Προς το περιεχόμενο

Jesus Christ SuperStar


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Jesus Christ SuperStar έχει ξανανέβει σαν μιούζικαλ στην Ελλάδα λίγο πρίν την 10ετία του 80 με την υπογραφή του Μίμη Πλέσσα (εάν δεν με απατά η μνήμη μου). Το είχα δεί 2 φορές' date=' μια καταπληκτική παράσταση και τότε με live μπάντα...[/quote']

 

Σωστότατος ο marathon, αν και το έχω ξανααναφέρει, ήταν το 1977 αν δεν με απατά η μνήμη μου και φυσικά ήμουν και εγώ από εκείνους που δεν μας έφτανε μια φορά να πάμε να το δούμε. Είχε κάνει όντως την καλλιτεχνική επιμέλεια ο Μ. Πλέσσας (στα τύμπανα ήταν ο γιος του Αντώνης). Την διεύθυνση ορχήστρας είχε ο Μάϊκ Ροζάκης. Και μερικά από τα ονόματα που θυμάμαι ήταν ο Δημητράς στο ρόλο του Καϊάφα. Η Χριστίνα στο ρόλο της Μαγδαληνής (αυτή κοπελιά θεωρείτο τότε ανερχόμενο αστέρι), ο Σταμάτης Φασουλής σαν Ηρώδης, και επίσης ο Μπίγαλης σαν ¶ννας. Και κάποιοι άλλοι που δεν μπορώ να τους θυμηθώ τώρα.

Ήταν και εκείνη καταπληκτική δουλειά, τουλάχιστον μουσικά.

Η απόδοση από τους τότε τραγουδιστές δεν ήταν κακή απλά μιας και το έργο είχε μεταφραστεί, (όσο γινόταν δηλαδή), στα Ελληνικά, ξένιζε λίγο όποιον είχε δει την ταινία, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των παιδιών.

Αλήθεια υπάρχει άραγε κάπου γραμμένη η ελληνική απόδοση των στίχων από αυτή την παράσταση. Θα ήταν ενδιαφέρουσα. :)

Στεναχωριέμαι που αυτό τον καιρό δεν μπορώ να ανέβω με τίποτα Αθήνα να πάω να δω την παράσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Η Χριστίνα στο ρόλο της Μαγδαληνής (αυτή κοπελιά θεωρείτο τότε ανερχόμενο αστέρι)

 

και η Κρίστι Στασινοπούλου είχε παίξει την Μαγδαληνή...

από όσα ξέρω για την τότε παράσταση είχαν 2 ηθοποιούς για κάθε ρόλο.

να και μια φώτο της εποχής με τον Σταμάτη Φασουλή στον ρόλο του Ηρώδη!

 

1or20k.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε Baphomet, που την βρήκες αυτή την φωτογραφία ? :)

Ναι όντως υπήρχαν δυο ομάδες ηθοποιών γιατί ήταν πολύ κουραστικές ειδικά για τους πρώτους ρόλους, οι καθημερινές παραστάσεις, που φυσικά ήταν πάντα live.

Α! και τώρα που το θυμήθηκα ο ένας από τους ηθοποιούς που έπαιζε τον Ιησού, ήταν ο Τάκης Μπινιάρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε Baphomet' date=' που την βρήκες αυτή την φωτογραφία ? :)

Ναι όντως υπήρχαν δυο ομάδες ηθοποιών γιατί ήταν πολύ κουραστικές ειδικά για τους πρώτους ρόλους, οι καθημερινές παραστάσεις, που φυσικά ήταν πάντα live.

Α! και τώρα που το θυμήθηκα ο ένας από τους ηθοποιούς που έπαιζε τον Ιησού, ήταν ο Τάκης Μπινιάρης.[/quote']

 

πολύ σωστά!

συγκεκριμένα Ιησούς ήταν ο Τάκης Μπινιάρης και ο Γιάννης Σαμσιάρης, Ιούδας ο Κίμων Βασιλόπουλος κι ο Γιάννης Μιχαηλίδης, Μαρία Μαγδαληνή η Χριστίνα και η Κρίστι Στασινοπούλου, Ηρώδης ο Σταμάτης Φασουλής και ο Ηλίας Πλακίδης, Πιλάτος ο Ντίνος Ταυρίδης και ο Τάκης Καρνάτσος, ¶ννας ο Κώστας Μπίγαλης και ο Χρήστος Κάλλοου

Η σκηνοθεσία ήταν του Δημήτρη Μαλαβέτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν το νομίζω...απλά ο baphomet όσον αφορά τουλάχιστον το JCS είναι κάτι σαν τον Σωτηρακόπουλο στο ποδόσφαιρο.. :lol: :lol: :lol:

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα δεν το νομίζω...απλά ο baphomet όσον αφορά τουλάχιστον το JCS είναι κάτι σαν τον Σωτηρακόπουλο στο ποδόσφαιρο.. :lol: :lol: :lol:

 

χαχχαχαχαχαχα ακριβώς έτσι!!

για την ακρίβεια γεννήθηκα 14 χρόνια μετά το πρώτο σι του gillan στο JCS :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία εφημερίδα/περιοδικό (δε θυμάμαι ακριβώς) έδινε πριν μερικές ημέρες ένα cd με τα μισά από τα τραγούδια του JCS, και νομίζοντας ότι είναι (έστω πετσοκομένος) ο παλιός δίσκος, το αγόρασα. Σήμερα, το άκουσα και είναι εντελώς άσχετο.

 

Αν είναι η ίδια εκδοχή που ακούσατε στην Αθήνα, να σας πω ότι είναι ασύλληπτα κατώτερη από την πρωτότυπη. Ειδαλλιώς, αναρωτιέμαι τι ακριβώς είναι - εκ' των υστέρω είδα ότι δεν γράφει τίποτε συγκεκριμένο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου διέφυγε αυτό το cd που αναφέρεις... δεν λέει κανένα στοιχείο πάνω για να καταλάβουμε τι μπορεί να είναι??

 

Όχι. Το εξώφυλλο δείχνει την σκηνή της σταύρωσης (όπως ο παλιός δίσκος), αλλά με τα χρώματα "πειραγμένα" προς το σκοτεινότερο, αλλά στο άνω τμήμα υπάρχει το καινούργιο λογότυπο του σώου, όχι το παλιό.

 

Εκτός από το όνομα του συνθέτη και του στιχουργού, δεν αναφέρεται τίποτε άλλο.

 

Απίστευτο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου