Προς το περιεχόμενο

ΥouΤube Vs AdBlockers


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

Πρίν μερικές μέρες, αντί για το βίντεο που πάτησα στο ΥΤ μου εμφανίστηκε ένα παράθυρο που μου έλεγε η πλατφόρμα οτι η χρήση ΑΒ (AdBlocker) έρχεται σε αντίθεση με τους όρους λειτουργίας του ΥΤ και οτι στα επόμενα 3 βίντεο θα πάψει την αναπαραγωγή, εκτός εαν: 1) Εξαιρέσω το ΥΤ απο την εφαρμογή ΑΒ που χρησιμοποιώ, 2) ή αγοράσω ένα ΥΤ premium account. Τους αγνόησα και όντως, μετά απο 3 βίντεο, σταμάτησε να μου παίζει το ΥΤ οτιδήποτε. Έκανα μια ανάρτηση στο προφίλ μου με τον τίτλο "το 3ο Ράϊχ των multimedia που ακούει στο όνομα ΥΤ" καί για να ξεδώσω την τσαντίλα μου, αλλά και για να δώ εαν είχε κανας άλλος το ίδιο θέμα. Σε όλους όλα έπαιζαν κομπλέ.. Ο συνφορουμίτης @Freedom έσπευσε να βοηθήσει με συμβουλές για καθαρισμό cookies και clear cache στον browser κάθε φορά που κλείνει και αντικατάσταση του AdBlock που είχα, με το Ublock που πλέον έχω. Δούλεψαν τα κόλπα και για 1 εβδομάδα όλα πήγαιναν καλά. Αίφνης, ξαναμανά το ΥΤ μου μπλοκάρει την αναπαραγωγή, άνευ προειδοποιήσεως αυτή τη φορά. Ξαναμανά κι εγώ, κάνω νέο ξεκαθάρισμα και ως σήμερα 3 Νοεμβρίου 2023 δεν είχα νέο κρούσμα. Επίσης σήμερα το πρωί με ειδοποίησε ο Freedom οτι τελικά δεν είμαι τρελλός και οτι το ΥΤ έχει όντως ξεκινήσει πόλεμο εναντίον των ΑΒ. Προτού τελειώσει η σημερινή ημέρα, άρχισε να γίνεται αισθητό το φαινόμενο και σε άλλους χρήστες/συνφορουμίτες και για να μην χαλάσουμε τα διάφορα θρεντς με αυτό το θέμα, ξεκινώ αυτή την συζήτηση εδώ. Προσωπικώς πιστεύω οτι επειδή το ΥΤ ανήκει στην Google και είναι εταιρεία-κολοσσός, τελικά θα καταφέρουν να επιβάλλουν την κατάργηση των ΑΒ. Απο την άλλη βέβαια και όπως υποστηρίζει ο φίλτατος Freedom, πάντα θα υπάρχουν workarounds σε τέτοιου είδους φαινόμενα, όσο υπάρχει κώδικας. "Μακάρι" λέω εγώ αλλά δεν τους βλέπω να το βάζουν κάτω και πολύ φοβάμαι οτι στο τέλος θα υποχρεωθούμε έμμεσα να αγοράσουμε premium membership στο ΥΤ για να μην υποστούμε τον διαφημιστικό ορυμαγδό που μας περιμένει.. Τί λέτε επ'αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Με φωνή Ozzy] Leeeeet the maaaaadneeeeess begiiiiin!

 

Ενα λινκάκι σχετικά παλιό (κανα μηνα) για να ριξεις μια ματια και να πάρεις μερικές ιδέες. Κάνουν πράγματα οι μεν απο την μια μεριά αλλά κάνουν πράγματα και οι δε απο την άλλη:

 

Εδώ το κανάλι του Ublock Origin, οποιος θέλει να ριχνει κανα βλέφαρο για heads up  : https://www.reddit.com/r/uBlockOrigin/

 

@Πάνος Χελιδόνης  Πάνο, δοκιμασε ετσι απο περιεργεια και το Private browsing του Firefox:

 

https://www.mozilla.org/en-GB/firefox/features/private-browsing/

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Τους αγνόησα και όντως, μετά απο 3 βίντεο, σταμάτησε να μου παίζει το ΥΤ οτιδήποτε.

 

Και πάλι δεν είοαι ο μόνος.

 

Αυτο το "3 παιζει και μετά μπλοκάρει" το έχει πολύς λαός.

 

Υπάρχει ενα θρεντ στο ρεντιτ για το 3+videos fix αλλα δεν μπορω να το βρω αυτή την στιγμή.

 

Οπότε πάρε το 4+videos fix (δεν το εχω δοκιμασει, ακόμα δεν εχω αντιμετωπισει κάποιο προβλημα, αλλά ριξε μια ματιά).

 

 

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα οτι συμβαίνει: Απο την ημέρα που έκανα το τελευταίο καθάρισμα, το ΥΤ (ή ο Firefox, δε ξέρω) δεν έχει καταφέρει να μου παίξει τίποτα πάνω απο 144p ανάλυση (ασχέτως διάρκειας). Μόλις δοκιμάζω να του βάλω λίγο υψηλότερη πχ 480 κολλάει και δεν παίζει τίποτα πιά, σε βαθμό που ξενερώνω και το κλείνω. Φυσικά δε συζητάμε για 720 και άνω.. όνειρο θερινής νυκτός. Δεν ξέρω αν αυτό σχετίζεται με το πρόσφατο μπλοκάρισμα που μου έκανε το ΥΤ, ή με το Ublock, ή με το σβήσιμο των cookies σε κάθε έξοδο, πάντως πλέον τα βίντεο τα ακούω, δεν τα βλέπω πιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Τί λέτε επ'αυτού;

 

Τι να πρωτοπούμε;

 

- Ότι = 0.283 per day είναι ελάχιστο και λογικότατο ποσό για κάτι που χρησιμοποιείς κάθε μέρα;

 

- Ότι όσοι καπνίζουν/καπνίζαν δίνουν πολλαπλάσιο ποσό καθημερινά για να πεθάνουν;

 

- Ότι ο χρόνος σου αξίζει περισσότερο οπότε κακώς τον δίνεις για να διαβάζεις μαλακίες;

 

- Ότι πρέπει και αυτοί κάπως να πληρωθούν;

 

- Ότι το ποσό που ζητάνε είναι μη-συνδεδεμένο με το πόση χρήση θα κάνεις, οπότε στην ουσία είσαι πάντα κερδισμένος;

 

- Ότι είναι άρρωστο σε ένα φόρουμ το οποίο (υπό τη νέα Διεύθυνση) απέκτησε πάλι στον τίτλο τη λέξη

"Τεχνολογία" να κάθονται οι άνθρωποι να ασχολούνται με ad blockers το 2023;

 

- Ότι "όχι, ο Freedom δεν έχει δίκηο, η Google πάντα ήξερε και πάντα θα ξέρει αν έχεις επιλέξει να βλέπεις διαφημίσεις, δεν τίθεται θέμα του να την ξεγελάσεις";

 

- Ότι (αυτό είναι το αγαπημένο μου), ακόμη και οι διαφημίσεις μπορούν να είναι χρήσιμες, ειδικά καθώς έρχονται περιστάσεις σαν το "Black Friday"; (εξ' ού και η αύξηση των).

 

- Ότι (το λιγότερο αγαπημένο μου και λυπάμαι που το γράφω), την εφαρμογή μίας έντιμης συναλλακτικής πολιτικής που -έστω- εσένα δεν σου αρέσει, τη συγκρίνεις με την άνοδο των Χιτλερικών, δείχνει ότι υπάρχει σοβαρό έλλειμα ωριμότητας στην άρθωση τέτοιων επιχειρημάτων; Έλλειμα που θυμίζει τα χειρότερα "πολιτικά" επιχειρήματα της τελευταίας δεκαετίας στην εν' ΄λόγω χώρα μας αλλά και στον κόσμο γενικότερα;

 

Φτάνουν αυτά;

  • Like 5
  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τrolley, συμφωνώ με το post σου 100%, απλά δείξε λιγάκι κατανόηση.

 

Μεγαλώσαμε σε μια χώρα που έχουμε δει σπασμένα Windows σε δημόσια Πανεπιστήμα και δημόσιες υπηρεσίες και που η πλειοψηφία του πληθυσμού θα απαντήσει στο post σου με παρόλες περί πολυεθνικών, παγκόσμιας δικτατορίας, πλουτοκρατίας,καταπίεσης των δημιουργών,κ.λ.π.

 

Δεν έχω τίποτα προσωπικό με τα μέλη παραπάνω, έχω πλήρη επίγνωση ότι στο απατεωνιστάν,κουτριστάν,ψευτοτσεγκεβαριστάν που μεγαλώσαμε,

είναι πολύ δύσκολο να μην έχουμε τις γνωστές αυταπάτες.

 

Οπότε ζήτω τα adblockers, ζήτω τα λεφτόδετρα, ΠΕΙΝΑΩ, φάτε τους πλούσιους, ουάν σολούσιον ρεβολούσιον..

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Τrolley, συμφωνώ με το post σου 100%, απλά δείξε λιγάκι κατανόηση.

Καμία κατανόηση για πράγματα που ισοφαρίζουν το YouTube με την άνοδο των Χιτλερικών.

 

Για τα υπόλοιπα, όπως βλέπεις υπάρχει αρκετή κατανόηση, δηλαδή έκατσα και έγραψα τόσα πράγματα. Βασικά, προσπαθώ να υπογραμμίσω ότι και ο χρόνος του OP έχει αξία, είναι κρίμα να τον πετάει για να γλυτώσει μερικά σεντς την ημέρα.

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν παντως καποιος θεωρει οτι το youtube ειναι το 3ο Ραιχ, και εξακολουθει να προσπαθει να αποκτησει προσβαση σε αυτο, τοτε ειναι και ο ιδιος ναζιστης, σωστα;

 

 Μου θυμιζει το 99.9999999% απο τους σαπιοεπαναστατες, που ειναι ντυμενοι με την τελευταια λεξη της Αμερικανικης μοδας, ακουνε Αμερικανικη μουσικη, πινουν Αμερικανικα ποτα και γενικοτερα ζουν μια ζωη- κακεκτυπο του Αμερικανικου τροπου ζωης, και ταυτοχρονα προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι Αντιαμερικανοι αναρχοσοσιαλιστες 😁

 

 Κωμικο το θεαμα 😄

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτό ότι είναι καλή συμφωνία να δίνεις ένα μικρό ποσό για να μην έχεις διαφημίσεις αλλά ενδεχομένως να μην είναι νόμιμο το YouTube να ελέγχει τον υπολογιστή σου για AdBlockers χωρίς την συγκατάθεση σου, δείτε στο 3:26
https://www.youtube.com/watch?v=TbQ5ptbHItc

 

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόβλημα δεν είναι να χρεώνουν αυτές τις υπηρεσίες για να μην βλέπεις διαφημίσεις.

 Το πρόβλημα είναι πως δεν έχουμε τα χρήματα οι περισσότεροι γιατί πεινάμε με τις κακές αισχροκερδικές, υπεξαιρετικές, σκανδαλώδεις οικονομικές και κοινωνικές πολιτικές να πληρώσουμε για να απολαύσουμε απρόσκοπτα το περιεχόμενο και να γευτούμε τις πλήρεις λειτουργίες και την βέλτιστη εμπειρία των υπηρεσιών αυτών που αποτελούν πέραν από πολυεργαλεία για την ενημέρωσή μας ή και την προβολή μας και πλέον είναι και αναπόσπαστο μέρος της εργασίας μας δηλαδή και τι θα κάνουμε και τι θα απογίνουμε.

 

 Για τις συνδρομές που θέλω π.χ. , θέλω κανα πενηντάρι ευρώ το μήνα και πενήντα επι δώδεκα είναι εξακόσια ευρώ το χρόνο δηλαδή η ασφάλεια του αυτοκινήτου και της μηχανής μου και τα τέλη κυκλοφορίας μαζί και μου μένει και ένα πενηντάρικο να πάρω κανα δυο μπλούζες στο γιό μου που τις φοράει και τις πετάει. 🤣 γιατί είναι σε ηλικία που το σύστημα τους κάνει πλύση εγκεφάλου με τη μόδα και θέλουν να ξεχωρίζουν παρόλο που τα περισσότερα στην πράξη είναι από φτωχούς καταχρεωμένους γονείς, που τους μαστίζουν οι φόροι και οι τράπεζες και κάνουν διακανονισμούς που χαλάνε λόγω της χρηματιστηριακής αναπροσαρμογής των συμβολαίων στην ενέργεια, τα τρόφιμα, τα επιτόκια των τραπεζών.

 

 Το youtube καλά κάνει αλλά και εμείς τι θα απογίνουμε.

 Να το βρίσω δεν θα το έβριζα.

 Αν ήταν τα πράγματα λίγο καλύτερα τα ποσά θα ήταν ευτελή.

 

 Για να μην πω για την εκμετάλλευση που τρώνε οι εργαζόμενοι στις πλατφόρμες και την αδυναμία των συνδικάτων τους να παλέψει γιατί τους κολλάνε με όλο και περισσότερο αντιεργατικό εμπλουτισμό της νομοθεσίας.

 

 @trolley ΠΕΙΝΑΜΕ ΑΚΟΥΣ!!! Γι αυτό, θα σου αφιερώσω το επόμενο κομμάτι μου. Θα στο αφιερώσω μπας και συγκινηθείς και μου αγοράσεις το Montage γιατί δεν έχουμε να το πάρουμε. 🤣

1 ώρα πριν, trolley είπε

Ότι πρέπει και αυτοί κάπως να πληρωθούν;

 

 τους πληρώνουν αυτοί που βάζουν τις διαφημίσεις γιατί έχουν μετακυλήσει το κόστος παραγωγής των στον καταναλωτή μέσω της τιμής του προϊόντος. Τώρα αν μετράνε κάπως γιατί δεν τα ΚΣΕΡΩ και ενημερώνουν τις εταιρείες για το πόσοι δεν είδαν τη διαφήμιση επειδή είχαν Ad blocker......................

 

 εμένα στις διαφημίσεις με ενοχλεί ότι με ενοχλεί και στην τηλεόραση αλλιώς θα τις άφηνα.

 Με ενοχλεί δηλαδή πως ο ήχος τους μπαίνει πιο δυνατά για να σου τραβήξει την προσοχή και μου σπάνε τα νεύρα στα ηχεία μου. Αρρρφφφφφφ! αυτό με τρελαίνει.

 

 Και το άλλο με τρελαίνει, που πρέπει να πληρώσω για να κατεβαίνει το παράθυρο στο android κινητό μου και να συνεχίζει να παίζει η μουσική.

 

Θέλουμε 50 ευρώ το μήνα και το ίδιο θα κάνουν και αυτοί, λες άντε να κάνω τη συνδρομή και μετά θα στην αναπροσαρμόζουν όπως θα αναπροσαρμόζονται όλα σε αυτόν τον δυτικό κόσμο που παίζει το τελευταίο του χαρτί και καταρρέει. Καταρρέει πια και τρώει από τις σάρκες του. χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣

Μόλις τώρα, Άγιος είπε

Δεκτό ότι είναι καλή συμφωνία να δίνεις ένα μικρό ποσό για να μην έχεις διαφημίσεις αλλά ενδεχομένως να μην είναι νόμιμο το YouTube να ελέγχει τον υπολογιστή σου για AdBlockers χωρίς την συγκατάθεση σου, δείτε στο 3:26
https://www.youtube.com/watch?v=TbQ5ptbHItc&t=296s

Καλά, κάτι είπες τώρα για την πλήρη ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ των προσωπικών μας δεδομένων που ευαγγελίζονται οι ίδιοι αλλά και οι θεσμοί πως μας προστατεύουν. Υποκρισία. Εμετός, Απόγνωση

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • πριν Slew Rate κλείδωσε το θέμα
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου