-4 διαφορετικές παραστάσεις.....Δυστυχώς, γιατί εο ρόλος του είναι ΠΟΛΥ απαιτητικός.

Απίστευτη εμπειρία πάντως. Ο χώρος υπέροχος.

 

Το θόρυβο στο τέλος τον άκουσα κι εγώ! Σαν να μην έκανε καλή επαφή το βύσμα κάποιου μικροφώνου ακουγόταν!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναρωταω παντως για το cd. Aν το χει παρει κανεις, θελω να ξερω αν ειναι με αυτο το casting και με αυτην την μπαντα που επαιζε απο πισω ή αν ηταν παλιοτερη παραγωγη.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε το cd αυτο ειναι του 1996 με τους Peter Adams, Paul Keogh, Glenn Carter, Peter Gallagher, Martin Callaghan, Fridrik "Frizzy" Karlsson, Steve Balsamo(Ιησους-κ ναι ο καλυτεροσ που εχω ακουσει-θυμιζει Cito), David Burt, Ralph Salmins, Zubin Varla(ιουδας), Alice Cooper(ηρωδης-πολλα γελια), Joanna Ampil, Steve Pearce, Andrew Lynwood, Jonathan Hart, Keith Fairbairn.

 

Εχω πολλεσ εκδοσεις του JCS μπορω να πω πως αυτη ειναι η αγαπημενη μου.Το εργο ειναι οτι καλυτερο εχω ακουσει ποτε(ειμαι αρρωστος :D )κ το να το ακους με παραγωγη κρυσταλλο κ πιο funκαριστο ειναι το κατι αλλο.Σε γενικες γραμμες μοιαζει με την παρασταση,εχει πολλα κοινα.Η δε πλακα ειναι πως Ελλαδα ειχα ψαξει παντου αλλα δε το εβρισκα πουθενα κ μολις το βρηκα στο θεατρο το τσιμπησα....

 

Οσο για την παρασταση...απλα θα παω αλλες 2 φορες.... :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την παρασταση...απλα θα παω αλλες 2 φορες.... :oops:

 

Exεις πμ και με προυποθεσεις, κερασμενο καφε :lol: :oops:

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες είδα κι εγώ την παράσταση. Πάρα πολύ καλή πράγματι. Όσο για τον Ιούδα, είδα στομ πρόγραμμα ότι, τουλάχιστον χθες, αυτός που τον έπαιζε ήταν ο αντικαταστάτης και όχι αυτός που έχει κανονικά το ρόλο. Μάλλον αυτό συμβαίνει εδώ και κάποιες μέρες.

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες μας εντυπώσεις από τον αντικαταστάτη Ιούδα!

Αυτός αντικαθιστά και τον Ιησού σε περίπτωση που χρειαστεί πάντως. Τουλάχιστον αυτό είδα στο πρόγραμμα.

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου