Προς το περιεχόμενο

Jesus Christ SuperStar


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου διέφυγε αυτό το cd που αναφέρεις... δεν λέει κανένα στοιχείο πάνω για να καταλάβουμε τι μπορεί να είναι??

 

Όχι. Το εξώφυλλο δείχνει την σκηνή της σταύρωσης (όπως ο παλιός δίσκος)' date=' αλλά με τα χρώματα "πειραγμένα" προς το σκοτεινότερο, αλλά στο άνω τμήμα υπάρχει το καινούργιο λογότυπο του σώου, όχι το παλιό.

 

Εκτός από το όνομα του συνθέτη και του στιχουργού, δεν αναφέρεται τίποτε άλλο.

 

Απίστευτο.[/quote']

 

αν δε σου κάνει κόπο, ανέβασε κανένα κομμάτι μπας και το αναγνωρίσουμε... αν έχει το gethsemane(i only want to say) ή το heaven on their minds. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ πάλι έχω, (εκτός φυσικά από το original soundtrack της ταινίας), δύο cd που τα είχα βρει πριν τρία χρόνια σε καλάθι super market, κανονικά μέσα σε ζελατίνες με αποσπάσματα από έργα του Andrew Lloyd Webber. Πέντε euro το ένα!!

Έχει έξη τραγούδια από το JCS σε αρκετά καλή εκτέλεση μπορώ να πω.

Πάνω λέει The Starlight Orhestra & Singers. Δεν λέει τίποτα άλλο και δεν πρέπει να είναι από παράσταση.

Και μια και το έφερε η κουβέντα μήπως ξέρει κανείς από που μπορώ να αγοράσω τo DVD special edition της ταινίας του 1973 που ξαναγράφηκε με βελτιωμένο ήχο; Αν είναι σωστές οι πληροφορίες μου κυκλοφόρησε το 2004.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν μέτριος, έκανε αρκετά λάθη. Πιστεύω πως και οι υπόλοιποι τον ίδιο ηθοποιό είδαν στις παραστάσεις που πήγαν.

www.myspace.com/arockaria

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Jesus Christ SuperStar έχει ξανανέβει σαν μιούζικαλ στην Ελλάδα λίγο πρίν την 10ετία του 80 με την υπογραφή του Μίμη Πλέσσα (εάν δεν με απατά η μνήμη μου). Το είχα δεί 2 φορές' date=' μια καταπληκτική παράσταση και τότε με live μπάντα...[/quote']

 

Σωστότατος ο marathon, αν και το έχω ξανααναφέρει, ήταν το 1977 αν δεν με απατά η μνήμη μου και φυσικά ήμουν και εγώ από εκείνους που δεν μας έφτανε μια φορά να πάμε να το δούμε. Είχε κάνει όντως την καλλιτεχνική επιμέλεια ο Μ. Πλέσσας (στα τύμπανα ήταν ο γιος του Αντώνης). Την διεύθυνση ορχήστρας είχε ο Μάϊκ Ροζάκης. Και μερικά από τα ονόματα που θυμάμαι ήταν ο Δημητράς στο ρόλο του Καϊάφα. Η Χριστίνα στο ρόλο της Μαγδαληνής (αυτή κοπελιά θεωρείτο τότε ανερχόμενο αστέρι), ο Σταμάτης Φασουλής σαν Ηρώδης, και επίσης ο Μπίγαλης σαν ¶ννας. Και κάποιοι άλλοι που δεν μπορώ να τους θυμηθώ τώρα.

Ήταν και εκείνη καταπληκτική δουλειά, τουλάχιστον μουσικά.

Η απόδοση από τους τότε τραγουδιστές δεν ήταν κακή απλά μιας και το έργο είχε μεταφραστεί, (όσο γινόταν δηλαδή), στα Ελληνικά, ξένιζε λίγο όποιον είχε δει την ταινία, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παιδιών.

Αλήθεια υπάρχει άραγε κάπου γραμμένη η ελληνική απόδοση των στίχων από αυτή την παράσταση. Θα ήταν ενδιαφέρουσα. :)

Στεναχωριέμαι που αυτό τον καιρό δεν μπορώ να ανέβω με τίποτα Αθήνα να πάω να δω την παράσταση.

 

Την είχα δει και εγώ εκείνη την παράσταση αν και μόλις 8 χρονών τότε. Με αφορμή την παράσταση αυτή για πολλά χρόνια άκουγα την κασέτα σχεδόν καθημερινά (και τη θεατρική έκδοση και την κινηματογραφική) με αποτέλεσμα να μάθω τα λόγια απ' έξω παπαγαλία μια και δεν έμαθα Αγγλικά παρά αργότερα. τώρα πια νομίζω πως το ξέρω όλο απ' έξω :)

2 ερωτήσεις προς το φορουμ.

α) προσέξατε ότι σε αυτή τη version, αλλά και σε άλλες πιο σύγχρονες (δεν θυμάμαι καλά αν στην παράσταση στο Lyceum στο Λονδίνο το 1997 ίσχυε αυτό), έχουν βγάλει έξω ένα ολόκληρο τραγούδι, την συνάντηση του ¶ννα με τον Καϊάφα, πριν το συμβούλιο, όπου σχεδιάζουν την "συνωμοσία"

 

Αννας: they 've got what they want. They think so anyway. If he is what they want, why take the toy away? He is a craze

Καϊάφας: Put yourself in my place. I can hardly step aside... κλπ κλπ

Γιατί άραγε?

 

β) Υπάρχει περίπτωση να βρούμε πουθενά σε video (ή σε οτιδήποτε) την ελληνική παράσταση του Πλέσσα? Αν κανείς ξέρει κάτι θα του ήμουν υπόχρεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) προσέξατε ότι σε αυτή τη version' date=' αλλά και σε άλλες πιο σύγχρονες (δεν θυμάμαι καλά αν στην παράσταση στο Lyceum στο Λονδίνο το 1997 ίσχυε αυτό), έχουν βγάλει έξω ένα ολόκληρο τραγούδι, την συνάντηση του ¶ννα με τον Καϊάφα, πριν το συμβούλιο, όπου σχεδιάζουν την "συνωμοσία"

 

Αννας: they 've got what they want. They think so anyway. If he is what they want, why take the toy away? He is a craze

Καϊάφας: Put yourself in my place. I can hardly step aside... κλπ κλπ

Γιατί άραγε?

[/quote']

 

Το συγκεκριμένο κομμάτι/σκηνή λέγεται "then we are decided" και παρουσιάζει την συνωμοσία μεταξύ καιάφα και ¶ννα. Από όσο γνωρίζω η σκηνή αυτή γράφτηκε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ για την ταινία του '73 μετά από πιέσεις του Ισραήλ. Σκοπός ήταν να δημιουργήσει μια "συμπάθεια" στο πρόσωπο των Φαρισαίων και να περιορίσει το αντισημητικό αίσθημα της ταινίας. Λέγεται οτι η συγκεκριμένη σκηνή γράφτηκε για την ταινία και ήταν όρος της Ισραηλινής κυβέρνησης για να αφήσει να γίνουν γυρίσματα στους Αγίους Τόπους. Μάλιστα φημολογείται οτι δεν έγραψαν καν οι webber/rice αυτή την σκηνή (αν και δε το πιστεύω)!

Anyway, αυτός είναι ο λόγος που δεν υπάρχει πουθενά παρά μόνο στην ταινία του 1973. Ουσιαστικά δεν είναι μέρος του έργου.

Εξαιρετικό κομμάτι κατ'εμέ...

 

CAIAPHAS

We've been sitting on the fence for far too long.

 

ANNAS

Why let him upset us?

Caiaphas, let him be.

All those imbeciles will see,

He really doesn't matter.

 

CAIAPHAS

Jesus is important,

We've let him go his way before.

And while he starts a major war,

We theorize and chatter.

 

ANNAS

He's just another scripture thumping hack from Galilee.

 

CAIAPHAS

The difference is they call him King,

The difference frightens me!

What about the Romans?

When they see King Jesus crowned,

Do you think they'll stand around,

Cheering, and applauding?

What about our people?

If they see we've lost our nerve,

Don't you think that they deserve,

Something more rewarding.

 

ANNAS

They've got what they want,

They think so, anyway.

If he's what they want,

Why take their toy away?

He's a craze!

 

CAIAPHAS

Put yourself in my place,

I can hardly step aside.

Can not let my hands be tied.

I am law and order.

What about our priesthood?

Don't you see that we could fall?

If we are to last at all,

We can not be divided.

 

ANNAS

Then say so to the council,

But don't rely on subtlety.

Frighten them, or they won't see.

 

CAIAPHAS

Then we are decided?

 

ANNAS

Then we are decided.

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου