Προς το περιεχόμενο

Ακουστική μέχρι 300€


ReCoC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρες. Μια φίλη μου αποφάσισε να μάθει ακουστική και θέλει να αγοράσει μια να ξεκινήσει.

Στο ωδείο που πήγε της πρότειναν αρχικά να πάρει κάτι αξίας 600€ και μετά απο γκρίνια της είπαν γύρω στα 300€.

 

Επειδή για αρχάριο μου φαίνονται πολλά έλεγα να σας συμβουλευτώ.

 

Θέλω λοιπόν μια ακουστική με μέγιστη τιμή τα 250€ - 300€, και αν γίνεται πιο φθηνή. Μάλλον απο θωμά θα την πάρουμε αλλα και οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη...

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μάλλον απο θωμά θα την πάρουμε ...

 

Ακουστική για αρχάριο, που ποτέ δεν την έχει δεί και ποτε δεν την έχει ακουμπησει ?

 

Δε μου πολυαρέσει.....

 

Για ψάξτε λίγο καλύτερα την Ελληνική αγορά....

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερο θα ήταν να κάνετε μια βόλτα στα μαγαζιά και να πάιξετε με ακουστικές να δείτε και τι σας βολεύει και τι σας ακούγετε ωραίο.

 

Τώρα αν δέν ξέρει να παίζει, πές στον πωλητή να παίξει κάτι για να την ακούσετε τουλάχιστον την κιθάρα. Μετά κρατάτε τιμές και συγκρίνετε με τον Θωμά :)

 

Βγήκα πρόσφατα σε κιθαρότσαρκα και μπορώ να πω ότι γύρω στα 300 βρήκα κανα 2-3 που μου άρεσαν:

 

Από yamaha (προσοχή οι τιμές του νάκα είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ αυξημένες, για yamaha πρωτίνω όπωσδήποτε από thomann) άκουσα την fg730s (η 720s είναι πιο φθηνή αλλά με αρκετά πιο φτωχό ήχο) και ήταν πολύ καλή για τα χρήματα της: 280 αν θυμάμε καλά απο τον θωμά. Είναι η top σύστασή μου.

 

Από ibanez μου άρεσε πολύ η aw-300 αλλά κόστιζε 344 μετρητοίς από ένα μαγαζάκι στην Χαρ. Τρικούπη και στην πανεπιστημίου γωνία (δέν θυμάμε όνομα)

Καλό εργαλείο με αρκετά πιο πλούσιο ήχο από την yamaha κατ'εμέ.

 

cort και takamine δεν μου άρεσαν καθόλου. Η takamine φτάχνει πολύ καλές ηλ/ακουστικές αλλά για σκέτη ακουστική, μου φάνικε πολύ φτωχός ο ήχος τους.

 

Ίσως βρείτε και κάποιες low-end tanglewood σε αυτήν την τιμή. Υπάρχει ένα μαγαζί απέναντι από το rock-city που έχει μερικές.

 

Ότι και να διαλέξετε πάντος, προσπαθήστε να έχει μασίφ καπάκι (solid top) καθώς θα βελτιώνει τον ήχο με την πάρωδο του χρόνου :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ξεκινάω με αυτά υπόψιν και περιμένω και άλλες γνώμες.

 

@Silot: Πιστεύω οτι κάποιος που δεν έχει ξαναγγίξει ένα μουσικό όργανο ότι και να δοκιμάσει στην αρχή την ίδια αίσθηση θα του κάνει. Πρέπει να έχεις ήδη μια μικρή εμπειρία για να ξέρεις αν σε βολεύει ή όχι ένα μουσικό όργανο. Οπότε λέω να δώσουμε προτεραιότητα σε άλλα κριτίρια όπως η ποιότητα κατασκευής, ο ήχος και η (κατα την γνώμη των πολλών) πιο ευκολόπαιχτη.

 

Πάντως υπενθυμίζω οτι αν έχετε να προτείνετε και κάτι λίγο πιο φθηνό, δε θα παραπονεθώ καθόλου  ;D

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για κοιταξτε και για αυτη

 

http://www.woodbrass.com/GUITARE+ELECTRO-ACOUSTIQUE+IBANEZ+-+SERIE+EW+-+EW20WNE-NT+-+NOYER+NATUREL

 

τις φερνει ο τριμης στην αθηνα με την ιδια τιμη πηρε ενας φιλος μια 500 ευρω ibanez

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προτείνω χαλαρά τις Walden

 

Σήμερα δοκίμασα αρκετές από αυτές και μου άρεσε ιδιαίτερα η G740CE, το καλύτερο value for money που έχω δει στα 350 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

  επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα να ψαξετε μαζι με καποιον που ξερει απο κιθαρες, μπορειτε να βρειτε και αρκετα φθηνοτερο οργανο, αν προκειται για αρχαριο (μια και που παντα υπαρχει η πιθανοτητα να μην ασχοληθει τελικα). εγω π.χ. σε αναλογη περιπτωση, κανοντας βολτα σε ολα τα κιθαρομαγαζα με φιλο, και αφου παιξαμε αρκετες φτηνες κιθαρες, πετυχαμε τελικα μια suzuki (!) με 80 ευρω, η οποια επαιζε μια χαρα, ηταν ευκολοπαιχτη και με ωραιο ηχο (μαζι με θηκη, πενες χορδες κ.τ.λ.).

 

  σιγουρα στα 250-300 ευρω η κιθαρα θα ειναι σε αλλο επιπεδο, και αν υπαρχουν τα λεφτα go for it, απλα η δουλεια γινεται και με φτηνοτερο οργανο, αν, επαναλαμβανω, εχεις μαζι σου καποιον που ξερει απο κιθαρες, γιατι στα πολυ φτηνα δεν ειναι τοσο θεμα μαρκας οσο τυχης.. 

 

για πιο ακριβα και γω συμφωνω να δεις για κατι με solid top.. (η κατι μεταχειρισμενο?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου