Προς το περιεχόμενο

Ηχογράφηση σε home ή prof studio?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

"Για αυτόν που ξεκινάει". Ξεκινάει τι; Να ηχογραφεί; Να παίζει; Να είναι με την μπάντα;

 

Γιατί άλλο το καθένα...

 

Προσωπικά, ίσως λόγω των δικών μου αισθητικών επιλογών, είμαι υπερ του home studio, ακριβώς γιατί σου δίνεται η άπλετη δυνατότητα πειραματισμών. Μία μπάντα που θέλει να βάλει απλά τους 4 τους να παίζουν, με 2-3 εφέ... το κάνει σε ένα στούντιο σε σχετικά λίγο χρόνο. Μία μπάντα που έχει στο μυαλό της τρελλές ιδέες, παραγωγές, του κόσμου τα εφέ ενορχηστρώσεις του κερατά κοκ, μάλλον θα φάει ΠΟΛΥ παραπάνω χρόνο και τόνους "undo".

 

Τουλάχιστον έτσι νομίζω.

 

Σταύρο: BTW, το workflow που ανέφερες μάλλον εννοείται στο ότι "ότι και να θέλει να κάνει κανείς στο pro στούντιο, απλά... μπορεί, ενώ στο home studio πρέπει να προσπαθήσει να το βρει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

Σταύρο και Νικόδημε, θεωρώ ότι δεν διαφωνείτε επί της ουσίας, αλλά μάλλον επί του πρακτικού του ζητήματος, περισσότερο λόγω διαφορετικών εμπειριών. Είμαι σίγουρος όμως ότι, και στις δύο "σχολές", ο καθένας έχει το ιδανικό στο μυαλό του, και έχει φτάσει να μπορεί να το υπηρετεί.

 

Το απόλυτο θα ήταν ένας "Σταύρος" και ένας "Νικόδημος" να μπορούσαν να συνεργαστούν σε μια παραγωγή που, ίσως, θα ήταν Χ% "σπιτική" και Ψ% "επαγγελματική". Αναγνωρίζω ότι αυτό δεν αποτελεί την πεπατημένη. Αλλά λέω τώρα εγώ...  ;)

 

Να συμπληρώσω ότι, πέραν των της ηχογράφησης, οι εργασίες του Mixing και του Mastering, αν επιλεγούν οι κατάλληλοι επαγγελματίες να τις φέρουν εις πέρας, θα μπορούσαν να επιφέρουν τεράστια βελτίωση σε οποιαδήποτε "home" παραγωγή.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω ότι, πέραν των της ηχογράφησης, οι εργασίες του Mixing και του Mastering, αν επιλεγούν οι κατάλληλοι επαγγελματίες να τις φέρουν εις πέρας, θα μπορούσαν να επιφέρουν τεράστια βελτίωση σε οποιαδήποτε "home" παραγωγή.

 

Πολύ σωστό. Κι εγώ όταν γράφω κάτι σε DAW και το ακούω έκείνη την ώρα από τα monitors μπορώ συνήθως να το φέρω σε ένα σημείο που θα είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα. Αλλά με το που γίνεται το export και παίζει από τα hi-fi ηχεια... κλάφτα Χαράλαμπε... Εκεί θέλει τον επαγγελματία του...

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν μπορούμε να κρατήσουμε απλά μια χρυσή τομή ανάμεσα στα δύο. Αναφέρθηκε και πιο πάνω ότι με σχετικά αξιοπρεπές εξοπλισμό μπορεί κανείς να γράψει τουλάχιστον κιθάρες μπάσο πλήκτρα κλπ. Και ας μείνουν τύμπανα και φωνές για να ηχογρφηθούν σε κανονικό στούντιο.

Άλλωστε νομίζω ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του home studio είναι ότι μέσα από τη συνεχή τριβή που σου προσφέρει με το αντικείμενο, βοηθά τα μέγιστα στη δημιουργία προσωπικού κριτηρίου του μουσικού σχετικά με αυτό το οποίο δημιουργεί. Κριτήριο, δηλαδή που βοηθά στο να δει κανείς τι θέλει να κάνει, πως θέλει να ηχεί, πόσες φωνές θέλει το τάδε σημείο κι αν τα πλήκτρα θα έδεναν ωραία στο άλλο.

Για έναν άπειρο το επαγγελματικό στούντιο δεν προσφέρει την ίδια βοήθεια εκτός εαν κάποιος ψάχνεται ήδη πάρα πολύ κι είναι καλός στο να απορροφά τεράστια ποσά πληροφορίας μέσα σε ελάχιστο χρόνο.

Για έναν άπειρο το επαγγελματικό στούντιο είναι λίγο σαν τη μασημένη τροφή. Θα πας, θα σου πει ο ηχολήπτης (και ίσως καλά θα κάνει γιατί αλλιώς θα πρέπει να του δώσεις μια περιουσία) τι ακριβώς θα κάνεις και πως θα ηχείς, στο τέλος θα κάνει τη μίξη κατα πως εκείνος νομίζει ότι είναι σωστος και εσύ θα βγεις από το στούντιο με την αίσθηση ότι έχεις κάτι εξαιρετικό στα χέρια σου μόνο και μόνο για να δεις αργότερα πόσο διαφορετικό θα μπορούσες να το χες κάνει αν είχες λίγο χρόνο παραπάνω.

Καταλήγωντας επαναλαμβάνω ότι το καλύτερο είναι να συνδυαζεις τα πλεονεκτήματα και του ενός και του άλλου τρόπου. Στην τελική το παν είναι να χεις ωραία κομματια (όπως ειπώθηκε) και την αισθητική και το κριτήριο να δεις τι ακριβώς θέλεις. Και τότε το επαγγελματικό στούντιο γίνεται ο παραδεισός σου. Γιατί ξέρεις ακριβώς τι θες να πάρεις απο κει. Και χαλάλι τα λεφτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα,

 

ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Αρχικά να πω ότι στην επιλογή home studio περιλαμβάνεται ηχολήπτης απλά σε πιο περιορισμένο χώρο (τεχνικά).

 

Είμαι σύμφωνος με τις περισσότερες απόψεις

 

Να πω ότι είμαστε μπάντα 1,5 χρόνο και δεν είναι η πρώτη μου δουλειά.

Θέλουμε να ηχογραφήσουμε για να ακούσει ο κόσμος. Δεν παίζουμε για βιοπορισμό-αλλά θέλουμε να είμαστε άψογοι και επαγγελματίες στη συμπεριφορά.

 

Κυρίως με έβαλε σε σκέψεις (περίμενα για επαγγελματικό στούντιο) το ότι φίλοι μου λέγαν πως ακόμα και σκ@τ@ να είναι η ποιότητα (σε ένα σπιτικό στούντιο) ο κόσμος σε μαθαίνει και σε ακούει (αυτό που θέλω---το είπατε και πριν)

 

Anyway μάλλον ο χρόνος θα δείξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρίως με έβαλε σε σκέψεις (περίμενα για επαγγελματικό στούντιο) το ότι φίλοι μου λέγαν πως ακόμα και σκ@τ@ να είναι η ποιότητα (σε ένα σπιτικό στούντιο) ο κόσμος σε μαθαίνει και σε ακούει (αυτό που θέλω---το είπατε και πριν)

 

Anyway μάλλον ο χρόνος θα δείξει...

προσωπικα παντως αν ακουσω κομματι/α στο myspace ή οπουδηποτε αλλου που δεν εχει σωστη "δομη" ηχογραφισης το κλεινω με την μια - ειναι σαν να μην ξερεις τι ειναι αυτο που κανεις και γιατι το κανεις - βεβαια οντως σαν "πρωτη" εκτελεση καποιου κοματιου μπορεις να την γραψεις στο σπιτι σου και να μην ακουγεται επαγγελματικα αλλα ΣΩΣΤΑ.......και να κανεις την δουλεια σου.......

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου, μιας και πέρασα και εγώ απο τη φάση αυτη: Αφού έχετε ηχολήπτη και εξοπλισμό αρχίστε να γράφετε σπίτι σας. Προετοιμαστείτε καλά. Κάν'τε τις αλλαγές σας, φτιάξτε τον ήχο σας, εξερευνήστε τις δυνατότητες σας. Φτιάξετε ενα demo και ακούστε το, δώστε το σε γνωστούς. Όταν είστε έτοιμοι για το ευρύ κοινό και ξέρετε τι θέλετε πηγαίνετε στο επαγγελματικό. Μέχρι τότε μαζεύετε τα λεφτάκια σας και στο τελος φτιάχνετε κάτι ωραίο. Αυτός ο τρόπος θα σας προφυλάξει απο σπατάλη χρημάτων ή τυχόν απογοήτευση.

Music is what feelings sound like

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον johnkoutsou. Εάν έχετε και κάποιον που έχει γνώσεις, δοκιμάστε μόνοι σας για αρχή. Σε καμία περίπτωση όμως με τη λογική του "και σκ@τ@ να είναι δεν πειράζει".

 

Δεν είναι κακό να κάνεις όσο γίνεται καλύτερη εντύπωση από την αρχή. Μπορεί κάποιος να ακούσει μια κακή εγγραφή και να καταλάβει ότι π.χ. παρ' όλα αυτά οι μουσικοί είναι καλοί ή το κομμάτι θα ακουγόταν καλύτερα με μια καλή παραγωγή. Αυτό όμως σημαίνει ότι μάλλον δεν θα κάτσει και να το ξαναακούσει.

 

Εάν μιλάμε για ποιότητα ήχου καθαρά σε θέμα αριθμών, πλέον και στο σπίτι με μια κάρτα των 150€ μπορείς να γράψεις έως και 192khz/24bit. Από εκεί και πέρα, μπορείς μέσω των διαφόρων VSTs και software εφφέ να φτάσεις σε ένα αποτέλεσμα που θα ακούγεται ωραία, άσχετα με το αν είναι εφάμιλλο κανονικής παραγωγής (που δεν θα είναι).

 

Αυτό που σίγουρα θα χρειαστείς είναι monitors. Δεν έχει νόημα να έχεις το υπερPC ή την υπερκάρτα ήχου και να μιξάρεις σε συνηθισμένα ηχεία. Ίσως μόνο εκεί χρειαστεί να δώσεις κάποια παραπάνω χρήματα.

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Να πω ότι είμαστε μπάντα 1,5 χρόνο και δεν είναι η πρώτη μου δουλειά.

Θέλουμε να ηχογραφήσουμε για να ακούσει ο κόσμος.

 

ακόμα και σκ@τ@ να είναι η ποιότητα (σε ένα σπιτικό στούντιο) ο κόσμος σε μαθαίνει και σε ακούει

Απλα για να ακουσει και να παρει μια ιδεα ωστε μετα να γινει η ''καλη'' παραγωγη?

Καντε το σπιτι.

 

Για να ακουσει και να αποκτησετε ''οπαδους''?

Πηγαινετε σ ενα επαγγελματικο στουντιο.

 

Τι μουσικη παιζετε?Καποιο στυλ που απαιτει φυσικα τυμπανα

ή αρκειται σ ενα ''τού πά-τού τού πά?'' για να παρεις μια γευση?

Αν ισχυει το πρωτο,,πηγαινετε σε ενα επαγγελματικο στουντιο.

 

Εάν μιλάμε για ποιότητα ήχου καθαρά σε θέμα αριθμών, πλέον και στο σπίτι με μια κάρτα των 150€ μπορείς να γράψεις έως και 192khz/24bit. 

 

Αυτό που σίγουρα θα χρειαστείς είναι monitors.

Τι καλά που θα ταν,να ταν θεμα αριθμων..

Ολοι θα καναμε παραγωγαρες παιζοντας στην τουαλετα με τον ενισχυτη στο παταρι για καλυτερο isolation.. ;D

Οι αριθμοί είναι για τους μαθηματικους. ;)

Το στουντιο ειναι μια αλυσιδα εμψυχων και αψυχων πραγματων που το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ πραγμα που μετραει ειναι οι αριθμοι.. ;)

Μη σου πω οτι δε μετραει καθολου πια... 8)

16bit ρε.Ποιοτης... ;D

 

Ειναι να ΜΑΘΕΙΣ τα μονιτορς που εχεις,καιγοντας πολλαααα CD...

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16bit ρε.Ποιοτης... ;D

ουουυουουουουουουουουουουουου αρχαιολογεεεεεε soundblasterακια ουουουουουουουουουου  ;D ;D ;D ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου